Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Şehir/tur bisikleti seçim rehberi

maks 2000 2500 tl bisiklet önerebilir misin

maks 2000 2500 tl bisiklet önerebilir misin
O fiyat bandında malesef öneremem , ama bütçe o fiyatlarda ise maksimum btwin tilt 500 2. El temiz iş görür

Scudo
Merhaba herkese iyi gunler !

Carraro force 970 mtb aldim kendime gecen gun 29 jant esimde sportive 226 begendi kendine ikisini de 20 km surdum fakat sportive schwalbe marathon plus lastikle inanilmaz performans sergiledi hele ki bardaktan bisanircasina yagmurda kullandim hiz da 20-25 km arasiydi.
Simdi sorum su ;
Gravel , trekking ya da cyvlocross arada uzun yol yapabilecek hem sehirdeki bozuk yollar hem de kaldirim kilit taslari olan uollar icin arada da ormanlik arazi icin oneriminiz nedir ? Tavsiyeleriniz varsa yazar misiniz?

@Spartiat
İlk öncelikle merhabalar tüm bilgiler için teşekkür ederiz.
Eşile birlikte bisiklet sürmek istiyoruz. Yaşadığımız şehir Adana Traking bisikleti bakıyoruz bir çok marka modele baktık.Bütcemiz kiş başı maksimum 5500 tl aşağısı olur ama yukarısı olmasa çok güzel olur. fren ve vitesin önemi yok. Fakat aldıgımıza pişman olmayacağımız bir bisiklet arıyoruz tek seferde 25 km kadar gitme ihtimalimiz var.
Bir kaç marka model belirledik ama yardımınıza ihtiyacımız var.
Yardımcı olabilir misiniz?
Kron tx150-28-trekking-erkek-v-fren
Kron tx100-28-trekking-erkek-v-fren
Kron tx75-28-trekking-erkek-v-fren

Mosso legarda-2224-msm-v
Mosso legarda-2221-mdm v
Mosso legarda-2221-ldm v

@Spartiat üstadım,
Tavsiyeniz üzere Kron TX150V aldım. Teşekkür ederim yardımlarınız için.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat
@Spartiat
İlk öncelikle merhabalar tüm bilgiler için teşekkür ederiz.
Eşile birlikte bisiklet sürmek istiyoruz. Yaşadığımız şehir Adana Traking bisikleti bakıyoruz bir çok marka modele baktık.Bütcemiz kiş başı maksimum 5500 tl aşağısı olur ama yukarısı olmasa çok güzel olur. fren ve vitesin önemi yok. Fakat aldıgımıza pişman olmayacağımız bir bisiklet arıyoruz tek seferde 25 km kadar gitme ihtimalimiz var.
Bir kaç marka model belirledik ama yardımınıza ihtiyacımız var.
Yardımcı olabilir misiniz?
Kron tx150-28-trekking-erkek-v-fren
Kron tx100-28-trekking-erkek-v-fren
Kron tx75-28-trekking-erkek-v-fren

