Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

Scudo
@Uçmakdereli Rotor centerlock ekseni tam hizalanmış durumda.

Merhabalar. Benim hidrolik disk firenimle alakalı şöyle bir sorunum var. Arka fren tutmuyordu balatalari soktum ve balatalarin üstü ve iç kısımlari hep yağ olmuş. Bakatalari soktukten sonra firene bastim ve pistonlardan birisi firladi ve yağ boşaldı. Daha öncede sokmustum ve balatalari temizleyip tekrar tsmistim. Yine kendiliginden bu sekile yaglandi. Acaba pistonlar mi yağ kaciriyor soeun ne olabilir ?

Selamlar ve hayırlı akşamlar, arkadaşlar. Forumda yeniyim. Uzun yıllar GEOTECH marka V frenli bisiklet kullandım. Bir kaç gün önce TREK Alpha 6000 marka/model bisiklet aldım. Bisiklet eski model ama çok az kullanılmış. Uzun süre beklemiş. Son derece temiz ve pırıl pırıl. Üzerinde Avid Juicy three fren sistemi var. Uzun süre beklediği için fren kolları frene bastıktan sonra geri gitmiyor. Fren kollarının içini wd40 ve yağ çözücü (mutfakta kullanılan) ile temizledik. Önce çalıştı ama 1 gece geçince yine tutmaya başladı. Başka bir çözüm öneriniz var mı? Fren kolu içindeki pistonları sökebilir miyim? Sökünce temizleyip başarılı olur muyum? Forumu biraz araştırdım. Bir çok problem ve çözümü var ama bu konuda bir şey bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar ve hayırlı akşamlar, arkadaşlar. Forumda yeniyim. Uzun yıllar GEOTECH marka V frenli bisiklet kullandım. Bir kaç gün önce TREK Alpha 6000 marka/model bisiklet aldım. Bisiklet eski model ama çok az kullanılmış. Uzun süre beklemiş. Son derece temiz ve pırıl pırıl. Üzerinde Avid Juicy three fren sistemi var. Uzun süre beklediği için fren kolları frene bastıktan sonra geri gitmiyor. Fren kollarının içini wd40 ve yağ çözücü (mutfakta kullanılan) ile temizledik. Önce çalıştı ama 1 gece geçince yine tutmaya başladı. Başka bir çözüm öneriniz var mı? Fren kolu içindeki pistonları sökebilir miyim? Sökünce temizleyip başarılı olur muyum? Forumu biraz araştırdım. Bir çok problem ve çözümü var ama bu konuda bir şey bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Eger yabancı diliniz varsa Avid Teknik Manuel size yardımcı olabilir. Linki su sekilde:

(link)

Elinizden geliyorsa ve manuelde gosterilen aletler elinizde mevcutsa genel bir bakım yapabilirsiniz kollara. Yabancı diliniz yeterli degilse detaylı fotograflama yapmıslar.
Avid Juicy 3 icin:
Sayfa 15 ve 16 yag haznesinin bakımı
Sayfa 17,18, 19, 20 fren kollarının bakımına dair
Merhabalar. Benim hidrolik disk firenimle alakalı şöyle bir sorunum var. Arka fren tutmuyordu balatalari soktum ve balatalarin üstü ve iç kısımlari hep yağ olmuş. Bakatalari soktukten sonra firene bastim ve pistonlardan birisi firladi ve yağ boşaldı. Daha öncede sokmustum ve balatalari temizleyip tekrar tsmistim. Yine kendiliginden bu sekile yaglandi. Acaba pistonlar mi yağ kaciriyor soeun ne olabilir ?

Muhtemelen yağ kaçırıyor. Conta, o ring, piston gibi dahili parcalar deforme olmuş çatlamış olabilir. Sadece yerlerinden ciktiysa veya pislik, yapışma gibi sorunlar ise cozulebilir. Ancak deforme catlama, kopma varsa yedek parcalari nereden bulunur bir fikrim yok. Yabancı sitelerde bazı modeller icin var ama kargo vb ile cok pahalıya geliyor.

Örnek olarak asagidaki videoyu inceleyebilirsiniz. Piston kırmış bir XT caliper inceleniyor:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ibrahim-logoglu
Çok teşekkür ederim. Çok araştırdım ama bu pdf dosyayı yakalayamamışım. Kolu sökme konusunda tereddüdüm vardı. Şimdi sökmeyi deneyebilirim. :harika:

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Fren kollarını söküp içlerini temizledim. Pek kirli sayılmazlardı. Contalar biraz şişmiş. Olması gereken ebatlardan daha büyük olmuşlar. Conta değişimine rağmen sonuç alamadım. Fren kolları bir gün sonra yine geri gitmez oldu. Adana'da bisiklet tamircisi uzman bir arkadaştan yedek parça ve tamir durumunu sorduk. O da tamirle uğraşmayın, sonuç yine başarısız olur, dedi. Kollar bozuluyor, dedi. Bir çİft Shimano mt200 model yeni kol alın takın, dedi. Hem kaliteli hem kolay kolay bozulmuyor hem de ergonomik dedi. Bu tavsiyeye uyuyorum şu an. Kollar kargoda. Sonuçları yazarım arkadaşlar.

