Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Kışın bisiklet ve bisiklet giyimi nasıl olmalı?

Eylül ortasından itibaren sabahları içi hafif polarli mavic uzun tayt kullanmaya başladım. havalar sıcakken çok pişirmiyor, sogukta da ısını yapıyor şimdilik. Üst kısmını hala oturtamadım, içlik üzeri uzun kollu forma üzeri yelek en iyi seçenek gibi şimdilik. Bir kez ceketle çıktım, yüksek tempoda çok bunalttı. Katlanirla sahilde gezerken ideal oluyor

Hocam siz Türkiyede misiniz??

Ben hala şort giyiyorum.
Bursa da ve
İzmir de.

Not: vücudum soğuğa alışkın ve bugünlerde keyifle denize giriyorum:)

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren
Scudo
Benim burnum ve boğazım üşüyor soğuk havayi içine çekince. Ne yapmam gerek şuan normal bi boyunluğu burnumu kapatacak sekilde takip kullaniyorum öylede bi sure sonra nefes alamiyorum...
Selam, linkteki maskenin ağızı kapatan yerindeki kumaşı seyrek dokuma ve nefes almayı zorlaştırmıyor, deneyip alabilirsiniz.

Soğuk havalarda koşarken kullanıyorum. Sürekli almasam da nefesi bir süre ağız, bir süre burun şeklinde idare edebiliyorum.

(link)

Benim burnum ve boğazım üşüyor soğuk havayi içine çekince. Ne yapmam gerek şuan normal bi boyunluğu burnumu kapatacak sekilde takip kullaniyorum öylede bi sure sonra nefes alamiyorum...

Bir üstteki mesajda tavsiye edilene benzer bir ürün olarak ben de şunu kullanıyorum: (link)
Hem nefes almakta sorun yaşatmıyor, hem seyrek saçlı kafamı kaskın aralarından sızan soğuk rüzgardan koruyor.
Ancak başka bir konuda önerdiğimde ( Ankara ) Ankara soğuğuna karşı yetersiz kaldığını söyleyip daha korumalı bir motosiklet ürünü önermişlerdi, aynı konunun devamında var.

Şimdi, kendiniz isterseniz çırılçıplak çıkın sürün. Kime ne? Ama tutup da baştan aşağı yanlış olan bir şeyi insanlara önerirseniz ve bir kişinin bile hasta olmasına sebep olursanız vebali sizin üstünüzde. O yüzden, ben yanlış gördüğümün doğrusunu insanlara aktarırım. Bunda bir sorun yok.

Benim dediğim komboyu giyerseniz eğer, üstünüzde ter kalmaması için zaten bu. Hava alan içlik adı üstünde, hava alması ve terin havayla buluşması sayesinde sürekli kuruyor. Yün içliğin çektiği teri kurutmak için değil sürüş esnasındaki rüzgar, yarım saat ütüleseniz anca kurur. Daha az hava alan bir mont ya da rüzgarlık da, içeriye teri kurutacak kadar hava girişi sağlar ve aynı zamanda rüzgardan da korur. Bu giyim şekli öyle gizli saklı ya da ileri seviye bir teknik falan da değil. Çok temel seviyede, tüm internette benzer örneklerini bulabileceğiniz bir şekil. Şu öneriye bile egonuz incinmiş bir şekilde karşı çıkmanız gerçekten inanılmaz garip.

Üstüne jumbo boy çöp poşeti geçirip de koşu yapan kişinin aklından ben şüphe ederim, titrinden bağımsız olarak. Ama zaten askerlik dediğimiz kavram da gereksiz bir şekilde acıya dayanıklılık geliştirme takıntısında olduğu için, çok da şaşırmadım askeri eğitimcilerin öyle yapmasına.

