Kadro boyu

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
Sabitteki konu biraz kafamı karıştırdı ben de yeni alacağım yol bisikleti için hangi kadro boyunu seçmem gerektiğine karar veremedim. 16 yaşındayım ( pek bir önemi yok sanırım :) ) , 1.81 boyum ve 91-90 cm iç bacak uzunluğum var. Google'a inseam yazınca çıkan şekilde ölçtüm bir kaç kez . Hangi kadro boyunu seçmem gerekiyor acaba?

Scudo

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
Bacak boyunuz oldukça uzunmuş doğru ölçtüğünüzden emin misiniz?

EDİT: Tamamını okumamışım pardon

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.327
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Bu kadro boyu konusunun sürekli olarak kafamızı karıştırmasının nedeni, olayın tek bir ölçü ile çözulmesinin olanaksızlığından kaynaklanıyor. İki bilinmeyenli tek denklem gibi.:mlk:
Her insanın vücut oranı, yani bacak boyunun tüm vücudun boyuna oranı genel ortalamadan az veya çok farklıdır. Oysa maalesef çoğu zaman bisikletler belli tek bir skala ile numaralandırılır: inç veya cm olarak sele kadro-borusu (seat tube) yüksekliği verilir veya S,M,L,XL vs gibi tanımlamalar yapılır. Oysa bugünkü bisiklet geometrisine bakarsanız (arkaya doğru eğimli üst boru - top tube), eğer boyunuz 170'lerin altında değilse, seleyi alçalttığınızda aşağı yukarı çoğu bisiklete boyunuz yetişir ve boyunuz uzun ise seleyi yükselterek istediğiniz boya da ayarlayabilirsiniz.
Artık pek de fazla önemli olmayan bu sele kadro-borusu ölçüsüne karşılık, üst borunun uzunluğu çok daha hayati bir rol oynuyor bisiklet ergonomisinde. Kasıklardan itibaren omuzlara kadar olan mesafe ile omuzlardan avuç içine kadar olan kol uzunluğu, biskletin üzerine eğilme derecemizi, kollarımızın duruşunu, binen yükü belirliyor. Bu mesafeyi gidon boğazının ölçüsünü değiştirerek kısıtlı bir ölçüde biraz değiştirebiliriz, sadece o kadar. Vucudu en fazla etkileyen, doğru seçilmediğinde büyük rahatsızlık veren ölçü de ne yazıkki budur. Ortalama insana göre verilen örneğin 54 cm'lik bir kadro boyunda üst boru 55-56 cm (bu da yapımcıya göre farklı oolabilir) olacaktır. Ben şimdi kendi ölçülerimi düşündüğümde (asyatik tipimdir - üst tarafım daha uzun) 54 cm'lik sele kadro-borusu benim için fazla, ama üst boru uzunluğu az gelecektir. Eğer kadro geometrisi izin veriyorsa seleyi indirerek kullanmak üzere 56 cm'lik kadro ölçüsünü tercih ederim. Çünkü üst boru uzunluğu 58 cm olacaktır muhtemelen; bu da benim bisiklet üzerinde rahat yerleşmemi sağlayacaktır.
Tabi ideali ne diye sorarsanız, yapımcıların hem üst boru hem de sele kadro borusu uzunluklarının değişik kombinasyonları ile ürünlerini piyasaya çıkarmaları derim. Ancak bisiklet sanayi başına böyle bir dert dolamak hiçbir zaman istemeyeceği için (ürün çeşitliğinin maliyeti yüksektir) bu konuya yaklaşımı hep insanları uyandırmamaktan yana olmuştur. Standart ölçülere, oranlara uygun müşteri bana yeter der.
O yüzden bisiklet alırken mutlaka üst vücut + kol uzunluğunuza göre üst boru uzunluğu uyumlu bir kadro seçin derim. Kendi bacak, üst vücut ve kol uzunluklarınıza göre üst boru uzunluğunun ne olması gerektiğinin hesabını da web'den bulmuş ve not etmiştim. İstenirse ve daha önce bisiklet forumda yer almamışsa onu da sizlerle paylaşabilirim. Çok zor bir hesap değil:)

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.327
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Özür dilerim, ikinci defa kaydetmişim. Bu mesaj silinebilir.

