Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Mosso Kullanıcıları Kulübü

Merhaba Arkadaşlar,

Legarda 2024 msm V almaya karar verdim. Bu başlıkta baya bir sayfa okumama rağmen kadro boyunda kararsız kıldım, deneme imkanım olmadığı için size danışmak istedim. Boyum 173 bacak arası 73cm. 46 mi 51 kadro uygun olur anlayamadım. Geçen sene ağır bir kaza sonrası 15 kg aldım. Kilo vermek, fitness ve arasıra tekrar doğaya kavusmak için bisiklete başlamaya karar verdim. %90 şehir, belki yüzde 10% hafif engebeli doga olacak. Bu arada yarı profesyonel Motosiklet Enduro (Ktm 250 Exc-f) geçmişim var ama bisiklette tecrubesizim. Yine de kararım 2024 msm V yönünde sadece kadro boyunda tecrübe ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler herkese.
Benim boyum 175 bacak aram 76cm. 46 kadro legarda 2021 mdm v bisikleti denedim, ayağımda ayakabı totomu seleye dayadım ve üst boru ile aramda mesafe sıfırdı belki yarım parmak. Bu durum kafamı bayağı karıştırdı çünkü bir önceki bisikletim 51 kadro Carraro 225 idi ve üst boru ile aramda iki parmak mesafe vardı. Bisikletci ye durumu anlattım ya bende anatomik bir sorun var yada bu mosso bisikletlerde kadro ölçüsü farklı dedim o da bana mosso larda üst boruların bombeli olduğunu 175 boylulara 46cm kadro tavsiye ettiklerini söyledi , ama istersen 41cm kadro getirtirim dedi. Kafam karışık kesin olarak almaya gittiğim mosso bisikleti almadan eve döndüm.

Scudo
Arkadaşlar merhaba. 2021 MSM H alarak katıldım aranıza.
Bisikleti kurdurup test ederken farketmedim. Eve götürürken de ön tekeri söküp götürmüştüm. Daha sonra tekeri taktım, bindim bisiklete.
Resimde görüldüğü üzere ön teker maşayı tam ortalamıyor. Böyle olması normal değil dimi? Bisiklet üstünden bakınca çok garip oluyor. Yani disk frenli ilk bisiklet kullanıyorum ama emin olamadım. Acaba ben tekeri takarken bi yanlışlık mı yaptım? Bisikletçiye tekrar götürmeden bi fikrinizi almak istedim.
Teşekkürler.

Dosyalar

• 20200428_220433.jpg
    20200428_220433.jpg
    834,7 KB · Okunma: 76
  • Beğen
Tepkiler: alper2508
Bisiklet de ayakta durduğunuzda ( 2 ayak yere tam basacak ) kadro ile bacak aranız arası 2-4 parmak boşluk kalıyorsa sizin için uygundur. 2 haftadır 2 bisiklet için girmediğim, kurcalamadığım yer kalmadı. Genel kural bu şekilde tanımlanıyor.

Bisikleti kurdurup test ederken farketmedim. Eve götürürken de ön tekeri söküp götürmüştüm. Daha sonra tekeri taktım, bindim bisiklete.
Resimde görüldüğü üzere ön teker maşayı tam ortalamıyor. Böyle olması normal değil dimi? Bisiklet üstünden bakınca çok garip oluyor. Yani disk frenli ilk bisiklet kullanıyorum ama emin olamadım. Acaba ben tekeri takarken bi yanlışlık mı yaptım? Bisikletçiye tekrar götürmeden bi fikrinizi almak istedim.
Teşekkürler.
Evet bir hata var, tam ortada olması lazım. Fotoğrafta tam belli değil ama, fren diskini kaliperin ortası yerine, maşa ile kaliper arasına takmış olabilir misiniz?

Kontrol: ön tekeri elle göndürünce rahat dönüyor mu, ön teker dönerken ön freni sıktığınız da fren tutuyor mu?

