Kışın neden bisiklet sürülmez?

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.418
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her türlü kazanç için trainera geçiş yaptım. Ekipmanım eskimeyecek, üşüyüp hasta olma riskim olmayacak, ıslak veya don halinde düşüp pekmezi akıtma riskim olmayacak;trainerda powerla çok kaliteli antrenmanlarım olacak, üşümeden zorlanmadan antrenmanımı yapıp işime döneceğim. Ayrıca bir ton kıyafet kirlenmeyecek;bir tayt, bir forma bir havlu işi bitirecek. Hem de trainer iki katı değerlenecek :D(!)IMG_20231115_202450_HDR.jpg

Scudo

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.447
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
gidon ve kadro çantası diyebiliriz. arkada 2.5 litrelik sele çantası kullanıyorum, su geçirmiyor fakat yağmurda bir şeye ulaşmak için bisikleti durdurmak ve çantayı açmak zahmetli. içerisine yağmurluk, görünürlük sağlayan sarı yelek vs koyuyorum fakat söylediğim sebeplerden dolayı kullanışsız.

su geçirmez bir gidon çantası iyi olabilir. telefon vs gibi elektronik eşyayı yağmurluk cebine vs koymak sürüş sırasında rahatsız ediyor.
Aliexpres ya da amazondan rockbros marka ürünlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Farklı zamanlarda 4 farklı çantasını kullandım su geçirmez olarak satılan tüm çantaları su geçirmiyor. Ürün yelpazesi de oldukça geniş.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.170
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her türlü kazanç için trainera geçiş yaptım. Ekipmanım eskimeyecek, üşüyüp hasta olma riskim olmayacak, ıslak veya don halinde düşüp pekmezi akıtma riskim olmayacak;trainerda powerla çok kaliteli antrenmanlarım olacak, üşümeden zorlanmadan antrenmanımı yapıp işime döneceğim. Ayrıca bir ton kıyafet kirlenmeyecek;bir tayt, bir forma bir havlu işi bitirecek. Hem de trainer iki katı değerlenecek :D(!)311585 dosyayı görüntüle
Yalnız bu "dışarıda neden bisiklete binilmez" konusu için bi cevap olmuş daha çok :)

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
geçmişte birden fazla çanta denedim çin menşeli, fiyatına göre iyi birkaç seçenek var. bende bir tane aşağıdaki çantadan vardı, elimden çıkarmıştım. şimdi tekrar aynısından sipariş versem mi diye düşünüyorum kış için.

oldukça iyi hissettiriyordu, su geçirmez deniyordu. 2.5 litre hacme yağmurluk ve birkaç parça sığar gibi duruyor.

IMG_20231115_161349.jpg

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.708
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Geçtiğimiz kış zatüre olmuştum . Sonucunda ise akciğerlerimin büyük bir kısmını sağlıklı kullanamıyorum. KOAH teşhisi koyulmuştu. Öncesinde canavar gibiydim . Bisikletin yol açtığı bir durum. Çokta tedbirli giyinmiştim. Artık kışın bisiklet sürer miyim yoksa kısa turlar mı yaparım bilmiyorum. Sürmeyi tabi istiyorum. Umarım sağlıklı sıhhatli kış sürüşleri yaparsınız. Çok dikkat edin. Nefes alamamak, yeterli derecede alamamak çok kötü.

sahrana

Daimi Üye
Tepki
580
Geçtiğimiz kış zatüre olmuştum . Sonucunda ise akciğerlerimin büyük bir kısmını sağlıklı kullanamıyorum. KOAH teşhisi koyulmuştu. Öncesinde canavar gibiydim . Bisikletin yol açtığı bir durum. Çokta tedbirli giyinmiştim. Artık kışın bisiklet sürer miyim yoksa kısa turlar mı yaparım bilmiyorum. Sürmeyi tabi istiyorum. Umarım sağlıklı sıhhatli kış sürüşleri yaparsınız. Çok dikkat edin. Nefes alamamak, yeterli derecede alamamak çok kötü.
Geçmiş olsun, umarım yakın zamanda eski sağlığınıza kavuşursunuz.

• Beğen
Tepkiler: samet akkaya

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.708
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Geçmiş olsun, umarım yakın zamanda eski sağlığınıza kavuşursunuz.
Teşekkürler.

