Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Maalesef dolar:4,13 euro:5,12 arkadaşlar...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
@Şayzeettin Neumann
Almanyada yazilim mühendisi olarak 6000€ aylik aldiginizsa kendinizde inamiyorsunuz sanirim. Cok merak ettigim hangi firmada calisiyorsunuz berlinde? Benim arkadaslarim sizinle ayni meslegi paylasiyorlar ve üstelik ikisi mercedes fabrikasinda digeride Bosch fabrikasinda onlar bile 4000€ yu gecemiyor ayliklari ile sadece boschdaki 4500€ alabiliyor oda bir üst seviyeye yükseldigi icin. Hatta bizim damat Porsche fabrikasinda insaat mühendisi olarak calisiyor o bile zor bela aliyor 4000€ yu.

@Şayzeettin Neumann
Neden asgari ücretli bir insan sehir disinda 300lük evde otursun, onun sizden eksik yani nedir? 300lük evde de otursa yine 1,5 ayda ultegra setli bisikleti alamiyor. 1500€ nun 300ü kiraya gitti ve elde kaldi 1200€ (1200€ yada Ultegra setli bisiklet bulmak cok zor almanyada). Böylece bu aile 1,5 ay hic bir sey yemeden yasamasi gerekiyor ki buda mümkün degil.

@Şayzeettin Neumann
1,5 ayda alabilir deginiz konu en az 6 aydan baslayan takistlere gecti farkindaysaniz. Yukarida asgari ücretli birisi 300lük evede otursun ne isi var onun 600lük evde derken yani asaglarken simdide giderleri ciktiktan sonra cok kolay birikim bile yapabilir diyorsun, Suraya kadar bir dedigin diger dedigini tutuyormu.
Asgari Ücretli kisinin
Ayda aldigi para +/-1500€ civari
simdi giderleri

diyelim 300lük evde oturuyor
Kira 300€
Ev telefonu sabit fiyat 40€-50€ arasi
Araba aylik yakiti Ortalama hic kullanmasa sadece ise gidip gelse 150€
Cep telefonu sabit fiyat 25€ ile 50€ arasi ortalama 35€ diyelim
Eletirik Parasi ortalama 50€
evin giderleri ortalama Aldi veya lidl den alisverisini yapsa 200-250€

Buraya kadar 1500€ dan giden para yaklasik 850€ - 900€ arasi eline kaliyor ortalama 600€ evedeki hesap carsiya uymadigi icin 500€ kaldi diyelim.

Simdi gelelim gerceklere gercekler ise kira almanyada berlin ve Nordrhein-Westfalen vs. taraflarinda ortalama 500€ yani 200 daha cik. kaldi 300€.
Peki bu adam hicmi cocuklari ile bir yere gitmeyecek hadi gitmedigini sayalim bir ultegra setli bisiklet en az en aza ki zor bulunur hadi bulundu diyelim yine yaklasik 5 ay.

Bu saydiklarim dedigim gibi saydigim eyaletlerde oluyor gelelim simid Stuttgart München taraflarina. Tek kelim ile asgari ücret 1500€ en uygun 2 odali 55metre kare ev kirasi 600-700€, 3 cocuklu bir aile icin 3 odali 70-80 metre kare edaireler ise 800€ dan basliyor gerisini siz hesaplayin artik.

Simdi arkadas diyecekki sen almanyayi nerden biliyorsun da bu kadar atiyorsun. Cevabim bizde biraz birseyler biliyoruz iste. Soyadimiz Neumann olmasada. ;)

@Afyon35
Buna indaniginiza kendiniz bile inanmadiniz deyilmi. :D

@EnesKlf07
Düzeni oturmus veya kadrolu isciden konusmuyoruz, 1,5 ayda rahatlikla bisiklet alacak 1500€ kazanci olan kisiden konusuyoruz. Aciklamasida yukarida, bence bukadar avrupa sevdalisi olmayin ve ülkenizi kücük düsürmeyin.
Bu arada birde "Hangi Ülke Bizde Gidelim Oraya" demenin neyi sacma ögrenebilirmiyim. Oralara bizim gitmemiz yasakmi yoksa gidemezmiyiz?

