Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Maalesef dolar:4,13 euro:5,12 arkadaşlar...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Bunu hep merak etmişimdir. Hazır gurbetçi bir arkadaşımız yakalamışken sorayım. Bazı gurbetçi arkadaşlar hep Avrupadaki hayat koşullarından şikayet ederler, siz Türkiye bedava yaşıyorsun, durumunuz bizden daha iyi falan derler o da yetmez milliyetçilik konusunda mangalda kül bırakmazlar ama gel gör ki hiçbiri Türkiye'ye dönmeye yanaşmaz. Bunun nedenini çok merak ediyorum ben. Orada rezil koşullarda yaşayacaklarına neden kendi vatanlarında yaşamazlar? Enteresan bir durum yani.

Bir de Almanyada işyerleri neden TL ile maaş ödemesi yapıyor? Maaş ödemelerinin TL ile yapılması çok kötüymüş cidden. TL ile maaş alıp Euro geçen yerde yaşamak cidden çok zor.

Scudo
Gayet iyi olmuş, beter olsunlar iyice. Bizim bir sorunumuz yok çok şükür, 1 lira geçen senede 1 liraydı şimdi de 1 lira, Türk Lirası olduğu yerde duruyor Dolar ve Euro dansöz gibi oynuyor, elin gavuru düşünsün :p

@Şeffaf
Adolf Hitler her ne kadar kötü bir yol izlemiş olsa da günümüzde ki bir çok teknoloji onun desteklediği bilim adamları sayesinde günümüze girmiştir. Evet böyle adamı olduğu gibi kabul edebilirsin ancak bazı şeyleri olduğu gibi kabul edemezsin ince bir çizgi var..

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Almanya' nın -alım gücü her ne olursa olsun-bizdeki gibi gelir dağılımında çok büyük adaletsizliklerin yaşanmadığı,sosyal devlet anlayışının iki paket makarna vermek olarak anlaşılmadığı bir úlke olduğunu biliyoruz.
Gelir dağılımındaki adalet ve sosyal devlet anlayışı da en az alım gücü,zenginlik kadar önemli bir kavram.

@Şeffaf
Yazdıklarınız başta mantıklı gibi geldi, sonradan okudukça din meselesine girmiş ve epeyce saçmalamışsınız. Baya güldüm sayenizde teşekkürler :D Osmanlı'nın başarısı din ile değil, eğitim ile olmuştur. Ne zaman ki eğitim yerleri kapatılmış, askerlerin eğitilmesi kesilmiş, çağa ayak uyduramamış, o zaman batmıştır. Komik oluyorsunuz din ile güçlendik yazdıkça. Akıl var mantık var. Kurtuluş savaşı gibi yüce ve onurlu bir savaşı bile duman sayesinde kazandık diyebilecek kadar aciz, akılsız insanlardan olmayın.

Bu arada diğer medeniyetleri de okumanızı tavsiye ederim. Türküm, gurur duyuyorum ancak diğer medeniyetlerin hiçte aşağı kalır yanı olmamıştır. Bazı şeyleri biz onlara öğrettik, bazı şeyleri de onlar bize. Bu böyle oldu, böyle de sürecek.

@hamlet2006
Abi adamların orada refah var en azından. Devlet halkını düşünüyor. Bizde öyle mi? Herkes kendi cebini. Asgari ücretle çalışmaya razıyım ancak şu yönetimin ülkeyi sattığını gördükçe ve insanların buna göz yummasını izledikçe insanda ne rahat kalıyor, ne huzur oluyor.

@BerkEvren
Cevap yazmadim cünkü demek istediginizi tam anlayamadim.

@EnesKlf07
Pardon ben yanlis anlamisim. Konu ama yinede 1,5 ayda ultegra donanimli bisiklet. Inan bana almanyada da bunu 1,5 ayda asgari ücretle almak imkansiz.

@Ilter Elmas
Ben onu sadece ironi olarak yazilim mühendisi olan arkadasin bol keseden atmasi karsiligi yazdim. Yanlis anlasma icin özür dilerim. Hani hersey burada cok cok ucuz diye yazmisya....

