Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Kalp Sağlığı ve Spor

Çok geçmiş olsun kardeşim.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Scudo
Çok geçmiş olsun @Anonim hanım.
Çok geçmiş olsun @Murat Cömez abim.
Çok geçmiş olsun @BilalKorukcu...
Çok geçmiş olsun @TatanQa_tr...
Çok geçmiş olsun @kemal.bahadır...
Çok geçmiş olsun @amasseia...
Çok geçmiş olsun hepinize ve henüz buraya yazmamış, görmemiş, yazamamış ve bu tarz sorunlarla boğuşan kardeşlerime, abilerime...
Umarım hepiniz çok tez bir süreçte sağlıklı sonuçlara ve mutlu sürüşlere kavuşursunuz.

Benim de kalp kaslarımdan birinde ufak bir büyüme tespit edildi. Dolayısı ile ufak ta bir basınç etkisi ile kaçak tespiti var. Sonuç olarak bende Hipertansiyona yol açmış. Bir aydır ikisi bir arada bir ilaç kullanıyorum. Tansiyonum 22/12'lerden normale döndü. Doktorum bisiklet sürmemin hiç bir sakıncası olmadığını, ancak öncesinde kesinlikle ısınmamı ve ani yüksek eforlara girmememi söylemişti. Ben de bu şekilde sürüşlere devam ediyorum. :)

Tekrar hepimize geçmiş olsun.

Geçmiş olsun Herkese!

Aritmi bende 25 yaşımdan itibaren hep var olan bir şeydir. Bazen haftada bir, bazen ayda bir yoklar beni. Başlarda hep heyecanlanırdım bir atak geldiğinde. Ne kadar süreceği de pek belli olmazdı. Ne koşullarda geldiğini de hiçbir zaman çözememişimdir. Sabah evde kahvaltımı etmiş, arabamla taksimdeki işime giderken yolda gelir veya evde rahat rahat kitap okurken. Nefessiz kalacakmışım gibi hissederim kendimi. O anda bulunduğum konumumu değiştirdiğimde unuturum geçer gider.

Konuyla tabi epey ilgilendim. Sonunda bendekinin sinirsel ve ruhsal kökenli olduğu kanısına vardım. Bunla ilgili hiçbir doktora falan da girmedim. Ama şu da muhakkak ki, aritmini yaratan birçok fizyolojik etken de olabiliyor, çoğunlukla da kalpteki defektler gibi. Bendeki arızanın nedeninin o anki ruhsal ve sinirsel durumumla ilgili olduğunu, yerimden kalkıp dolaştığımda veya başka şeylerle ilgilendiğimde geçmesinden anladım. Şimdi ise, tamam diyorum, bas pedala 2-3 saat sür, biter. Gerçekten de bisikleti elime alır almaz bir şeyim kalmıyor. Bugüne kadar sele üzerindeyken ve sonrasında hiçbir ritm bozukluğu hissetmedim.

Bunları anlatmamın nedeni kalp aritmisinin psikosomatik bir türünün belki de diğer fizyolojik aritmiden daha fazla sayıda insanı rahatsız edebildiğini vurgulamaktı. Nitekim benim baba tarafı akrabalarımda bu tür çok yaygın, hatta bazılarımızda çok daha kuvvetli semptomlar gösteriyor. O nedenle bu şikayeti olan arkadaşlarıma, eğer kesin bir kalp arızası teşhisi konulmamışsa, bu sözünü ettiğim psikosomatik olasılığı ciddiye almalarını öneriyorum. Kimi doktorlar ne yazıkki sanki görevleri illaki fiziksel bir hastalık bulmakmış gibi sadece olasılığa dayalı "kesin" teşhisler koymaya meraklı oluyorlar. Unutmayalım ki, insanın kendisi en iyi doktorudur. Doktorlar kesin bir şey demiyorlarsa, onların bilmedikleri spor konularındaki tavsiyelerine de (bisiklet bu konuların başında geliyor, eğer kendileri bisikletci veya spor hekimi değillerse) fazla kulak asmayın.

