Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Scudo
Selamlar, lastik ve jant seçimi konusunda oldukça cahilim lütfen sorum saçma ise kusuruma bakmayın :)

Benim peugeot r16 bisikletim var ve jant ölçüsü 622x19. Daha önce farklı bir konuda sormuştum maksimum 700x28 lastik takabileceğim konusunda anlaşmıştık :) Şimdi şöyle bir şey sormak istiyorum. Jantımı 622x17 jant ile değiştirirsem 30 veya 32 kalınlığında lastik takabilir miyim? Tabi ki burada kadronun da sorun çıkarmayacağını varsayıyorum.

Selamlar, lastik ve jant seçimi konusunda oldukça cahilim lütfen sorum saçma ise kusuruma bakmayın :)

Benim peugeot r16 bisikletim var ve jant ölçüsü 622x19. Daha önce farklı bir konuda sormuştum maksimum 700x28 lastik takabileceğim konusunda anlaşmıştık :) Şimdi şöyle bir şey sormak istiyorum. Jantımı 622x17 jant ile değiştirirsem 30 veya 32 kalınlığında lastik takabilir miyim? Tabi ki burada kadronun da sorun çıkarmayacağını varsayıyorum.

17, 19... Şeklinde yazan bölümler jantın iç genişliğini anlatıyor. Elinizdeki jant 19mm iç genişliğe sahip, almayı planladığınız ise 17mm. Yani yapmaya çalıştığınız, daha ince jant alıp daha kalın lastik takmak. Mantıklı hareket değil.

• Beğen
Tepkiler: z0n3
Scott sub cross 10 bisikletimin lastikleri 700x 45c kenda booster. Orijinal dış lastikleri değiştirip 700x 38 dış lastik (Vittoria Cıty Adventure Tech 700x38) takmayı düşünüyorum. Lastik genişliği daraldığı için azalacak konfor dışında bir negatif etki olur mu? Öğneğin toprak yolda çok ciddi fark yaratır mı 45'ten 38'e değişiklik?

...maksimum 700x28 lastik takabileceğim konusunda anlaşmıştık :) Şimdi şöyle bir şey sormak istiyorum. Jantımı 622x17 jant ile değiştirirsem 30 veya 32 kalınlığında lastik takabilir miyim? Tabi ki burada kadronun da sorun çıkarmayacağını varsayıyorum.
Maksimum 28 mm lastik takılabiliyorsa 30-32 mm takamazsınız, jantsız bile.

• Beğen
Tepkiler: z0n3 ve Ali Eren
Merhabalar yeni jant seti aldım ama min.ve max. Lastik ölçülerini bilmiyorum.20211022_085659.jpg
Jantın üstünde bunlar yaziyor.700x cinsinden hangi aralıkta.Şimdiden teşekkürler

Merhabalar yeni jant seti aldım ama min.ve max. Lastik ölçülerini bilmiyorum.276031 dosyayı görüntüle
Jantın üstünde bunlar yaziyor.700x cinsinden hangi aralıkta.Şimdiden teşekkürler

"rim tire chart" gibi bir aramayla çıkan tablo ya da sayfalardan yararlanabilirsiniz, şunun gibi: (link)

Ancak fotoğrafınızdaki jantın değil jant şeridinin değerleri; şerit 18 mm imiş, 15-18 mm jantlara olurmuş. Jantın kendi genişliğini bulup bu tablolardan en dar-en geniş lastik seçimini yapabilirsiniz.

Jantın kendi genişliği varsa üstündeki bir etikette minik minik ya da iç duvarlarında yazıyordur:
IMG_20211022_133850.jpg

• Beğen
Tepkiler: Albatros_65
Jantın üstünde 622x15c yazıyor.700x cinsinden hangilerini takabilirim.Tabloyu anlayamadım.

Jantın üstünde 622x15c yazıyor.700x cinsinden hangilerini takabilirim.Tabloyu anlayamadım.

Şuna göre 23, 25, 28 ideal, 32'ye kadar takılabilir:
Dropbar_Tire_Rim_Compatibility.jpg

Ama bence daha iyisi jantınızın tam modelinin ya da model belli değilse markasının yanına rim tire chart yazıp aratın, markanın kendi dokümanına ulaşırsanız daha kesin olur.
Mesela "shimano rim tire chart" diye arattığımda şu pdf'e ulaştım: (link)
10. sayfasında her jant için lastik aralıkları var:
shimano.jpg

Merhabalar yeni jant seti aldım ama min.ve max. Lastik ölçülerini bilmiyorum.276031 dosyayı görüntüle
bunlar jantın değil, jant şeridinin üzerinde yazıyor. Yani şu ürünün:
(link)

622x15c jant için ideali 25mm'dir. Barış beyin de dediği gibi sınır değerler ise 23 ve 32mm.