Hata yaptığım nokta aslında tırmanıyorduk 35 km bi rotayı, kafadan kuvvetli soğuk hava ile rüzgar çok sert esiyordu. Samsun - Ankara yolu Kavaké gidiyorduk. Bir yerde çok terledim. Durduk. Durduğumuzda terim soğmuştu . İyi de soğmuş ve üşümüştüm . Ama sonra geri dönüşte anladım hasta olacağımı. Yedek kıyafet sürekli taşıyorum artık . Yaz - kış farketmiyor. Ama kışın trainer en mantıklısı benim için.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.251
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok geçmiş olsun. Ne tür bir çile çektiğini az çok tahmin edebiliyorum. Bir buçuk hafta önce feci hasta olmuştum sonra doktora gittiğimde bronşit olduğumu öğrendim. Akciğerlerim resmen işlevsiz bir hal almıştı, bisiklet sürmek tamamen imkansız bir hale dönüşmüştü tüm dünyam kararmıştı. Şimdi eskisine göre daha iyiyim ama nabzım sanki artık daha yüksek çıkıyor gibi bu hastalıktan sonra.

sahrana

Daimi Üye
Tepki
580
Teşekkürler.

Hata yaptığım nokta aslında tırmanıyorduk 35 km bi rotayı, kafadan kuvvetli soğuk hava ile rüzgar çok sert esiyordu. Samsun - Ankara yolu Kavaké gidiyorduk. Bir yerde çok terledim. Durduk. Durduğumuzda terim soğmuştu . İyi de soğmuş ve üşümüştüm . Ama sonra geri dönüşte anladım hasta olacağımı. Yedek kıyafet sürekli taşıyorum artık . Yaz - kış farketmiyor. Ama kışın trainer en mantıklısı benim için.
Ne kadar kendimizi korumaya çalışsakta bazen vücut hastalığa karşı direncini kaybediyor,benim içinde kış bisikletçiliği bitmiştir,evde binerim bisikletime,açarım filmimi,çeviririm fıtı fıtı,bu yaştan sonra, artık genç değiliz 🤗

• Beğen
Tepkiler: samet akkaya

Mazm

Daimi Üye
Tepki
394
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim gibi hastalığı sürekli boğaz ve genizden alıyorsanız sürülmez. Bu yüzden eve trainer alırsınız, bu sefer de tembellikten sürülmez. Yani sürülmeyeceği varsa bir şekilde sürülmüyor :)

İşin şakası bir yana, soğuk ciğere işleyince bir kış toparlaması zor oluyor. O nedenle çıkamıyorum ben. Güneşli havalarda katlanırla fıtıfıtı anca.

sahrana

Daimi Üye
Tepki
580
Benim gibi hastalığı sürekli boğaz ve genizden alıyorsanız sürülmez. Bu yüzden eve trainer alırsınız, bu sefer de tembellikten sürülmez. Yani sürülmeyeceği varsa bir şekilde sürülmüyor :)

İşin şakası bir yana, soğuk ciğere işleyince bir kış toparlaması zor oluyor. O nedenle çıkamıyorum ben. Güneşli havalarda katlanırla fıtıfıtı anca.
Belki ılıman yerlerde belli zamanlarda sürülür ama bizim gibi karasal iklim yaşanan yerlerde soğuk adamın iliğine işliyor,hastalık girdimi yaza kadar insan kendine gelemiyor,dediğiniz gibi en iyisi yazın keyif bisikletçiliği 😀👍

• Beğen
Tepkiler: Mazm

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yağmur harici mevsimden bağımsız kullanabiliyorum her gün, kar yok haliyle Güney Ege'de. Bulunmaz nimet ama Temmuz ve Ağustos'ta sadece sabahları binilebiliyor, öğle saatleri sadece ulaşım amaçlı, yokuş vs risk sağlık için.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.092
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kışa yaklaştığımız şu son günlerde kendimi test ediyorum. İki hafta önce boğazdan feci rahatsızlanmıştım. Sürüşe çıkarken yağmurluktu mola yerinde üzerime geçirmelik polardı vs. bu tarz şeyleri taşımak için bagaj da almıştım. Kısa kol forma üzerine rüzgarlıkla çıkmıştım. Dönüşte uzun kollu içlik üstü rüzgarlığa döndüm. Buna rağmen hasta oldum. Gerçi evde eşim ve çocuğum hasta oldu. Vücudum biraz dirençlidir normalde. Ben onlar iyileşene kadar rahatsızlanmadım. Sonra bir tura çıktım ve şak diye vücut direnci düştü hastalığa yakalandık herhalde.