@EnesKlf07
Demekki 1000€ bisiklet alinca yurdisindan türkiye eline ulasana kadar 5500-6000€ cikiyor öylemi? Iste sacma bulmak istedigin bir sey varsa bunu cümleni secma bul.;)

@Ilter Elmas
Almanyada gidin 2 ay calisin hemen alirsiniz. Orada hersey ucuz mesela benzinin litresi 1,45€ tl oarak 7,25TL, ekmek 3€ yani 15TL vs. vs. cok ucuz ya.:D:D:D

Scudo
İmparatorunuza söyleyin, şimdiki Osmanlı padişahı öncekilere benzemez. Bizim gücümüzün ulaştığı yerlere, sizin imparatorunuzun hayalleri bile ulaşamaz.

Dünya tarihine baktığımızda, Türklerin adı hakikaten kıymetli, takdire şayan. Büyük şeylere imzalar atılmış, büyük başarılar Türk olan Osmanlı'dan geliyor. Dünyaya medeniyeti öğreten de biz olduk. Japonya ziyareti yapan birisi diyor ki, Japonya'da ormanların içinde insanların kılıçla gasp edilerek öldürüldüğü bir dönemdeyiz. Biz Osmanlı olarak kendi sınırlarımız içinde azınlıklara hak tanıyor, onları yer yer kendimizden üstün tutuyoruz. Japonya medeniyeti bizden sonra öğrendi. Amerika zaten tarihi ne kadar 150 yıl var mı? kendi köylüsünü katlederek topraklarını alan bir ülkedir Amerika. Kendi köylüsü kimdi? Kızılderililer. Bizim köylümüzle aynı, biz köylü öldürdük mü? Toprak alacağız diye? Amerika, Japonya böyle. Daha Fransa var sırada, Almanya var. Avusturya var. Anlatayım biraz. Fransa'nın hangi sınır şimdi hatırlamıyorum ama sınırlarından birinde taşkınlık yapan diğer ülkenin haydutları ülke vatandaşlarına zulmetmeye hırsızlıklar, gasplar yapmaya başlamış. Osmanlı imparatorluğundan yardım istiyorlar. Bizimkiler sadece bir tane yeniçeri elbisesi gönderiyorlar. Ve diyorlar ki bu elbiseyi giyin, sınırda dolaşın. O rahatsızlık veren haydutlar Osmanlı kıyafeti giymiş birilerini etrafta görünce bir daha oraya yaklaşmıyorlar. Osmanlı böyleydi. hem korkutucu hem saygı duyulan hem de modern.

Medrese ya bildiğin medrese. Hani şimdi çocukların başına kötü işler geliyor diye pek çok defa yerlerin dibine sokulan medreselerde yetişen insanlar dünyanın en alim kişileriydi. O medreseden çıkanlar şalvarlı, sarıklı, cübbeli hacı hoca görünüşlü kimselerdi. O medreseden bir Mimar Sinan çıktı ki, 2018 yılındayız hala onun bazı eserlerine akıl sır erdirilemiyor. "Burada böyle bir kubbe yok" diyor bilim adamı, yere yatmış caminin içinde kubbeye bakarken. Olamaz diyor bu gerçek olamaz.

Başka bir cami içerisindeki hava sirkülasyonunu bir odadan geçecek şekilde camiyi inşa etti. O hava sirkülasyonu o odaya gelirdi, cami içindeki bütün yakılan mumların isini o odadaki küplere taşırdı. O küpler sıvı halde is dolardı. O küpler hacca giden kervanlara verilir, 6 ay boyunca sürekli çalkalanırdı develer üzerinde. O isler hacdan gelince mürekkep halini almış olur dünyanın en kaliteli mürekkebi damıtılarak, 6 ay karıştırılarak elde edilirdi. Şu anda yok böyle bir imkan. Hoca Sinan, bunu bin yıl önce yaptı. Bataklık üzerine köprü inşa etti. bin yıldır sıfır bakımla ayakta duruyor. Şimdiki köprülerin 20-30 yılda halatları, vidaları yenilenmek zorunda.

Ali Kuşçu mu vardı ?
İlk uçan insan mı vardı?
Lokman Hekim mi vardı?