Sizin yazınızı okuyunca, sanki tekstil literatürünün tüm terim ve içeriğinin isim babası sizmişsiniz gibi ukala bir şekilde konuşuyorsunuz, sonra da diyorsunuz ki ego 🤣? Ha, bir tek doğru sizsiniz, bir tek sizin tarzınız var, sizin önerilerinize göre tüm sporcular, kış ve yaz veya ara geçiş mevsimlerinde faaliyet gösteren spor dallarındaki aktivistlerin moda ya da giyim danışmanlığını üstlenmiş tavrınız ile onları giydiriyor soyunduruyor sonra da bu ekolün raconu ben ve benim söylediğimdir gibi ahkam kesiyorsunuz, asıl garip olan bu.. Sizin anlamadığınız ve bilgi paylaşıyorum, doğrusunu söylüyorum kisvesi alltında inceden tii ye almaya çalıştığınız, dalga geçmeye çalıştığınızı, yermeye çalıştığınızı anlamamak için saksı ya da vazo olmak lazım. Ben bisiklet sürüşüne çıktığımda, bu şekil giyiniyorum. Bir zararını görmedim, zatürre olmadım, boğmaca, üst solunum enfeksiyonu geçirmedim. Ama yanlış giyiniyorum? Eklem romatizması da olmadım.. Eee? 2 yıldır kar yağmadığı buz olmadığı zamanlarda da bisiklet sürmeye bu şekilde çıktım. Çıktığımda varacağım yere ya da eve dönene kadar pedalımı durduramadım.. Yine hastalanmadım, pişik olmadım.. Eee? Aklıma geldi, dalgıçların da suda terlediğini biliyorum. Bu adamlar ne yapsın? Buna da bir aşağılama pasajı bekliyorum sizden 😉 askerlik kavramı da sadece acıya dayanıklılık kavramı ile özete indirgenmişse zaten siz tarafından, ben hakikaten sizinle 2. Bir mesajda denk gelmem.. Sporun beden terbiyesinin damarı, kanı askerliğin ta kendisidir.

@SerdarCYCoo2Bursa Şimdi tümevarım böyle bir şey değil derim, buna da üstten konuşma dersiniz. Yani siz hiç hasta olmadınız ya da rahatsızlık yaşamadınız o halde giyim şekliniz doğru bir çıkarım yapılamaz.

Tekstile hakim olmakla hiçbir alakası yok bunun. Daha önce de bahsettiğim gibi, bisiklet giyiminin yıllar içinde test edilmiş ve onaylanmış giyim önerileri var. Doğrusu budur, siz tabii gene istediğiniz gibi giyinin. Bunu da benim fikrim diye böyle savunmuyorum, tüm Dünya bunu söylüyor yani.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Eren ve utksn
Sırt kısmı fileli nefes alabilen,ön tarafı ise rüzgarı kesip üşütmeyecek bir bisiklet ceketi arıyorum.Ve tüm bunların yanında fiyatı da makul olacak :) Bontrager markasının istediğim tarzda ürünleri var ama malum euro kuru yüzünden çok pahalıya geliyor.Nefes alabilen bir bisiklet ceketi tavsiyeniz varsa alabilirim.
Bu tip bir ürün Decathlon da vardı. hala var mı bilmiyorum

eski tur bisikletimi ince eşofmanlarla kullanıyordum, şimdi yol bisikletine geçince bu eşofmanlar hiç estetik gelmiyor gözüme. ama arkadaş taytla da hiç rahat edemiyorum. fiziksel olarak çok rahat fakat garip hissediyorum kendimi. dün denedim tayt forma ve içlikle eve sprint atarak döndüm😀

ya brooks selemi yol bisikletine takıp devam edeceğim veya bu tayt olayına bir şekilde alışmam gerekecek 😅

eski tur bisikletimi ince eşofmanlarla kullanıyordum, şimdi yol bisikletine geçince bu eşofmanlar hiç estetik gelmiyor gözüme. ama arkadaş taytla da hiç rahat edemiyorum. fiziksel olarak çok rahat fakat garip hissediyorum kendimi. dün denedim tayt forma ve içlikle eve sprint atarak döndüm😀

ya brooks selemi yol bisikletine takıp devam edeceğim veya bu tayt olayına bir şekilde alışmam gerekecek 😅
Bende aynı duyguları hissetmistim merak etmeyin insanoğlu çok hızlı alışıyor. Şimdi de bana eşofman veya şortla binmek garip gelmeye başladı😊

