Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Maalesef dolar:4,13 euro:5,12 arkadaşlar...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
@mariokaldato ekonomist değilim ama 15 temmuz süreci ve sonrasında ekonomi dip yapmıştı. ona oranlayınca büyüme oranı fazla çıkıyor. şuna benziyor. sen kıdemli ve mevkisi olan bir elemansın geçen sene 7000 lira alırken %15 artışla bu sene 8000 lira maaşın oldu. geçen sene işe yeni giren eleman 1600 alırken iyileştirme, diğer elemanlara yaklaştırma derken 2000 liraya çıkıyor. oldu mu sana %25 zam?

diğer yandan zaten ekonomideki çoğu veri yalan veya göz boyama. enflasyonu süpürge sapından hesaplarlar. kişi başı milli gelir şu kadar oldu derler sanki herkes pastadan eşit miktarda pay alıyormuş gibi.

bir ekleme daha. bizim büyümemiz üretimden çok tüketim kaynaklı. halimiz kredi kartlarımız doldukça yeni kredi kartı alıp evi donatmaya benziyor.

Scudo
Son bir senedir elimdeki bütün eşyaları daha dikkatli kullanmaya çalışıyorum bu yüzden

@Ahmet Ayaz
Abi merhaba ;
Birde kisi başina düsen geliri finans kurumlarindan gelen borc paralari nufusa bölerek hesapliyorlar :D Yani " biz bu parayi size hizmet icin cektik smdi ödeyin bakalim" deyip herseye zam zam diyorlar :D yani gelire degil, borca ortagiz. Yani yavan ekmegimizi donerci dukkaninin camina bandigimiz icin döner yemis gbi hesap ödüyoruz :D

@mariokaldato hacı sen o parayı direkt bana aktar ben bir şeyler düşünürüm demek lazım. :D

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
@mariokaldato yine de beni etkileyen bir şey yok. Ne alsam hep 50 liralık aldığım için beni teğet geçiyor dolarlar falan. Bak mesela bugün kahve aldım ama 50 liralık aldım. Zam gelmiş olsa da beni etkilemiyor sizlere de tavsiye ederim. Ha, Tarkan da dert babasıymış zaten. Adama yolla yolla bitmiyor. Neyse vur gitsin ya, lafı olmaz. :D

@Anonim
O zaman dans zamanidir :D

@Ahmet Ayaz
Hemen goggle dan baktim ve kafam b.i.m den bayat meyveli yogurt + tiner yemis gbi oldu :D
Screenshot_2018-04-20-17-37-56.png

Onlarin verilerine gore biz 2015 de aylik 3800 lira civari bi para kazanmaktaymisiz ( 10 bin kusur dolardan hesapladim)

2015 de ki dolar kuruna bu 3800 lirayi bolerseniz ne kadar buyuk bir palavra oldugunu gorursunuz. Ki zaten 2000.lerin basindan beri asgari ucretler 300 dolar seviyelerinde sürünüyor . su anda zaten asgari ucret 1600 desek yine 400 dolar seviyelerinde .Lan kalan bin dolarimi kim caldi benim? Bak cok pis sövecem getirin benim bin dolarimi

Not : Bu arada yaptigim hesaplamalar kulliyen mantik disi biliyorum. Ben en iyi niyetli halimle yaptim bu hesaplamalari. Yani 35 milyon calisanin aylik ortalama kazancini hesapladim. Oysa ki bu veriler tum nufusa bölünüyor (Guya ) yani misal evde bir baba var asgari ucretli ben onlarin hesabiyla degil , kendi vijdanimla o 3800 lira ayligi aldigini varsaydim. Ve bunu aile kullaniyor varsaydim. Onlarin hesabiyla o evde 4 kisi varsa o aylik geliri yani 10 bin kusur dolari 4 le carpacaksiniz ve bu mantik disi hesaplamadan şoka girceksinz . Ama malesef budur hesablarndaki kuantum fizigine karsi koyan mantik

