Lastik hakkında sorular ve cevaplar

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.173
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen ay alıp taktığım(link)yarıldı :(

P_20150523_074443.jpg

Geçen gün çarşıya gittim geldim, tam bisikleti bahçeye park etmiştim ki büyük bir gürültüyle patladı ön lastik. Komşular çıkan sesten balkona üşüştü o derece :D Allah'tan yolda pedala abanırken patlamadı, yokuş aşağı iyi kasmıştım, bayağı süratliydim. Bir fikri olan var mı? Lastik taş çatlasın 50 - 60 km kullanıldı, daha yeni.

Scudo

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.984
Bisiklet
Kron
@tekkir Bisikletim üzerinde gelen swallow marka bildiğimiz naylon alaşımlı :) 700*35 lastik aynı böyle lastik kenarından gümlemişti.O kadar ses çıktı ki yanından geçen mesai arkadaşım havaya zıplamıştı resmen,çok gülmüştük.Ondan sonra ucuz lastik almamaya karar verdim.Yolda yokuşta olsa bittik,aman diyim.

Yeniden baktım,patlayan yer aynısının tıpkısı.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.173
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Barış TURAN Ucuz mal alacak kadar zengin değilim sözünü biliyor duyuyorum ama uygulamıyorum bir türlü. Sıkı bir f/p cıyım ama artık yavaştan pahalı da olsa kaliteye odaklanacağız anlaşılan. Özellikle böyle riskli noktalarda önceliğim sağlamlık ve kalite olacak. Gerçi bu lastiği Gürkan Gençte kullandı diye aklımda kalmıştı ondan tercih etmiştim.Zaten her halükarda daha pahalıya mal oluyor ucuzunu almak en iyisi hiç riske girmemek. Sürat yolunda seyreden araçlarla birlikte 50'yi geçtiğim anlar oldu, o hızla patlasaydı feci kaza diye mesaj atıyor olacaktım tabii sağ kalmışsam ;)

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

nochimera

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Şafak Y.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yeni konu açıp kirletmeyeyim forumu diye buraya sorayım sorumu :)

benim ng650 26 v nin lastiklerinden midir neyindirdir bilinmez ama çok zor çıkıyorum yokuşları, düz yolda bile pedal çevirdikten sonra pek gitmeden yeniden pedallıyorum. sanırım lastik yüzünden.
bu yüzdendir ki bana bir yol lastiği öneriniz varsa açığım, genellikle asfalt ve düz yolda kullanılacak, toprak çamurda değil. maksimum bütçem 60 lira falan.
birde 1.50 ler tümseklerde azıcık çukurda popoyu acıtıyormuş öyle okudum biryerde. Birdee, lastik değiştirmek ne kadar mal olur? yani bisikletçi ne kadara değiştirir, ben beceremem de :)

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.984
Bisiklet
Kron
@cattepiller Yakın zamanda yapılmadıysa lastik değişiminden önce işin ehli tarafından ön ve arka göbek bilye/rulman, göbek kontra hassas ayarlarını yaptırın.Değişim fark edilmesse lastik değiştirme yoluna gidebilirsiniz.

nochimera

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Şafak Y.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Barış TURAN diyelim ki lastik değiştirme yoluna girdik, öneriniz ne olur yukarıda bütçe ve bahsettim

OpethiaN

Üye
Tepki
61
İsim
Muharrem
Bisiklet
Salcano
@Barış TURAN Ben de aynı şekilde lastik değiştirmek istiyorum. MTB kullanıyorum ama her zaman dağa bayıra gidemiyorum. Zevk için turladığım oluyor. Böyle zamanlarda yol lastiğiyle daha çok keyif alabileceğimi farkettim. şu an 26" * 2.2 lastikler var. Bunu değiştirmek için 2 sorum var ;

1 - 85 kiloyum. 1.50 lastikler beni taşır mı :)
2 - 1.50 lastik aldığımda iç lastiği de değiştirmeli miyim ?

OpethiaN

Üye
Tepki
61
İsim
Muharrem
Bisiklet
Salcano
@Barış TURAN Teşekkür ederim.

Son birşey daha ;

İç lastiğin yeni boyutları için ne önerirsin

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.984
Bisiklet
Kron
26/1.50 diye aratın bir sürü var.@OpethiaN marka tercihinize kalmış.

araba sibop ve fransız sibop(presta/iğne) olayına dikkat edin tabi. @OpethiaN
(link)

• Beğen
Tepkiler: OpethiaN

hkndng

Üye
Tepki
17
İsim
Hakan
Bisiklet
Merida
Bana Decathlon iç lastik değişimine gerek yok dedi. (2.10'dan 1,50'ye inerken). Dış lastik aldım ancak henüz değiştirtmedim..

OpethiaN

Üye
Tepki
61
İsim
Muharrem
Bisiklet
Salcano
@hkndng

benim lastikler 2.20 muhtemelen iç lastik en az 1.75 e kadardır. o yüzden değiştireyim gitsin kafam takılmasın :)

Hakan Boz

Daimi Üye
Tepki
131
Bisiklet
Corratec
Benimde lastik değişimi konusunda kararsız kaldığım birkaç nokta var. Yazın kısmetse Artvin-Samsun arası bir Karadeniz turu yapmayı düşünüyorum. Bisikletimin üzerinde şuan 2.2 Raceking lastikler var, bunların yerine tur lastiği alacağım. Biraz araştırdım Rubena Flash lastikler var, fiyatları uygun gibi ama şikayetçi olan sayısıda çok sanırım. Sizler ne önerirsiniz 26 inç lastik için. Schwalbe seviyesinde lastik alamam sanırım, malum öğrenci bütçesi. Birde 1.75 ile 2.00 arasında kararsız kaldım, boyut olarak hangisi daha avantajlıdır?

Enes Dökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
690
İsim
enes dökmen
Bisiklet
Mosso
ben yokuş aşağı giderken lastik patladı.cst vardı .bisikletten atladım toplayamadım.

sizce 1.95 lastik iyimi?

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.173
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
28 jant şehir bisikletime lastik bakıyorum ancak bazı terimler var anlayamadığım. Örneğin hutchinson lastiklerin tech. spec. tablosunda gördüğüm tt/tl, flancs ve tringles neyi ifade ediyor? Jantım 622 bu arada. Şu iki lastik benim janta uyar gibi gözüküyor ancak diğer terimler farklı?

Dimensions

ETRTO

Concept

TT/TL

TPI

Flancs

Tringles

700x32

32-622

Protect’Air / Reflex

TT

33

GW

TR

700x28

28-622

Double Compound

TT

66

SKW

TS
[THEAD] [/THEAD]

Tepki
1
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar. Bisikletim scott s30 yol yarış bisikleti. Lastiklerim biri continental supersport biride schwable lugano. İkiside 700x23 c. Size sorum şu olacak. Bu bisiklet ile biraz arazi koşullarına da giriyorum. Bu takılı olan lastikler yerine, 700x28 c yada 700x25c olan bu markalardan taksam acaba nasıl olur. Daha dayanıklı olur mu? Arka teker gövdeye pek sürtmicek gibi gözüküyor da 700x28c takınca sizce sürter mi?

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Lanet olsun böyle janta da tekere de lastiğe de ya! Ne 650c imiş arkadaş ya, bilmeden aldık, şimdi lastik bulamıyoruz. 18/25 dağ bisikleti lastiği 23lük yol bisikletine oluyor mu? (link)

• Beğen
Tepkiler: hüseyingürgah