@liteon
Ben hic bir zaman almanyada alim gücü daha yüksek yada düsük demdim, Almanyada maaslar TL olarakda ödeniyor demedim. Benim demek istedigim yazilim mühnedisi gibi arkadaslar almanyada hersey cok cok kolay ve k´cok cok ucuz demesine kiziyorum. Evet almanyada tabiki yasam sartlari daha rahat ama gel geleimki ne bir yazilim mühendisi 6000€ maas aliyor nede almanyada herkes zegin.
Ssosyal haklari iyi diyecegim yok, maaslar sandikasi olan büyük firmalrda iyi kanunen neyse onu uygularlar kimsenin emegini veya hakkini yemezler ve ben hic bir zaman bunlara karsi birsey yazmadim. Ben almanyadan sikayetci falanda degilim, sadece burayi bazi kisilerin yüceltmesine kiziyorum. Yok normal bir isci cok iyi birikim yapabilir, yok istedigini alir, yok 1,5 ayda Ultegra donanimli bisikleti rahatlikla alabilir diyenlere kiziyorum. Yok öyle bir sey.
gelelim ekmegin € ve tl karsilastirmasina.benim demek istedigim türkiyeye karsi biz tl cevirisek asgari ücret olarak tabiki 4 katini falan aliyoruz ama ekmegide tl ye cevirisek en 12-13 kati fazlaya aliyoruz. Benim anlatmak istedigim budur aksi taktirde ben ne almanyada sikayetciyim nede burada arkadasin dedigibi bir insan kolay kolay herseye sahip olabilir asgari ücretle sadece rahat yasaya bilir okadar. Yoksa gider her iki tarafda da ayni miktarda.
Umarim söylediklerimi anlarsiniz, anlamadiginiz yerler varsa lutfen hemen saldiriya gecmeden sorun ki kesin yanlis ifade etmis oldugum yerler vardir.

@Fixie Cem
Ben daha hic bir zaman siz türkiyede bedava yasiyorsunuz demedim yada avrupadaki yasam sartlarindan sikayetci olmadim. Ben sadece buradaki yasam sartlarini abartan olursa dogrulari yazmaya calistim (Misal daha 4 sene önce almanyaya gelen vs 6000€ maas ile calisan arkadas gibi). Yoksa almanyada yasam sartlari iyi ama dedigim gibi abartilacak kadar degil. Ha ailecek yüksek maas ile calisanlar yada oturmus kendi is yerleri olanlar baska onlar cok iyi yasam sürdürüyor tabiki.
O bazi dediginiz gurbetci arkadaslari bende anlamiyorum ama inanin ne olursa olsun burada dogan büyüyen insalarin türkiyeye geri dönmesi cok zor, size kolay gelebilir ama bizim icin cok zor. Milliyetci olmak icinde illaki türkiyede yasmamiz gerekmiyor öyle degilmi. Yoksa biz almanyada yasiyoruz diye türk veya milliyetci olamayizmi?

Son olarak almanyada ben hic bir yerde tl olarak maas veriyorlar demedim yazdiklarimi iyi okuyun ve öyle bir cümle gbulusaniz lutfen gösterin bende yanlisimi düzelteyim.

@Murat Cömez Şimdi bir ultegralı Canyon almaya kalksam burada 3 Maaşımın tamamını vermem gerekirken (Tamamını nasıl vereceksem), Almanyada aynı işi yapıyor olsam bir maaşımın yarısını harcamam gerekiyor. Size yapılan bu kadar göndermenin temelinde bu 6 kat farkı bizim şahsi abartmamız gibi görmeniz var aslında.

@Murat Cömez Benim sözlerimde saldırgan herhangi bir ifade olduğunu düşünmüyorum. Sizden ricam yanlış olduğunu düşündüğünüz/katılmadığınız konularda fikirlerinizi net ve anlaşılır bir şekilde ifade etmeniz. Burada cevaben yazdıklarınızla ne demek istediğinizi de anlamış oldum. Ancak şunu tekrar etmek istiyorum; Almanya ile Türkiye arasında alım gücü konusunda karşılaştırma yapılacaksa asgari ücret üzerinden ve ülkelerin kendi para birimleri üzerinden yapılmalı (Euro üzerinden maaş alıp TL'ye çevirip kıyaslama yapmak yanlış). Okuyan insanlara kabaca karşılaştırma yapmak açısından linkleri de ekleyeyim (Hatalı birim çok ama bir fikir vermesi açısından ekliyorum):
(link)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Tuzlu_Fıstık
Konu döviz, üretim, tüketim, alışveriş sorunları ve bunun çözümü konusundan Türklerin tarihine kadar nasıl geliyor anlamıyorum. 21. yüzyılın ekonomik konularını konuşmak için 15. yüzyıla kadar gitmek mi gerekiyor? Oldu olacak taş devrini falan da konuşalım mı? Bazı arkadaşlar forumu da kuralları da ve insanlara olan saygıyı da hiçe sayıyorlar. Şuna artık bir son verin lütfen. Yoksa konuyu kapatmak zorunda kalacağım.