Neyse 10 gün sürdü iyileşmem. Şuan iyiyim. Çarşamba günü yine bir tura çıktım ama bu sefer tedbiri arttırmak adına direkt uzun kollu içlik üstüne forma ve onun üstüne kısa kol rüzgarlık ile sürüşe başladım. İlk dakikalardan vücut ısınana kadar çok üşüdüm. Buluşma noktasına vardığımda (yaklaşık 4-5 km) üzerimdeki kısa kol rüzgarlığı çıkartıp uzun kollu yağmurluğu geçirdim. 20 km ve yaklaşık 180 mt tırmanış ile sırılsıklam terledim. Mola yerine vardığımda ter içindeki içliği ve formayı çıkartıp yedek içliği giydim. Üzerime de mola yeri için olan poları giydim. Bir yarım saat durmuşuzdur. Yola çıkmaya yakın içlik üstüne yedek formam olmadığını farkettim. Onu geçtim, uzun kollu yağmurluk hala deli gibi nemliydi. Onu giyemedim haliyle. Tırmanış yaptığım rotada kalın ve kat kat giyinmişken dönüşte içlik üstüne sadece kısa kollu rüzgarlıkla döndüm ki hava 3-4 derece daha soğumuştu. Orada yine bir hata etmiş oldum :) Neyse ki hastalanmadım.

Etrafımda sadece yazlık forma ve yazlık tayt ile turu tamamlayanlar oldu. Hava yaklaşık 13-17 derece aralığındaydı. Nasıl üşümediler anlamadım.

Şimdi gözlemlerime göre fileli spor ayakkabı ayağımın üşümesine sebep oldu. Ayakkabı için mest veya kılıf bakabilirim diye düşünüyorum. Kısa eldivenleri kullanırken de parmaklarım üşümeye başladı. Parmakları tam saran bir eldiven gerekli. Yazlık baf yeterli oluyor. Kış için olan boyun kısmı polarlı ürünler çok terletir diye düşünüyorum. Yağmurluk da çok terletip kurumadığı için sıkıntı oldu. Acaba bisiklet montu falan mı bakmam lazım? Onlar da çok pahalı gözüküyor. İki içlik ve iki koşu forması yeterli gözüküyor. Molada yenileri değişip öyle devam edebilirim.

Konu başlığına hitaben cevabım ise maliyet 😅

• Beğen
Tepkiler: sahrana

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.298
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
asıl bisiklet mevsimi şimdi geldi yahu, bu ayları bekliyordum. Hayırlısı diyelim. :)

mevsim için bazı şeylerin güncellemesine gittim, geçenlerde maşanın çamurluk vida yuvasını zedelediğim için çamurlukları plastik bir model ile değiştirmek zorundayım. şu modele geçtim;

311576 dosyayı görüntüle

birkaç güncelleme daha bekliyorum, özellikle çanta konusunda bir su geçirmezlik sorunum var.
Hocam eğer deliğin dişlerini bozduysanız; nalburdan mevcut çamurluk civatanızla aynı çapta ve maşanın diğer deliğinden çıkacak uzunlukta bir civata alıp pul ve somunla sabitleyin derim.

• Beğen
Tepkiler: sahrana ve -Deniz-

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam eğer deliğin dişlerini bozduysanız; nalburdan mevcut çamurluk civatanızla aynı çapta ve maşanın diğer deliğinden çıkacak uzunlukta bir civata alıp pul ve somunla sabitleyin derim.
hocam maşanın deliği tek taraflı, delmedikçe zor. delince de görüntü pek iç açıcı olmuyor. bu plastikleri deneyeceğim, yine su gelmeye devam ederse en son çare matkapla maşanın çamurluk deliğini genişletip eski çamurluklara dönmek.

elimde tam korumalı 2 çift var.

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Kışın bisikletin dışarda muhafaza edilmesi bisiklete zarar verir mi?

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.298
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Kışın bisikletin dışarda muhafaza edilmesi bisiklete zarar verir mi?
Islanıp ıslak kalması korozyona neden olabilir. Branda ayarlamanız mümkün mü?

Onun dışında zinciri yıkayabilir yağmur. Islak yağ kullanmak ve yağmurda kullanılıyorsa sık yağlamak iyi.

Sele üzerinde dikiş vs varsa içine su alabilir. Hiçbir şey yoksa seleyi bir plastik çöp torbasıyla bağlayabilirsiniz. Sele borusunu tamamen sökmeyin ama, kadro içinin ıslanmasını istemezsiniz.

Clal

Anka Cyclist
Tepki
868
İsim
Celal
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaptığım sürüşe idmana bağışıklığıma direncime çok güveniyordum. Sürekli sürüş yaptığım için hasta olmam sanıyordum. Geçen yıl kovit ve sonrasında zatürre geçirdim o zamandan beri kış sürüşü yapmıyorum hele performanslı sert yokuşlar hiç yok. Çok kolay hasta oluyorum. Kışın süren arkadaşların çook çok dikkatli olmasını tavsiye ediyorum.