Bir dipnot olarak da belirteyim, bu durum bende 25 yaşımdayken bir doktorun beni aylarca kanser şüphesiyle sayısız röntgen ve testlerle yıpratması sonucu ilk defa ortaya çıktı. Aylarca nefes darlığı, nabız kesiklikleri hissediyor geceleri uyuyamıyordum. Dört aylık kısa dönem askerlime teslim olmak için Ankara'dan İskenderun otobüsüne biner binmez herşey bir anda bıçak gibi kesildi ve askerliğim ve sonrasında uzun bir süre beni rahat bıraktı.

Hepinize keyifli, dertsiz sürüşler...

Son düzenleme:
Öncelikle tüm dostlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Konuyla bağlantılı olarak diğer sürüş yapan arkadaşların dikkatini nabız olayına çekmek istiyorum.

Bisiklete ilk başladığımda nabız bandı kullanmıyordum, aslında çok yüksek nabızlarda olabileceğim aklımın kenarından geçmiyordu. Sağ olsunlar, arkadaşların tavsiyeleri ile bir nabız bandı aldım ve 100km yaptığımız sürüşleri 150 ortalama ile 3-4 saat sürede bitirdiğimizi fark ettim. Bilinçsizce ve kontrolsüzce yapılan spordan fayda değil, uzun vadede zarar gelebileceği ihtimalinin altını çizmek gerekiyor. Hepimizin bildiği Zone 1-5 bölge ayırımına dikkat ederek, sürüşlerimizin çoğunu Z2 veya Z3 de kalarak yapmamız hem kişisel gelişimimize fayda sağlayacak hem de kalbimizi çok yormamamızı sağlayacaktır. Vurgulamak istediğim konu kalbi sürekli yüksek atımda tutmadan antrenmanları çeşitlendirmek kalp sağlığımız açısından iyi olacaktır.

Merhabalar, konuştuğumuz forumdaşlar iletişimde kalalım demişti. Buna istinaden bilgilendirmek istedim. Bu 3-4 aylık süreçte ilaç tedavisi denedik. İlaç dozu ilk kullanımdan sonra azaltılarak vücuda tepkisini bekledik. İşin sonunda ilacı tamamen bırakmam mümkün değil. Mantığa hala oturtamadığım; doktorun aşının "sayesinde" farketmemiz demesi. Kilo problemi ve başka sağlık problemimin olmaması en büyük avantajlarımdan biri oldu. Bisiklet sürmeye devam ediyorum. Eskiden x km bir solukta sürerdim, şimdi mola vererek tabiri caizse doğru sürüş biçimleriyle ilerliyorum. Bu 4 aylık ilaç tedavisi sürecinde de hayatımda başıma gelmedik kalmadığı için en kötü zamanları atlattım. Bu süreçte bile ilaca olumlu yanıt verebildiysem şükür diyorum.. Ailem ve sizlerin düşünceleri sayesinde çok içim ferahladı. Yol gösteren ve destek olan herkese çok teşekkür ediyorum🙏🏽 Hepimizin ortak kararı doğrultusunda şunu söyleyebilirim ; mutluysak yapamayacağımız, aşamayacağımız hiçbir şey yok🪄 Hayatımdaki birçok insanla yollarımı ayırarak, kendimle ilgilenerek, imkansız ama yine de deneyelim denilen ilaç tedavisine tepki verdim ve ameliyatımı bir ekstrem durum yaşanmadıkça ortadan kaldırdım. Şu soğuklar biraz bitsin de her gün yaptığım sürüşlerime, yeşillikli, denizli fotoğraflarıma devam edeyim. 🥳

Sağlıklı günler dilerim.

