Neden dağ bisikleti?

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@Ahmet Enes Saraç

Daha önce de belirttiğiniz gibi yollar düzgün ve sorunsuz ise evet bence öyle. Ama önemli olan sizin ne istediğiniz ya da öncelikleriniz. Severek binilen bir bisikletin yerini hiç biri alamaz.

Scudo
Tepki
6
Bisiklet
Sedona
bende mtb kullanıcısıyım genellikle tuzla içi arada da bostancıya gidiyorum keşke yol bisikleti alsaymışım diyorum. bir daha ki yaz yol bisikleti alıcam ama bisikletimden de memnunum :islik:

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.411
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Iste türkiyeye bisikleti sevdirecek örnek konu, aynen böyle devam edin. Inanin böyle, türkiye bisiklet konusunda ilerler, bu ne ya sizler bisikleti sevdirmek degil bisikletciler aralarinda nasil savasilir onu türkiyeye gösteriyorsunuz.
Aynen devam edin, ha gercekten birseyler ögrenmek ve türkiyeye bisikleti tanitmak istiyorsaniz, biraz yabanci forumlara girin. Bence bisiklet severler arasinda nasil beraberlik oldugunu ögrene bilirsiniz. Inanin böyle konulara sadece gülüyorum..... :D

NOT: Bu yazdiklarim bu konuda bir kac kisi icin gecerli degildir, isim vermek istemiyorum ama ö kisiler kendilerini bilir. :)

• Beğen
Tepkiler: Metro

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
Herkesin bisiklet tutkusu ayrıdır.herkes ayni düşünseydi bu kadar insana ve bu kadar bisiklet çeşitine gerek kalmazdı.her bisikletin yeri ayrı ama bir yol bisikleti ile ne kadar araziye girebilirsin, bir mtb ile istediğiniz yerden gidebilirsiniz tabiki yol bisikletinin hızına erişemessiniz.parası olan hem yol hem mtb alıyor az olan mtb alıyor her zeminde gitmek adına.bazıları sadece mtb sever benim gibi[emoji1] mtb aşkı başkadır hız derdim yoktur 30 40 yeter konforludur freni maşası selesi ile birde görsel olarak.bisiklet sürsünde hangisi olsa fark etmez

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
578
Bisiklet
Scott
tartışmalardan rahatsız olmuş arkadaşlar var gibi.
amacımız kimseyi rahatsız etmek değil.
ama tartışmadanda biryere varamayız.
bence "yeterki bisiklet olsunda, nasıl olursa olsun" mantığı hatalı.
çünkü ülkemizde belkide bisikletlerin yarısı garajlarda, bodrumlarda çürüyor.
maksat bisiklet olsun diye alınmış ve şehir içi yollarda zevk vermeyince ve eziyet haline gelince kaldırıp bodrumlarda çürümeye bırakılmış bir sürü bisiklet biliyorum.
amacımız insanların doğru tercih yapmalarına katkı sağlamak.
aman kavga etmeyelim diye; asfalttan çıkmayacak kişiye MTB önerildiğinde de tepkisiz kalacak değilim. kimse kusura bakmasın.

B

BF Okuru

Misafir
@CandanC

İmza ...

Şehir bisikleti, mtb ye göre daha iyi yol alması, şehirde sürmek için mutlaka şehir bisikleti alınmalı gibi bir kural getirmez elbetteki.

Mtb kullanıyor olmam tamamen tarzını seviyor olmamdır.

Özetle bu tamamen damak tadıdır, keyiftir, kişiye özel hazdır. Tartışma yada sorgu götürmez bir konudur.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.014
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bodrumlarda çürüyen bisikletler bence ucuza alınan bisikletler. her mtb ucuz değildir.
benim bisikletimin fiyatına orta halli 2 tane yol-yarış bisikleti alınır.
yani ben mtb yi ucuz diye almadım. hıza ihtiyacım yok. zaten bisiklet yolda akıyor.
ben karadenizliyim. yeri gelince bisikleti daha taşa vurucam.
yeri geldiğinde asfalttada sürücem.

buyrun buda bisikletim.
(link)

bu arada hızlıresim sitesi açılmıyor sanki.

