Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Hidrolik Disk Fren

Rotor çok ısındığında ses çıkarma olasılığı var. Benim de ara sıra başıma geliyor. Normal kullanımda hiç ses yapmayan frenler dik yerden uzun süre inince ses yapmaya başlayabiliyor. Muhtemelen kullanılan fren pedleriyle alakalı, pedlerde kullanılan materyal ve pedlerin soğutmalı olup olmadığı ile ilgili.

Evet aynen dediğiniz gibi olay gerçekleşiyor ve işin komik yanı sanırım rotorlar soğuduğu zaman bu ses kesiliyor. Kullandığım balatalar shimano b05s.

asbest kullanımı yasak olduğu için araç frenleri özellikle ilk değiştiğinde eskiye göre daha çok ses çıkarıyor zamanla düzelebilir
Teşekkürler.
freni sıktığınızda ve braktıgınızda pistonların simetrik cıkıp cıkmadğını da kontrol edin.

Bunu hiç düşünmemiştim sabahleyin kontrol edeyim teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: mcanerg
Scudo
Yaklaşık 5 yıl önce diskleri 203mm ye çıkarttım. zamanla kullandıkça incelmeye başladı tabi. ara ara kontrol ediyordum eğilme vs varmı diye. Değiştirme zamanı artık gelmişti . Dün akşam işten çıktım eve doğru yol alırken , rampa aşağı bikaç fren yaptıktan sonra ön diskten sesler gelmeye başladı. frenli bir şekilde inerken kendi kendine fren pedalına sanki bas çek yapıyormuşum gibi fren tutmaya başladı. bikaç kez daha yaptıktan sonra ön disk bir anda kurabiye gibi dağıldı. Hemen kenara çektim sonuç bu.

Dosyalar

• IMG-20240801-WA0010.jpeg
    IMG-20240801-WA0010.jpeg
    42 KB · Okunma: 56
  • IMG-20240801-WA0008.jpeg
    IMG-20240801-WA0008.jpeg
    105,6 KB · Okunma: 53
  • IMG-20240801-WA0009.jpeg
    IMG-20240801-WA0009.jpeg
    72,4 KB · Okunma: 54
  • IMG_20240802_135944.jpg
    IMG_20240802_135944.jpg
    70,4 KB · Okunma: 52
Yaklaşık 5 yıl önce diskleri 203mm ye çıkarttım. zamanla kullandıkça incelmeye başladı tabi. ara ara kontrol ediyordum eğilme vs varmı diye. Değiştirme zamanı artık gelmişti . Dün akşam işten çıktım eve doğru yol alırken , rampa aşağı bikaç fren yaptıktan sonra ön diskten sesler gelmeye başladı. frenli bir şekilde inerken kendi kendine fren pedalına sanki bas çek yapıyormuşum gibi fren tutmaya başladı. bikaç kez daha yaptıktan sonra ön disk bir anda kurabiye gibi dağıldı. Hemen kenara çektim sonuç bu.
ilginç bir durum hocam muhtemelen perçinler gevşemişti biri atınca diğerleri de sırayla dağıldı

• Beğen
Tepkiler: fatikngage
Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun verilmiş sadakan varmış diyelim. Aslında rotora bakınca çok fazla fren kullanıp rotoru hor kullandığın açıkça görülüyor, bir de kaliper tam olarak hizalı değildi muhtemelen, yüksek ısıdan dolayı zamanla metalin ömrü tükendiği için ve özelliğini kaybettiğinden dolayı gevrediğinden böyle bir olay başına gelmiş. Bakımın önemi bu gibi durumlarda ortaya çıkıyor. :harika:

• Beğen
Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun verilmiş sadakan varmış diyelim. Aslında rotora bakınca çok fazla fren kullanıp rotoru hor kullandığın açıkça görülüyor, bir de kaliper tam olarak hizalı değildi muhtemelen, yüksek ısıdan dolayı zamanla metalin ömrü tükendiği için ve özelliğini kaybettiğinden dolayı gevrediğinden böyle bir olay başına gelmiş. Bakımın önemi bu gibi durumlarda ortaya çıkıyor. :harika:
Sağolun.
Montaj sırasında kaliper hizasına dikkat ederim. Sorun rotorun fazla incelmesi. Aynı rotor üzerinde muhtemelen 10-12 balata bitirmişimdir. yeni rotor fiyatlarını araştırdığım zaman aralığında yaşadığım bi durum oldu. Biraz geç kaldım.

Kolay soğuması için delikli yapı güzel bir düşünce ama mekanik streslere uygun tasarlanması gerek. Gerilimler, kısmen rijit malzemelerde kılcal çatlamalara sebep olur. Her zorlanma, toleransı aşağı çeker, ömrü düşürür, hatta bir noktadan sonra daha hızlı düşecektir. Disk frenlerin hem ağırlıktan tasarruf, hem hızlı soğuma sağlayabileceği bir geometrik şekil lazım. Aradaki boşluğu tasarım kaygıları nedeniyle değişik şekillerde yaptıklarında, ekstrem bir durumda kırılması, hele ki zaten incelmiş bir metalde, yorgunluğundan dolayı aniden kırılması çok normal. İlla ki testleri yapılıyordur tabi...

• Beğen
Geri