Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Maalesef dolar:4,13 euro:5,12 arkadaşlar...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Scudo
@Şayzeettin Neumann
Halkın durumunu sorma, anlatırsam üzücü olacaktır.
Kuru odun, ateş pahasına çıktı, öd ağacı gibi dirhemle satılıyor.
Ya kömür? Şöyle ki, tozu bile hala gözlere sürme olmakta devam ediyor.
Yoksullar, mum diye yandıkları için gece, gündüz gönül yağları erimektedir.
Garipler, dervişlerin başında bir külah görse, balkabağı sanarak kaparlar.
Bütün eşya şimdi pahalandı. Sirkeden başka ucuz şey asla yok
Veba hastalığına tutulan bir yoksul, koltuğunun altındaki şişliği görünce, sanki somun varmış gibi sevinir...
Her taraftan zahire geliyor. Limanlar gemilerle dolu
Mahzenlerde ayak basacak yer yok, eşya ve yiyeceklerle o kadar dolu...
Halkın önemli bir kesimi açlıktan kırılma noktasına gelmişken, küçük bir kesim için hayat gerçekten bayram yeri gibidir. tam çevirisi .hiciv ustasıymış ruhu şad olsun.

Vatandaş kafam ile kabaca ne döndüğünü kendimce yorumlayayım, Türkiye nin dış borcu 500 Milyar doları aşkın deniyor belki daha fazla, katma değer getiren yatırımlarımız çok az olduğu için bu borcu çevirmemiz imkansız. Memura, emekliye, işçiye her ay ödeme yapmak için para bulmamız lazım, yani dışarıdan gelecek paraya muhtacız.Elin yabancısı bu zaafı görüyor ve sana para vermek için yüksek faiz istiyor. Sen bu faizi vermeden piyasaya nasıl para akıtacaksın. Faizi artırmadıkça piyasada dolanan az biraz parayı da yabancı çekmeye başlıyor ki daha da sıkışıp zor durumda kalasın. Kısaca zamanın da artırmadığın faizi ikiye katlayıp arttırmak gerekiyor. Şimdi biz Ülke olarak koca bir gömü mü bulduk, ne bileyim petrol mü çıktı bir yerlerden, nasıl karşılayacağız borçları. TL de kalan insanların suçu günahı ne. Baştakilerin önceliği TL nin itibarını korumak değil mi. Hani üreten bir Ülke olsak TL bilerek değersizleştiriliyor diyeceğim ama öyle bir şey de yok. Bana faizi nasıl sıfırlayacaklarını, Türkiye de kendi Milli parası TL ile geçinen vatandaşları faizle mücadele ederken nasıl koruyacaklarını anlatsınlar.

bugün ayın 15. günü ve normalde ayın başında yatması gereken (1nisan-30 nisan arası çalışmışlık) maaş halen yatmadı.geçen aya kadar devletin maaşları aksattığını görmemiştim, yakında hiç yatmadığını da görebilirim.

• Beğen
Tepkiler: M.Oonnaayy
@appendix

Sorsan "bizden önce memurların maaşı ödenemiyordu" yalanını söylerler. Neyse, sinirlenmeyeyim diyorum, ama gördükçe sinirleniyorum.

Söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil...

@Fixie Cem

mavi gömlekli özgüveni :)

İstikrar tam gaz devam ediyor...

• Beğen
Tepkiler: Ronin45
Bu maaş yatırmama durumu (memurlarda genel olarak varmış galiba bu durum, öğretmenlerde kesin var) dolardan para kazanma amaçlı da olabilir. Dolar yüzde 3'e yaklaşan bir değer kazandı - şimdilik :), milyonlarca memur var, sadece 1 gün için maaş paralarını yatırmayıp, akşam dolar al ertesi akşam dolar sat ile o ana paradan 100 milyon lira üzeri (memur sayısına bağlı olarak çok daha fazlada olabilir) kar elde edilir. Ertesi gün maaşları yatırırsın elinde de birkaç yüz milyon lira gibi bi para kalır. Böyle bir artış öngörülebiliyor veya müdahil olunabiliyorsa devlet tarafından çok temiz para.

Bu arada dolar 4.44'e geldi. Sabaha 5 lira olcak bu hızla :ssrtcbya:

• Beğen
Tepkiler: MakRo
@smyrnall Koca devletin işi, "baba sen onu şimdi tut, yarına satarın, bak x lira cepte" yaklaşımına kaldıysa, vay halimize. Bu hale düşürenler utansın.

valla muhtemelen son avrupa tatilimi yapacağım 2 hafta sonra.. birde bisiklet alma arifesindeyim şansa... artık artarsa artsın moduna girdim. hesapladım euro 6 olsa 1000 lira zarar ediyorum. önceden tahminlerimde euro en fazla 5 olur diyordum (haziran ayı tahminim , ocak ayında öngörmüştüm o zaman euro 4,63 tabi)

durum pek parlak gözükmüyor.

Bu arada dolarda ki bu günkü hızlı yükselişin ingiltere ziyareti ile daha da hızlanması ayrı bir muamma. Bu gece yarısı dolar da düşme başlar ise, orada neler oldu sorusuna cevap arayıp duracağız.

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78
Almayı planladığım bisikleti araya giren başka bir ihtiyaç nedeniyle bir ay erteledim ve Euro buralara geldi. Bu durumda bisikleti almaktan vazgeçtim. Piyasada istikrar diye bir şey kalmadı. Kimse önünü göremiyor. Allah borcu harcı olanlara yardım etsin.

@smyrnall

Bizim mayışlar yatmış. Açıkcası devletin kendi memuruna kendi bastığı para ile ödeme yapamayacak kadar aciz duruma düşeceğine ihtimal bile vermiyorum. Ya birkaç muhasebecinin beceriksizliği falan söz konusu, ya da birileri çok fena dezenformasyon yapıyor.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Geri