Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Katlanır bisiklet tecrübeleri

Geotech fold up serisinden olan bisikletleri alacak kişilere şiddetle tavsiye edebilirim.
agırlık ve fiyat performans olarak iyi bisikletler üretiyor.
bende de geotech fold up 20.2 var merak ettiginiz varsa yardımcı olmaya çalışırım

Scudo
Elinize sağlık güzel bir inceleme yazısı olmuş

@Ozan k. elinize sağlık, çok yararlı bir derleme olmuş... Müsaadenizle ben de kendi sınırlı deneyimlerim doğrultusunda 1-2 kelam edeyim :)

Birtakım tesadüfler sonucu 16" Salcano Folda almıştım ilkbaharda. Model güncel değil, muhtemelen eski stoklardan bir malzemeydi ama kutusundan çıkarıp gözümün önünde kurdular. Kadro, Dahon Curve'ün neredeyse 1-1 kopyası. Acaba bu yüzden tasarım telif hakkı vs. durumundan dolayı mı şu anda üretilmiyor, yoksa talep az da ondan mı bilemedim.

16" ebad bisikletten beklentimin üzerinde bir memnuniyet duyunca biraz üzerinde oynamaya karar verdim. Önce 39 diş olan aynakolu 48 ile değiştirdim (gol mü demiştik :) ) şimdi bisiklet hızlandı ama tabii yokuş performansı bozuldu. Genel olarak %8-10 eğimleri uzun değilse alabiliyorsunuz ama yüksek viteste dize gereksizce yük bindirmemek adına aynakolda 2li sistem yapmaya çalışıyorum şu sıralar. Onun için de ön artırıcı bağlamak için bir aparat gerekiyor, o olursa sanki bu iş yapılabilecek gibi.

Kısaca (+) ve (-) lere değinelim:

Artılar:
- 16" pratik, katlandığı zaman yer kaplaması daha az, sürekli bagajda duruyor lazım oldu mu indirip bisikletle devam ediyorum.
- Şehir içi pratik, manevra kabiliyeti çok iyi
- Kadroyu şaşırtıcı şekilde akıcı buldum diyebilirim. Uygun şartlarda güzel hızlanıyor.
- Gidonun kaynaklı tek parça olması
- Üzerindeki donanım ortalama şehir koşulları için yeterli; özellikle çamurlukların pakete dahil olması güzel.

Eksiler:
- Katlandığı zaman eğreti duruyor (sanırım bu kısmı iyi kopyalayamamışlar :) ) Mutlaka bir bagaj lastiği ile sabitlemek gerekiyor.
- Standart aynakol dişli sayısı ve daha önemlisi krank boyu yetişkin kullanımı için düşük.
- Malzeme kalitesi olarak çok iyi sayılmaz.
- Standartta arka bagaj gelse çok iyi olurdu, zira bu boya uygun bagaj bulmak kolay değil.
- Çok dikkat çekiyor, çocuk bisikleti algısı olduğu için laf atma vs. gibi sosyal taciz riski var :)

Yine de bence bulabilirseniz alınır bir bisiklet. Ama daha da fazla verim ve keyif almak için üzerine kimi harcamaları yapmak şart.

ben çok teferruatlı bişi düşünmüyorum decathlon da satılan bfold 3 modeli vardı onu arıyorum acaba elinde var olan yada bilen var mı?

• Beğen
Tepkiler: Osman Atasoy
GEOTECH FOLD-UP 20.4D 2015 Modelini kullanıyorum. Mıknatıslarını tam öpüştüremedim. Çift disk fren var,Çamurluğu yok takılabiliyor. matara + zil + arka - ön ışıklandırma taktım.

son hali

Dosyalar

• GEOTECH FOLD-UP 20.4D.jpg
    GEOTECH FOLD-UP 20.4D.jpg
    158,6 KB · Okunma: 178
  • IMG_2747.JPG
    IMG_2747.JPG
    147,9 KB · Okunma: 175
  • IMG_2747.JPG
    IMG_2747.JPG
    147,9 KB · Okunma: 159
  • Beğen
Tepkiler: iceberg21
Piyasada 2'li aynakol bulunan katlanır bisiklet pek denk gelmedim. Şu aşağıdaki modele küçük yaprak takılır mı ? Ön aktarıcıyı nasıl monte edilecek biraz meşakatli işe benziyor daha önce böyle bir işe giren oldu mu forumda.

