Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İzotonik içecek mi? O da ne? demeden içeriği okuyup kendiniz yapın.

@Orhan Akarkut

Soru: Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?
Cevap: Hayır, 13.06.2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 nolu alt bendinde tanımlanan "takviye edici gıdalar" ile 06.12.2003 tarihli ve 25308 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi 2003/42 nolu Sporcu Gıdaları Tebliği'nin 4 üncü maddesinde tanımlanan "sporcu gıdaları"nın muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

edit:
Bu ürünü kullananlar vardır mutlaka, araştırılabilir.
(link)

Scudo
@Ahmet Fidancı % elma suyu diye bir şey yoktur şekerli elma aromalı su vardır. Bir elma suyu alın ve birde elma sıkıp suyunu koyun bir kenara iki bardakta bakalım hangisi köfleniyor. Şekerli su küflenmez. Soda daki potasyum ve magnezyum günlük ihtiyacın % 20 sini karşılarken spor esnasında bu zor.
Tabiki gezi amaçlı ve 30-40 km lerde iso kullanın demiyorum ama uzun turlar sıcak havalarda bayılmadan bisikletin üzerinde kalmak istiyorsanız iso şart. Benim de koçum bu tip tarifler verirdi ama bu 10 yıl önce böyle
Şeyler yok olduğu için şimdi var vücüdünüza meyve suyuyla şeker yüklemeyin bu antrenman olmaz.

Sis GO içmeden çıktığım ve içerek sürdüğüm sürüşler arasında çok bariz farklar var. Bu yadsinamaz bir gerçek. O yüzden Türkiye'de bu yoksa denilen tarifi kendiniz kendi elmanizi sıkarak yapabilirsiniz. Ben yarışlara girdiğim zamanlar ekstra birde jel kullanıyorum. Ve ekstra magnezyum takviyesi alıyorum. Ve uzun sürüşler için ekstra özel proteinli çikolata yiyorum. Bilmiyorum bu marka Türkiye'de var mı.
P_20160508_103842_1_p.jpg

@Erdal YILMAZ bu iso Drink her yerde var ama bana kalırsan çok gereksiz vitaminle yoruyor. Spor esnasında vitaminin bir işi yok karnitin haricinde hiçbir numarası yok ölçek 17 g verilen şeker değeri 12 gr yani 5 gr harici kesme şekerden farkı yok.

Ben hem bisiklet te hemde kosu antremanlarinda 1sise maden suyuna 1.limon 1 yemek kasigi bal birazda tuz katip guzelce calkaliyorum ant sonunda 1 tanede muz aliyorum

@Erdal YILMAZ karnitin hücre enerji yakımını hızlandırıyor ama ampul şeklinde olan L-karnitin daha çok içeriğe sahip bunun içerisindeki çok az. L- karnitin aslında enerji yakımı hızlandırıyor öyle yağ yakacak birşey değil ama açlarına kullanıldığında ketojenik beslenme ile sağlamaya çalışılan metabolizma değişimini sağlayabilir.

Yurtdışından ssupplementgetirebilirsiniz ama doktor raporu yada milli sporcu olmanız lazım, Lcartin hiçbir işe yaramayan birşey antreman performansı aartırıcı ürünler ise oölümlere neden oolabiliyo. Tek performansı doğal artırma yöntemi kafein
Bu arada tarif güzel ama elma suyu tercihi yyanlış zaten posasını aaldığınızda meyve suları basit sşeker kkaynağı oluyor bide tarife protein kaynağı eklenmeli ve uzun süreli sürüs icin kompleks kkarbonhidrat yenmeli

@Zekeriya Çab yapay alınan karnitine eğer vücudunda eksikliği yoksa hiçbir iişe yaramaz

Arkadaşlar genel anlamda baktığımız zaman abartıyoruz. Buda bağımlılığa yol açıyor. Sumlement, jel karnitin gibi ürünler belki zararsız ama doğal olarak alınan mineral ve vitaminler amatör kullanıcılar için çok daha mantıklı. Eğer profesyonelseniz zaten buna kendiniz karar veremezsiniz.

@Zekeriya Çab , Her hafta sonu ortalama 200 km yol yapıyorum. Her zaman bu karışımı tüketemiyorum ama vücudun sıvı kaybını zamanında telafi ettiğimden fazla sıkıntı yaşamadım. Karışım yanında belli bir süre yol aldıktan sonra muz ile ara takviye yapıyorum ve sıkıntısız 25-35 arası ortalama ile turumu tamamlıyorum. Bu tür destek gıdalar ertesi gün işe gidecek kişiler için abartı olur. Ayrıca psikolojik olarak devamlılık isteği oluşturur. Günlük magnezyum ve potasyum ihtiyacının tamamını içecekten almamız zaten mümkün değil. Böyle bir teoride yok, öyle bir içecekte yok.

Söz konusu karışımı amatör sporculara yani belli periyotlarla eğitimci gözetiminde olmayanlara şiddetle öneriyorum. İçeriğini istedikleri gibi zenginleştire bilirler.