Merhabalar, konuştuğumuz forumdaşlar iletişimde kalalım demişti. Buna istinaden bilgilendirmek istedim. Bu 3-4 aylık süreçte ilaç tedavisi denedik. İlaç dozu ilk kullanımdan sonra azaltılarak vücuda tepkisini bekledik. İşin sonunda ilacı tamamen bırakmam mümkün değil. Mantığa hala oturtamadığım; doktorun aşının "sayesinde" farketmemiz demesi. Kilo problemi ve başka sağlık problemimin olmaması en büyük avantajlarımdan biri oldu. Bisiklet sürmeye devam ediyorum. Eskiden x km bir solukta sürerdim, şimdi mola vererek tabiri caizse doğru sürüş biçimleriyle ilerliyorum. Bu 4 aylık ilaç tedavisi sürecinde de hayatımda başıma gelmedik kalmadığı için en kötü zamanları atlattım. Bu süreçte bile ilaca olumlu yanıt verebildiysem şükür diyorum.. Ailem ve sizlerin düşünceleri sayesinde çok içim ferahladı. Yol gösteren ve destek olan herkese çok teşekkür ediyorum🙏🏽 Hepimizin ortak kararı doğrultusunda şunu söyleyebilirim ; mutluysak yapamayacağımız, aşamayacağımız hiçbir şey yok🪄 Hayatımdaki birçok insanla yollarımı ayırarak, kendimle ilgilenerek, imkansız ama yine de deneyelim denilen ilaç tedavisine tepki verdim ve ameliyatımı bir ekstrem durum yaşanmadıkça ortadan kaldırdım. Şu soğuklar biraz bitsin de her gün yaptığım sürüşlerime, yeşillikli, denizli fotoğraflarıma devam edeyim. 🥳
Sağlıklı günler dilerim.

sagliginizin iyi olmasina cok sevindim. Benzer yollardan gecmisiz, benimde normale donme surecimde gecirdigim 5-6 aylik zaman diliminde ciddi depresyona girmistim, ama suan bende ayni sizin dediginiz gibi bisikletime binmeye devam ediyorum, elektrikli bisiklette olsa eskiden oldugu gibi bir solukta binmek yerine nabzimi kontrol ederek, yukseldikce durup dinlenerek devam ediyorum. Ne varki ritm bozuklugum asla gecmeyecek ve surekli kendini hatirlatmaya devam etse de bunu kabullendim ve suan icin hayatimi olumsuz etkilemeyecek boyutta. Benim amacim ne kadar gec ilac tedavisi yada ameliyat seceneklerinden birini secmem gerektigi noktaya gelirsem o kadar iyi, gidebildigim kadar bu sekilde devam etmek istiyorum. Daha once de dedigim gibi moral bu isin %70'ini olusturuyor, en azindan bendeki bu sekilde, beyin gucuyle durumumu daha kotu de daha iyi de yapabiliyorum. Umarim bisikletten ve sevdigimiz seylerden kopmadan saglikla devam edebiliriz. ara ara iletisimde kalmaya devam edelim, tekrar iyi haberlerinizi aldigima cok sevindim

@Anonim hanım çok geçmiş olsun.Benim de kalp kapakcığımda kaçak olduğunu söylemişti doktorlar 2015 senesinde.Hayatımı değiştirdi diyebilirim bu karar.Çünkü o zamanlar polis okulunda okuyordum ve bu rahatsızlık dolayısıyla okuldan çıkışımı verdiler. Umarım sizin için bu süreç sağlıklı bir şekilde tamamlanır.Moralinizi yüksek tutun,sağlıklı ve bisikletli günler dilerim

Gelmiş geçmiş olsun diyelim.

Bisiklet sürmenin, spor yapmanın, hayatında sizi mutsuz eden insanlarla yollarınızı ayırmanın, beden ve akıl sağlığınıza verdiğiniz önemin size nasıl bir faydası var'ın örneğiyim; mitral kapakçıktaki kaçaklığı minimum seviyeye indirdim, 3 ay sonra ilaçsız ve sadece bisiklet sürerek, spor yaparak, stresten uzak sağlıklı bir bireye dönüyorum. İlk yazdığım mesaja dönüp baktığımda duygulanmamak elde değil, doktorum mucizelere ve kendime olan inancımı yeniledi ve başardık:)

