Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İkinci el bisiklet alma rehberi

@roycolt İlla bayiye/servise gitmenize gerek yok. Birkaç basit detaya dikkat ederseniz kendiniz de kontrol edebilirsiniz bisikleti:

1. Satış anında mutlaka satış sözleşmesi yapın. Satış sözleşmesi olmadan bisikletin garantisinden yararlanamazsınız. Ayrıca iki tarafın güvenliği için satış sözleşmesi düzenlenmesi çok önemlidir.

2. Bisikleti gündüz vakti görüp inceleyin. Hava kararınca normalde gözünüze çarpacak hatalar kolayca gözden kaçabilir.

3. Kadronun kaynak noktalarını, özellikle de alın borusunun üst ve alt kısımlarını (maşanın kadroya girdiği nokta) ve sele borusunun kadroya girdiği noktaları dikkatle inceleyin. Kadrolarda en sık çatlayan, hasar gören noktalar buralardır. Yine kadronun tamamını, olası çatlak, ezilme ve boya hatalarına karşı kontrol edin. Boya kalkması, sürtme vb. gibi sorunlar önemsiz olsa da, çatlaklar ve ezilmeler bulunan bir kadrodan kesinlikle uzak durmak gerek.

4. Ön ve arka jantların akorlarını kontrol edin. Lastikler döndüğünde sağa-sola, yukarı-aşağı yalpalama yapmaması, amiyane tabirle "8 çizmemesi" gerekiyor. Jant yanaklarını ve jant tellerinin jant çemberiyle birleştiği noktaları çatlak ve ezilmelere karşı kontrol edin. Tekerlekleri boşlukta elinizle döndürerek, dönüşlerinin akıcı olup olmadığına bakın. Tekerlekler elle çevrildikten çok kısa bir süre sonra duruyorsa, jant göbeklerinde sorun olabilir. Lastiklerin dişlerini ve aşınma durumlarını kontrol ederek ne kadar kullanıldıklarını ve daha ne kadar ömürleri kaldığını anlayabilirsiniz.

5. Bisikleti bir süre kullanın. Pedala yüklendiğinizde orta göbekten olağandışı sesler gelip gelmediğine, göbekte boşluk olup olmadığına dikkat edin. Sert frenleme yapın. Hidrolik frenlerde fren kollarının sünger hissi vermemesi, az bir kuvvetle yeterli frenleme gücü sağlaması lazım. Vites geçişlerini kontrol edin, arka aktarıcının vites koluna verdiği tepkiye bakın (her bir tık'ta bir dişli büyütmesi/küçültmesi gerekiyor). Bisiklet kilitlenebilir maşaya sahipse, kilit mekanizmasının çalışıp çalışmadığı kontrol edin.

Vitesleri ayarsız, frenleri iyi tutmayan, jantları akorsuz, lastikleri aşınmış bir bisikletin sahibi, bisikletine özen göstermeyen ve hor kullanan bir insandır. Böyle bir insandan bisiklet almak mantıklı bir iş olmayacaktır.

Bu hususlara dikkat ederseniz, alacağınız bisikleti uzun süre sorunsuz kullanabilirsiniz.

Scudo
Bu yazıyı okuyunca satmak istediğim eski bisikletime daha bir ısındım. Vitesler ve frenler sağlam, akordu iyi, aynakol sağlam, 15 yıllık olmasına rağmen bölgesel paslanması yok, jant telleri iyi, eziği/çatlağı da yok. Ben daha ne isteyeyim, satmıyoruuuuumm:harika::krnz:

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Silindi

Son düzenleme:
Selamlar 2. El bisiklet almayı düşünüyorum fakat bilgim bilen bi arkadaşım vs yok bana instagram filan ulaşabilecekler olursa çok mutlu olurum bir de
Carraro sportive 321 2020 model
Carraro sportive 224 2016 model arasında kaldım

Selamlar arkadaşlar benimde tavsiyelerinize ihtiyacım var.
(link)
Ilandaki bisiklet sahibiyle konuştum fiyat olarak uygun sahibi de sora setli olduğunu söyledi.Kısıtlamadan sonra gidip almayi dusununuyorum ne tavsiye edersiniz ?

Merhaba vites kolunda düşürme kolunu göremedim acaba tourney tipli bir sistem mi eğer öyle ise eski bir sora sistem olmalı tabiki yinede kaliteli sadece ne kadar aşındığını öğrenmek lazım fiyatı uygun duruyor

• Beğen
Tepkiler: Furkaann
Selamlar arkadaşlar benimde tavsiyelerinize ihtiyacım var.
(link)
Ilandaki bisiklet sahibiyle konuştum fiyat olarak uygun sahibi de sora setli olduğunu söyledi.Kısıtlamadan sonra gidip almayi dusununuyorum ne tavsiye edersiniz ?
Kaçırma. Hayırlı olsun.

