Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Kadro boyu karmaşası

Forumda siz gibi uzun olup kendisine kadro boyu denk gelmediği için uzun sele borusu ile bisikleti kullanan arkadaş sele borusunun kadroya bağlandığı yerden bisiklet kadrosunu bir kaç kez kırmıştı. hele ki bisiklet 24" teker boyuna sahipse alınacak bir risk değil. Bende 198 boyundayım yol bisikletim 58, dağ bisikletim 21" kadro boyuna sahip.

İlgili konu : Ekstrem uzunlukta sele boyu problemi

Teşekkürler, sanıyorum süs diye almak ya da vazgeçmek arasında seçim yapmak lazım. Çocukluk bisikletim, çok de severdim keratayı. O yüzden alsam mı diye heyecanlandım. Bisiklet Bianchi Millenium, bunun internette fotoğraflarını bile bulamıyorum anlamadığım bir sebepten. Sanıyorum ilk mekanik disk frenli bisikletlerden biriydi aldığımda. Bulduğum bisiklette suluğundan, lastiğine kadar orijinal olarak görünce heyecanlandım sanıyorum. :)
25 yaşında bisikleti napacaksınız? Binmeyecekseniz antika olarak evin bi köşesinde dursun derseniz ve fiyatı bedavaya yakınsa alınır. Kaldı ki almanız gereken kadro boyundan ÇOK küçük. bir kaç beden olsa neyse. 20 bin civarında bütçeniz varsa kaliteli sıfır hem de kendi boyunuza uygun bisiklet bulursunuz zaten.

Halihazırda Giant Escape 2 City Disk XL kullanıyorum. Yukarıdaki yanıtta da dediğim gibi sevdiğim bir bisikletti, yıllar sonra görünce heyecanlandım. Süs olarak almak istemediğim için, kullanmanın bir yolu olur mu diye araştırmak istedim sadece.

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Scudo
Şehir içinde sürmek amacıyla bir bisiklet almak istiyorum. Boyum 192cm Carraro sportive 56 kadro modelleri küçük mü gelir ne dersiniz? Yada benim boyumda birine illaki yabancı markalar mı önerirsiniz? Malum yerli markalara maksimum 56 kadro satıyor şehir/tur bisikletlerde. Sele-gidon ayarlayarak rahat bir pozisyon da sürebilir miyim? Çok yüksek bir bütçem yok o yüzden yerli markalardan birini tercih etmek istiyorum.

Son düzenleme:
Şehir içinde sürmek amacıyla bir bisiklet almak istiyorum. Boyum 192cm Carraro sportive 56 kadro modelleri küçük mü gelir ne dersiniz? Yada benim boyumda birine illaki yabancı markalar mı önerirsiniz? Malum yerli markalara maksimum 56 kadro satıyor şehir/tur bisikletlerde. Sele-gidon ayarlayarak rahat bir pozisyon da sürebilir miyim? Çok yüksek bir bütçem yok o yüzden yerli markalardan birini tercih etmek istiyorum.

Boy dışında bacak boyu da önemli. Boya göre ortalamadan uzun değilse 56 kadro uygun olabilir. Bir yerde deneyin bence.

Merhaba,
56 kadroya takılmayın, zira yerli veya yabancı farketmeksizin her kadroda 56 size olmayabilir. Kıyafet gibi bişey bu, üreticiler kadro boylarını standart üretmiyorlar, bir marka size 56 olurken bir markada 51 olabilir. Mümkünse fiziki olarak deneyerek alın. Mesela 51 kadro seçtiniz sele gidon gibi parçalardan kendinize en uygun pozisyonu yakalayabilirsiniz.

Boyum 1.90 bütçemden ötürü alirken kucuk kadro secmek durumunda kaldim. Sele boyu istedigim gibi ancak yeterince uzanamiyorum. Bel ağrısı ve yokuslarda oldukca zorlaniyorum. Bisikletim carraro 052 (52 kadro). Nasil bir cozum onerirsiniz?

Boyum 1.90 bütçemden ötürü alirken kucuk kadro secmek durumunda kaldim. Sele boyu istedigim gibi ancak yeterince uzanamiyorum. Bel ağrısı ve yokuslarda oldukca zorlaniyorum. Bisikletim carraro 052 (52 kadro). Nasil bir cozum onerirsiniz?
Tek çare uzun gidon boğazı kullanmak gibi duruyor şimdilik.