Mosso legarda-2224-msm-v
Mosso legarda-2221-mdm v
Mosso legarda-2221-ldm v

Merhaba,
Bütçenize uyduğu sürece baz bileşenlerden oluşan 21 viteslileri geçip bir üst modele yönelmenizi öneririm. Legarda içi karşılaştırması burada, genel olarak bu konuyu yazdığım mesajlara da (örneğin bu) denk gelmişsinizdir. Özellikle Kron TX75 orada bahsettiğim olumsuz özelliklerin daha çoğuna sahip.
2224'ün MDM V modelinin olmaması bence büyük kayıp, V frenli 24 viteste süspansiyonun masraf ve ağırlığının olmadığı bir model Legarda tarafında eksik kalıyor.
Her ikisi de bütçe içinde kaldığı için Kron TX150 V ile Mosso Legarda 2224 MSM V'yi kıyaslarsak:
- Ön attırıcı Mosso'da Altus 310, Kron'da TY510. Burada hem seri farkından, hem resmi olarak (link) arkada 8 dişliyi desteklemediğinden Mosso iyi. Kullandıklarına göre denemişlerdir ve sorun görmemişlerdir ama ben olsam küçük bir maliyet farkı için bu şüpheyi çekmemeyi tercih ederdim.
- Aynakol Mosso'da Shimano TY301, Kron'da Zozo, burada da Mosso iyi.
- Ön-arka göbek Mosso'da Shimano 500, Zozo'da belirsiz. Kaliteli bir model olsa yazarlardı.
- Lastik Mosso'da Mitas, Kron'da belirsiz. Mitas lastikleri beğenmiyorum, Kron'dakinin ne olduğunu bilmediğim için kıyaslıyamıyorum. Hatta güncel modellerden Kron kullanıcıları lastiğin marka modelini yazarlarsa sevinirim.
Geriye kalan özellikler aynı ya da çok benzer. Resmi fiyatları 169 lira farklı, piyasada birbirinden çok az ucuz ya da pahalı bulunabilirler. Bu şartlarda Legarda 2224 MSM V'yi tercih ederdim.
Eşiniz için alçak üst borulu bir model tercih ediyorsanız bütçenizin az üstünde (link) var ama bu şehir tipi modeller yerine trekking modellerinden çok daha memnun kalırsınız. Zaten hem Kron hem Mosso modellerinde, özellikle de küçük kadrolarda üst boru alçalarak geldiğinden sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Bilgiler için çok teşekkür ederim eşimde bende kilolu insanlarız. Spor için yavaş yavaş başlayıp kullanmak istiyoruz.
Benim boyum 176 cm kilom 100
Eşimin boyu 163 cm kilosu 110 civarı
Kadro boyları ne olmalı birde bizi taşırmı bu bisikletler teşekkür ederim @Spartiat

• Beğen
Tepkiler: nhtpkl
Bilgiler için çok teşekkür ederim eşimde bende kilolu insanlarız. Spor için yavaş yavaş başlayıp kullanmak istiyoruz.
Kadro boyları ne olmalı birde bizi taşırmı bu bisikletler teşekkür ederim @Spartiat
Bence (şahsi fikrim) bende aynı durumdaydım kilo ne kadar fazla ise kalçaya selden binen acı çok fazla oluyor deneyimlediğim için söylüyorum 127 kg idim ilk bisiklete başladığımda şükür şu an 90 oldum ama kiloluyken maşadaki amortisör ve lastiklerin yumuşaklığı önemli uzun yol yapmayacaksanız ve spor amaçlı ise bence MTB düşünmelisiniz ama tabi bu şahsi fikrim saygılarımı sunar sağlıklı günler dilerim.

Bu arada @Spartiat arkadaş çok ilgili ve tecrübe sahibi forumda olabildiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyor umarım size de engin tecrübe ve bilgilerini paylaşacaktır.

hayırlı günler.

Bence (şahsi fikrim) bende aynı durumdaydım kilo ne kadar fazla ise kalçaya selden binen acı çok fazla oluyor deneyimlediğim için söylüyorum 127 kg idim ilk bisiklete başladığımda şükür şu an 90 oldum ama kiloluyken maşadaki amortisör ve lastiklerin yumuşaklığı önemli uzun yol yapmayacaksanız ve spor amaçlı ise bence MTB düşünmelisiniz ama tabi bu şahsi fikrim saygılarımı sunar sağlıklı günler dilerim.

Bu arada @Spartiat arkadaş çok ilgili ve tecrübe sahibi forumda olabildiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyor umarım size de engin tecrübe ve bilgilerini paylaşacaktır.

hayırlı günler.
Teşekkür ederim bakıyoruz şu anda ama o bütçeye değer mi bilmiyorum. Çok kararsızım 2 bisiklet yaklaşık 11 bin tl tutacak. Daha araştırma içerisindeyim

• Beğen
Tepkiler: nhtpkl
Teşekkür ederim bakıyoruz şu anda ama o bütçeye değer mi bilmiyorum. Çok kararsızım 2 bisiklet yaklaşık 11 bin tl tutacak. Daha araştırma içerisindeyim
yani ihtiyacınıza ve bütçenize göre araştırmanız sonucu f/p ürünleri illaki karşınıza çıkacaktır fakat şu an ülkemiz durumu gereği döviz vs yüzünden fiyatların hepsi uçmuş durumda allah yardımcımız olsun ne diyelim ben de istediğim bisikleti almak için biirikim yapacağım ama nasıl olacak bilmiyorum hergeçen gün fiyatlar artıyor