Kışın sürerken giydiğim bere, eldiven ve ceketimi yeniden almaya kalksam yaklaşık 3.900 TL ödüyorum güncel kur ile.
Ben öneri yapmaktan vazgeçtim konuya. :)

Büyük olasılıkla Türkiye de veya benzer düşük maliyetli (Vietnam, Endonezya vb) gibi ülkelerde üretilip ithal edilmiştir onlar.

Aradığım tüm tekstil ürünlerini iyi kalitede Türkiye de üretilen markalardan bulabiliyorum. Tavsiye ederim.😉

Edit: şimdi burda bolca reklamı yapılan Fransız markanın kolsuz üstlüğünün etiketinde
Made in Cambodia

Yazıyor. Kamboçya da üretilmiş.
Etiketin altında firma adresi France yazıyor.:)

Son düzenleme:
Büyük olasılıkla Türkiye de veya benzer düşük maliyetli (Vietnam, Endonezya vb) gibi ülkelerde üretilip ithal edilmiştir onlar.

Aradığım tüm tekstil ürünlerini iyi kalitede Türkiye de üretilen markalardan bulabiliyorum. Tavsiye ederim.😉

Edit: şimdi burda bolca reklamı yapılan Fransız markanın kolsuz üstlüğünün etiketinde
Made in Cambodia

Yazıyor. Kamboçya da üretilmiş.
Etiketin altında firma adresi France yazıyor.:)

Sizden Castelli Alpha RoS ceketin muadilini duymak isterim.
Zamanında aradım Türkiye'de maalesef burda bulunan markalarda ne o dayanıklılığa sahip kumaş, ne o teknik özelliklerde kışlık ceket görebildim.

Var mı bir öneriniz?

Biraz fiyatı yüksek ama aldığında uzun süre kullanılacak bir ürün. Şahsen 3 senedir her türlü kış aktivitelerimde kullanıyorum. Zaten üretim amacıda multi sporda kullanım..

Swix Race X

(link)

• Beğen
Tepkiler: RoninRider
Sabah iş yeri gidişlerim 1,5 aydır alt-üst içlik ve alt-üst soft shell takım. İş yeri dönüşlerim ise üst içlik ve üstüne yazlık forma, alt ise soft shell pantolon. Buralar kış moduna yaklaştı. Güneş görmeyen yerler buz gibi çarpıyor. Yılın ilk karı Tavşan dağına ve Akdağa düşeli bir haftayı geçti.
Artık kanımız donuyor galiba 45 yarılayalı 3 ay oldu. :) Çinden aldığım soft shell takım işini görüyor. Yardımcı olsun diye paraya kıyıp Alpinist içlik aldım iki set. Başarılı bir ürün ve parasını hakediyor. Öğle vakitleri sürüşlerimi içlik ve yazlık forma ile zorlanmadan yapıyorum. Biraz tuzlu ama linkini atayım.

(link)

Üst içliği yazın 145 almıştım şimdi 190 lira olmuş.

(link)

Alt içliği 119 liraya almıştım. Şimdi 150 lira olmuş. Almış olduğum iki seti şimdi alsam 150 lira fazladan ödeyeceğim. Şaka gibi aldığın yanına kalıyor. Bu kadar paraya değer mi? Kesinlikle değer. Soğuk yerlerde iş görüyor.
Bu alt içlikle 30 km hızlarda dizleriniz sıcak kalıyor mu?

Zamanında aradım Türkiye'de maalesef burda bulunan markalarda ne o dayanıklılığa sahip kumaş, ne o teknik özelliklerde kışlık ceket görebildim.

Var mı bir öneriniz?