muthis bir haber, cok sevindim sizin adiniza

Bisiklet sürmenin, spor yapmanın, hayatında sizi mutsuz eden insanlarla yollarınızı ayırmanın, beden ve akıl sağlığınıza verdiğiniz önemin size nasıl bir faydası var'ın örneğiyim; mitral kapakçıktaki kaçaklığı minimum seviyeye indirdim, 3 ay sonra ilaçsız ve sadece bisiklet sürerek, spor yaparak, stresten uzak sağlıklı bir bireye dönüyorum. İlk yazdığım mesaja dönüp baktığımda duygulanmamak elde değil, doktorum mucizelere ve kendime olan inancımı yeniledi ve başardık:)
Adınıza çok sevindim. Geçmiş olsun.
Diliyorum çok daha sağlıklı ve mutlu olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Öncelikle geçmiş olsun diyerek başlıyorum mesajıma. Ben de 2002 senesinde 20 yıl önce aort kapağımın değiştiği bir kalp ameliyatı geçirdim. O günden beri sürekli ilaç kullanıyorum. 2002-2011 seneleri arasında gerek halı sahada top oynayarak, gerek bisiklet sürerek olabildiğinde sportif faaliyetlerde bulunuyordum. 2011 senesinde kontrole gittiğimde kardiyoloğum aort anevrizmasının da bulunması ve ameliyat sınırında olmam nedeniyle daha sakin ve yavaş hayat sürmem gerektiğini, sportif faaliyetleri bırakamı önerdi. Kontrolden sonra daha alalı 6 ay bile olmayan bisikletimi satarak bıraktım aktiviteyi. Ancak son zamanlarda bisiklet sürme isteğimin iyice artması, çevremdeki birçok arkadaşımın bisiklet kullanması özendirdi beni ve bilinçli olarak kullanırım diyerek dün akşam yeniden döndüm bisikletli yaşama.
Doktorumdan gizli (belki çaktırmadan birkaç doktor görüşü alarak) ve çok daha dikkatli olarak kullanmaya çalışacağım. Eğer zorlanırsam veya yapamayacağımı, zararlı olacağını düşünürsem bisikleti elden çıkarıp sadece uzaktan seyredeceğim.
Bu sayfayı ve benzer durumları yaşayanları görmek de gayet güzel oldu.

Öncelikle geçmiş olsun diyerek başlıyorum mesajıma. Ben de 2002 senesinde 20 yıl önce aort kapağımın değiştiği bir kalp ameliyatı geçirdim. O günden beri sürekli ilaç kullanıyorum. 2002-2011 seneleri arasında gerek halı sahada top oynayarak, gerek bisiklet sürerek olabildiğinde sportif faaliyetlerde bulunuyordum. 2011 senesinde kontrole gittiğimde kardiyoloğum aort anevrizmasının da bulunması ve ameliyat sınırında olmam nedeniyle daha sakin ve yavaş hayat sürmem gerektiğini, sportif faaliyetleri bırakamı önerdi. Kontrolden sonra daha alalı 6 ay bile olmayan bisikletimi satarak bıraktım aktiviteyi. Ancak son zamanlarda bisiklet sürme isteğimin iyice artması, çevremdeki birçok arkadaşımın bisiklet kullanması özendirdi beni ve bilinçli olarak kullanırım diyerek dün akşam yeniden döndüm bisikletli yaşama.
Doktorumdan gizli (belki çaktırmadan birkaç doktor görüşü alarak) ve çok daha dikkatli olarak kullanmaya çalışacağım. Eğer zorlanırsam veya yapamayacağımı, zararlı olacağını düşünürsem bisikleti elden çıkarıp sadece uzaktan seyredeceğim.
arkadasim sana da gecmis olsun, farkli rahatsizliktan dolayida olsa cok benzer seyler yasamisiz. Doktorlarin artik yanlizca yuruyus onerisine istinaden bende yeni satin aldigim bisikletimi satmak zorunda kalmistim, sonrasinda elektrikli bisiklet aldim ve yaklasik 1 yildir e-mtb surerek devam ediyorum. Bazen bununla bile olcuyu kaciriyorum ama kesinlikle normal bisiklet yerine elektrikli bir bisiklet oneririm. Tekrardan gecmis olsun

