Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Maalesef dolar:4,13 euro:5,12 arkadaşlar...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
@Kuzey Ege

Google'ı, IBM'i, Boeing'i falan Amerikan Hükümeti mi kurdu? Mercedes-Benz'i Baden-Würtemberg Eyaleti, Sony'yi de Tokyo Belediyesi mi işletiyor? Ticaret, devletin işi değildir, çünkü devlet hiç bir işi verimli yapamaz. Bunun bir örneğini de kendiniz vermişsiniz, devlet 5 Lira harcayıp 3 Liralık yardım yapıyor, fakat vatandaş bunu 2 Liraya satıyor, çünkü asıl ihtiyacı olan başka bir şey. Bu şekilde yardım yerine doğrudan 3 Lira verilse, hem ihtiyaç sahibi vatandaş daha fazla destek almış olacak, hem de devlet kömürün ihale komisyonundaki memura, makarnanın nakliyesine falan harcama yapmaktan kurtulacak.

Devletin işi üretim yapmak değil, üretim için uygun şartların oluşmasını sağlamaktır. Bunlar da altyapıdır, iş gücüdür, güvenliktir ve adalettir.

Scudo
ekonominin refah içinde olduğu dönemlerde bolluk paylaşılmıyor fakat finans sektörü , yatırımcılar krize girip sistem tıkandığında krizden çıkış reçetesi devletin ve çalışanların üzerine yükleniyor yani kriz kamusallaştırılıyor.

@Mustafa42

Batmakta olan bir ülke öz kaynaklarını (madenler, arsalar, limanlar, fabrikalar vs) satarak önündeki 20-30 yılı mutlu, mesut, refah düzeyini artırarak geçirebilir. Bu konuda yapılan akademik çalışmalar var. Sonrası ise malum.. tam bir karanlık. Dünya alem satıldı, sıcak paralar geldi..peki bunlar yatırıma, istihdama, sosyal devlet olgusunda gelişmeye, eğitim kalitesinde artışa vs dönüştü mü sizce ? Türkiye'nin nereden nereye geldiğini belli bir zümrenin kullandığı araçların modeline, telefonların ekranına değilde insanların kredisiz alım gücüne bakarak anlamaya çalışmanızı öneririm.

Ne kadar güzel, saf ulaşılabilir bilgilerle, verilerle hatta fıkralarla açıklamış olsanız da orantısız anlayış, kavrama yetisi vs vs yüzünden birçokları (umarım hepsi olmaz ki bir kişi bile olsa emeğiniz boşa gitmedi denebilir) halen güzellik uykusunda ekonomi çok iyi her şey normal, cehape olasaydı siz o zaman görürdünüz asıl, geçmişte yol yoktu, avrupa bizi kıskandı amerika kıskandı yolumuza taş koydu, gezi oldu, çok muhterem fetö kardeşimizle aramızı açtı darbe yaptırdı bla bla bla demeye devam edeceklerdir.
Ben şahsen çevremdekilerin ilk cümlesine göre analiz edip fikir bildiriyorum aksi halde tartışmaya değmez.

@volkan ismail
Hoca'ya sormuşlar; "Hiç göle maya çalınır mı hocam?" o da demiş; "Ya tutarsa?"... Tam o hikaye işte :harika:

• Beğen
Tepkiler: Ilter Elmas
@Murat B.

Tamam o firmalar ozel firmalar (ki bazilari devletin destegi ve kontrolu altinda direk veya dolayli olarak ) ancak Turkiyede devletin kurdugu hala kar eden ettigi halde talana ugratilan bi cok firma veya fabrika var ve zamaninda acilmisti. Devletin gorevleri arasinda istihdam yaratmakda var. Eger ozel tesebbüsler yetersizse kendi yapicak , dışa bagimli hale gelmekdense .

Çin şuan dunyaya urun pazarliyorsa bu sadece ordaki firma sahipleri tarafindanmi oldu ? Sadece firmalarla ilgili olsa neden sanayide almanlar hakim ? Bu örneklerde devletin katkisi tesvigi destegi yokmudur?

Mesela almanya veya çin veya japonya yada ornek verdigin firmalarin ulkesi olan amerikada ORGANİK HOŞAF birinci seciliyormu bilim yarismasinda ? Yani Turk devleti herseyi yapmis da bi tek özel şahislar geri kalmiş gibi yazmissiniz

Arkadaşlar yampayın etmeyin, 2002 öncesi ve sonrası Türkiyeyi kıyaslamayın, sadece 1 yıl önceki ve sonraki Türkiyeyi kıyaslasanız yeterli kötüye gidişatı farketmeniz için, faiz de düşse dolarda düşse yatırımcı ülkeden kaçıyor, çünkü ülkede adalet yok, terör var, savaş var, yatırımcı devletin yatırımını koruyabileceğine inanmıyor. Ayrıca 2002 öncesinde devletin olan kaç kurum şu an hala devletin, bi aralar gelir idaresini bile özelleştirmeyi düşündüler yaw, devletin vatandaştan alacağını şahıslara devretmek nedir arkadaş milleti mafyaların kucağına atacaklar. Ülke iyiye gidiyor diyen arkadaşlar geliriniz çok iyi değilse geçinmek günden güne sizin içinde zorlaşıyorsa neye bakarak bunu söylüyorsunuz.