Merhabalar,

bugün başıma gelen olaydan dolayı rehbere ekleme yapmak isterim. (Not: Satıcı da durumdan haberdar değildir. Kasıtlı olduğunu düşünmüyorum)

Satıcı bisikleti getirdi. Herkesin bahsettiği temel kontrolleri yaptım , kadroyu inceledim. Sonra bir tur atayım dedim. Lastikler inik olunca iç lastiği keser diye dolaşmadan hemen durdum. Bu sırada asla sele ayarını yapmayı düşünmedim. Sonrasında teslim alıp eve giderken lastiklere hava bastım ve sele borusunu yükseltmeyi denedim ,ama nafile. Evde 1 saatten fazla uğraştım. olmayınca decathlonda atölyedeki arkadaşlardan destek istedim. Mengeneye boruyu iyice sıkıştırıp bisikleti 2 kişi ite kaka boruyu çıkardık. 100 tl bir masraf çıktı. Satıcıyla hallettik neyse ki.

Sizlerin de aklında bulunsun. en azından sele borusu yükseltip alçalabiliyor mu? sele altındaki (boru ile seleyi birleştiren parça) aksam seleyi sabit tutabiliyor mu denemekte fayda var .

Boruyu yağlamanızı tavsiye ederim. Pas tutmaz kolay hareket eder.

Boruyu yağlamanızı tavsiye ederim. Pas tutmaz kolay hareket eder.

Boruda eğilme olmuş. Sanırım ağırlıktan kaynaklı . Çıkarttığımızda gözle görülür şekilde belliydi. Alttan bakınca da şöyle bir açılma vardı.

aa.jpg

• Beğen
Tepkiler: mustyy61
Boruda eğilme olmuş. Sanırım ağırlıktan kaynaklı . Çıkarttığımızda gözle görülür şekilde belliydi. Alttan bakınca da şöyle bir açılma vardı.

265189 dosyayı görüntüle
Koltuk çok yükseltilince ağırlıktan bükülüyor. O aynakolun altına neden öyle bir delik yapmışlar mantığı ne acaba.

Koltuk çok yükseltilince ağırlıktan bükülüyor. O aynakolun altına neden öyle bir delik yapmışlar mantığı ne acaba.
Bende 18 kadro bir mtb var fakat bacak mesafesi halen daha kısa geliyor seleyi bizim tabirimizle ''Allah katına'' çıkarıyorum. Herhangi bir sorun çıkar mı? uzun sele borusu alsam iş görür mü?
Not: Sele borusunu hani bu en ucunda olan ''Bu mesafe maksimum yüksekliktir'' çizgisi olur ya o ayarda kullanıyorum elimde olsa biraz daha yükselteceğim.

• Beğen
Tepkiler: mustyy61
Bende 18 kadro bir mtb var fakat bacak mesafesi halen daha kısa geliyor seleyi bizim tabirimizle ''Allah katına'' çıkarıyorum. Herhangi bir sorun çıkar mı? uzun sele borusu alsam iş görür mü?
Not: Sele borusunu hani bu en ucunda olan ''Bu mesafe maksimum yüksekliktir'' çizgisi olur ya o ayarda kullanıyorum elimde olsa biraz daha yükselteceğim.
Dışarda kalan kısım kadar içerde de kalması lazım çünkü içerde kalan kısım bükülmeyi önlüyor.Uzun sele borusu alırsanız rahatlıkla yükseltebilirsin.

Merhaba hocam . Konik kadro ile düz kadronun farkı nedir bilen var mı

Claud Butler Antaeus dağ bisikleti almaya düşünüyorum ama hic bir yerde bisikletle alakali bir bilgi yok nasil bir bisikletir bilgi verebilecek var mi teşekkürler

Dosyalar

• IMG_20210725_181357.jpg
    IMG_20210725_181357.jpg
    151,6 KB · Okunma: 22
Claud Butler Antaeus dağ bisikleti almaya düşünüyorum ama hic bir yerde bisikletle alakali bir bilgi yok nasil bir bisikletir bilgi verebilecek var mi teşekkürler
Yanılmıyorsam Turkiye'de 2013 te cikti piyasaya.
İngiliz markasi. HD fren 29'er.

(link)

• Beğen
Tepkiler: haktiro43
Sifirinin Fiyatu konusunda bilginiz var mi suat bey

Sifirinin Fiyatu konusunda bilginiz var mi suat bey
2013-2014 satildi sonra cekildi piyasadan. Su anda fiyat konusinda ne soylense yalan olur.
Benzer donanimlar tasiyan, benzer orta sinif bisikletler ile kiyaslamayi deneyebilirsiniz.
O zamanlar eş donanimli mosso ve carraro tarz bisiklet markalariyla yakin fiyatliydi diye hatirliyorum.

• Beğen
Tepkiler: haktiro43
Geri