Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Hidrolik Disk Fren

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.176
Bisiklet
Giant
Merhabalar daha oncede foruma yazmistim Magura eski model Hidrolik frenim yag sizdiriyor diye
Bugun sonunda kaynagini tam olarak tespit ettim ...Fren kolunun usutundeki yag haznesinin icinde bir tane ice dogru yumusak plastik var tam profesyonel anlamda adini bilmiyorum,vidalarla hazne kapagi kapatilirken vidayi asiri SIkmakdan oturu o plastik kisim hafiften kopmus ,kollari pompaladigim an oradan yag siziyor ...
Sorun bu,yalniz isin zor tarafi ben bu parcayi bulamiyorum ,bugun bir makine bulursam fotograflamaya calisicam ,bu parca ekseriyetle cok onemli ,eger bulamazsam hidrolik malesef hurdaya cikiyor,bende bunu anlamis degilim dunya kadar para veriyoruz ,kucuk bir yirtik isi bitiriveriyor ,umut ediyorum forumdaki arkadaslara yardimci olurlar..
Tesekkurler...

Scudo
yabancı sitelerde yedek parça satışı yapılıyor. onlara bi bak derim ;)

Eğer freninizin modelini ve yılını biliyorsanız, maguranın sitesinde teknik destek bölümünden, freninizle ilgili servis el kitabının pdf sini indirin. Bu pdf dosyasında freninizle ilgili bütün parçaların sipariş kodu bulunur. İlgili parçayı bulup, sipariş kodu ile birlikte maguraya mail atarsanız, büyük ihtimal contayı size yollayacaklardır. Eğer frenlerin garantisi devam ediyorsa, ki magura 5 yıl sızdırmazlık garantisi veriyor, bedava bile yollayabilirler. Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: murty
@İsaAlp

Cok tesekkur ederim ,ama benim sistemin 5 seneyi hayli hayli doldurdugunu tahmin ediyorum ,sitede aramaya basladim umarim bulabilirim

Arkadaşlar,

Schimano m485 arka hidrolik frende sorun yaşıyorum; fren koluna çok baskı uygulamama rağmen tutmuyor. Bisikleti yavaşlatıyor, diski sıkıyor fakat lastiği durdurmaya yetmiyor.

Sorun, yağ mı, balata mı, görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Tşkler...

sanırım frenleriniz iyi ayarlanmamış, diğer bir ihtimal ise balataya ya da rotora yağ bulaşmış, kaliperleri söküp, bildiğimiz bulaşık deterjanıyla, bulaşık süngerinin sert tarafıyla balatalarımızı ve rotoru temizliyoruz. ardından ince zımpara ile balataları üstünden bi miktar zımparaladıktan sonra geri takıyoruz, sorununuz hemen çözülmeyecek, 1-2 km sık sık fren yaparak kullanın, eski performansına dönecektir.

rotorun üzerinde elinle kayganlıga bak anlaşılırfreni sıkıp bıraktıktan sonra eger o sekilde ise arkadasın dediklerini uygula. eger kaygan degil ise yağ eksikliğinden veya hava olmasından kaynaklanıyor(uzman birine ayar yaptır yoksa iş cıkartırsın basına;) )

El ile ciddi seviyede hissedilebilir bir yağ hissedemedim, yağı temizlemek adına alkol/deterjan/sert bulaşık süngeri olayına gireceğim. (frenin havasını alma işi; diyaframı sök, borunun içerisindeki kabarcıkları çıkarmaya çalış, kendime güvenemiyorum, yukarıda çalışma işe yaramaz ise işi bilen bir ustaya danışacağız artık) Sonuçları paylaşırım, yardım için teşekkürler. Diski bir güzel temizledim, fakat balataları temizlemek için balataları çıkarırken içerideki pistonlardan birinin çıkıp yere düşmesi, ve mineral yağının tamamen boşalması sorunu tamamen çözdü. schimano hidrolik fren tekrar nasıl recover edilir, eli klavye tutan arkadaşlar yardım etsin lütfen :)