Gündemi gidişatı eleştirirken bir yandanda bilinçli bir bisiklet sever gibi, tasarruflarımızı nasıl arttirabiliriz diye düşünmek te fayda var. Artık defans zamanı, hem de kaç sene sürer belli değil. Zaten Chelsea takımını da defansta iyi olmasından severdim.
Neyse, bu günle birlikte son bir ayda eşim ve ben toplam 17 gün bisiklet işe gidip gelebilmişiz, başlangıç için iyi ama yetmez. ;)
Şöyle bir dolandim evde, çok ta lazım olmayacak bir iki eşya çıktı, hemen letgoya. 50 TL 50 TL dir.:harika:
Ne kadardır sele alacam, bu birkaç ayda erteledim, nasıl olsa Fransa yarışına daha var:p
Sandalye kırılmıştı, hemen tamir ettim, yenisine gerek yok, kaç ay dayanirsa.

Devlet kendi memuruna maaş ödemeye aciz olamaz diyen arkadaş nerde ?
Kamuda görevliyim, ayliklarimızı 2 farklı kalemde alırız.(biri emekliliye yansırken diğerinin yansımamasına hiç girmiyorum)
1-30 nisan arasındaki aylığımızın 2. kalemini henüz almadık.mutemete danışıktık, bakanlıktan para bekliyoruz dedi. Bugün 17 Mayıs.

Ben hep konuşurken söz arasında "bundan kELLİ" dediğimden benim için çokda fifi durum.

@Fixie Cem mal sattığın sürece faydalı. Ama tarlayı ,fabrikayi sayarsan zararlı. Zaten o zararı daha yeni hissetmeye başladık.
Cin parasını düşük tuttuğu için gectigimiz senelerde abd tarafından baskı altına alınmış hatta başkanları ziyarete gitmişti.

@cazci
Eleştiri yapılacak ama böyle değil..Bunun adı başka bir şey..Böyle eleştiri olursa,karşı taraftan rasyonel cümleler kurması istenemez..
''Bugün 50 lirayla marketten bir şey alamazsınız'' dediğiniz zaman,akpli vatandaş sizi nasıl ciddiye alsın?!

@ahlaksız , bu görsel alım gücünün yıllar içinde düşmesinin mizahi bir görseli.
Şu parti bu değil de, vatandaşı bu hale düşüren kimlerse onlara bir gönderme...
Zaten halk herşeyin farkında ama maalesef Gülhane parkında:acpsnr:..

Gün geçtikçe bu dolar olayı daha da kötüye gidiyor ve bu da bisiklet fiyatlarına yansıyor

@cazci
Tabi ki öyle ama yöntem yanlış..Derdimiz insanlara bir şey anlatmaksa,bunu doğru yapmamız lazım..Ne yazık ki muhalif olan kesim,neye muhalif olduğunu karşı taraftaki insanlara aksettiremiyor..
Size göre vatandaş kötü durumda olabilir ama bu ülke vatandaşının yarısı böyle düşünmüyor..
Somut bir örnek vereyim size..Bir akrabam 50 yaşında kanserden öldü..Akp'liydi..Reisine düşkündü..!
Geride ne evi kaldı,ne arabası,ne sigortası..Hiçbir şeyi yoktu..Ölme nedeni de sıkıntı/stres zaten..
Bu kişiye muhalif olan kesim,bu kişinin ne durumda olduğunu açıklamalı işte ama bu yapıl(a)mıyor..Öldük,bittik,mahvolduk deniyor;birkaç rakam ortaya konuyor,hepsi bu..Böyle muhalefet olmaz..
Bir de bu tarafı iki cümleyle ortaya koymak lazım..Bu tarafta,karşı tarafı dinlemiyor..Zaten sıkıntı burada..Reis tarafının en büyük özelliği,kendisi gibi olmayan insanları dinlememeleri..Doların artma nedenini buralarda aramak lazım..
Sıkıntı çok büyük..
Muhalefet derdini anlatamıyor,iktidar kimseyi dinlemiyor..
Böyle bir ortamda dolar da artar,ekonomi de çöker,toplumsal kriz de yaşanır..Daha da kötü şeyler olur..Olacakta..Bu kaçınılmaz..!

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Geri