Kısa cevap, taşır.
İşini kaliteli yapan firmalar bisikletlerinin taşıma kapasitesini sitelerinde yayınlıyor. Özellikle yol bisikletlerinde ve katlanır bisikletlerde ağırlık konusu daha da önemli olduğu için bisikleti almadan önce bilinmesinde fayda var. Toplam kapasite sürücü, bisiklet ve bisikletle taşınabilecek her şeyi işin içine kattığınızda, katlanır bisikletler için 110-130 kg civarı, yol bisikletleri için 90-120 kg civarı, trekking bisikletleri için 140-150 kg civarı.
Konumuz trekking bisikletleri olduğuna göre 100-110 kg siz, 14-15 kg bisikler, 5 kilo da beraberinizdeki aksesuar, çanta, su v.b. desek sınırın içinde kalırsınız. Başlarda çukurlar, zemin geçişleri konusunda daha dikkatli davranırsınız, hareketlilik çoğaldıkça ağırlık düşeceğinden ileride daha rahat edersiniz. Lastik basıncını her zaman ideal seviyede tutmanız önemli tabii.
Benzer donanım, benzer ağırlık, benzer jant kalitesinde 36 telli jantlar 32 telli jantlara kıyasla ağırlığa daha dayanıklı. Mosso 36 tel, Kron ve Carraro 32 tel jant kullanıyor. Burada Mosso'nun küçük bir ağırlık taşıma avantajı var.

Kadro boyunda iç bacak boyu önemli. Ortalamadan kısa değilse size 46 garanti, 51 belki olur, eşinize 41 olur. Yine de kadro konusunda kesin karar için başka model de olsa bu ölçülerde bir modeli denemenizde büyük fayda var.

24 vitesli modelleri bütçe bisiklet başına 5500 olduğu için önerdim. Başlangıçta diğer modeller alınabilir, yeterli de gelebilir. O zaman zaten sorun yok. Yetersiz gelir de o bisikletleri yükseltmek istenirse oluşacak maliyet bir üst bisikleti almaya ödenecek farkın birkaç katı tutuyor. Sonradan bisikleti değiştirmek de ayrı maliyet, özellikle de fiyatların bu kadar hızlı yükseldiği zamanda.

• Beğen
Tepkiler: Bilge dönmez
Peugeot T14FS'nin muadilleri Carraro Sportive 225, Mosso Legarda 2224 MSM H, Kron TX150 HD. Özellik bakımından hepsi ufak farklarla denk, resmi fiyat sıralaması Peugeot T14FS > Carraro Sportive 225 > Mosso Legarda 2224 MSM H > Kron TX150 HD. Gerçek piyasa fiyatı sitelerindeki gibi olsaydı Mosso ya da Kron'u tercih etmek daha mantıklı olurdu ama aldığınız fiyat iyi.
Bisikletin olumsuz bir yönü yok, sadece bir noktaya takıldım: Peugeot T14FS ve Kron TX150'de ön attırıcı olarak FD-TY510 kullanılmış, ancak bu attırıcı arkada 6-7 vitesi destekleyen bir model, 8 vitesli sistemde kullanılmaması gerekir. Diğer iki modelde arkada 8 vitesi destekleyen, Mosso Legarda 2224 MSM H'de Altus FD-M310, Carraro Sportive 225'te Tourney FD-TY710 kullanılmış.Vites sisteminde ayarla düzeltilemeyen sorunlarla karşılaşırsanız ön attırıcıyı değiştirmek gerekebilir, çok pahalı bir parça olmadığından çok sorun değil.
Çok teşekkürler, Peugeot'yu aldım. :)

