Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Neden dağ bisikleti alıp şehirde kullanıyoruz?

Başkan kaplaması var mı bu kadronun?

Boyasız ham kadro. İnternetten aldım beş ay kadar önce.

Merhaba hocam, senin başka bir dağ bisikletin vardı, onu değiştirdin mi? Bu maşayi da diğer bisiklette kullanıyordun galiba.

Merhaba. Orbea duruyor. İşe giderken kullanmıyorum yıpranmasın diye. Maşa farklı. Bu normal mandallı. Bunu bulabildiğim en ucuz sıfır parçalarla topladım.

• Beğen
Tepkiler: amasseia
Scudo
İki senedir dağ bisikleti kullanıyorum, yol bisikletliyi de arkamda bıraktım, dağ bisikletliyi de. 200 kilometrelik, 4.000 irtifalı tırmanış rotasına yol bisikletleriyle birlikte dağ bisikletimle çıktım, sorun yaşamadan bitirdim. Bunun gibi uzun yollara çıkmışlığım ve 150 kilometrelik 33 ortalamalı yollara da gittim. Bunların hepsinde yol bisikletli vardı yanımda. Kendi yaptığımdan örnek verdim, övünmek için değil. Demem o ki; bu iş bacak ve zihin işi, yapan yapıyor, araştırırsanız örneği de çoktur. Yol bisikletinin avantajı yüksek bana göre, gayet doğal ama yorulma kısmına gelirsek, öyle abartılacak bir fark da yok, traş bu işler. (Yokuşta çok yol bisikletli de geçtim, kartepe dahil, onu yazan arkadaşa katılıyorum, helal olsun). 😊🥳 Yol bisikleti kullanan bazı küstah adamlar var, çok tanıdım kendini üstten satan, ama hepsinin eline selamımı verdim. Çene kapatmada üstüme yoktur, ehihi. 😄
Dursun kardeşim;

41 yaşında yol bisikleti kullanıcısıyım. Sana zahmet bir ara bizim buralara yolun düşerse, benim de bir çenemi kapat.

Sevaptır.
Geçen seneye kadar bende de düz tekerli MTB vardı. Geçen sene işlerim uygun gidince, elden çıkartıp Carraro 022 Yol ve Mosso Marine S21 katlanır aldım.

MTB'yi elden çıkartmadan önce MTB ile Barbaros Bulvarı çıkışında Yol Bisikletini geçmiştim.

Geçende de Mosso ile Unkapanı çıkışında 3 kişilik yol grubunu geçtim.

Bence siz altınızdaki bisiklete güvenip kendinizden bu kadar emin olmayın.
Murat kardeşim;

Hadi İnşallah. Senden daha güzel süreler bekliyoruz. Yolun düşerse birlikte sürelim. (Bu arada bisikletim alü kadro) Yokuşta elin atağını yemeyen kendini Contadore zannedermiş.

Sağol.

Son düzenleme:
@Adil ÜNALDI , büyük bir zevkle, önden büyük atma derim, benden söylemesi. 😊🐣 Ha, bir de bu işlerin hırsı olmaz, 41 yaşındaki adama göre değil bu işler, bana da öyle, denk gelirsek, ne güzel. 😊
@
İmkanı olana asfalt lastiği öneririm. Daha hızlı ve daha güvenli. İlla ince olması gerekmiyor. Bir süredir Continental Contact Urban 27.5x2.2 kullanıyorum. Asfaltta akıyor.

294019 dosyayı görüntüle294020 dosyayı görüntüle
Bu lastiğin 29'unu nereden bulabilirim.

• Muhteşem
Tepkiler: Adil ÜNALDI
@Adil ÜNALDI , büyük bir zevkle, önden büyük atma derim, benden söylemesi. 😊🐣 Ha, bir de bu işlerin hırsı olmaz, 41 yaşındaki adama göre değil bu işler, bana da öyle, denk gelirsek, ne güzel. 😊
@

Bu lastiğin 29'unu nereden bulabilirim.
Dursun kardeş stravana baktım bence bi tık sakin olmalısın Adil hocam seni geçer en azından verilerin öyle diyor :)