Fatih adını alan fetihler yapan Sultan Mehmet, dünyanın en büyük toplarını döktürdüğünde 23 yaşındaydı.
Ve bir başka Türk bilim adamı su üzerinden sekerek giden,suya batmayan, havaya zıplamayan atıldığı gibi kilometrelerce uzağa dümdüz gidebilen demir top mermisi sistemi geliştirdi. Bu toplarla boğazı korudu. Bu toplarla gemiler batırıldı. Bunu o zamanlar hangi teknoloji kitabı yazmış ?

Abi adam tüm dünyayı gezdi de harita çıkardı Piri Reis. o olmasa şu anda elimizde bir harita yok eski dünyaya ait. Hakikaten yok.

Barba Rossa lakaplı Barbaros Hayrettin Paşa zamanında dünyanın en iyi donanmasına sahiptik.

Türk olmak gurur meselesidir. Türk olmak ayrıcalıktır. Bir Türk dünyaya bedeldir. Bir Türk olabilmek Türklüğün kanını taşıyabilmek herkese kısmet olmaz. Bakın tarihteki Türk imparatorluklarına. Hepsi zafer, hepsi başarı, hepsi kahramanlık destanı. Bir onbaşımız da meşhur bir imparatorumuz da meşhur bizim. Arada kadın çavuşlarımız bile var.

Amerika dediğin süper güç hangi savaşta delikanlı gibi savaşmış. Bırak adam gibi savaşmayı, girdiği hangi savaşı kazanmış? Amerika hangi savaşı kazandı biliyormusunuz, bizi bitirme savaşını. Müslümanlar başta olmak üzere en kaliteli müslümanların olduğu şu ülkeyi içten içe fethetti. Bilek gücüyle yapamadılar. Vietnam başarısızlığı ne oldu? Milyarlarca dolar harcadılar, bütün giden askerleri, vietnamı alamadılar. hala öyle bir ülke var biliyorsunuz. Amerika'nın orada ne işi vardı? Amerika'nın kahramanları var elbette, saymakla bitmez. Marvel kahramanları var. Uçabilen uzaydan gelmiş kahramanları var. Süpermen, Thor gibi. Duvarlarda yürüyen gerektiğinde dünyayı kurtaran örümcek adamları var. yarasa adamları var. Batman. Okyansulardan gelen adamları var, Aquaman. Amerika'nın Avengers'i var, Kahramanlar birliği var. Hepsini özel yetenekleri psişik güçleri var. Hepsi ya uçuyor ya uçuruyor. Ya lazer bakışları var ya da zamandan hızlı yolculuk yapabiliyorlar. Öyle mükemmel kahramanları var. Amerika'nın işi gücü bu işte. Sanal kahramanlar. 150 yıllık bir ülkenin zaten ne tarihi olacak ki? girdikleri hiç bir savaşı kazanamamış kendi köylüsünü öldürmüş ezmiş bir ülkenin ne savaş kahramanı olacak? Ancak düşmanı olur. Oldu da.

Ya şimdi Çin ne yapıyor? Müslümanlara? Myammar'da bitmiyor işkence, bugün şu anda, şu saatte. Hala sırtında kırbaç izleri olan insanlar hala canlı canlı kolu taşlarla vurularak kırılan insanlar mevcut. Şu anda, şu saatte. Oyuncak görmemiş bebekler var yiyecek zanneidyorlar gördükleri renkli oyuncakları, ısırıp koparmaya, yemeye çalışıyorlar. Yiyemeyince türüküyorlar. Açlar, eziyet görüyorlar. Sırf müslümanlar diye..

Türkler ve Müslümanlar nasıl feth edildi biliyor musunuz?
Gir abi google'a. yaz oraya osmanlı padişahları diye. Tıkla görselleri. Sana bir resim çıkacak bütün padişahların fotoğraflarının olduğu. Bak şimdi en baştaki padişahlara. sonlara doğru gel. Bir şey fark ettin mi? Bak en baştaki padişahların sarıklarına, hepsi kocaman kocaman. gittikçe sarık küçülüyor. En sonunda sarık bitiyor. Osmanlı bitiyor.

Sarık küçüldükçe imparatorluk da küçüldü. Dinden uzaklaştıkça ülke elden gitti. Sarık kafadan çıktı, Cumhuriyet ilan edildi. Ülke şu anki sınırlarına geldi. Dünyanın yarısı Osmanlı iken, Türkiye kaldı geriye. Dinden uzaklaştıkça, dini emirler ile yönetilen ülke bu emirler terk edince, ülke elden gitti. Şeriat evet. neydi o meşhur söz?