Aha ben az palavra bile sıkmışım okuyunuz
Screenshot_2018-04-20-18-08-53.png

Ve bomba :D
Screenshot_2018-04-20-18-08-17.png

Şöyle böyle..Tamam da somutlaştır bu konuyu..Sen yüksek dersin,karşındaki düşük der..Bir yere bağla bunu..Türkiye'deki insanlar bir yere bağlayamıyor konuyu..Adam muhalefet ama söylemlerinin arkasını dolduramıyor..
Dolar çıkar,iner..Bakın şöyle somutlaştıracaksınız;
Dün tırmanmaya çalıştığım bir yerde birisini gördüm..Baktım,uzakta gidiyor..Bazen duruyor..Yaklaştıkça yaşlı bir dede olduğunu fark ettim..''Dede naran buralarda,seni arabayla filan almıyorlar mı?'' dedim..Dede de ''ben şunları topluyorum'' filan dedi..Dedenin elinde tuttuğu şeye baktım..Pazar arabası..İçinde 4-5 tane bira kutusu..Haliyle anladım mevzuyu..
''Devlet sana bakmıyor mu?'',''Bu nasıl iş?'' filan dedim..Dede de ne desin..''Yok'' filan dedi..''Emeklin filan yok mu?'' dedim..Var,''3 aydan 3 aya 700 lira alıyorum'' dedi..:confused:
Ev kendin mi dedim..Kendisininmiş..
Ne yapıyor bu dede?
Eğer antrenmanlı değilseniz,bisikletle çıkamayacağınız bir yere pazar arabasıyla çıkmaya çalışıyor..Abartmıyorum,kablumbağa ile yarışsa,kamlumbağa bu dedeyi geçer..Yürüyemiyor..Yaşı 75 filan vardır,sormadım..
Başka bir şey demeye gerek var mı?

Her taraf beton oldu boş arazi görmesinler sürekli konut ve avm açılıyor. Neden hiç fabrika açılışı olmuyor?

@Tuzlu_Fıstık

Olurmu canım biz anlamayız üreten fabrika ne demek,biz anca ithal ederiz otomobil,ithal ederiz gazı ,petrolü,teknolojik aletleri,gemi felan yapcağizda anca kalın saçını yaparız ,motoru dışardan gelir,biz ne anlarız karbon kadro yapmaktan biz anlamayız yüksek teknolojiden,ha genede kıpırdanmaya başladık,dron yaptık daha emekleme çağındayız ayağa kalktığımızda,bir bakacağız gevur gene bize fark atmış,,,,

@waafy Yediğimiz ekmekleri (hurma demek daha doğru sanırım) saymamışsınız

@waafy
Almanlar katma değerli organik ekmek üretmiş.
Biz ise ağartıcılı , genetiği değiştirilmiş buğdaydan ,yeyince adamı şişiren,sağlıksız ekmek üretmişiz.

Ne kadar ürettiğimizden ziyade ne kalitede ürettiğimiz de önemli.

• Beğen
Tepkiler: DurgunDeniz
@hamlet2006

Mercedes yapıyor alman sana satıyor,kalite var ,ha biz ne yapıyoruz ,domates satıp mercedes alıyoruz,otomotiv sektöründe montaj sanayi ile 16 senedir vakit kaybedildi,bu hükümet değil tüm hükümetlerde milli ekonomik kalkınma öngörülmedi,üretmeyenlerin tüketmeye hakkı yoktur,kimsenin bilmediği bir olayda 16 senedir,bazı kişi ve kuruluşlara devlet yüzde 13 faiz borç ödüyor,kim bu şahıslar ve kurumlar,bunlar kayıt dışı ekonomiden geçinenler olmasın,muhalefetin ağzından bir gün olsun kayıt dışı ekonomiyi kayıtlı hale getireceğiz diye bir laf duymadım,başkanlık sistemin başına kim gelir ise gelsin bu işi çözemez, gücü yetmez ,ama benim cumhurum hazır ,oy pusulasına onun ismini yazacağım,ekonomi profu osman altuğ,,,,,

@EnesKlf07
1,5 ayda full ultegra bisiklet alinan ülke neredeymis, bizde gidelim oraya.

@mariokaldato

Nedeni cok basit, sabahin köründe saat 4 de clismaya g...ü yimeyenlerle olmaz o is.

@Murat Cömez Almanya, İngiltere ve İsveç. (diğer Avrupa ülkelerinde de çok farklı değil ama ben bu 3 ülkede çalıştığım için diğer ülkeler hakkında yorum yapmam doğru olmaz.) 1.5 ay biraz abartı olmuş. Ben 1 - 1.5 haftalık maaşımla falan alıyorum sanırım. Yazılım mühendisiyim. Asgari ücretli eleman da 1 ayda falan alır işte.

@Şayzeettin Neumann
Demek almanyada bu imkan var.?

@Murat Cömez 4 yıldır almanyada yazılım mühendisi olarak çalışıyorum. Daha önce ingiltere ve isveçte bu işi yaptım, oralarda da durum öyleydi. Maaş konuşmayı hiç sevmem,o yüzden rakam yazmayacağım ama asgari ücretin 4 katı falan alıyorum. Kaçak karın tokluğuna falan çalışmıyorsanız asgari ücretli adam da çok zorlanmadan alır.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Geri