• Beğen
Tepkiler: can^
İşin doğrusu o boyla o kadroya ne yapılsa kurtarmaz, eğreti kalır yapılan ve yapılacak olan.

Bisiklet üstünde bir klip ya da fotonuz var mı yandan çekilmiş?

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve can^
İşin doğrusu o boyla o kadroya ne yapılsa kurtarmaz, eğreti kalır yapılan ve yapılacak olan.

Bisiklet üstünde bir klip ya da fotonuz var mı yandan çekilmiş?

Geçen dönemden var. Videoyu ekleyemedim maalesef.

Screenshot_2024-07-21-15-49-34-25_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
Tek çare uzun gidon boğazı kullanmak gibi duruyor şimdilik.
Örnek link atabilir misiniz veya neye göre seçeceğim acaba. Pek bir bilgim yok bu konuda

• Beğen
Tepkiler: lrfan
Sele borusu kritik noktadan daha yüksekte görünüyor, kırılma riski var borunun, kadroyu da levyeleyip esneterek sorun açabilir başınıza.

Daha uzun boğaz ile daha da ileri uzanacaksınız ama gidon sizin boyunuza göre alçakta kalacak, bel ağrısını daha da tetikleyebilir diye tahmin ediyorum. Ayrıca güç aktarma işi yine çözülmeyecek.

Satıp uygun ölçüde bir başka bisiklet almak bana göre en uygun yol

Örnek link atabilir misiniz veya neye göre seçeceğim acaba. Pek bir bilgim yok bu konuda
Deneyerek almak en mantıklısı. 1 cm uzatmak bile ciddi fark yaratabilir. O yüzden mümkünse bisikletciye gidip denemek en doğru sonucu verir.

Yukarıda İrfan hocamızın yazdığı gibi kadro çok küçük olursa boğazı değiştirmek de kurtarmayabilir. Büyük boğaz deneyin olmazsa daha büyük bir kadroya geçin.

• Beğen
Kısa ama atak sürüşler için bir küçük kadronun alıp kendinize göre ayarlamanız mümkün olabilir ama görsele göre gidonla sele arasında sıkışmış duruyorsunuz, bidonu uzatıp seleyi en arkaya alsanız da kurtaracak gibi durmuyor ne yazık ki

• Beğen
Merhaba, görünüşe göre kadro'yu değiştirmekten başka bir seçeneğin yok. Sele gidon boğazı ile olacak bişey değil. Hiç uğraşma. :harika:

• Beğen
Carraro marka bir gravel a karar verdim 1 hafta içinde sipariş edeceğim, boyum 182 iç bacak boyum 90 cm. Bisikletin kadro boyu olarak 50,52,55,58 kadroları var. Çocukluğum futbol oynamakla geçtiği için bacaklarım uzun. Tabloda bacak boyumun karşılığı 192 cm gelince şaşırdım doğrusu 55 mi 58 mi alsam diye kadroyu. Alacağım bisikletin geometrisini de ekledim

Dosyalar

• image_2024-07-21_233104749.png
    image_2024-07-21_233104749.png
    157,3 KB · Okunma: 21
  • image_2024-07-21_233426245.png
    image_2024-07-21_233426245.png
    133,6 KB · Okunma: 22
Carraro marka bir gravel a karar verdim 1 hafta içinde sipariş edeceğim, boyum 182 iç bacak boyum 90 cm. Bisikletin kadro boyu olarak 50,52,55,58 kadroları var. Çocukluğum futbol oynamakla geçtiği için bacaklarım uzun. Tabloda bacak boyumun karşılığı 192 cm gelince şaşırdım doğrusu 55 mi 58 mi alsam diye kadroyu. Alacağım bisikletin geometrisini de ekledim
Merhaba, verdiğin bilgiler doğrultusunda görsellerdeki ölçülere bakılırsa 55 küçük gelecek 58 büyük gelecek ama seçenekler arasında 57 tam sana göre bir seçenek. Bacak uzunluğunu göz ününde bulundurarak bunu seçtim. Kadro seçeneklerinde 57 olmadığına göre 58 den başka seçeneğin yok. Her markanın kendilerine özgü geometrileri var bu markada 58 büyük iken başka bir markada tam gelebilir. Buna da dikkat ederek karar vermeni tavsiye ederim.