• Beğen
Tepkiler: Zekeriya Çab
@ardacakko şu an bende soda tuz ve pancar pekmezi kullanıyorum ama potasyum aldığında tuzdan ve sodadan daha çok rehatlatıyor.
Birde spor sonrası recover takviyeleri merak ediyorum okadar 2-3 aydır araştırıyorum bir kaç deneme oldu pace jel falan ama gerçekten güvenilir olanlar zaten ortada. Mucize bir madde yok bunu herkes kabul etmeli zaten ben kendi adıma düzgün oranlarda karıştırılmış sağlık iso ve recovery ürünü okadar. Bir kaç kere spordan dönünce mataranın içinde unuttuğum karışım kokuşup mataramı attırdı en azından toz olunca gerektiği kadar karıştırıp kaldığında da buzdolabında saklarım.

@Ahmet Fidancı olay sıvı kaybı değil olay tuz kaybı sıvı zaten saate 750ml 1000ml gibi tüketiliyor. Başlarda tuz kullandım abartmıyorum 1 çay kaşı tuz aşağı yukarı 50-70 km yetiyor su ile tuzu dengeli almak gerekiyor soda zaten su gibi geliyor spor yaptığım günler 5-6 şişe rahat rahat içiyorum. Ama tuz tek tek mg ve potasyum almaktan daha zor geliyor vücuda.

@Zekeriya Çab toz için kullanım kılavuzunda 24 saatten içinde tüketilmelidir diyor. Eğer tüketilmez ise kullanmayın diyor. Dip not olarak söyleyeyim dedim.

• Beğen
Tepkiler: Zekeriya Çab
@Yavuz S. En azından kokuşup atmıyorsunuz küçük mataram da 1 hafta unıtmuşluğum var kullanmadım döktüm ama matra hala duruyor ama soda bal falan karışımlarında zaten maya bakteri bulunduğundan bir çeşit biraya dönüşüyor şeker falan ve aynen matarayla beraber çöp.

• Beğen
Tepkiler: Yavuz S.
@Zekeriya Çab Potasyum demişsiniz hocam limon potasyum kaynağı zaten. Limon ve ıhlamur karışımı yukardaki GO ürünü tabi ekstraları çok. Ama dediğim gibi bal soda limon en iyi enerji içeçeğidir. Yabancı forumlarda sporcuların tarifleri direk bu. Ayrıca bal yerine ucuz olsun isterseniz pekmez de kullanabilirsiniz ki bundaki glikoz ve potasyum oranı çok daha yüksektir fakat tavsiye edilmez. Çünkü pekmez çok güçlü bir enerji kaynağı gereksiz olur spor esnasında. Onun için bal limon soda deneyin görün derim.

evde sıkılmış elma suyu + 1 silme çay kaşığı tuz + "1 şişe soda ya da 1 çay kaşığı toz karbonat hangisi daha iyi olur bilmiyorum ama?" bu karışımda yanlış eksik olan var mı? limon koyarsak tansiyon düşürür mü?

Georal ishal tozu bence sporcu için gereken mineral desteğini yeteri kadar verir. Ben okuduklarımdan spor esnasında şekerli şeyler tuketilmemesi gerektiğini biliyorum. Vücudunuzun yağ yakımını engelleyerek en önemli enerji kaynağınızı kullanamamanıza sebep oluyor. 1 lt suya 1 paket georal toz iyidir. 40 derece sıcakta 6 saat pedal çeviren arkadaşlarım bu toz sayesinde hiçbir sorun yaşamıyorlar. Ben daha yeni duydum, kendim de sıcak havalarda en kısa zamanda deneyeceğim... Denemesi 1 tl...

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege
@ozgurgokalp

Hocam georal a dikkat edin onda da glukoz var sodyum potasyum bileşenleri. Kimse burada glukoz basın demiyor zaten. Bal biraz daha etkili ve karbonhidrat içeriyor sadece. Sizin bu verdiğinizde farkı yok bu karışımların. Hatta arkadaşların verdiği karışımlar mineral ve vitamin açısından zengin. İshal ilacı kullanmayın.

@sargonnas zaten limon yetmez demiyorum limon suyu yeşil çay kahve bunlar iyi ama asit de alıyorsunuz asit. Zaten takviye potasyum magnezyum tuz alımı elektroliz sağlamak. Beyin ve kaslar arasında zayıflayan bağı güçlendirmek amaç. Asit yine aynı bağı bozuyor. Yoksa tuz aldığınızda gücünüz artmıyor sadece mevcut güçün farkına varıyorsunuz. Muzda da potastık 250 mg civarı ama sindirmeniz gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: sargonnas
Bisiklet üzerinde +100 km. yapmadım, şehir içinde kullanıyorum çoğunlukla. Böyle içeceklere yoğun spor yaptığım zamanlar gereksinim duyuyordum. Ilık suya biraz pekmez ekleyip üzerine de limon sıkıyordum. Terleme yoluyla giden mineralleri de sudan hâriç olarak maden suyu ile almaya çalışıyordum. Spor yaptığımda market ürünleri tüketmekten daha çok kaçınıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hamid Asım
Geri