Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Şehir/tur bisikleti seçim rehberi

Merhaba değerli arkadaşlar, bisiklet kullanmak istiyorum,araştırma yaptım ancak tecrübeli arkadaşların fikirleri çok önemli.
Öncelikle kullanım amacım,şehir içi ulaşım,imkan dahilinde doğaya kavuşmak ,bir süre sonra belki küçük kızımı arka koltuğa oturtup dolaşmak ve en fazla 30-40 kmlik turlar.Trekking,gravel ve fitness modelleri araştırdım.Şehir hibrit-şehir tur ideal geldi bana tabi ki fikirlerinizi bekliyorum.Bir kaç model arasında kaldım bütçem 15bine kadar tabi ki esnerim biraz ama 15bin olmak zorunda da değil.İleride hobim olursa ve batmazsak(malum ülkenin durumu)yükseltebilirim belki ekipmanları değiştirebilirim, o yüzden beni sinir krizlerine sokmayacak,keyif verecek bir şey arıyorum.İzmir'deyim.
carraro-sportive-350
carraro-cr-t-trail
escape-1-disc
Bütçemi zorlar ama değer mi?
giant-roam-4 Böyle uygun bir şey var ama üzer mi?
carraro-gravel-g0-28-16-v-md donanımları düşük ama üst olmasına gerek var mı?
Trek ds1 ve trek fx1 de olabilir.
Kafam karışık biraz ama yardımlarınızla bu işi halledeceğim,umarım:) Link veremedim forumda biraz süre geçirmem gerekiyormuş.
Arkadaşlar bu ayın 20 sinde alacağım,alternatif sunabilecek ya da herhangi fikir verebilecek var mı?

Scudo
kron tx 100-v fren modelini dün aldım. giriş seviye tourney ekipmanlar ve kilitli maşa var üzerinde. ne kadar uzun süre kullanacağım belirsiz olduğu için daha üst modellere çıkmak istemedim mağaza üzerinden pazarlıkla 4bin tl ye aldım modeli düşünen varsa.
sürdükçe + ve -lerini paylaşmaya çalışacağım. üzerindeki ekipmanlar upgrade etmeye ne kadar açık bilmiyorum şuan.

@savasika

Mekanik disk frenlileri baştan eledim, Sportive 350 ve Escape 1 Disc yazdıklarınız arasında öne çıkan seçenekler. Sportive 330 da düşünülebilir daha uygun fiyata.
Tabi arka çatalları çocuk koltuğu montajına uygunsa, onu bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: savasika
@Spartiat Hocam merhaba 2 senedir bisiklet alma planımı 2 aya kadar gerçekleştirmek istiyorum

Ufak bir şehirde yaşıyorum merkezde ki bakkala fırına gidip gelmek günlük işleri halletmek haftasonları da 1 yaşında ki kızım ile çocuk koltuğu bağlayadak orta mesafede gezi yapmak için bisiklet bakıyorum

Mosso 2224 hidrolik versiyonuna bayağı yükseldim arka tarafına bagaj takıp diyorum ama ne dersiniz ne önerirsiniz bisiklet dünyası koca bir denizmiş

@Spartiat Hocam merhaba 2 senedir bisiklet alma planımı 2 aya kadar gerçekleştirmek istiyorum

Ufak bir şehirde yaşıyorum merkezde ki bakkala fırına gidip gelmek günlük işleri halletmek haftasonları da 1 yaşında ki kızım ile çocuk koltuğu bağlayadak orta mesafede gezi yapmak için bisiklet bakıyorum

Mosso 2224 hidrolik versiyonuna bayağı yükseldim arka tarafına bagaj takıp diyorum ama ne dersiniz ne önerirsiniz bisiklet dünyası koca bir denizmiş

Hidrolik disk fren çok gerekli değil ama 2224 güzel bisiklet. Carraro'daki 324 ve 224'ten çok küçük farklarla bazı konularda üstün, bazı konularda düşük ama fiyatta onlardan avantajlı. Peugeot ve Kron'daki 24 vitesli modeller her iki firmanın bileşen seçiminde yaptığı hata nedeniyle karşılaştırma dışı.

Bagaj alırken disk uyumlu olmasına dikkat edin ((link) gibi), çocuk koltuğu ile birlikte kullanılacağı için sadece sele borusuna bağlanan bagajlardan kaçının.

