Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Pedala yüklenirken gelen ses

ehe baya iyimiş xtr kolu atmak :) bende de vardı hussarı ilk alıp bınmeye başladıktan sonra gelen sesler fakat göbeğe bağlanan vidaları abana abana sıktım hatta sıkarken de bayaa bir şaşırdım "bu kadar gevşek olması ne kadar garip" diye ama ses kesildi ve şu anda gayet mutlu bir şekilde abanabiliyorum pedallara sessiz sedasız.

Scudo
Arkadaşlar benim sorun çözüldü gibi sesin pedaldanmı göbektenmi geldiğini anlamak için şöyle bir yöntem geliştirdim aynakolun bi kolundan birde öbür kolundan tutun bisiklete oturuş hizanızdan sağa sola yüklenin benimkisi kıt kıt diye ses çıkarıyordu bisikletçi tamamen söküp iyice sıktı(sökme aleti yok oyüzden mecbur kaldım) sorun şimdilik geçti umarım göbekte bir sorun yoktur..

aynakolu sağa sola güçlü şekilde itince biraz oynama var ses olayı buradan kaynaklanıyor olabilir mi? eğer sorun dediğim yerde ise nereye sıktırmam lazım :)

aynı sorunu 2 gündür yaşıyorum.
madem gevşemedir diyorsunuz (ki bana da öyle gibi geliyor) yarın iyice bir sıkayım aynakolun vidasını.
aynakol tarafından olduğunu sandığım bir çıtlama sesi yavaş yavaş gıcırdama sesine dönüşüyor bindikçe. aynakol mu pedal mı emin değilim, sıkınca çıkar ortaya. yani inşallah :D
ne de olsa yeni toplandı sayılır bisiklet, bu tip sorunlar normaldir diyebilir miyiz?

arkadaşım bu kardeşin sorunu ayna kolların gevşemesi ayna kolunu sıkmak için havalı kompresör lazım yani elinle sıktıgın ayna kolu tam oturmuyo hemen gevşiyor ikinci sorunun cevabı ise arka arttırıcının ayarı bozulmuştur büyük ihtimalle yoksa durmadan ve her vites degerinde de aynı sorunu yapar idi

bazen yanlardaki 14 lük vidalarda gevşemiz oluyor ama sizinki göbek problemi

orta gobek olmus diyebilirz ben de yasamistim ,ve dikkat edersen o ses gunden gune artacaktir..

Aynı sorun bende de var. Bisikletimi ( scott sportster p3 ) alalı henüz 2 ay olmadı yalnız nerdeyse aldığım günden bu yana bu ses belli belirsiz vardı. Son zamanlarda oldukça artttı.

Vites ayarlarını kontrol ettirdim sorun görünmedi. Yalnız çıt çıt sesi kıtır kıtır sesine dönmeye başladı. Yukarıda arkadaşın bahsettiği pedalda anlık boşalma bende de oluyor. Çok sık olmasa da sürüş boyunca en az 1 kez gerçekleşiyor.

aynı sorun ile iki aydır mücadele ediyorum kron xc 1000 aldım ve aldığımın 3. gününden itibaren sorun devam etmekte, ilk başta pedal değişti sorun kayboldu fakat 2 gün sonra gene tekrar etmeye başladı..ardından göbek değişti.. gene 2 gün ses çıkmazken şu an gene çıkmakta..ben bisikletten fazla anlamam.tekrardan göbek değiştirecem herhalde çünkü ses gün geçtikçe artmakta, ve bisiklet sürme hevesimi inanılmayacak şekilde kaçırmakta..bu ikinci göbek olacak..sadece sağ pedala yüklendiğimde ses çıkmakta. ilk 4-5 pedalda ses yok ondan sonra yüklenmeye başlayınca sadece sağ pedalda ses çıkıyor..ve beni deli ediyor..inşallah çöüzlür diye umuyorum..göbek pedal ne gerekirse değiştirecem artık..değiştirdik ama gene yapacağım daha doğrusu yaptıracağım..

aynakolun yanındaki civataları sıkınca oldu ama sonra gene aynısı bende xt aynakol aldım sorun çözüldü

Şu an o lanet olası ses bende de var :(
orta göbekten geldiğine eminim pedala kuvvet verirken gacııur gucur yapıyor.

selam,
avarel005 aynı problem benim xc1000 de de vardı aynı şekilde sağ pedala yüklenince geliyordu gerçekten çok rahatsız edici bir durum.Benimki 3. haftasında falan çıkarmaya başlamıştı aldığım yere götürdüm pedal ve göbek değişti düzeldi.Şu an kardeşim kullanıyor ama pek binmediği için yeniden ortaya çıkmamış olabilir.Kafama takıldı şimdibaşkasında da aynı problemi görünce.

ya beyler bende bisikleti alalı 1 ay olmadı 100 km yol yaptım

sağ pedalı çevirirken her devirde 3 - 5 kere çitçitçitçit diye seri ses geliyor sinir oldum ya sol pedalı çevirirken sorun yok göbekdenmi pedaldanmı zincirdenmi anlamadım 2. bakımı yaptırdıktan sonra ortaya çıktı bu olay önceden yoktu
daha 100 km de bu tip sorun çıkmaması lazım ama çok sinir bozucu

Aynı sorun bende de vardı,
yalnız her iki tarafta, pedallara kuvvetler yüklenince,
çit çit çit diye sesler çıkıyordu;

Bugün Kaçkar'da sağolsunlar sorun iki dakikada halledildi;
sorun pedalların aynakola bağlantısında çıktı (pedallar gayet sıkı olmasına rağmen)
pedallar sökülüp aynakola giren yivler yağlanıp tekrar takıldı
ses ortadan kalktı.

@Atacan

Sağol kardeş. Ben de bu gelen sesten "ıslak terlikle koridorda dolaşıyormuscasına" bıkmıştım :p

Arkadaşlar, bu konuda önceki mesajlarımda çok detaylı yazmıştım.. Bu seslerin çeşitleri var. Hepsinin nedeni farklı olabilir..15 sene kadar önce onlarca bisikletçi gezip pedaldaki çıt çıtı yokedemeyip XTR dişliyi atan ve sonra yine XTR ayna dişli takıp da aynı çıt sesini duyan müşterimiz kafayı yemek üzereyken bana geldi, pedallarını sıktım ses yokoldu. Arkadaş o sefer gerçekten kafayı yemişti.:)
(Bunların tekrar edilmesi iyi çünkü genç bisikletçi arkadaşlara deneyim aktarımı oluyor. Bisiklet sahipleri de daha az kafayı yiyor!:))

@gürsel

gacır gucur çıt çıt diye acayip sesler bendede oluyor.

Göbeği sıkmayı denedim ama soınuna kadar sıkılıydı.

biraz yağladıktan sonra bir nebze olsun azaldı.

Pedalları sıkma fikrini burda gordum onuda deniyecem.

@gokhancan
Selam ..
Gacur gucur sesin nedeni farklıdır. Çok ince "çıt" ( daha doğrusu "çit") genelde pedal kaynaklıdır.
Nereyi yağladın da ses azaldı?

@gürsel

Orta göbeği yağladım.

pedallarıda sıktırdım simdi ufak çıt çıt ses var sadece.

Galiba aynı "çıt çıt"lara ben de sahibim. Sıkmayı ya da sıktırmayı deneyeceğim önce. Göbekte bir sorun varsa bu garanti kapsamında mıdır?

Geri