• Beğen

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.635
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
Herkesin farklı yorum yapacağı kesin. Ama bir gerçek var. Bulunduğun konum ve kullanım amacına hitaben bir bisiklet almalısın. Millet Mtb kullanıyor diye seninde Mtb almana gerek yok. Bulunduğun bölge asfalt'a uygunsa Mtb almanın kendine eziyet çektirmekten başka bir anlamı yok. Tur bisikleti ile de dağlara ve tepelere çıkabilirsin gezebilirsin. Tek fark çetin arazi şartları ve manevra kabiliyeti gerektirecek arazilerde Tur bisikletinin uygun olmadığı, Yok ben her türlü arazi şartlarında kullanacağım dersen o zaman Mtb almalısın.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.165
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Burhan Özdemir

Kendi bisikletinizi satmayın zaten üzerine bir de yol bisikleti alın doğrusu bu bence :in: Ben de biraz para biriktirebilsem bir tane de yol bisikleti almayı düşünüyorum :cool:

niyazi akarken

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
b'Twin
ah evladım ah...eskiden bunla mı vardı ya dede bisikletine binilirdi ya pinokyo ya. parası çok olanlarda jantına süs taktıkları bmx leriyle kapışırdı. şimdi çıktı carbonu aliminyumu.. yolu şehiri mtb si (dağ desek daha iyi türkçe)...

@c. kırmızı

bisiklet mi bu sahin-doğan parası be.bende bu olsa binmem ki evin salonunda asılı durur.

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
773
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Hepsinin üretim amaçları farklı sonuçta,

Neden Dağ Bisikleti?

Eğer Arazide sürecek ise, ormanda sakin sakin veya hızlı ağaçların arasından geçecek ise ne biliyim dağ taş atlayacaksa MTB almalı tabiki.
İlla bunları yapması gerekli mi? tabiki değil. Belki MTB'nin görüşünüşünü seviyor. Belki Maşanın kilidini açıp kapatmayı seviyor.
Belkide Monster Truck tekeri gibi olan 29er lastik seviyor. tamamen tercih meselesi. Kişiyi ne mutlu ediyor ise o alınmalı. Bi kanun yok sonuçta,
Herkes bunu alıcaksın dedi diye almak zorun da değil. MTB ile daha mutluysa, bisiklet sürmek onun için Eğlenceli hale geliyorsa kimse birşey diyemez.

Asıl yanlış nokta, MTB alan kişinin tabiki bir yol bisiklet veya şehir bisikleti kadar akışkan olduğunu sanması veya kandırılması ( Bisiklet Satıcıları elinde ne varsa iteleyenler)
Kişi eğer ki bunun araştırmasını yapıp MTB almış ise Sevdiği için almıştır. Yol bisikleti kadar hızlı gitmek için almamıştır.

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
Bence öncelikle kullanım amacını belirlemek lazım. Hızdan mı zevk alıyorsunuz hoplamaktan zıplamaktan mı? Ulaşım için mi kullanacaksınız zevk için mi? Ben ulaşım için kullanıyorum şuan, 50km ustu yollarda keşke daha rahat hızlı bir bisiklet olsa diyorum ama illaki amortisör olacak yolların durumu çok kötü. En çok Antalya kemer arası gidiyorum yolun dişli soğuk asfalt olduğu bölümlerde özellikle yolun kenarları daha bozuk oluyor inanılmaz bi titreşim, rahatsızlık oluyor süspansiyon kilitliyken. Bakım yaptırana kadar 2 sene süspansiyon kilitli kullandım, bakımdan sonra suspansiyonu açarak ve sertlik ayarlarını değiştirerek yaptığım denemeler de gördümki süspansiyon olmadan ahh bu yollar çekilmezz :) Yol kenarındaki mazgallar ani bozukluklarda cabası süspansiyon hayat kurtarıyor. Yol bisikletide kullandım ve illallah ederek sattım :) mtb ile mutluyum, şehir içinde çevikliği, kaldırımlara ani çıkışlar atlamalar yani kesintisiz biniş sağlıyor yol bisikletinde dur bekle kaldırıma çıkma atlama, zıplama bana göre değil. Bisiklete birde spor olsun diye biniyorum o yüzden şehir içi kullanımda neden daha az efor harcamak isteyeyimki? Ayrıca hiç de yavaş değil bence kemre falan giderken zorlanmadan ortalama 25 km leri görüyorum buda bana yeterli. Seçim yapacak kişilerin kullanım önceliklerini ve neden daha çok aldığını iyi belirlemesi lazım ve bisikletini beğenmesi :) hiç araziye girmem de deseniz hibrit derim ben yada mtb

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Demir Ceyhan

fitness bisikletlilerinin de yatay kullanılanları var, normal bisiklet gibi oturulanları var, spinning için olanları var :D :D

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
Parası az olan derken iki farklı bisikleti almaya gücü olmayanlar için yazmıştım .hem yol hem mtb almaya gücü yok demek istemiştim.tabiki üç dört bin tl mtb ye binen birisi ucuz yol bisikletine binmez

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tepki
7
Arkadaşlar hybrit bisikletler.önden kilitlemeli amortisörü olan ince tekerli şehir tur bisikletleri değil mi

Tepki
211
Bisiklet
Scott
Toplum olarak her konuda insanların seçimlerine ön yargı ile bakıyoruz.En iyi bildiğimiz şey,anında birbirimizi ötekileştirmek.Bu konuda herkes hakikaten çok usta.Bazen kendimi de bu konuda sınıyorum ama sonunda bu ön yargıyı parçalayabiliyorum.