@Furkan TK

Furkan, bu şekilde işlere girmek pek mümkün olmuyor, zira uyduramıyorsun bir şekilde. O yüzden en iyisi hazır yapılmışı. Benim katlanır (Verge P20), senin linkini verdiğinin ikili aynakolu olanı gibi düşünebiliriz. Sram X7, 55-42 FCA Custom Vera aynakol var ve zincir atmaması için orada ayrı bir parça kaynaklı. Rubleyi de 11-36 Sram PG1070 ile değiştirdim mis gibi oldu. Uygun ölçüde 53-39 aynakol da olursa yokuşlarda daha da rahatlar.

Bu arada benim modelin sıfır fiyatı burada oldukça uygun:
(link)

@Kurtuluş E.

Cevap için teşekkürler hocam, doğru diyorsun biraz araştırdım somut birşeyler bulamadım. Aynakolu 2'li çevirme yerine mevcut 53 dişliyi 39 dişe çeviren gördüm oda düz yol performansını olumsuz etkileyecektir. 46 diş uygun aynakol dişlişi bulunabilirnirse + arkayı 11-36 yapılırsa aynakol 2'li olmuş kadar olur.

Verge P20'ye baktım tam aradığın tarzda fakat fiyatı bütçemin oldukça üzerinde elimdeki Giant Escape Air'i satarsam alacağım. Verge P9'u dahada aşağı fiyata alabilme imkanım var.

@Furkan TK

Hocam fiyat daha uygun olarak Dahon Visc D18 var Tiagra setli 18 vitesli. P9'dan daha iyi fiyatı...

(link)

bu konuda biraz farklı düşüncem var, katlanır bisikletler bilhassa şehir içi için çok önemli yani şehir bisikletleri, küçük jantlar yüksek sürat ya da kolay yokuş çıkmayı engelliyor ya da üzerinde teferruatlı değişiklikler yapmamızı gerekitiriyor, katlanır bisikletlerin bana göre hafiflikten ziyade daha çok mobilite durumu önemli yani, kilosu az ya da çok katladığınız zaman tekerlekli bavul gibi itip bir yerlere götürmek ve evinizin içinde uygun bir yer bulabilmek açısından avantaj sunması. Toplu taşımada istediğiniz gibi yanınızda götürmek açısından da çok önemli bir avantaj sunması. bu gibi sorunları halleden bir bisikletin ikinci önemli sorunu da benim yaşadığım istanbul şehrindeki yokuşlar, bu yokuşlarda oturup derin hesaplamalarla uğraşıp yokuş avantajı için düzlük avantajını yoketmek ya da tam tersi arasında gidip gelmek cidden insanı daraltabilir, neticeye gelecek olursam tercihimi katlanır elektrikli bisiklet olarak kullandım, uzun vadeli olarak birçok masraf yapmak ya da modeller arasında al sat yapmaktansa yokuş ve katlanma derdi yaratmayan pedelec modeli düşündüm ve aldım çok da memnun kaldım, hem düz yolda hem de yokuşta şarj problemi yaşamadığım sürece hiçbir modifikasyonla uğraşmadan ufak tefek ekstralarla çok verimli bir seçim yaptığımı düşünüyorum, tabi ağırlık 22 kilo ama beni hiç rahatsız etmedi, ayrıca pedelecek olması sayesinde düz yollarda şarja dokunmadan acelem yoksa sadece bisiklet sürme zevki de yaşıyorum, belki kimine kolaylık gelebilir ama 20 jant bir bisiklet için kendi adıma yokuşlarda sıkıntı çekmek istemiyorum, belki fiyat biraz tuzlu ama onca değişiklik deneme yanılma ile uğraşmaktan zevk almıyorsak bence gayet cazip bir seçenek pedelec katlanır bisikletler..