@Mahmut AYDOĞAN pistonlari yerine ittikten sonra araya sunun gibi bir parca koymalisiniz. (link)
Sonra yagini koyup kollari siktiginizda yag kacirip kacirmadigini gorursunuz.

Merhabalar.

Salcano ng 650 bisikletim mevcut, hidrolik fren mevcut, bisiklet sıfır olmasına rağmen 40-45 km belki yapmışımdır arka frenlerden acayip ses geliyor, frene basmadığım sürece ses gelmiyor, ancak frene bastığımda hem ses geliyor hemde fren tam olarak fren görevini görmüyor, yani bisikleti tam olarak yavaşlatmıyor ön frene göre.
Ön frende herhangi bir problem bulunmuyor.
Problemi nasıl düzeltebilirim?

Herkese yardımları için teşekkürler.

@kadirphp icinde hava kalmis olabilir. Youtube dan video izleyerek kendiniz havasini alabilirsiniz.

Merhabalar.

Salcano ng 650 bisikletim mevcut, hidrolik fren mevcut, bisiklet sıfır olmasına rağmen 40-45 km belki yapmışımdır arka frenlerden acayip ses geliyor, frene basmadığım sürece ses gelmiyor, ancak frene bastığımda hem ses geliyor hemde fren tam olarak fren görevini görmüyor, yani bisikleti tam olarak yavaşlatmıyor ön frene göre.
Ön frende herhangi bir problem bulunmuyor.
Problemi nasıl düzeltebilirim?

Herkese yardımları için teşekkürler.

Aybi problem bende de vardi. Ses problemini balatalari söküp, balata spreyi ile iyice temizleyerek çözdüm. Ama fren pedali hala hissiz gibi.

Arkadaşlar ön fren arkaya oranla daha az tutuyor, bu durum güvenlik amaçlımı yoksa ortada bir sorun mu var?

Arkadaşlar ön fren arkaya oranla daha az tutuyor, bu durum güvenlik amaçlımı yoksa ortada bir sorun mu var?
Bir sorun var. Ön frenin çok daha güçlü tutması lazım.

Disk fren

Sorunun ne olduğunu nasıl bulabilirim? Çözüm öneriniz var mı?
Mekanik disk fren ise balata ayarlarını yapmak gerekebilir. Balata aşındıkça ayar sıkmak gerekiyor.
Hidrolik disk fren ise hava kaçmış olabilir. Bisikletçiye götürmek gerek.

Mekanik disk fren ise balata ayarlarını yapmak gerekebilir. Balata aşındıkça ayar sıkmak gerekiyor.
Hidrolik disk fren ise hava kaçmış olabilir. Bisikletçiye götürmek gerek.
Burada onu yapabilecek bisikletçi yok, kendim yapabilir miyim?

Burada onu yapabilecek bisikletçi yok, kendim yapabilir miyim?
zor. aparatlar lazım ben denedim boşaldı fren :) gittim bisikletçiye yaptırdım sonra. üstüne bide balatalara bulaşan yağdan dolatı balaya değiştirdim.

Disk fren

Sorunun ne olduğunu nasıl bulabilirim? Çözüm öneriniz var mı?

-Balata erimis/bitmis durumda olabilir kontrol edin. Balata degistirin.
-Balata veya disk kirli/yagli ise tam kavramıyor ve frenleme yapmiyordur kontrol edin. Balata ve disk temizligi yapın.
-Ön fren sisteminde yağ yeterli degil/hava yapmış olabilir kontrol edin ve yagi tamamlayın. Havasını alın. Youtube'da ve bu konu icerisinde basit yontem ile yag ilave ederek havasini alma cozum videolari mevcut.

Bu arada belirtmemissiniz. Mekanik disk fren? Hidrolik disk fren?

-Balata veya disk kirli/yagli ise tam kavramıyor ve frenleme yapmiyordur kontrol edin. Balata ve disk temizligi yapın.
-Ön fren sisteminde yağ yeterli degil/hava yapmış olabilir kontrol edin ve yagi tamamlayın. Havasını alın. Youtube'da ve bu konu icerisinde basit yontem ile yag ilave ederek havasini alma cozum videolari mevcut.

Bisiklet 4-5 aylık hocam yağın bittiğini falan sanmam

Şimdi aklıma geldide ben bu balataları söküp takmıştım acaba onlar mı gevşek kaldı da böyle yapıyor?

Son düzenleme:
Geri