Kanuni Sultan Süleyman demiş ya, tek gayem Allah'ın dinini yaymak, yüceltmek diye. O dönemdi zaten Osmanlı imparatorluğunun en büyük en gelişmiş dönemi.

Tarihte Türkler çok derin izler bırakmıştır.
Türk olmak bir sanattır.
Bir ayrıcalıktır.
Türk'lük.
Değerlidir.

Japonya medeniyeti bizden sonra öğrendi kısmından sonrasını okumadım. Ama öncesinde Osmanlı kırmaları Türk'ün kanı üstünde yükseldi.

@Şerif FeridunYani 150 satırlık yazının 10 satırını okudum gerisini okumadım diyorsunuz. Benim için hiç sorun değil ben bunu neden yazdınız onu anlamadım. Yani Yazıyı okumayıp beğenmemek başka, yazının başını okudum sonra bıraktım diye yazmak başka. 10 satır okudum sonrasını okumadım diye yazmanın mantığını çözemedim.

@Murat Cömez
S.a
Arkadasim Goggle dan bilgileri alip yazma benim dayim almanyadan emekli o boyle demiyor :D :D

@Şeffaf ABD'yi günahım kadar sevmem ama ne demiş atalarımız? "Yiğidi öldür ama hakkını yeme".

ABD, 2. Dünya Savaşı'nın mutlak galibidir. Öyle ki, eğer ABD savaşa sonradan müttefik kuvvetlerin yanında dahil olmasaydı, muhtemelen şu an dünya Nasyonal Sosyalist bir tiranlıkla yönetiliyor olurdu. Nazi savaş makinesini durduran ABD'dir.

Bu arada yazdıklarınız "Türk'e Türk propogandası"ndan hallice olmuş. Hiçbir ulus mükemmel değildir; bu tanıma Türkler de dahildir. Her ulusun geçmişinde sevaplar, günahlar, işlenen suçlar, katliamlar vs. vardır. Önemli olan bugün bunları objektif bir şekilde ele alabilmek, yapılan doğruları devam ettirip yanlışlardan ders çıkarmak ve yaratılan mağduriyetleri gidermeye çalışmaktır.

@mariokaldato 2016 yazında eşimin kuzeni almanyadan geldi 2013 model bmw 5.35 ile hayırlısı olsun kaça aldın dedik : enişte banka kredisiyle aldım biraz pahalıya geldi dedi. dedim ne kadara geldi ? 37000 euro :) ağzının üstüne terlikle vururum senin dedim ... 1/3 fiyatına bmw 5.35 x drive

@Şeffaf

Cumhuriyet gibi önemli bir değişimi küçümsemenizi hoş göremem, yaşadığımız ülkenin tam adı Türkiye Cumhuriyeti'dir, yaşadığın dönemde kaç tane imparatorluk var bir bakın, hayalini kurduğunuz şey hayal ürünüdür bunun farkına varın.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve specific
@Mehmet Altuğ biz de doğu cephesinden ruslar berlin'e girdi biliyorduk ulen amma kandırmışlar bizi

@Murat Cömez
Sanırım asıl sorun ekmeğin bizde fazla ucuz satılması o_O

@Murat Cömez
Yapılabilecek en kötü ekonomi kıstası diyebilirim bu cümleye... Aynı işi yapan kişilerin aynı şeye ulaşma yüzdesidir önemli olan. Mesela ben Almanya'da kendi işimi yaptığım zaman maaşım x Litre benzinden, 5x litre benzine çıkıyor. Benzini TL bazında daha yüksekten satmaları bir ekonomik kriter değil yani.

@burak gulyapan Almanların Rusya'yı işgalinin ilk döneminde Rus Ordusunu nasıl hallaç pamuğu gibi attığını, Rusların birkaç ayda milyonlarla ifade edilen kayıplar verdiğini ve sefilleri oynadığını bilmiyor olamazsınız :)

ABD savaşa dahil olup batı cephesi güç kazanmasaydı, Nazi Almanyası Rusya'nın işini çok kısa zamanda bitirirdi.

@Şeffaf
Koca bir ulusun verdiği kurtuluş mücadelesini, Atatürk'ün önderlik ettiği Cumhuriyeti klavye başında karalamak ne kadar kolay değil mi?

