Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Neden dağ bisikleti alıp şehirde kullanıyoruz?

Scudo
Biz bu tür bisiklete traktör veya eşek diyoruz burada.
Eşeğin yemini iyi verirsen iyi gider. Olay süren kişiyle alakalı her bisiklette olduğu gibi.
Bazı arkadaşlar mtb vb. kalın lastikli bisikletlerin rampaları ıkına ıkına çıktıklarından bahsetmiş çok güldüm aksine yol bisikletiyle eşit çıkıyorum hatta bazen geçiyorum bile rampalarda,tabi yol düzelince gözden kayboluyor yol bisikleti 😄
Dediğinize katılıyorum. Arkadaşlara güleyim de boşa gitmesin. Kondisyonunuz yoksa küçük dişli küçük jant olayıyla daha rahat ve hızlı çıkabilirsiniz . Her ikisi de tecrübe etmiş biri olarak yazıyorum. Gravel de var MTB'de var.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Dağ bisikleti sanki daha kolay çıkar yokuşları, çıkmaz diyen arkadaşlar biraz haksızlık etmiş sanki. Tırmanış bisikletini de küçük kadro boyunda seçiyorlar bu nedenle, kol mesafesi kısalsın diye; ama onlar bir de daha hafif oluyor.

Bazı arkadaşlar mtb vb. kalın lastikli bisikletlerin rampaları ıkına ıkına çıktıklarından bahsetmiş çok güldüm aksine yol bisikletiyle eşit çıkıyorum hatta bazen geçiyorum bile rampalarda,tabi yol düzelince gözden kayboluyor yol bisikleti 😄
Yol bisikleti kullanıcılarını yokuş çıkarken geçtiğini yazmışsın. Yanlış okumuyorum değil mi?

Benim zan altında bırakmaktan bahsettiğim bu. Yol bisikleti, şehir bisikleti kadar dik mi oluyor? Okumamışsınız, bizden sizi anlamamızı bekliyorsunuz. İlk mesajımda zaten halen yol bisikletine binebilenler biner, şehir bisikletine zor binenler daha zor biner diyorum. Bisiklet geometrisi tartışacak değiliz, zaten kadro açıları belli, üzerinden bir daha geçmeye gerek yok.
okudum fakat yanlış anlamışım 👍 kusura bakmayın

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
Çogu zaman evet abi 😀 öyle durumlarla karşılaştım kişinin performansına göre tabi değişiyor.

Demek istediğim altında ki bisiklet karbon bile olsa adamda kondisyon yok denk geldim tıkananlara çok ..Kıyaslamayı yanlışda yapmış olabilirim afedersiniz.

Yol ve MTB sahibiyim. Gravel almak istiyordum bu yaza doğru. Malum fiyatlar ucunca rafa kaldırdım. Oturduğum yer İstanbul Hadımköy.Burada yollar maalesef çok berbat. Yol bisikleti ile bir kaç kez kaza geçirmekten zor kurtuldum. Dedim MTB bineyim toprak yol var güzel fakst benim şehir içinde de işimi görecek bir bisiklet lazımdı.Sonra bir kaç bisiklet sitesinde silik ve ince MTB lastiği gördüm. Sipariş verdim henüz gelmedi. Gelsin yola çıkayım deneyimlerimi paylaşırım.

Yol ve MTB sahibiyim. Gravel almak istiyordum bu yaza doğru. Malum fiyatlar ucunca rafa kaldırdım. Oturduğum yer İstanbul Hadımköy.Burada yollar maalesef çok berbat. Yol bisikleti ile bir kaç kez kaza geçirmekten zor kurtuldum. Dedim MTB bineyim toprak yol var güzel fakst benim şehir içinde de işimi görecek bir bisiklet lazımdı.Sonra bir kaç bisiklet sitesinde silik ve ince MTB lastiği gördüm. Sipariş verdim henüz gelmedi. Gelsin yola çıkayım deneyimlerimi paylaşırım.
Mtb ye ince ya da slick lastik tavsiye etmem. Tüm havası kaçıyor. Tırnakları sökülmüş panter gibi oluyor.