Merhaba herkese arkadaşlar, yaklaşık 2 haftadır bisiklet arayışım sürmekte hem piyasada bisiklet bulamamaktan hem de ekonominin bu kadar çalkantılı olduğu bir dönemde kısa vadede almak istiyorum ama hem kararsız kaldım hem de en mantıklı seçimi yapmak istiyorum.
Temel kriterlerim şöyle:
-Hidrolik disk fren olması.
-Ön maşa amortisörü.
-Yokuş performansının iyi olması.
-Yeri geldiğinde problem çıkardığında biraz modifiyeye gelebilecek bir bisiklet olması.
Bulunduğum şehirde bisiklet satış noktalarında bütçeme uygun(6000-8000 tl) bulabildiğim bisiklet modelleri şunlar:
-Kron tx150 (5800)
-Carraro sportive 324 (6500 tl) Bunda ön maşa amortisörü olmadığı için eledim denebilir.
-Carraro 223 (21 vites olduğu için tereddütteyim yokuş performansı kötü olabilir diye) (Fiyat 6000 tl)
-Peugeot T14FS-L (7500 civarı)
Küçük bir şehirde yaşadığım için mosso modellerini bulamadım. Ancak internetten araştırdığımda Mosso LEGARDA 2224 MSM H , Carraro Sportive 225, Mosso Legarda 2224 modelleri de kriterlerime uyuyor ancak internetten bisiklet almaya pek sıcak bakmıyorum daha önce tecrübeleri olanlar bu konuda da bilgilendirebilir. Hem parçalı geldiği için benim birleştirmem sıkıntı olabilir hem de aldığım bayinin de uzun süre garantisi altında olmak daha mantıklı geliyor. Yukarıda belirttiğim şehrimde bulabildiğim bisiklet modellerinden önerebileceğiniz var mı? Ayrıca peugeot bisikletlere niye bilmiyorum biraz öyargılıyım sanırım peugeot aracımın başımı çok ağrımasından dolayı önyargı var bisiklet markası olarak peugeot nasıldır tecrübeleri olan aktarabilir mi?
Veya 7500 tl ye kadar sizin önerebilceğiniz şehir-tur bisikleti var mı?

Merhaba herkese arkadaşlar, yaklaşık 2 haftadır bisiklet arayışım sürmekte hem piyasada bisiklet bulamamaktan hem de ekonominin bu kadar çalkantılı olduğu bir dönemde kısa vadede almak istiyorum ama hem kararsız kaldım hem de en mantıklı seçimi yapmak istiyorum.
Temel kriterlerim şöyle:
-Ön maşa amortisörü.
-Yeri geldiğinde problem çıkardığında biraz modifiyeye gelebilecek bir bisiklet olması.
Bulunduğum şehirde bisiklet satış noktalarında bütçeme uygun(6000-8000 tl) bulabildiğim bisiklet modelleri şunlar:
-Kron tx150 (5800)
-Carraro sportive 324 (6500 tl) Bunda ön maşa amortisörü olmadığı için eledim denebilir.
-Carraro 223 (21 vites olduğu için tereddütteyim yokuş performansı kötü olabilir diye) (Fiyat 6000 tl)
Küçük bir şehirde yaşadığım için mosso modellerini bulamadım. Ancak internetten araştırdığımda Mosso LEGARDA 2224 MSM H , Carraro Sportive 225, Mosso Legarda 2224 modelleri de kriterlerime uyuyor ancak internetten bisiklet almaya pek sıcak bakmıyorum daha önce tecrübeleri olanlar bu konuda da bilgilendirebilir. Hem parçalı geldiği için benim birleştirmem sıkıntı olabilir hem de aldığım bayinin de uzun süre garantisi altında olmak daha mantıklı geliyor. Yukarıda belirttiğim şehrimde bulabildiğim bisiklet modellerinden önerebileceğiniz var mı? Ayrıca peugeot bisikletlere niye bilmiyorum biraz öyargılıyım sanırım peugeot aracımın başımı çok ağrımasından dolayı önyargı var bisiklet markası olarak peugeot nasıldır tecrübeleri olan aktarabilir mi?
Hocam kron spx 500 bakabilirsiniz tabi fiyati kronun sitesinde yazan gibiyse yani giriş seviyesi amortisörlü alacağınıza orta seviye düz maşa tercih edin bence

Temel kriterlerim şöyle:
-Ön maşa amortisörü.
-Kron tx150 (5800)

Saydığınız modellerin hepsi işinizi görür. Sadece 21 vitesli olanlar için sık sık yaptığım uyarıyı yukarıdaki mesajlarda bulabilirsiniz.