çok basit :D yetkili servise göndererek. pistonun yerinden çıkıp düşmeside hayret edilecek şey, 2 yıldır hidrolik fren kullanıyorum, ilk bakımına yarın gönderecem. bu güne kadar bir çok problem oldu ama frenden biraz anlayan biri bunu hemen çözerdi, ama hiç pistonun yerinden çıktığını görmedim. ya siz yanlış bişey yaptınız ya da freninizde ciddi bir sorun var. servise götürdüğünüzde bunuda belirtin...

Gürkan tavsiyen için teşekkür. Fakat 20 gündür hidrolik fren kullanan bu kardeşin, olayı halletti. Pistonu alkolle temizleyip yerine taktım, sonra forum'da verilen linkten hidrolik yağının doldurulmasını aynen uyguladım. ((link)) abi çok güzel anlatmış. Shimano hidrolik fren yağı yenileme / yağ doldurma / fren havasını alma işlemi. fren kolunu yere paralel getir, rezervuarı dolu hep tut ve aşağıdaki döngüyü clapperdeki drenaj vidasından hiç baloncuk gelmeyene kadar tekrarla. (alttaki drenaj valfini aç, frene bas, valfi kapat, freni bırak) en son drenaj vidasını sıkmayı ve mineral yağı kullanmayı unutma. Şu anda arka fren eski çalışır haline geldi. Halen ön frenden farklı olarak ses yapıyor, Biraz sürüp performansına bakıcam. Siz siz olun hidrolik fren'in kolunu balatalar yok iken sıkmayın.

@gurkankas

Piston yerinden çıkabilir tabi kola baya fazla basmak lazım bunun için.

@Semican Baydur

ben normal şartlarda düşünüp kola basılmadığını sanmıştım, ;)

@ali sevim

ali kardeş havayı alırken videodaki kırmızı bir şeyi araya sıkıştırıyorlar sende sıkıştırdınmı onu ? sıkıştırdıysan neresine sıkıştırdın benim frende seninkiyle aynı model ben bulamadım.sevgiler bitde illaki mineral yağ shimanonunki mi olmalı dot3 yağ kullandım aşağı gitmedi hiç sebebi nedir sence

• Beğen
Tepkiler: mertcansarcan
@kitano

1.si eğer yağ aşağı gitmiyorsa sistemde hala hava vardır,

2.si shimano hidrolik frene dot yağı koyarsanız frenin sonunu hazırlamış olursunuz, shimano frenlerde sadece shimano mineral yağı kullanmalısınız..

merhabalar,

Bisikletimde Shimano M505 model hidrolik fren bulunmaktadır, ön fren yaptığımda kol elciğe kadar gevşek bir şekilde yaklaşmaktadır fakat arka fren kadar iyi olmasa da performans göstermektedir,ön fren elciğindeki bu gevşekliği nasıl çözebilirim (fren sistemi henüz bir haftalık)
teşekkürler.

Fren kolunun içinde ufak bir vida olması lazım onu sıkmayı deneyin olmazsa aldığınız yere gösterin.

• Beğen
Tepkiler: levent123456
Düzeltme,
Sistem M575

Bu işlem fren elcigini sadece gidondan uzaklaştırdı,

Genede teşekkürler

bendede aynı problem olmuştu, aldığınız yere götürmenizi tavsiye ederim hidrolik sıvısında bir sıkıntı olabilir, balatalarda bir problem olabilir yani kalitesiz olabilir, veya diskinizin şekline görede tutuş performansı değişiklik gösterebilir(sanırım bu dediğim geçerli birşey olmayacaktır çünkü arka diskinizde muhtemelen aynıdır:))
ve aldınUS unda söylediği şeyi yaptınız sanırım, geriye götürüp göstermek kaldı aldığınz yere:)
iyi akşamlar

• Beğen
Tepkiler: levent123456
Geri