• Beğen
Tepkiler: Albatros_65
@Spartiat Çok teşekkür ederim.Jantın modeli shimano rs500'müş haberim yok😂.700x28 ideal gibi görünüyor benim için.
@Murat B. Teşekkür ederim ilginiz icin.İyi pedallar😊

• Beğen
Tepkiler: Spartiat
selamlar, 20 inch schwalbe kojak bulamıyorum. günlük kullandığım katlanıra da marathon almak istemedim. hızlı, dayanıklı bir 20inch lastik tavsiyesi var mıdır şuan TR'de bulunabilen?

Jant işi çok karışık. Şimdi bu 1,4 ve 2,2 hesabı bende tutmuyor. Gravel G2 nin lastikleri ETRTO 622x15 15mm den hesap edecek olursam.
15x1,4= 21 yani 700x21 min. 15x2,2= 33 yani 700x33 max. rakamı veriyor. Ama ne hikmetse 700x38c ile geldi ? Kafada deli sorular.

Jant işi çok karışık. Şimdi bu 1,4 ve 2,2 hesabı bende tutmuyor. Gravel G2 nin lastikleri ETRTO 622x15 15mm den hesap edecek olursam.
15x1,4= 21 yani 700x21 min. 15x2,2= 33 yani 700x33 max. rakamı veriyor. Ama ne hikmetse 700x38c ile geldi ? Kafada deli sorular.
O değer belki yanlış biliyorumdur ama tavsiye edilen maks. ölçüdür. Bir kaç farklı sayı var ona göre hesaplarsan 33 max diğerine göre hesaplarsan 38 maks. vs.
Aldığımda benim de kafamı kurcalayan bi şeydi, yakşalık 4000 km sonra speedlerin yerine alround taktım gene 38 olarak. Senelerdir 38 ile geldiğini ve değişmediğini düşünürsek, bir sorun yok.

• İnanılmaz
Tepkiler: mhmtp
O değer belki yanlış biliyorumdur ama tavsiye edilen maks. ölçüdür. Bir kaç farklı sayı var ona göre hesaplarsan 33 max diğerine göre hesaplarsan 38 maks. vs.
Aldığımda benim de kafamı kurcalayan bi şeydi, yakşalık 4000 km sonra speedlerin yerine alround taktım gene 38 olarak. Senelerdir 38 ile geldiğini ve değişmediğini düşünürsek, bir sorun yok.
Eğer zaten 15mm max. veriyorsa gene sıkıntı. 15x2,2= 33 ediyor 700x33c en son bu takılı olmalı ama, adamlar 700x38 takmayı başarmış.

Merhaba Arkadaşlar bendede 2018 model Kron Tx150 var. Genel olarak arkadaş grubumla 20-30 kmlik turlara çıkıyorum lastiklerim eskidi bu sene yeni lastik almak istiyorum. Orjinal lastik ölçüsünü bilen var mı nasıl ölçülerde lastik almalıyım. Birde benim lastiklerimde 700x40c yazıyorum bir ince modelini alsam uyar mı ?

Merhaba Arkadaşlar bendede 2018 model Kron Tx150 var. Genel olarak arkadaş grubumla 20-30 kmlik turlara çıkıyorum lastiklerim eskidi bu sene yeni lastik almak istiyorum. Orjinal lastik ölçüsünü bilen var mı nasıl ölçülerde lastik almalıyım. Birde benim lastiklerimde 700x40c yazıyorum bir ince modelini alsam uyar mı ?

Orijinal lastiği Mitas 700x40. O jantlara takılan lastik 28mm'ye kadar inceltilebilir; 700x38, 700x35, 700x32, 700x30, 700x28 kullanılabilir.
Zırhlı lastik olarak hesaplı seçim için (link)'ları, yüksek kalite için de Schwalbe Marathon'lardan amaca uygun olanı (benim tercihim hafiflik ve akıcılık nedeniyle Marathon Racer ama çoğunluk daha sağlam olsa da bana fazla ağır ve yavaş gelen Marathon Green ya da Marathon Plus Tour modellerini tercih ediyor) öneririm.

Orijinal lastiği Mitas 700x40. O jantlara takılan lastik 28mm'ye kadar inceltilebilir; 700x38, 700x35, 700x32, 700x30, 700x28 kullanılabilir.
Zırhlı lastik olarak hesaplı seçim için ları, yüksek kalite için de Schwalbe Marathon'lardan amaca uygun olanı (benim tercihim hafiflik ve akıcılık nedeniyle Marathon Racer ama çoğunluk daha sağlam olsa da bana fazla ağır ve yavaş gelen Marathon Green ya da Marathon Plus Tour modellerini tercih ediyor) öneririm.
Çok teşekkür ederim kararsız kalmıştım, kararımı netleştirdiniz şu an :)

• Beğen
Tepkiler: Spartiat
arkadaşlar benim 27x1.1/4 lastik kullanıyorum. artık değitirmem gerekiyor şimdikilerde çok farklı numaralar var 650/700 vss yazıyor ben hangi lastik ölçüsünde almalıyım kullanmış olduğum lastiğin kalın olanı taksam asfalt vs kullanıyorum bunun için 27 jantın kalınlık çeşiti vs varmıdır bilen varsa yardımcı olabilirmi Mersindeyim..

Geri