Mosso bisikletleri internetten aldığınızda ücretsiz kurulum kuponuyla birlikte geliyor. Kutuyu açmadan yetkili servise götürüyorsunuz, o kurulumu gerçekleştirip kuponunu alıyor, ücreti Mosso'dan tahsil ediyor. 2-3 hafta sonra ücretsiz bir bakım daha var. Kutuyu kendiniz açıp kurulumu kendiniz yaparsanız garantiden yararlanamıyorsunuz. Ne kadar yasal olduğu tartışılır. Ben 2019'da Legarda'yı aldığımda kargo şubeye ulaştığında arayıp eve teslim etmemelerini istedim, el arabasıyla gidip kargodan aldım, 200 metre ötedeki servise bıraktım. (link) adresinden kontrol ederek size ve/veya kargo şubesine yakın bir servis varsa aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Peugeot bisikletler oldukça iyi. Carraro ya da Mosso'dan kötü değiller.

Hocam kron spx 500 bakabilirsiniz tabi fiyati kronun sitesinde yazan gibiyse yani giriş seviyesi amortisörlü alacağınıza orta seviye düz maşa tercih edin bence

Hocam dediğiniz model dağ bisikleti kategorisine girmiyor mu, stoklarda da pek yok sanırım, hiçbir sitede bulamadım. Düz maşa tercih etmememin sebebi aslında yol olarak çok da düzgün bir yerde yaşamamam, yani sürekli düzgün asfalt üzerinde sürümleyecek, kalitesiz parke taşları olan bir ilçede ve asfalt köy yolunda sürülecek daha çok yani arada bi çukur vs olabilir. En azından ön maşa amortisör olmalı diye düşündüm ama bilmiyorum düz maşa almak mantıklı mı sizce olmuşken ön maşa amortisörlü olması daha iyi değil mi?
Saydığınız modellerin hepsi işinizi görür. Sadece 21 vitesli olanlar için sık sık yaptığım uyarıyı yukarıdaki mesajlarda bulabilirsiniz.

Mosso bisikletleri internetten aldığınızda ücretsiz kurulum kuponuyla birlikte geliyor. Kutuyu açmadan yetkili servise götürüyorsunuz, o kurulumu gerçekleştirip kuponunu alıyor, ücreti Mosso'dan tahsil ediyor. 2-3 hafta sonra ücretsiz bir bakım daha var. Kutuyu kendiniz açıp kurulumu kendiniz yaparsanız garantiden yararlanamıyorsunuz. Ne kadar yasal olduğu tartışılır. Ben 2019'da Legarda'yı aldığımda kargo şubeye ulaştığında arayıp eve teslim etmemelerini istedim, el arabasıyla gidip kargodan aldım, 200 metre ötedeki servise bıraktım. Servisler - Ümit Bisiklet - Özgürlük Bu Pedallarda! adresinden kontrol ederek size ve/veya kargo şubesine yakın bir servis varsa aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Peugeot bisikletler oldukça iyi. Carraro ya da Mosso'dan kötü değiller.

Hocam peki kron hakkında düşünceleriniz neler? Birkaç bisikletci bana kron pek önermedi sizin düşünceleriniz nedir kron tx150 hd hakkında?

...
Hocam peki kron hakkında düşünceleriniz neler? Birkaç bisikletci bana kron pek önermedi sizin düşünceleriniz nedir kron tx150 hd hakkında?

Bisikletçiler sattığını, bitirmeye çalıştığını ya da daha kendisine daha çok kazandıranı önerir. En azından model bazında görüş belirtmedikçe ve önermemelerinin net gerekçesini belirtmedikleri sürece hiçbir hükmü yok. Önermediği Kron ve önerdiği model elinde varsa, "bak bunda böyle ama bunda böyle" diye farkı gösteremiyor ya da önermediği için satmıyor ama nedenini de somut şekilde anlatamıyorsa sallıyor diye düşünebiliriz.

Az yukarıdaki şu mesajımda Kron TX150'yi Mosso'daki dengi ile karşılaştırmıştım: Şehir/tur bisikleti seçim rehberi
Aynı karşılaştırma bunlara denk Carraro Sportive 225 ve Peugeot T14FS ve T14FS-L için de yaklaşık olarak geçerli, onları da katarsak Carraro Sportive 225 > Mosso Legarda 2224 MSM H > Peugeot T14FS/T14FS-L > Kron TX150 diye sıralayabilirim ama aralarında öyle çok büyük farklar yok.