@Metela
Hocam hatırlı olsun kiti ne kadara mal oldu,ayıptır sorması?

@Dağhan

ben doğrudan hem bisiklet hemde elektrik sistemi üstünde olan goccia city zero aldım fiyat olarak 3000 tl, bunun dışında rott8 kitler var, gördüğüm kadarıyla dahon bisikletin var buna montaj dahil benim bisiklet gibi olan elektrik kitini 650$ a alabiliyorsun (250w ön motor, 6 Ah36V Li-ion pil), bisikletin yoksa mesela elektrik kit dahil expressway2 modelini alırsan 2700tl civarı, birkaç marka daha var ayrıca 16 jant tercihi yaparsan velectran diye yeni bir yerli marka var fiyat da 2500tl civarı, ayrıca hiç incelemediğim yuki ve yedea modelleri var fiyatları da benimkinden çok farklı değil.

mosso 26 jant katlanır aldım 2 gün oldu sizce nasıl bir bisiklet profosyonel dedi satan arkadaş selesi uzuyo seleyi değiştirdim rahat bir sele aldım.ışık kask ve eldiven aldım ,aynayı unuttum ,kullandım gayet iyi gidiyor.shımano vites 7li nasıl bir bisiklet benim arabayada sığdı sizce nasıldır?

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU
Merhaba arkadaşlar benim flood marka bir bisikletim var 20 jant katlanır. İkinci el olarak uyguna aldım.fakat arkadaş gidon katlama yerindeki kelebek vidayı ve onu gidona sabitleyen metal parçayı kaybetmiş oraya kendince bir aparat yapmış.fakat anahtar gerekiyor .bu parçadan bulma sansim varmı nerede bulunur.yardimlarinizi bekliom.resimdeki bisikletten bendeki de gidon katlama yerindeki vida ve önündeki demir parcasindan bahsediom bundan nerede bulabilirim acaba._20170504_150645.jpg

@Ozan k. Merhabalar.Bu konuda oldukça bilgili görünüyorsunuz.Bütçe olarak şu bisikleti gözüme kestirdim:(link)

Sizce bu bisiklet(7'li) yokuşta çok sorun çıkarır mı?Yorumlarsanız sevinirim...

@EhlikeyifMerhaba, bende 16"lastik ebadını katlanır da tercih etmek istiyorum. Fakat 20" e göre ne gibi sıkinti yaratir. Şehir içi kullanım ve max 50-60km/hafta da yol gidilecek...Sonuçta 16" manevra kabiliyeti daha iyi, bu konuda fikri olan var mı ?

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba, 20" katlanır bisikletinde gidon boynu takan/kullanan varmı arkadaşlar? Katlanır bisikletlerin yüksek süratte direksiyon hassasiyeti aşırı fazla oluyor direksiyon çok az sağ sol yapılsa bisiklet altından çıkacak gibi oluyor.Araştırmalarım sonucu emin değilim ama bu durum gidonun gidon boynu olmadan doğrudan mil üzerine bağlantılı olmasından kaynaklanıyormuş fakat böylelikle işlek soaklarda daha kıvrak seri hareket etmeye de olanak sağlıyormuş.

Gidon boynu ile gidon biraz daha öne taşınınca direksiyondaki bu aşırı hassasiyet bir nebze kayboluyormuş.Bu ne kadar doğru arkadaşlar bunu deneyip tecrübe eden varmı aramızda?

teşekkürler. benim de hiç bilgim yoktu. özellikle vites konusundaki sorularımı giderdiniz.

• Beğen
Tepkiler: mektupla
Geri