Dursun kardeş stravana baktım bence bi tık sakin olmalısın Adil hocam seni geçer en azından verilerin öyle diyor :)
Ben sakinim cano, eğlenmeme bakıyorum, sen onu hocana söylersin, ilk yazdığı yorumda gayet olgun görünüyor. 😂 İkincisi, kendine güveniyorsa, ben de güveniyorum, bence kimseyi basite almamak gerek. Benim zaten kimseye meydan okuduğum yok, düşüncelerimi paylaştım, ona da değinmiş demek, kabul etmek zorunda değil tabi, belli ki yarışmayı seviyor, bu eğlence işi, kendi bilir. Bu kadar. 😊🐣

Konu başlığına ithafen;
Neden insanlar Range Rover alıp şehir içinde kullanıyor?

Birçok çeşit bisiklet kullandım. Günlük evden okula git gel, alışveriş vs için en uygununun mtb olduğunu düşünüyorum. Özellikle türkiyedeki şehiriçi yollarda ön amortisörsüz sürmek çok zor ve sürekli tetikte olmayı gerektiriyor. Hatta şuan kullandığım bisiklette şehir bisikleti lastiği olsa da bunu mecburiyetten kullanıyorum, en az 1 ay zırhlı mtb lastiği aradım ancak bulamamıştım.

Bu işe hayatını adamış bu işten para kazanan profosyonelleri tenzih ederek söylüyorum. İncecik lastikli amortisörsüz yol bisikletlerini, yurdum yollarında sürmek çok güvensiz, yol tutuş namına hiçbir sey yok çünkü.

Şimdi iki günde bisikletçi oldun ahkam kesiyorsun demeyin, tamam bisiklet çok farklı bir kondüsyon ama, iki tekeri, iki teker üzerinde ne yapılırı geçmişten çok iyi biliyorum. Atıp tutuyor diyecekler ama belki eskilerden İzmirde motorcular varsa aramızda tanır beni. Hayatım motosiklet uzerinde geçti, coguda spor, guncel ve yuksek hacimli motosiklet, sayısız pist günü, bir sezon pist yarışı,drag yarışı vs..

Yurdumda kullanılacak bisikletiniz Mtb degilse bile en azından, 700-42 yada 47 çap arası tekerli, ön amortisorlü bir hibrit bisiklet olmalıdır.

Bu işe hayatını adamış bu işten para kazanan profosyonelleri tenzih ederek söylüyorum. İncecik lastikli amortisörsüz yol bisikletlerini, yurdum yollarında sürmek çok güvensiz, yol tutuş namına hiçbir sey yok çünkü.

Şimdi iki günde bisikletçi oldun ahkam kesiyorsun demeyin, tamam bisiklet çok farklı bir kondüsyon ama, iki tekeri, iki teker üzerinde ne yapılırı geçmişten çok iyi biliyorum. Atıp tutuyor diyecekler ama belki eskilerden İzmirde motorcular varsa aramızda tanır beni. Hayatım motosiklet uzerinde geçti, coguda spor, guncel ve yuksek hacimli motosiklet, sayısız pist günü, bir sezon pist yarışı,drag yarışı vs..

Yurdumda kullanılacak bisikletiniz Mtb degilse bile en azından, 700-42 yada 47 çap arası tekerli, ön amortisorlü bir hibrit bisiklet olmalıdır.

Bari 30 mm 35 mm filan deseydiniz. Ne o öyle kamyon tekeri gibi. Mtb için bile kalın.

Usta sporcular benden daha iyi bilir ya da duzeltirler . 23 25 yada 28 mm de yere temas alanı bir kac mm oynar oynamaz ama ince profilin aero etkisi daha ön planda olur. Yarışçılar 28 mm ye doğru bir trendde ijen mtp sehircilerde 30 mm lere inen bur trendde sanıyorum.
Sahsen 28 mm amortisörsüz sehir bisikletimin arnavut kaldirimlar haricinde bir olumsuzluğunu yaşamadım. Yagmursa yağmur çamursa çamurda.
Hatta fizik olarak sert dışli mtb lastuklerin camur haricinde düz asfallra yol temasının ve dolayısıyla güvenliğinin daha az olduğunu da tartışabiliriz.

