Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

@Erdem Şiğva
güzel durmuş hocam bende 1.70 lik rubena takıyım diyorum kafamda soru işareti kalmadı sayenizde

Scudo
Merhaba, uzun uzun okumaya çalıştıktan sonra devreler yandı o yüzden kısaca sorayım dedim:) 28inc şehir bisikletim var jant üstünde 622x16c, lastik üzerinde ise 700x35 yazıyor. Rubena lastik alcam yakında hangi ölçülerde alabilirim ? Lastikleri 35mm den biraz daha kalın almayı düşünüyorum

Asfalt dışında kullanmıyorsanız 35'ten daha kalın kesinlikle almayın. 35 iyi asfalt ve hatta toprak yol için.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
@Orhan Akarkut Uzun tura çıkıcam o yüzden 35ten kalın düşündüm ama henüz karar vermedim tavsiyenizi dikkate alıcam teşekkürler. Lastik aralığı için ne diyorsunuz janta takılcabilcek en ince-en kalın teker boyutları

Tur için de 35 iyidir. Teorik olarak 23 takılabilir en ince, ama kimse tavsiye etmez, 35 maksimum ama, minimumun tersine bunun çok üstünde kalınlıkta lastik takabiliyor üreticiler. Örneğin benim Merida Crossway'in jant iç genişliği 17mm'dir, buna göre maksimum 38'lik takılmalı ama, fabrika çıkışı 42'lik lastik üzerinde. Jant iç genişliğinin 1.4 ila 2.2 katı arasında lastik takılabilir, performans ve rahatlıktan ödün vermeden. Optimum olan ise 1.8 katı, sizin için 1.8x16=30 yaklaşık olarak.

Degerli hocam boyle bi konu icin tesekkur ediyorum oncelikle.
Sorum ise peki bu buldugumuz degerler geleneksel olcude 2.0 1.75 1.60 gibi karsiliklari nedir nasil hesaplanir?

Edit: hocam birde 26 / 1.95 bir lastigi 27.5 janta takabilir miyiz incelir mi gider mi?

hocalarım iyi forumlar bende sonunda bir bisiklet aldım salcano ng550 2014 model 1.9 kadro 29 jant şuan üstünde 29*2.1 var ama tekerler durumu sadece kullanılacak durumda çatlamalar var bol bol bende bütçeme uygun bir şehir bir de arazi tekeri almayı düşünüyorum tavsileriniz nelerdir yada hangi tiplere nerelere bakmam gerekli

@Areasa Bu değerler inch olarak lastiğin genişliğidir. 25.4 ile çarparsanız mm cinsinden lastiğin genişliğini bulursunuz.
26/1.95 lastiği 27.5 janta takamazsınız!

Üzerindeki lastiklerin aynı ölçüsünden alabilirsiniz dağ batı kullanmak için. Şehirde kullanım için 35c bir lastik alınabilir.@Sirrage

@Orhan Akarkut hocam ben bir sitede bazı lastikler buldum (link)
örnak olarak sizin dediğiniz Rubena Flash 700x35c / 37-622 Dış Lastik yazıyor bu 700 ve 35c nedir / sonraki 37-622 nedir onu anlayamadım sabit bir 29*2.1 diye bişey değil mi bu lastikler ölçülerdeki yada sayısal değerlerdeki farklılığın sebebi nedir

@Sirrage Değişik adlandırma sistemleri. Kabaca biri inç, diğeri metrik sistem olarak ikiye ayrılır lastik ölçü sistemleri, bunlar da kendi aralarında ayrılırlar. Kısaca birisi inç olarak jantın çapını ve lastiğin genişliğini verirken, diğeri mm olarak verir. 35 denen lastik inç sisteminde 1.4'tir yani. İnç sisteminde 2.1 olan ise mm cinsinden 52mm'dir.

@Orhan Akarkut peki bu slash'dan sonraki 37 622 ile slash'dan önceki kısım onun farklı adlandırması mı oluyor birde dış lastiği ararken sadece 35c mi yazmam gerekli yoksa 700x35c yazmam gerekli daha sağlıklı bi sonuç almak için

622-37 ile 700*35 aynı lastiğin farklı sistemlerde adlandırılması. 700x35c diye aramanız gerekir. 700 jant ölçüsüdür, dolayısıyla lastiğin de çapını ifade eder.
(link)

Merhabalar. Benim jantımın üzerinde 622x19c ölçüleri yer alıyor. Şu iç lastik jantlarıma uygun mudur?

(link)

Beyler hayırlı bayramlar , bir sorum olacak konu açmak yerine hortlatıyorum o yüzden, benim bisikletin dış lastiğinde 29×2.10 yazıyor ,lastikleri yardım apaçilik yaparken. 2.20 alsam takılırmı, ne farkı olur ? Yoksa aynı 2.10 mu alayım?

Yarılan ve alınacak olan iç lastiktir :)

@kaskreis Yazdığınız ölçü dış lastik ölçüsü. 2.10 takın, daha kalın takmam ben olsam.

Geri