• Beğen
Tepkiler: gorr
Üstad doğru demiş yine,
2221'den 2227 evrimleştiren satıcı bile gördü bu gözler...

Merhaba
45 yaşında , kızımla birlikte bisiklet sürmeye başladık ( paslı ve yorgun emektarı bırakıcağımdan )...
@Spartiat ' a çok çok teşekkürler..
Okadar çok bilgi varki ... Hepsini alıp analiz etmek çok zor...
1-En hafif şehir bisikletleri hangi gruptadır ?
2-FİYAT - PERFORMANS ve FİYAT -KALİTE bisikletler diye bir sıralama varmıdır ?
şimdiden çok teşekkür ediyorum..

Hocam dediğiniz model dağ bisikleti kategorisine girmiyor mu, stoklarda da pek yok sanırım, hiçbir sitede bulamadım. Düz maşa tercih etmememin sebebi aslında yol olarak çok da düzgün bir yerde yaşamamam, yani sürekli düzgün asfalt üzerinde sürümleyecek, kalitesiz parke taşları olan bir ilçede ve asfalt köy yolunda sürülecek daha çok yani arada bi çukur vs olabilir. En azından ön maşa amortisör olmalı diye düşündüm ama bilmiyorum düz maşa almak mantıklı mı sizce olmuşken ön maşa amortisörlü olması daha iyi değil mi?

(link)
Hocam bende legarda 2127 mdm h sahibiyim düz maşayla traktör yolu denebilecek micirli yerlere çok girdim o kadarda rahatsız etmiyor.(Lastikler 38 mm etkisi olacaktır)
Yani illa spx 500 almanıza gerek yok(zaten üretilmiyor galiba) ben onu örnek verdim ama alacaksanız düz maşa tercih edin bence

Merhaba
45 yaşında , kızımla birlikte bisiklet sürmeye başladık ( paslı ve yorgun emektarı bırakıcağımdan )...
@Spartiat ' a çok çok teşekkürler..
Okadar çok bilgi varki ... Hepsini alıp analiz etmek çok zor...
1-En hafif şehir bisikletleri hangi gruptadır ?
2-FİYAT - PERFORMANS ve FİYAT -KALİTE bisikletler diye bir sıralama varmıdır ?
şimdiden çok teşekkür ediyorum..

En hafif şehir bisikletleri firmaların genelde trekking olarak grupladıkları (Peugeot aynı grubu Sport ve Trekking diye ikiye ayırıyor, Carraro hiç ayırmadan şehir bisikletleri içinde bırakıyor ama (link) Elite modellerine kadar olan bölüm) modellerin alüminyum kadrolu ve düz maşalı olanları.
Marka olarak Carraro modellerinin diğer markalardaki denk modellere kıyasla az daha ağır olduğunu biliyoruz, zaten ağırlık bilgisini vermeyen tek firma da Carraro.

Trekking modellerinde fiyat-performans sıralaması yapmak zor. Ne kadar fiyat o kadar özellik, ne kadar fiyat o kadar kalite şeklinde modeller farklı markalar arasında birbirine denk şekilde yükseliyor. Bilinirliği yüksek markalar diğerlerinden biraz daha yüksek fiyat uygulayabiliyor. Mesela yakın zamanda gelen zamlardan sonra Carraro modellerinin fiyatları diğer markalardaki denklerine kıyasla epey yükseldi. Tabii bu yazdıklarım yaygın yerli markalar için geçerli. Scott, Trek, Gitane gibi markaları ayrıca değerlendirmek lazım. Örneğin yerli markalarda bir modelin Tourney setli diye yüzüne bakılmazken aynı setli Scott, Gitane ya da Trek modeli onun 2-3 katından pahalıya rahatlıkla alıcı buluyor. Burası fiyat-kalite kısmı ama ne kadar değdiği tartışılır. Bu gruptaki bazı modellerin yaygın yerli markalarda dengi değil, yaklaşanı bile yok, mesela Scott'un şehir bisikletleri kategorisindeki ilk iki model: (link)

• Beğen
Tepkiler: ESMURAT
Geri