Bisiklet sporuna en büyük darbeyi hantal dağ bisiklerlerinin vurduğuna inanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut
7F8F7904-AC0E-40B1-A694-DB617523C51E.jpeg
fitness bisikletleride trekking yerine tercih edilebilir bir seçenek.
Ayrıca gravelleri ( yokuşu olan şehirlerde) kullanılmasını pek tavsiye etmiyorum. Zira 2 dişli olmasından dolayı. Dik yokuşlarda etkisiz kalıyor.
graveller güncelliğ 3 dişli takılırsa öne tamam ozaman hem yol melezi hem dağ melezi hem şehir melezi diyebiliriz.

Hatta fizik olarak sert dışli mtb lastuklerin camur haricinde düz asfallra yol temasının ve dolayısıyla güvenliğinin daha az olduğunu da tartışabiliriz.
Bunu ben söylemeye çalıştığımda aynı dediğiniz gibi anlaşılamadım. Asfaltta, beton zeminde dağ bisikletiyle gitmek tam bir çile.
Usta sporcular benden daha iyi bilir ya da duzeltirler . 23 25 yada 28 mm de yere temas alanı bir kac mm oynar oynamaz ama ince profilin aero etkisi daha ön planda olur.
28mm genişlikte janta 23mm lastik takıp düşük basınç aman da bugün günlerden ne kadar aeroyuz diye gezen bir ingiliz amca var, hiç jantı vurma korkusu yok. İlginç ama bu çeşit 5 cm yüksek profil jantlarla rüzgardan yararlandığını iddia ediyor.
Bari 30 mm 35 mm filan deseydiniz. Ne o öyle kamyon tekeri gibi. Mtb için bile kalın
Yol direnci lastiğin diş yapısıyla alakalı. Düz yüzeyli, oyuk kanallı lastikler çok hızlı sürülebiliyor, dişli lastiklerden çok farklılar. Ben kanalları lastik boyunca düz lastiklere de karda çok güven edindim. Çapraz kanallılar suda işe yarıyor olabilir, paralel kanallılar karlı zeminde müthiş gidiyor.

28mm genişlikte janta 23mm lastik takıp düşük basınç aman da bugün günlerden ne kadar aeroyuz diye gezen bir ingiliz amca var, hiç jantı vurma korkusu yok. İlginç ama bu çeşit 5 cm yüksek profil jantlarla rüzgardan yararlandığını iddia ediyor.
Yan rizgarlarda yelken olarak kullaniuordur o profililleri. Tekerleri de slikonla filan yapıştırmış olması lazım!

Dursun kardeşim;

41 yaşında yol bisikleti kullanıcısıyım. Sana zahmet bir ara bizim buralara yolun düşerse, benim de bir çenemi kapat.

Sevaptır.

Murat kardeşim;

Hadi İnşallah. Senden daha güzel süreler bekliyoruz. Yolun düşerse birlikte sürelim. (Bu arada bisikletim alü kadro) Yokuşta elin atağını yemeyen kendini Contadore zannedermiş.

Sağol.

Bizim buralara da senin yolun düşerse burada da birlikte sürmeyi çok isterim.

Genelde burada gördüğüm bisiklet kullanıcıları Fatih Terim'in ayak tenisi idmanı gibi düzde iyi basıyorlar. Ortalama yokuşlarda idare ediyorlar da. Taksim v.s. gibi alanlara tırmanırken sadece arada Tur Bisikleti kullanana yabancılara ve bayanlara (yabancı) denk geliyorum.

Keşke bir gelsen de buralarda seni görsek. Bisikleti şehir içi kullanma seviyesinde (aynı diğer branşlarda olduğu gibi) yabancılardan çok geri olmamıza rağmen (bu yüzden yıllardır bu konularda hak sahibi olamıyoruz) okuduğunu anlamadan karşı tarafı nasıl bozarım tarzı mesajlara siz devam edin.

Ama söylediklerinize bu şekilde bakılıyor haberiniz olsun.

Şehirde neden insan traktor kullanmak ister ki.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut
Bizim buralara da senin yolun düşerse burada da birlikte sürmeyi çok isterim.