Mtb kullancısıyım.Ne yalan söyleyeyim bende araştırmadan,incelemeden bu işe daldım.Ne boy hesabı yaptım,ne yol hesabı.Bütçeme uygun ve biraz da şık görünüyor diye tercih yaptım.Yol kat ettikçe bir çok yeni bilgi öğrendim.Zamanla lastiklerin,göbeklerin,pedalların vb donanımların yetersizliğini ve yeterli hale getirilmesi gerektiğini bizzat sürerek anladım.Şanslıydım ki,aldığım bisiklet boyuma uygun bir bisikletti.O yüzden bisiklet üzerinde yenilemelere gittim ve gitmeye devam ediyorum.

Sahil bisiklet yollarında giderken,yol bisikletçisi insanlarla göz göze geldiğim zamanlar oluyor.Kafamda ki ilk soru şu oldu hep ; bu insanlar neden bu kadar hız yapıyorlar ? Bu kadar ince tekerli ve nispeten narin görünen bisiklet beni hiç ama hiç ikna etmiyordu.Çünkü benim hız yapmak gibi bir meselem yoktu.Ama olanlara da saygı duymak zorundayım.Eğer amaç spor yapmaksa nihayetinde bunu mtb ile de yaparsın,yol bisikleti ile de.Bu gerçekten insanların kendilerine uyarladığı bakış felsefesi.Bunu giyim tarzları ile de kıyaslayabiliriz.Ben kot pantolonla gezen insan görünce kendimle kıyasladığımdan direkt garipsiyorum.Çünkü kendim outdoor giyim tarzını sevmekteyim.

Bisiklette ki maksadım her zaman öncelikle spor amaçlıdır.Ve zaman geçtikçe daha ağır koşulları arıyorum.Bu yüzden bisikletimin lastiklerini giderek kalınlaştırıyorum.Bu yüzden giderek daha da uzayan dik çıkışlar arıyorum.Ben bunu rahatlığıma vereyim diye düşünürsem,elbette tercihlerim farklı olacak.Kendini zorlamak değil bu,kendini aşmaktır bence.

Yol yada mtb kullanıcısı ne fark eder.Hiç tanımadığı halde birbirine selam veren,'yardıma ihtiyacınız var mı ' diye yanı başınızda duran bisikletçi insanlar gördüm ben.Bu olayın en güzel tarafı.En çok ihtiyacımız olan da bu değil mi zaten ? Önce saygı,devamı sevgi hoşgörü.

sezginnatik

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
sezgin
Bisiklet
Salcano
Kardeşim ben bu yaz adana-antalya turuna ciktim bende salcano astro 240 mtb vardi. Arkadasimda cok eskiden alman bisikletcinin birtanesinin tartusta turunu tamamlayıp orda bıraktığı tur bisikleti vardi markasi bocas diye biseydi ve eskiydi. Yolda mtb ile uzun tura cikmanin yanlis bir secim oldugunu anladim. Arkadaşım bir pedal atarken benim ona yetişmem icin iki uc pedal atmam gerekti. Kesinlikle uzu tur icin tur bisikleti almak gerekli.ama sehir icinde mtb de isini görür diye dusunuyorum

• Beğen
Tepkiler: serefisikhan

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.261
Bisiklet
Salcano
İnsan hangisinden zevk alacaksa bırakın onu kullansın. Eğer hoşuna gitmez ise zaten başının çaresine bakacaktır. Dağ bisikleti alarak zoru seçenlerdenim bende. Hoşuma gidiyor amelelik etmek. Beni ve benim gibileri eleştiren arkadaşlarımız sadece kendileri için zaman kaybetmektedirler.

Herkes bildiğini okumaya devam edecek nihayetinde. Siz ne kadar dağ bisikletleri asfalt için gereksiz ( özet olarak ) derseniz deyin, bu bir sevgi ve tutku meselesi. Biz Modern Traktörcüler olarak halimizden memnun ve en az sizin kadar bisiklet türleri ve onların nerelerde ve ne şekillerde kullanılması gerektiği kadar bilgi sahibiyiz.

Hepinizin düşüncelerine saygım var fakat ben ve benim gibilerin durumu böyle. Sizler belki doğruyu anlatmak için mücadele ediyorsunuz fakat bizde hoşumuza gideni yapmakta diretiyoruz bütün mesele bu. Yeter ki sınırlarımızı bilip "ötekileştirme" yoluna gitmeyelim böylece tatlı tatlı istişare edebiliriz ve bunu edeplice yapabiliriz.

Saygılarımla