Bu kadro boyu konusunun sürekli olarak kafamızı karıştırmasının nedeni, olayın tek bir ölçü ile çözulmesinin olanaksızlığından kaynaklanıyor. İki bilinmeyenli tek denklem gibi.:mlk:
Her insanın vücut oranı, yani bacak boyunun tüm vücudun boyuna oranı genel ortalamadan az veya çok farklıdır. Oysa maalesef çoğu zaman bisikletler belli tek bir skala ile numaralandırılır: inç veya cm olarak sele kadro-borusu (seat tube) yüksekliği verilir veya S,M,L,XL vs gibi tanımlamalar yapılır. Oysa bugünkü bisiklet geometrisine bakarsanız (arkaya doğru eğimli üst boru - top tube), eğer boyunuz 170'lerin altında değilse, seleyi alçalttığınızda aşağı yukarı çoğu bisiklete boyunuz yetişir ve boyunuz uzun ise seleyi yükselterek istediğiniz boya da ayarlayabilirsiniz.
Artık pek de fazla önemli olmayan bu sele kadro-borusu ölçüsüne karşılık, üst borunun uzunluğu çok daha hayati bir rol oynuyor bisiklet ergonomisinde. Kasıklardan itibaren omuzlara kadar olan mesafe ile omuzlardan avuç içine kadar olan kol uzunluğu, biskletin üzerine eğilme derecemizi, kollarımızın duruşunu, binen yükü belirliyor. Bu mesafeyi gidon boğazının ölçüsünü değiştirerek kısıtlı bir ölçüde biraz değiştirebiliriz, sadece o kadar. Vucudu en fazla etkileyen, doğru seçilmediğinde büyük rahatsızlık veren ölçü de ne yazıkki budur. Ortalama insana göre verilen örneğin 54 cm'lik bir kadro boyunda üst boru 55-56 cm (bu da yapımcıya göre farklı oolabilir) olacaktır. Ben şimdi kendi ölçülerimi düşündüğümde (asyatik tipimdir - üst tarafım daha uzun) 54 cm'lik sele kadro-borusu benim için fazla, ama üst boru uzunluğu az gelecektir. Eğer kadro geometrisi izin veriyorsa seleyi indirerek kullanmak üzere 56 cm'lik kadro ölçüsünü tercih ederim. Çünkü üst boru uzunluğu 58 cm olacaktır muhtemelen; bu da benim bisiklet üzerinde rahat yerleşmemi sağlayacaktır.
Tabi ideali ne diye sorarsanız, yapımcıların hem üst boru hem de sele kadro borusu uzunluklarının değişik kombinasyonları ile ürünlerini piyasaya çıkarmaları derim. Ancak bisiklet sanayi başına böyle bir dert dolamak hiçbir zaman istemeyeceği için (ürün çeşitliğinin maliyeti yüksektir) bu konuya yaklaşımı hep insanları uyandırmamaktan yana olmuştur. Standart ölçülere, oranlara uygun müşteri bana yeter der.
O yüzden bisiklet alırken mutlaka üst vücut + kol uzunluğunuza göre üst boru uzunluğu uyumlu bir kadro seçin derim. Kendi bacak, üst vücut ve kol uzunluklarınıza göre üst boru uzunluğunun ne olması gerektiğinin hesabını da web'den bulmuş ve not etmiştim. İstenirse ve daha önce bisiklet forumda yer almamışsa onu da sizlerle paylaşabilirim. Çok zor bir hesap değil:)

Ahmet Keçeci

Aktif Üye
Tepki
62
Bisiklet
Salcano
Bugun salcano cs 30lari denemeye gittim 18" de 20" de bana büyükmüş gbi geldi ama adam 20 iyi oldu dedi. Sitelerdeki ölçüler de 19" uygun görünüyor. Ilk kez sehir bisikleti kullandigimdan mi buyuk hissetim sizce hangisini aliyim? "uzun yolda kullancaksan 20 daha iyi" dedi ama 20de parmak uclarimla degiyordum yere

