Lastik hakkında sorular ve cevaplar

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.895
Bisiklet
Carraro
@ozancycle kadron 26" ise 28" e arka çatalın küçük gelecektir %90 İhtimalle. Gelmese bile maşa değişim ister. Jantları değiştirmek zorunda da kalacaksın. Jantlar, maşa derken bisikletini satar üstüne para koyar kendine başka bisiklet alırsın. 26" mi daha iyi yoksa28" mi diye bir soruda pek mantıklı değil. Kullanım amacına göre farklılık gösterir çünkü. Lastik seçimi de aynen bu konuya ilişkindir. Ben 26" dağ bisikletimde 1.75 yanaklı schwable marathon plus kullanıyorum. Gayet memnunum.

yol için tabiiki 28" daha iyi.

Scudo

ozancycle

Üye
Tepki
4
İsim
Ozan Can Yılmaz
Bisiklet
Diğer
@M.Burak KARADAĞ
Teşekkürler. Zaten ben de yol için sormuştum. Bisiklette henüz yeniyim, cahilliğime verin. İnce yanaklı bir 26" bulmak mümkün müdür peki?

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar lastik tavisyesi istiyorum şu üçünden hangisi sizce ?
(link)

(link)

(link)

B

BF Okuru

Misafir
arkadaşlar tur bisikleti toplamaktayım ve işe lastiklerden başlamak istiyorum herkesin eleştirisini tek tek okudum. cst travel cros almayı duşunuyorum 1.75 yahut 1.90 sizce uzun tur için nasıllar 1.50 de iş gorur mu? ( neden cst derseniz fiyatından ve sağlamlığından oturu, ayrıca scwable gibi bir marka neredeyse her bisiklette yaygınlaşmasına rağmen fiyatının çok fazla olmasından oturu tercih edemiyorum)

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@huseyinbozan
Tur bisikleti toplayacağım diyorsunuz. Yanınızda kaç tane dış lastik taşıyabilirsiniz? Turda lastiğiniz yarılırsa tüm turunuz berbat olur. Bahsettiğiniz lastiğe baktım. 35 lira tanesinin fiyatı.

13 euroya(37 lira) Continental alabiliyorken neden 35 liraya CST?
(link)
Ya da Schwalbe Marathon Plus 20 euro - 55 lira
(link)
Ya da Vittoria Randonneur
(link)

İnternette en iyi tur lastikleri gibi bir araştırma yapıp onların arasından keseme uygun olanını alırım ben sizin yerinizde olsam.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.
B

BF Okuru

Misafir
@Çağrı Soylu hocam schwalbe marathon plus 55 lira bulamadım ki . nasıl temin edebilirim yardımcı olabilir misiniz attığınız linktekiler çok daha iyi çok teşekkür ederim

B

BF Okuru

Misafir
Bu iç lastiğin diğer ucuzlarından farkı ne acaba? Benim lastiğe uyuyor sanırım?

(link)

Bir de benim lastik ölçüleri; 26" 2.1 - 54-559 (54-559 ne anlama geliyor anlayamadım?)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.168
Bisiklet
Specialized
@pohuman
Linkini verdiğiniz iç lastiğin yapıldığı madde farklı (normalde iç lastikler bir petrol türevi olan butilden üretilir, bunlar latex yani kauçuk). Bazı avantajları olduğu gibi dezavantajları da var.

54-559 ise milimetre cinsinden lastiğin ölçüleri; 54 genişliği, 559 çember çapı.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.444
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.
Abi avantajı ve dezavantajları nedir peki?

B

BF Okuru

Misafir
@Murat B. iç lastik alırken 26" 2.1 değerlerini baz alacağım sanırım? 54-559 değerinin uygunluğuna bakmama gerek yok anladığım kadarıyla?

Birde @Berke 'ninde söylediği gibi avantaj ve dezavantajları nelerdir? Daha sonra araştıracak olanlar için de açıklayıcı bir cevap olacaktır..

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.168
Bisiklet
Specialized
@pohuman @Berke
Latex iç lastiğin en önemli dezavantajı havayı iyi tutmadığı için lastiğin durduğu yerde oldukça hızlı inmesi. Latex iç lastik kullanacaksanız lastiklerinizi her gün şişirmeyi kabul etmeniz gerek. Ayrıca latex butile göre daha ince ve yumuşak olduğu için jant ile dış lastik arasına sıkışıp şişirirken patlama riski daha fazla. O yüzden montaj sırasında biraz daha dikkatli olmak gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Berke
B

BF Okuru

Misafir
@Murat B. o zaman ne diye 3 kat fazla para istiyorlar anlayamadım. Neyse normalinden alayım o zaman..

Patlama önleyici sıvı için kaliteli bir marka var mı yoksa hepsi iş yapar mı?

Eksikleri decathlon'dan alacağım için mağazada sadece bu var:

(link)

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@pohuman

Çünkü latex iç lastiğin sürtünme direnci daha az olduğundan performansı daha fazladır. Ancak bunun farkını normal kullanımda anlamayamazsınız. Normal kullanım için size sadece dezavantaj getirir.
Zaten artık tubeless olayı geliştiği için latex lastiklerin de kullanımı iyice azalacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Berke ve Murat B.
B

BF Okuru

Misafir
@Çağrı Soylu anladım. Peki iç lastik alırken "54-559" değerini dikkate almam gerekir mi? Yoksa 26" 2.1 değerine uygun bir iç lastik alsam yeterli olur mu?

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@pohuman
26" 2.1'e uyacak şekilde alabilirsiniz. Lastik üzerinde zaten hangi ölçüye kadar uyacağı yazar.

B

BF Okuru

Misafir
limitlere yakın hava basılmış lastikler de akort ayarının çabuk bozulmasına neden olur, bunu da unutmayın :D

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
784
Bisiklet
Sedona
Mıchelin pro 4 service course modeli lastik kullanan var mı aramızda?

yasin42

Üye
Tepki
1
İsim
yasin
Bisiklet
Diğer
Merhaba ben bisikletimin jantlarına ve lastiklerine yazı veya sticher yapmak istiyorum nasıl yapabilirim varmıdır önerebileceğiniz bişeyler

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
aliexpress veya ebay da satılan ürünler var.İsterseniz bir göz gezdirin. bicycle tire sticker olarak aratırsanız çıkacaktır.