@Şeffaf
Pes diyorum...

Arkadaşlar, burası bir forum ortamı. Benim fikrim size uymaz. Kabul etmezsiniz. Bazılarına da cuk oturur çok sever. Benim için hiç sorun değil zaten benim farkındaysanız cumhuriyeti kötülemek veya size bir fikir dayatmak gibi bir amacım da yok. Fikirlerimi yazdım. Yazarım da siz de yazıyorsunuz. Ve ben hiç birinizi yadırgamıyorum. Ha bu arada hiç bir siyasi kaygı da gütmüyor herhangi bir propaganda da yapmıyorum. Hiç bir lidere de laf etmiyorum. Tarih sayfalarından örnekler verdim. En yakın verdiğim tarih 150 yıl önceki Amerika. Yakın tarih içeren ülke gündemine hiç girmedim.

Kabul eden çıkar etmeyen çıkar. Bu da benim pek de ilgi alanıma girmiyor Kişisel bir mücadele veya saygısızlık olmadıkça. Eğer size fikir dayatacak olsaydım umurumda olurdu. Ben sizi bir yere çeken çeviren size zorla bir şeyi benimseten bir insan da değilim. Kendi hayat görüşümü beyan ettim. Edeceğim de. Çünkü benşm doğru bildiğim şeyler bunlar. Buna göre yaşarım. Başka çözümler üretirşm. Hayat gürültüsüz patırtısız sürer gider. Kimsenin tadı kaçmaz.

Adolf Hitler de kimine göre katildi kimine göre kurtuluşun reçetesi.

Bazı kişileri olduğu gibi kabul etmek lazım. Çünkü karşınızdaki de bir bireydir, fikirleriyle bireydir o. Bu konu hakkında söyleyeceğim bundan başka tek kelime dahi yoktur. Eğer olursa bu kişisel sataşmaya kadar varır ve bu benim hiç ulaşmak istemediğim, defalarca edindiğim bir tecrübe.

Bu yazı neden burada? Geçmiş sayfalardan birinde saygı duyduğum birisi bir şey yazmış. Ben de rencide olmasın diye adını beyan etmeden, alıntı yapmadan ona ithafen yazdım. sırf saygı duyduğum kişi rencide olmasın diye bu yazıyı buraya alıntı yapmadan yazdım. Çünkü konuyla birebir alakalı. Ama kişisel bir sataşma hoş olmaz.

Ağız tadı dolusu günler dileklerimle...

• Beğen
Tepkiler: Afyon35
Eskiden ebay'dan veya benzer sitelerden alışveriş yapardık. Kur uygunken birçok şeyi(forma,gözlük,eldiven, kask vs... vs.. saymakla bitmez) rahat rahat alıyor idik. Bu dönemde almak ise bayağı tuzlu oluyor. Kur avantajı kalktı ortadan maalesef. Zaten gümrük sınırımız da düşük ! Durumlar kötü !
Saygılarımla.

@Murat Cömez 5.5 6 katı Euro olarak almanız ne kadar zor bir insan olduğunuzu gösteriyor. Avrupalılara 5 kat değil bize 5 kat hani Euro TL den 5 kat değerli bir para birimi ya !

• Beğen
Tepkiler: eberkol
@Murat Cömez Neyi savunuyor veya açıklıyorsunuz anlaşılmıyor o nedenle sorularım var. Lütfen net cevap verin; Almanya'da alım gücü Türkiye'ye göre daha mı düşük veya daha mı yüksek?
"benzinin litresi 1,45€ tl oarak 7,25TL, ekmek 3€ yani 15TL vs. vs. cok ucuz ya." Demişsiniz, Almanya'da maaşlar TL olarak mı ödeniyor eğer ödenmiyorsa neden TL karşılığını yazıyorsunuz?
Alım gücünün tespiti için Almanya'daki asgari ücret üzerinden kaç litre benzin alınıyor, Türkiye'deki asgari ücretle kaç litre benzin alınıyor hesaplanır, karşılaştırılır (Mantıklı bir kıyas için her ülke için kendi para biriminde hesaplanması gerekir). Aynı hesaplama diğer mal/hizmetler için de yapılabilir. Önemli olan satın alma gücüdür.

@liteon hesap bu kadar basit. neden anlamıyorlar ki

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Geri