Gravel için de fikrim, yol bisikletine binip ya da bisiklete binmeye yol bisikletinde başlayıp, yolların bozukluğu sebebi ile ya da doğaya karışma isteği ile ormana girme niyeti ile yol bisikleti geometrisinde kalarak biraz lastikleri kalın ve dişli yaparak, vites dişli oranlarını da ona göre ayarlayarak yapılan bir ara model gibi geliyor bana. Ne tam yol ne tam arazi. Arada kalmış bir model gibi. Tabi bir çok kullanıcısı var, göze hoş da geliyor o ayrı. Hafta içi evden işe gidip, akşamları kısa binişler yapıp hafta sonu da arazi yol karışık bineyim diyenler bu modelleri tercih edebiliyor bir de yer sorunu ya da bütçe sorunu varsa tabi. Şahsen yol bisikleti ile yolda gitmek hoşuma gidiyor, araziye de mtb ile girmeyi seviyotum, şehir içinde mtb binmek de hoşuma gidiyor son 1 yıla kadar hepsini mtb ile yapıyordum ne de olsa. Gravel bana uzak olur, yol ve mtb lerim varken ara model bisiklet gereksiz gibi. Belki hiç bisikletim olmasaydı düşünür müydüm? Sanmam çünkü ormanda elimde bisikletle gezinmeyi sevmiyorum. Tercih meselesi. Kullanana da saygı duyarım.

Son düzenleme:
Bende hem mtb, hem gravel var. Şu anda şehir içinde (uzun tur vs değil, hedefimde de yok uzun tur) gravel ile bile giderken bozuk yollardan kısmen rahatsızlık duyuyorum. Yol bisikleti ile sanırım çok da dayanamazdım bu bozuk yollara.
Hedefimde, ulaşım-hız-km değilde sadece spor olduğu için gravel bana göre tam bir şehir içi bisikleti. MTB yi zaten ormanda binme işi için kullanıyorum.
Arada odamın duvarındaki gravel i çıkartmak zor geliyor. Şehir sürüşlerine bahçedeki mtb ile çıkıyorum. Hızlanma vs azalsa da rahatlığı beni benden alıyor MTB nin.

Sözün özü; Bu işin doğrusu yanlışı yok, tamamen kişinin keyif, zevk ve duygu$al durumuna göre değişkenlik gösteren bir mevzu bisiklet seçimi. O yüzden ne fatbike ları ne de kıl gibi ince lastikli yol bisikletlerini yolda görünce hiç yargılamıyorum. İki pedal yol alan insanlar ne kadar fazlalaşırsa o kadar mutluyum.

Yol bisikletine binmek ekstra ekipman gerektirir ayrıca oturuş şekli günlük kullanım için fazla yorucu ve enteresan gelebilir , mtb serisinin daha çok satılma sebebi daha spor görüntü , günlük kullanım için bozuk asfalt çakıllı yol toprak yol hafif arazi vs her ortama kolay uyum sağlamasıdır diye düşünüyorum ,

bisan ihlas mountain cat , castello , raleigh ile büyütülen nesiliz nihayetinde :) 90 lara selam olsun 🤙

• Beğen
Tepkiler: Nejdet ve hasanben
Büyüme ve yetişme tarzı. Büyük tekerler ve amortisör çocukların ilgisini çekiyor. Çoğu çocuğun uzun mesafe gitme gibi bir derdi de olmadığı için MTB gayet uygun oluyor.

Bizim sitenin çocukları hep Kron XC75 ve XC100 alıyor. Resmen Kron bayisine döndük...

Benim hibrid bisikleti görünce yarış bisikleti sanıyorlar.

Not: benim oğlan da iki set teker istiyor. Benimle gezerken ince teker takacakmış ama arkadaşları ile oynarken de MTB lastikleri takacakmış... Tabi ki de, ikisinden birini seç diye cevap verdim :)

Yol bisikleti kullanıcılarını yokuş çıkarken geçtiğini yazmışsın. Yanlış okumuyorum değil mi?
Sen şöyle yol bisikletinle Amasya turuna gel , söz veriyorum yokuşta geçmeyeceğim seni. :)

• Beğen
Tepkiler: monder33

Geçen seneye kadar bende de düz tekerli MTB vardı. Geçen sene işlerim uygun gidince, elden çıkartıp Carraro 022 Yol ve Mosso Marine S21 katlanır aldım.

MTB'yi elden çıkartmadan önce MTB ile Barbaros Bulvarı çıkışında Yol Bisikletini geçmiştim.

Geçende de Mosso ile Unkapanı çıkışında 3 kişilik yol grubunu geçtim.

Bence siz altınızdaki bisiklete güvenip kendinizden bu kadar emin olmayın.

Geri