Edit : boyum 173
Ic bacak boyu 70cm civari (karışla ölçtüm tam değer veremiyorum)

Acelem olduğu için yeni bir konu açıyorum kusura bakmayın :))

Tepki
10
Bisiklet
Scott
slm arkadaşlar. bugün bisiklet almayı düşünüyorum. sorum şu boyum 1.75, Kadro Boyu (inç) 18.5 - 18.9 olan bir bisikleti kullanmakta sıkıntı yaşar mıyım? genelde hesaplamalarda 17-18" olarak görünüyor. ufak bir pay bana sıkıntı cıkarır mı?

bacak boyu 83 cm

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
596
Bisiklet
Specialized
Mtbde dediğiniz kadro boyları boyunuza göre biraz fazla,benim boyum 187 ve 18'' kullanıyorum,bana küçük size büyük bir kadro diyebilirim.Tabi bu dediklerim arazi için geçerli,şehir içi kullanımda bariz farklar göremezsiniz,arazide kullanacaksanız ya tam boyunuza uygun olanı alın ya da biraz küçüğünü alın derim.

Tepki
10
Bisiklet
Scott
@Selami53

genelde asfalt yolda kullanırım. ama yeri geldiğinde toprak ve mıcır yollarda cıkabilir karsımıza. ama dağdan taştan atlamam. sorun cıkarır mı dersiniz bu şartlar için?

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
596
Bisiklet
Specialized
Secenek varsa bosuna 18 bucuklara cikmaniza gerek yok derim

Turkcell Maxi Plus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tepki
3
Bisiklet
Mosso
herkese iyi forumlar gerek forumu gerekse farklı yerleri inceleyerek mosso 2670 deore almaya karar verdim fakat ikamet yerim susurluk olduğu için yakınlarda bayisi bulunmamakta internetten almam gerekecek boyum 1.92 bacak aralagi 94 cm bisikletinde en büyük boyu 20 inc görerek inceleyemedigim icin bu modeli kullanan arkadaşlar varsa kadro boyu hakkında bilgi almam lazım şimdiden teşekkür ederim

Tepki
3
Bisiklet
Mosso
bu bisikleti kullanan arkadaşlar forumu pek takip etmiyor anlaşılan bu da benim şansım galiba :rolleyes:

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben 2670 Acera kullaniyorum. Boyum 168, bacak boyum 78 cm. Asagida linkini verdigim sitede ideal kadro boyum 17,5 inch cikiyordu. Mosso bu modelde Turkiye'de 16 ve 18 inch kadro boyu sundugu icin sectigim ve kullandigim kadrom 18 inch. Bana "16 inch al" diyen cok oldu ama arkadaslardan denedigim 16 inch kadrolarda rahat edemedim. Sele ayarindan sonra birkac hafta gidon ayar denemeleri ile idealimi buldum 15 aydir kullaniyorum.
Sizin verdiginiz olcuye gore kullanmaniz gereken (tavsiye edilen) kadro boyu 21,5 inch cikiyor. Yani 21 veya 22 inch secebilirsiniz.
(link)

Tepki
3
Bisiklet
Mosso
Bilgi için teşekkür ederim fakat gördüğüm kadarı ile 2670 de 20 inc üzeri model yok sanırım çünkü sitesinde en son 20 inc vermişler galiba mosso olayı başlamadan bitecek yada bir şekilde canlı gözle görüp denemem gerekecek

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Bisiklette kadro boyu buyudukce neler degisir? Iki bisikleti kiyasladim birisi s beden digeri L. Ikisininde ortak ozelligi tekerleklerin zemine temas ettigi aralik esit kadronun ve gidonun yerden yukseklikleri esit, selenin gidona uzakligı esit. Tek fark ust demirin açisi, asil fark nedir ben mi yanlis düşünüyorum?

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Yanlış anlamadıysam max 1-2 cm oynuyor degilmi?