Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Mekanik disk fren hakkında

@MakRo corelli trivor 6.0, altus sistem var hocam. Üstelik vites fren birleşik
Hidroliğe geçmek benim açımdan baya tuzlu olacakmış gibi hissediyorum

Scudo
Düz gidonda tercih meselesi ama drop barda md kesinlikle pişmanlık.

• Beğen
Tepkiler: RoninRider
Hidrolik disk frene geçmek isteyen varsa shimano mt200 ön arka montaja hazır hidrolik fren seti 330 lira gibi bir fiyata geliyor erdoğanlar bisiklette (rotorlar hariç)
Bende fren seti değiştirmek için bu ara çok bakınıyorum ve bu setin şuana kadar gördüğüm en düşük fiyatı 400 tl idi o yüzden haber vermek istedim yanlış anlaşılmasın.

@srtkmc hocam teşekkür ederim. Evet fiyatı çok uygun sadece ön decatlonda 190 liraya satılırken ki arka yok. set olarak fiyatı çok uygun.

mekanik disk frenim var frene bastığımda kitlenip kalıyor bide önceden freni sıkınca teke kızaklamıyodu şimdi kızaklıyor bunun çözümü nedir acaba

mekanik disk frenim var frene bastığımda kitlenip kalıyor bide önceden freni sıkınca teke kızaklamıyodu şimdi kızaklıyor bunun çözümü nedir acaba

Freni daha az sıkmak belki.. Balataların bir alışma süresi olur, kullanıldıkça daha iyi çalışırlar. Belki o sebeple farklı hissettiriyordur şu an sana

Freni daha az sıkmak belki.. Balataların bir alışma süresi olur, kullanıldıkça daha iyi çalışırlar. Belki o sebeple farklı hissettiriyordur şu an sana
yeni almadım bisikleti balata yeni deil ayrıca önceden yok tu böyle bir durum

yeni almadım bisikleti balata yeni deil ayrıca önceden yok tu böyle bir durum
Balatalar zaman geçtikçe mekanik disk frenin şeklini alıp yataklanabilir belki bundan kaynaklı olabilir. Veya fren teliniz veya kordonunuz eskiyse bu da takılmalara neden olabilir.

Ön disk frenim den ses geliyor frene basınca ve tam anlamı ile frene basınca tak diye durmuyor, vakit alıyor yavaşlıyor bisiklet. Bunu nasıl çözebilirim?

Ön disk frenim den ses geliyor frene basınca ve tam anlamı ile frene basınca tak diye durmuyor, vakit alıyor yavaşlıyor bisiklet. Bunu nasıl çözebilirim?
Maalesef öyle oluyor. ses balata sürtmesinin işareti, ayarlatmanız iyi olur. Ama hızlıca durmaması ve çok güç istemesi geçer mi bilemiyorum.

Hiç sevemedim bu mekanik disk freni. İmkanınız varsa hidrolik frene geçmenizi tavsiye ederim. Eğer dropbar değilse çok maliyetli olmaz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Maalesef öyle oluyor. ses balata sürtmesinin işareti, ayarlatmanız iyi olur. Ama hızlıca durmaması ve çok güç istemesi geçer mi bilemiyorum.

Hiç sevemedim bu mekanik disk freni. İmkanınız varsa hidrolik frene geçmenizi tavsiye ederim. Eğer dropbar değilse çok maliyetli olmaz.
Teşekkür ederim cevabınız için lakin sanırsam ben yanlış bilgi vermişim. Fren bilgim de böyle yazıyor, bu disk fren mi yoksa hidrolik disk fren mi anlamadım.

Tektro HD-R280 hidrolik disk, düz montaj, 160mm rotor
Shimano RT26, 160mm, 6-vidalı

Teşekkür ederim cevabınız için lakin sanırsam ben yanlış bilgi vermişim. Fren bilgim de böyle yazıyor, bu disk fren mi yoksa hidrolik disk fren mi anlamadım.

Tektro HD-R280 hidrolik disk, düz montaj, 160mm rotor
Shimano RT26, 160mm, 6-vidalı

Fren hidrolik, konu mekanik.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy
(link)

Bakım/tamir zamanı geldiğinde öğrenilirdi zaten.
Peki bu ön frenim neden ses yapıyor frene basarken? Vızzz diye ses çıkıyor ön freni kullanınca. Her hangi bir yere çarpmadım veya darbe gelmedi.

Peki bu ön frenim neden ses yapıyor frene basarken? Vızzz diye ses çıkıyor ön freni kullanınca. Her hangi bir yere çarpmadım veya darbe gelmedi.

Ben disk frenden hiç anlamam, belki fikir yürütebilirim. Hiç disk frenli bisikletim olmadı, muhtemelen de olmayacak, hiç başkasının disk frenine de müdahale etmem gerekmedi.
Vızlıyorsa uygunsuz sürtüyordur. Belki bir sebeple sökülen ön teker yerine kusursuz oturmadan sıkılmıştır, açı sorun olmuştur. Belki de ayarı teker tam oturmadan yapılmıştır, şimdi kusursuz oturtulunca yine açı sorun olmuştur. Diskten anlayan birileri nedenini daha iyi bilebilir ve çözüm sunabilir.

Son düzenleme:
Ben disk frenden hiç anlamam, belki fikir yürütebilirim. Hiç disk frenli bisikletim olmadı, muhtemelen de olmayacak, hiç başkasının frenine de müdahale etmem gerekmedi.
Vızlıyorsa uygunsuz sürtüyordur. Belki bir sebeple sökülen ön teker yerine kusursuz oturmadan sıkılmıştır, açı sorun olmuştur. Belki de ayarı teker tam oturmadan yapılmıştır, şimdi kusursuz oturtulunca yine açı sorun olmuştur. Diskten anlayan birileri nedenini daha iyi bilebilir ve çözüm sunabilir.
Teşekkür ederim cevabınız için. Bisikletçiye gidip sordum kolonyalı bir mendil ile disk fren rotorunu bir temizle dedi, temizledim ve sorun çözüldü gibi gözüküyor şuanlık.

Teşekkür ederim cevabınız için. Bisikletçiye gidip sordum kolonyalı bir mendil ile disk fren rotorunu bir temizle dedi, temizledim ve sorun çözüldü gibi gözüküyor şuanlık.
diske su toz ve aşınan balatanın partükülleri bulaştığında ses yapar. Yöntemini öğrenmişsiniz ama kesinlikle yağ bulaştırmayın organik balatalar sünger gibidir az yağ bulaşırsa kurtarılabilir ama fazla yağ bulaşırsa balata değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

• Beğen
diske su toz ve aşınan balatanın partükülleri bulaştığında ses yapar. Yöntemini öğrenmişsiniz ama kesinlikle yağ bulaştırmayın organik balatalar sünger gibidir az yağ bulaşırsa kurtarılabilir ama fazla yağ bulaşırsa balata değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
Teşekkür ederim, bisikletin zincirini yağlar iken hem rotoru hem de disk fren kutusunu poşet torba ile sarmam yeterli olur mu?

Teşekkür ederim, bisikletin zincirini yağlar iken hem rotoru hem de disk fren kutusunu poşet torba ile sarmam yeterli olur mu?
Yağlarken dikkat etseniz yeter. Daha çok rubleyi sökmeden temizlerken sarıp kollayın rotor ve kaliperi

• Beğen
Geri