Merhaba, verdiğin bilgiler doğrultusunda görsellerdeki ölçülere bakılırsa 55 küçük gelecek 58 büyük gelecek ama seçenekler arasında 57 tam sana göre bir seçenek. Bacak uzunluğunu göz ününde bulundurarak bunu seçtim. Kadro seçeneklerinde 57 olmadığına göre 58 den başka seçeneğin yok. Her markanın kendilerine özgü geometrileri var bu markada 58 büyük iken başka bir markada tam gelebilir. Buna da dikkat ederek karar vermeni tavsiye ederim.
değerlendirmeniz için teşekkür ederim umarım 58 kadro bulabilirim :D

Bazen bisiklet almadan önce düzgün bir bike fit mi yaptırsaydım diye düşünmemek için özellikle pahalı bir bisiklet almadan önce bedeninize uygun olduğunu iyice araştırın. Bu serüvene 1,70 boyum ile mossonun 56 cm (L-XL) kadrosu ile başladım ve bende ciddi ağrılar yaptı. İkinci bisiklet olarak Carraro 062 aldım 50cm kadro boyu ile ve çok rahatım.

İyi günler. Boyum 170 cm iç bacak yaklaşık 70 cm. Bisikletçide kron xc 100 MTB de 20 inc denedim. Çok rahat uydu. Sorum şudur. Trekking(hibrit) dediğimiz bisikletlerde kadro boyum kaç inç yada kaç cmdir. Bazı satıcılara soruyorum bazıları 19 inç diyor bazıları 18 inç diyor. Arada kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

İyi günler. Boyum 170 cm iç bacak yaklaşık 70 cm. Bisikletçide kron xc 100 MTB de 20 inc denedim. Çok rahat uydu. Sorum şudur. Trekking(hibrit) dediğimiz bisikletlerde kadro boyum kaç inç yada kaç cmdir. Bazı satıcılara soruyorum bazıları 19 inç diyor bazıları 18 inç diyor. Arada kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Trekking ve MTB'de kadro boyları yaklaşık aynı ama MTB'lerdeki eğik üst boru özellikle büyük kadrolarda yükselip yere paralel hale geldiğinden sizin örneğinizdeki gibi 20" MTB kullanan birine 20" trekking kadro büyğk geliyor. Trekking tarafında inç yerine cm üzerinden konuşmak daha yaygın. 20" kadro, 20 x 2.54 hesabıyla yaklaşık 51 kadroya denk geliyor. 51 kadro teorik olarak, ortalama alt-üst gövde oranına sahip kullanıcılarda 1.80 boy ve üstüne uygun. 170/70 ile size 44-46 arası kadrolar uygun olabilir ama en doğrusu denemek. Farklı model bile olsa almayı düşündüğünüz markanın farklı boylarını deneyin. Az çok farklı markalar da fikir verebilir ama markaların kadro boyu konusunda farklı uygulamaları var. Bazısında kadro boyu değişimi sadece ST (sele dikmesi) yüksekliğini ve ona bağlı olarak üst boru açısını değiştirirken (örneğin Mosso ve bazı Carraro modelleri) bazılarında HT (alın borusu) ve efektif üst boru uzunluğu da değişebiliyor.

Trekking ve MTB'de kadro boyları yaklaşık aynı ama MTB'lerdeki eğik üst boru özellikle büyük kadrolarda yükselip yere paralel hale geldiğinden sizin örneğinizdeki gibi 20" MTB kullanan birine 20" trekking kadro büyğk geliyor. Trekking tarafında inç yerine cm üzerinden konuşmak daha yaygın. 20" kadro, 20 x 2.54 hesabıyla yaklaşık 51 kadroya denk geliyor. 51 kadro teorik olarak, ortalama alt-üst gövde oranına sahip kullanıcılarda 1.80 boy ve üstüne uygun. 170/70 ile size 44-46 arası kadrolar uygun olabilir ama en doğrusu denemek. Farklı model bile olsa almayı düşündüğünüz markanın farklı boylarını deneyin. Az çok farklı markalar da fikir verebilir ama markaların kadro boyu konusunda farklı uygulamaları var. Bazısında kadro boyu değişimi sadece ST (sele dikmesi) yüksekliğini ve ona bağlı olarak üst boru açısını değiştirirken (örneğin Mosso ve bazı Carraro modelleri) bazılarında HT (alın borusu) ve efektif üst boru uzunluğu da değişebiliyor.
Hocam vermiş olduğunuz bilgi ve için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat
Geri