@BerkEvren
Bakiniz berk bey, siz almanyada 750€ ya ultegra setli bisikleti nereden aliyorsunuz bilmiyorum ama tamam sizin dediginiz gibi olsun.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35
@Murat Cömez
750 € lafını kullanmadım ki ben. Açık açık rakamlarla yazayım. Ultegra setli bir Canyon 1400-1500 Euro. Türkiyede %18 gümrükte binince maaşımın 3 katı oluyor. Ama Almanyadaki meslektaşlarım 3000-3500 Euro arası kazanıyor. Yani bir aylık maaşlarının yarısı ile ultegra setli bir makina alabiliyorlar... :snzdglsn:

@liteon
Yanlis anlasma icin tekrar sizden ve diger arkadaslardan özür dilerim, ben sadece almanyada 1,5 ayda ultegra donanimli bisikletinde zor alina bilecegini ifade etmek istedim ve arkadasin abartili konusmalarin sinirlendim. Tekrar kusura bakmayin gercekten yanilis anlasmalar icin tekrardan özür dilerim.

@BerkEvren
Bakiniz tekrar diyorum yüksek maas alanlar tabiki alabilir biz burada asgari ücretle yani 1500€ maas ile alinir demeyi tartisiyoruz. Yukaridada bunu belirtmisdim yüksem maas alanlari ve asgari ücrete calisanlarin durumunu.
5-6 kati olayinida yanlis anladigimi söyledim ve özürümüde diledim.

Türkiye çok kötü bir duruma adım adım yaklaşıyor ekonomimiz kötü , atanamayan 400 bin öğretmen milyonlarca işsiz var ,komşularımızla ciddi problemlerimiz var sınav sisteminiz nerdeyse her sene değişiyor gidişat çok iyi değil.

arkadaşlar ben 2018 trek 920 aldım 2017 yılının fiyatından maaşımın üç katı. tam üç ay çoluk çocuk fotosentezle geçindik :) ultegra setli karbon filan da değil .

• Beğen
Tepkiler: kerem E ve MakRo
Valla ben o, bu, şu tarafı tutmam ama piyasalar çok sıkıntılı zaten sıkıntılı olmasa şu erken seçim tantanasını çıkarmazlar. Herkes her şeyin farkında.
Bu zamanda esnafa, az maaş ile çalışana vb. kişilere Allah sabır versin.

@EnesKlf07

İlk mesajımda asgari ücret lafını kullanmadım bile hadi neyse kullandım sayalım arkadaşlar da söyledi çünkü.

1.Avrupa ülkesinde çalışan herkes yalnız mı yaşıyor ?
2.Bizim gibi ailesi ile yaşayan ve bisikletini kendi maaşı ile alan yok mu ?
3.Avrupa da kredi kartlarına taksit yok mu ?
4. 2. soruda ki çocuk zaten ailesi ile yaşıyorsa benim yaptığım gibi maaşının tamamını bisiklete veremez mi ?

İlk sorduğum ve dile getirdiğim şey 1.5 ayda alabildikleri varsın 2 ay olsun ne değişiyor. Zaten konunun başlığı para değerimizin 5 kat düşük oluşu. Haliyle bizden aylarca önden alışlarını dile getirmem neden bu kadar olay oldu onu anlamadım. Daha da tartışmak zaten gereksiz burada birbirimizi kırmaya gerek yok.

Oh oh avrupalılar kıskançlıktan kuduruyordur şimdi (!) Ekonomimiz onlardan iyi ki ayfon fiyatı en yüksek bizde (!) Herkes rahat rahat alabiliyor ki pahalı (!) Birkaç yıla kalmaz avrupadan Türkiyeye göçler başlar kesin, adamların durumu çok kötü, herkes aç geziyor (!) Üzülüyorum avrupanın bu fakirliğine :agla::agla:

(link)

boşa yoruyorsunuz kendinizi
yurtdışında yaşayanlar gelmenizi istemiyorlar,olay bu kadar basit (büyük çoğunluk böyle düşünüyor)

alım gücü net,daha yüksektir,aksini iddia edene inanmayın,abartısız şuan 4 5 katı
asgari ücret diye birşey yok,minimum saat ücreti var,onuda vasıfsız kişiler alır

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Geri