• Beğen
Tepkiler: ysuatsenyurt
arkadasim sana da gecmis olsun, farkli rahatsizliktan dolayida olsa cok benzer seyler yasamisiz. Doktorlarin artik yanlizca yuruyus onerisine istinaden bende yeni satin aldigim bisikletimi satmak zorunda kalmistim, sonrasinda elektrikli bisiklet aldim ve yaklasik 1 yildir e-mtb surerek devam ediyorum. Bazen bununla bile olcuyu kaciriyorum ama kesinlikle normal bisiklet yerine elektrikli bir bisiklet oneririm. Tekrardan gecmis olsun
Size de geçmiş olsun diyorum. Elektrikli bisiklet düşündüm açıkçası ancak gerek satın alma gerek kullanım maliyeti gerekse de verdiği his nedeniyle sıcak bakamadım. Ancak süreç nasıl gelişecek bende bilemiyorum. Zamanla göreceğiz.

• Beğen
Tepkiler: BilalKorukcu
Kullandığınız elektrikli bisiklet hakkında müsait bir zamanınızda bilgi paylaşabilir misiniz? Özellikler, maliyet, kullanım şekli vb.gibi.

Geçmiş olsun. Doktorunuzu değişmenizi önermem, sizi tanıyan doktorunuzun dediği doğrudur. Artık siz de eurosport klübüne yazılabilirsiniz veya dolmakalem sevdasına tutulabilirsiniz.:) İnanın güzellikler devam ediyor, yeter ki siz inanmaya devam edin.

Kullandığınız elektrikli bisiklet hakkında müsait bir zamanınızda bilgi paylaşabilir misiniz? Özellikler, maliyet, kullanım şekli vb.gibi.
benim kullandigim bisiklet super enduro tarzi, daha cok off road suruse uygun atlamali ziplamali ve bol adrenalin iceren cinsten. Mid drive (ortadan motorlu ve yani pedal destekli) turden, uzerinde Bosch motor sistemi bulunan ve pedala 85 NM'ye kadar ilave guc verebilen bir motor. pili de 625 watt'lik. Bu tur bisikletleri hem Turkiye'den bulmak biraz zor hemde maliyetleri biraz yuksek oluyor (suan yurtdisi satis fiyati 6000 euro seviyelerinde) ama sizin surus stiliniz eger daha cok sehir icinde, deniz kenarinda yada dogada yangin yollarinda sakin keyifli bir surus olacaksa hem bu tip XC tarzi bisikletleri Turkiyede bulabilrisiniz hemde bu maliyetlere cikmaniza gerek olmaz. Bildigim kadariyla Bisan'in veya Carraro'nun elektrikli bisikletlerini cok daha uygun fiyatlara bulabilrisniz.

Size tavsiyem ortadan motorlu bir sistemle calisan bir bisiklet alirsaniz inanin hem normal bisiklet hissiyatini alirsiniz hemde eskisi gibi kendinizi yormadan binebilirsiniz. genelde shimano ve bosch motorlar bu piyasada daha hakimler ve her ikiside genelde 3 farkli mod secenegiyle pedaliniza %30 ; %80 ; %300 oranlarinda (sectiginiz moda gore) destek veriyor. Eger imkaniniz varsa almadan once biraz kullanip denemenizi tavsiye ederim. Daha sonrasinda piyasa arastirmasina girersiniz.

Ozellikle denemekte fayda var cunku sanildiginin aksine bisiklet efor harcamadan gitmiyor ve ne olursa olsun yine cardio yapmis oluyorsunuz. Kendimden ornek vermem gerekirse benim maximum nabzimi dusurmem gerekiyordu ve analog bisikletle gittigim yerlerde ortalama nabzim 160 ve max nabzim 190 olurken, elektrikli bisikletle ayni yerlerde ortalama nabzim 140'lara ve max nabzim 170'lere dustu, (aslinda bu degerler hala benim icinde hala cok yuksek :( ).

Eger baska sorunuz varsa bana ozelden ulasabilirsiniz, seve seve yardimci olmak isterim.

Sevgiler

• Beğen
Tepkiler: ysuatsenyurt
Nabız konusunda; 5 gündür akıllı saat ile bisiklet üzerinde kontrol yapıyorum, 160-35 arası seyrediyor, ilk kontrolümde doktoruma da soracağım fakat bu nabız aralıkları normal mi?

Geri