Bu markanın ceketini 3 yıldır kullanıyorum.
Bulunduğum şehirdeki bisiklet mağazasından almıştım.
Çok başarılı.:)

(link)

(link)

Son düzenleme:
Bu alt içlikle 30 km hızlarda dizleriniz sıcak kalıyor mu?
Pedli tayt kullanıyorum yazmıştın, tayt ile bu tarz ürünler kullanılamaz tahriş ve pişik yapar. İlla birşey alacaksanız şu tarzda birşey alın, taytın üzerinede giyebilirsiniz

(link)

• Beğen
Tepkiler: emreipekci
Kesinlikle üşütmeyecek bir şekilde olmalı.Böyle diyorum ve sabah 5:30'da 6da çıktığımda yine ince giyip üşüyorum hatta donuyorum.Güneşin doğmasını 4 gözle bekliyorum

Dechatlondan rc500 içlik aldım. üzerine evadict cepli koşu sweetshirt giyiyorum. üstüne bide kısa kollu formamı giyince rüzgar felan kalmadı. 10 numara oldu.

bacaklar için uzun tayt veya içlik tarzı bişey alacağım son olarak.

dechatlon içlik süper bişey. hep sweetshirt tarzı hemde üstüne herşey giyilebiliyor yada yalnız giyilebiliyor. gerçekten f/p ürünü. aşırı sıcak tutuyor.

Castelli, Gore marka kumaşları kullanıyor bazı ürünlerinde. Bir de Gore marka kıyafetler var, onlar da Gore kumaş kullanıyor. Bu durumda Castelli, Gore’un ürettiği kumaşları kullanıyor doğru anladıysam.
Premium markalardan bir de Santini var mesela, onun kendi sitesinde kumaşları Gore değil, başka kumaşlar gibi anladım.
Bilgili olanlar beni aydınlatabilir mi? Bu markaların kalitesi ve kışlık kıyafet performansı nasıldır?
Mesela Gore Infinium kumaşla Gore markasının da ceketi var, Castelli’nin de var, fiyatları da birbirine yakın. Bu ikisi aynı performansta mıdır?

Başka merak ettiğim bir konular da var.
Örneğin yağmurluğu yağmursuz havada giymemeliyiz, çünkü az nefes aldığı için teri tahliye edemez. Soğuk havada asıl olarak rüzgarlık giymeliyiz değil mi?

Bir soru daha sormak istiyorum, mesela Specialized, Scott, Giant gibi bisiklet markalarının da kıyafetleri var, bunlar bir Castelli, Santini gibi performans verir mi yoksa sadece marka ve takım ruhu ile mi kullanılıyor?

Merhaba,
Bildigim kadari ile gore-tex tescilli, patentli urun. Bu teknolojiyi hangi marka kullanirsa kullansin gore-text diye yaziyorlar. Uretimi kendileri mi yapiyor yoksa direkt satin mi aliyor emin degilim.

Hem gorewear hem de castelli kullaniyorum, ozetle yagmur korumasi icin gorewear, geri kalan her sey icin castelli.

Var mı bir öneriniz?

Merhaba,
Bana sormamissiniz ama cevap vermeye calisayim. Alpha ros gibi ruzgardan ve yagmurdan korusun, ustune sicak da tutsun derseniz bildigim 2 secenek assos ya da sigr urunleri. Tahminim bunlarin ikisi de Turkiye'de yoktur. Castelli'nin idra'larina alternatif gorewear c5 ve c7.

Illa ros serisi castellli isteyen varsa, bana yazsin. Benim eve siparis verebilir, 3-4 ayda bir geliyorum Istanbul'a elden teslim ederim uygun olursam.

Pedli tayt kullanıyorum yazmıştın, tayt ile bu tarz ürünler kullanılamaz tahriş ve pişik yapar. İlla birşey alacaksanız şu tarzda birşey alın, taytın üzerinede giyebilirsiniz

(link)
İçi polarlı soft Shell pantolon gibi bir şey sanırım. Linkler hep yabancı sitelerden geliyor. Yok mu Türkiye'de şunlardan satan bir Allah'ın kulu 😂

Geri