• Beğen
Tepkiler: eMReSK
Evet bir hata var, tam ortada olması lazım. Fotoğrafta tam belli değil ama, fren diskini kaliperin ortası yerine, maşa ile kaliper arasına takmış olabilir misiniz?

Kontrol: ön tekeri elle göndürünce rahat dönüyor mu, ön teker dönerken ön freni sıktığınız da fren tutuyor mu?

Tekerin dönmesinde sıkıntı yok, kaliperlere sürtme yok. Fren gayet sağlam tutuyor. Anlamadım..

@eMReSK ben de şimdi emin olmak için, kendi bisikletime baktım, tam ortada. İlginç bir durum, zaten ilk bakım ücretsiz, servise gösterirsiniz. Veya aldığınız bayi ile konuşun isterseniz.

Dosyalar

• IMG_20200430_104957.jpg
    IMG_20200430_104957.jpg
    1,3 MB · Okunma: 55
  • Beğen
Merhaba arkadaşlar Mosso 739 105 set kullanan var mı aramızda, 58 kadro buldum sonunda.

Full 105 set, göbek Ultegra..

Merak ettiğim karbon yapısı pişman eder mi?

Reborn Aero modelini daha çok beğeniyorum ama kadrolar max 56..

Öenrileriniz için şimdiden teşekkürler.

Dosyalar

• 739sca-105-siyah.jpg
    739sca-105-siyah.jpg
    181 KB · Okunma: 30
  • reborn-ultegra-kirmizi.jpg
    reborn-ultegra-kirmizi.jpg
    306,5 KB · Okunma: 32
  • Beğen
Tepkiler: MakRo ve amasseia
@eMReSK ben de şimdi emin olmak için, kendi bisikletime baktım, tam ortada. İlginç bir durum, zaten ilk bakım ücretsiz, servise gösterirsiniz. Veya aldığınız bayi ile konuşun isterseniz.
Hocam bu açma kapama mandalı -adını bilmiyorum- onun yeri bende sağ tarafta. Sizde disk tarafında. Tek fark bunu gördüm sanki. Yarın gidicem zaten aldığım bayiye de duramadım sormadan :)

• Beğen
Tepkiler: OİMTR
Uygun başlığı bulamadım ben de mossocu olarak buraya yazıyorum. Kemerburgaz-bahçeköy orman yoluna girmeyi düşünüyorum çift yön tek şerit sizce tehlikeli olur mu? 15 km kadar süreceğim. Sarıyere gitmek için kullanmayı düşünüyorum.224880 dosyayı görüntüle
Yol genelde böyle arabayla geçtim birçok kez. Bisikletle girmedim.
Sen benim dediğimi yap, yaptığımı yapma :koptum:
(link)

• Beğen
Tepkiler: Gkt34
Selamlar dostlar. İki bisiklet arasında kaldım, kıyaslamanız mümkün mü?

(link)

(link)

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler. :)

Selamlar gençler.

Üst düzey bir bisiklet alacağım ancak hem önce önümü görmem lazım(corona meseleleri), hem de büyük ihtimal Canyon alacağım için getirme vs. zahmetli olacak. Ben de bu yazı kaybetmemek için işimi görecek en ucuz bisikleti bulmaya çalışıyorum, birkaç ay kullanıp sonra muhtemelen 2. el olarak satacağım.

Mosso Legarda 2021 MDM V modelini almaya karar verdim. Tam kafamdaki bisiklet diyebilirim; gördüğüm kadarıyla kablolar içeriden geçiyor, frenler basit ekstra ağırlığı yok, amortisör yok dolayısıyla ekstra ağırlığı yok. Genellikle stabilize yolda süreceğim, lastikler kalın olsa belki daha güvenli olurdu ama daha önceki bisikletim dağ bisikletiydi, biraz da nispeten daha ince tekerli bisiklet sürmek istiyorum. Açıklamalarında zırhlı diyor lastik için, patlamaya karşı ne kadar dirençli bilmiyorum...

Neyse. İnternette 1470-1600 gibi bir fiyat aralığında bulunuyor. Anladığım kadarıyla bisiklet alırken online yerine mağazadan almak daha mantıklı. Her ne kadar dibin dibini bulmaya çalışsam da fiyat olarak 50 lira fazla vermeye razıyım güvenli alış veriş için.