Genelde burada gördüğüm bisiklet kullanıcıları Fatih Terim'in ayak tenisi idmanı gibi düzde iyi basıyorlar. Ortalama yokuşlarda idare ediyorlar da. Taksim v.s. gibi alanlara tırmanırken sadece arada Tur Bisikleti kullanana yabancılara ve bayanlara (yabancı) denk geliyorum.

Keşke bir gelsen de buralarda seni görsek. Bisikleti şehir içi kullanma seviyesinde (aynı diğer branşlarda olduğu gibi) yabancılardan çok geri olmamıza rağmen (bu yüzden yıllardır bu konularda hak sahibi olamıyoruz) okuduğunu anlamadan karşı tarafı nasıl bozarım tarzı mesajlara siz devam edin.

Ama söylediklerinize bu şekilde bakılıyor haberiniz olsun.

Yolum düşerse neden olmasın.

Sayın hocam Güncel FTP, boy, kilo ve yağ oranı değerlerinizi paylaşır mısnız? Yanlış anlamayın merakımdan soruyorum.

Benim; FTP: 279 - Boy: 1.82 cm - Kilo 73 - Yağ: %14.8

Dilerseniz bi'kaç strava tırmanış kaydımı da atabilirim. Gerek virtual, gerekse güncel yaşamdan.

Konuda çıkıntılık yaparak biraz alevlendireyim 😉

Mesela benim için caddede dağ bisikleti, yol bisikleti, sehir bisikleti farketmez, Amortisorlü, farketmez neden diyeceksiniz?

Yaş: 43 Boy: 171 cm Kilo:110 Yağ oranı %35 civarı. 25 yıl sigara icme gecmisimin ilk 15 yılı günde 1 paket, son 10 yılı ve halen ise günde 2 paket. Gerçi bisiklet çok farketti 3 ayda 10 kilo verdim 😉 şu anda 100 kilo civariyim. Ödem attım. İlk başlarda 2km gidip pes ederken şimdi aralıksız 10km surebiliyorum bisikletimi.😊 2015 yılına kadar 67 kg olan ben son 7 yılda 115kg kadar cikmistim.

Başta tabiki bilincli birisi olarak arastirdim, sehir bisikleti al dediler, ince tekerlekli olsun, amortisor olmasın, biraz buyuk olsun daha rahat gidersin falan. Aldım ama bacagim acilmaz, belim bukulmez, her molada bir kutu kola deviririm falan farketmedi tabiki 😅😅 bisiklete inip binmek bile eziyet oldu bana.

Baştan alsana, alçak daha kucuk kadro ve jantlı bir MTB, uyaran olmadı, bayi hafif falan deyip duruyordu, ya bana 10 kilo bisiklet olsa ne farkeder, önünde amortisor olsa yada 20 kilo olsa ne farkeder bisiklet 😅😅 fit, kondüsyonlu bir genç adam muamelesi yapip sattilar bisikleti. Bana diyor, yok şöyle yaparsak hafifler, yok boyle ileride parça takarsın. Demiyor şu gobegi erit 3XL tisort giyiyorsun😅😅

Sonradan anladımda bakalım. Carraro daytona 730 27.5 jant siparisi verdim boyuma uygun kadro olcusunde. MTB de, eski cross motosiklet kullandigim donemlerden kalan yetim ile azicik dag bayir, hafif atlama ziplama, merdiven kaldirim gibi yaparim, en azindan daha fazla kilo veririm gibime geliyor.

Yani bazen deniyor ya, elinde hassas terazi ile dolasan varmış, her zaman ki gibi yine Profesyonelleri tenzih ederek konusuyorum.
Bisiklette gram hesabı yapilacagina, yada daha az yorulayim daha hızlı gideyim diye yurdum yollarında kendini riske atarak jilet gibi incecik lastik kullanmak yerine, az kilo verip kondusyon tutsunlar.

Eğri oturup doğru konuşursak, ince tekerlekli, amortisörsüz, sürüş pozisyonu rahatsız bisikletler yurdumda tehlikeli malesef. Zaten bisiklet bir hız aracı değildir, hız tutkusu var ise motorlu araç alınır, yada en azından illa bisiklet ile hız yapacagım derseniz 48Volt 1000 watt lık bir elektrik motor kitini, en dandik MTB ye takarsınız, yolda benim diyen bisiklet sizinle bir gidemez.

Geri