Evimin hemen yanında Yeşil Bisiklet var ama Mosso satmıyorlar sanırım, görmedim. İstanbul Avrupa yakasında önerebileceğiniz Mosso satıcısı var mı? Online alış veriş deneyimlerinize göre denemeye değer mi?

Şimdiden teşekkürler.

Edit: Yarın gidip almak üzere bir bisikletçi ile anlaştım telefonda. Deneyimlerimi paylaşırım.
Bostancıda Mosso bayisi var bakmanızı tavaiye ederim

Selamlar dostlar. İki bisiklet arasında kaldım, kıyaslamanız mümkün mü?

(link)

(link)

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler. :)
Hangi amaçla ve nasıl yollarda kullanılacak? Biraz ayrıntı..

@Seyit Hacı KÖKSAL
Salcano -> 24 vites yokuşlu yerde daha iyi. Gidon ayarlı değil. Ön vites bilgisi yok ama eğer o da tourney ise Mosso sistem olarak daha iyi.
Mosso -> 21 vites ama en büyük rublesi 14 yani yine de yokuşlarda çıkarır. Gidon ayarı var. Aynakol ve ön attırıcı tourney gerisi altus.
Göbekler hakkında pek bilgim yok hem Salcano'da yazmıyor zaten ama göbeklerden o kadar sıkıntı çekmezsiniz sanırım. Ağırlık olarak Salcano'da bilgi yok fakat maşası çelik türevi yani nispeten ağırdır ama yakındır ağırlıkları. Tür olarak ikisi de trekking bisikleti ama Salcano biraz daha şehir bisikleti tarafında kalıyor Mosso ise daha sportif tarafta.
Bana kalırsa Mosso.

Son düzenleme:
Hangi amaçla ve nasıl yollarda kullanılacak? Biraz ayrıntı..

Selamlar. Mesajı editlemeye çalışırım, haklısınız hocam.

%90 asfaltta kullanacağım hocam. Hobi ve ulaşım amaçlı. :)
@Seyit Hacı KÖKSAL
Salcano -> 24 vites yokuşlu yerde daha iyi. Ama Top speed takıntınız varsa rublesi bir tık büyük kalıyor. Gidon ayarlı değil. Ön vites bilgisi yok ama eğer o da tourney ise Mosso sistem olarak daha iyi.
Mosso -> 21 vites ama en büyük rublesi 14 yani yine de yokuşlarda çıkarır. En küçük rublesi Salcano'daki orandan küçük yani hız olarak tercih edilebilir. Gidon ayarı var. Aynakol ve ön attırıcı tourney gerisi altus.
Göbekler hakkında pek bilgim yok hem Salcano'da yazmıyor zaten ama göbeklerden o kadar sıkıntı çekmezsiniz sanırım. Ağırlık olarak Salcano'da bilgi yok fakat maşası çelik türevi yani nispeten ağırdır ama yakındır ağırlıkları. Tür olarak ikisi de trekking bisikleti ama Salcano biraz daha şehir bisikleti tarafında kalıyor Mosso ise daha sportif tarafta.
Bana kalırsa Mosso.

Teşekkürker güzel yorum olmuş. Ağırlıkları 0.2 kg fark ediyor. Mosso daha hafif.

Hızve çeviklik önemli açıkçası.

Son düzenleme:
Teşekkürler.

Ön göbek ters takılmış, dengesizlik ondan kaynaklı görünüyor, sürmeden götür düzelttir arkadaşım
Ya da disk ters tarafa takılmış diyeyim, zaten ikisi de aynı yere çıkıyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
@kamran efendioglu nptiniz hocam karar verebildiniz mi?

Yalniz 739sca üst kalite alumimyum kadroyken Reborn karbon kadrodur. Reborn biraz daha hafif. Bu ikilemde tercih sizin.

Mağazada bakmadan almayın, deneyim, görün mutlaka.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Geri