@Spartiat cevabınız için teşekkürler şimdi konularda biraz yukarılarda şehir ve yol için sabit maşa mı amortisörlü maşa mı başlıklı konuya bir göz attım

Yani çok üst seviye olmayan bu bisikletler için amortisör gerçekten rahatlık mı o kadar fiyat farkı vermeye değer mi ? Amortisörlü 2224 6300 Tl amortisörsüz 5800 Tl + neredeyse 1.5kg ağırlık farkı var

Dediğim gibi çok stabilize yolla işim yok olursa da patika tarzında yollarda kullanımıma engel teşkil eder mi kafamda o kadar soru var ki şu an

@Spartiat cevabınız için teşekkürler şimdi konularda biraz yukarılarda şehir ve yol için sabit maşa mı amortisörlü maşa mı başlıklı konuya bir göz attım

Yani çok üst seviye olmayan bu bisikletler için amortisör gerçekten rahatlık mı o kadar fiyat farkı vermeye değer mi ? Amortisörlü 2224 6300 Tl amortisörsüz 5800 Tl + neredeyse 1.5kg ağırlık farkı var

Dediğim gibi çok stabilize yolla işim yok olursa da patika tarzında yollarda kullanımıma engel teşkil eder mi kafamda o kadar soru var ki şu an

Bence süspansiyonu taşımaya değmez, tıkırtısını çekmeye değmez, bakımını yapmaya değmez, her türlü değmez.
Ben düz maşa Legarda'yı patika yollarda kullanıyorum, sorun yaşamıyorum. Patikada, çakılda süspansiyon gerekseydi gravel bisikletler süspansiyonlu olurdu. Şehir/trekking bisikletlerinde süspansiyonun rahatlığı parke/kilit taşı döşenmiş ya da eski arnavut kaldırımı yollarda ortaya çıkıyor, onun dışında gereksiz.

Tabii bunlar göreceli konular, kişiye göre değişir. Yol bisikletinde 28mm lastiği konforsuz bulup 35mm'ye geçen var, ben 23mm kullanıyorum. Süspansiyonlu trekkingde 38mm'yi konforsuz bulup takabileceği en kalın lastiği takıp havasını minimumun altında tutan da var, ben düz maşalı trekkingde 35mm lastiği 80psi basınçla kullanıyorum.

Merhabalar, eşime bir bisiklet almayı planlıyorum. Şehir içi turlarda ve hafif patika yollarda kullanıcak. Alüminyum kadro, amartisörsüz, v yada dis fren farketmez, giriş yada orta seviye 5000TL'ye kadar önerebileceğiniz bir model var mı?

Baktığım kadarıyla CARRARO SPORTIVE 322 28" 4000TL civarı biraz aklıma yatar gibi oldu ama, lastiği daha kaliteli, alüminyum maşa bir model var mıdır üzerine 1000TL kadar daha üzerine koyacak olursam. Birde arka dişli 14-28, rampalarda daha rahat çıkabilmesi bakımında 30 yada 32 diş gerekli olur mu? Yada bu fiyat bandında bu model alınabilecek bir ürün müdür?

Merhabalar, eşime bir bisiklet almayı planlıyorum. Şehir içi turlarda ve hafif patika yollarda kullanıcak. Alüminyum kadro, amartisörsüz, v yada dis fren farketmez, giriş yada orta seviye 5000TL'ye kadar önerebileceğiniz bir model var mı?

Baktığım kadarıyla CARRARO SPORTIVE 322 28" 4000TL civarı biraz aklıma yatar gibi oldu ama, lastiği daha kaliteli, alüminyum maşa bir model var mıdır üzerine 1000TL kadar daha üzerine koyacak olursam. Birde arka dişli 14-28, rampalarda daha rahat çıkabilmesi bakımında 30 yada 32 diş gerekli olur mu? Yada bu fiyat bandında bu model alınabilecek bir ürün müdür?

Arka attırıcı 34 dişe izin veriyorsa aynı vidalı rublenin 14-34'ünü takarak yokuş performansını arttırabilirsiniz. (link) arka attırıcı modeli yerine bisikletin adını yazdıkları için ne kadara izin verdiğini kontrol edemiyorum. (link) de aynı attırıcı vardır, ondan bakayım dedim, onda da attırıcı yerine maşanın modelini yazmışlar.

unknown.png
unknown.png

21 vitesli bisikletlerdeki genel sıkıntılar için bu mesajımda olduğu gibi sık sık paylaştığım genel farklara ve o modelin Mosso'daki karşılığı için yazdığım bu yoruma bakabilirsiniz.

tz500 megarange alacağım 1434 ruble şimdilik işimi görecek gibi. Netten alanlara genelde tz310 gönderiyorlarmış. Güvenilir bir yer var mıdır?

Arka attırıcı 34 dişe izin veriyorsa aynı vidalı rublenin 14-34'ünü takarak yokuş performansını arttırabilirsiniz. (link) arka attırıcı modeli yerine bisikletin adını yazdıkları için ne kadara izin verdiğini kontrol edemiyorum. (link) de aynı attırıcı vardır, ondan bakayım dedim, onda da attırıcı yerine maşanın modelini yazmışlar.

unknown.png
unknown.png

21 vitesli bisikletlerdeki genel sıkıntılar için bu mesajımda olduğu gibi sık sık paylaştığım genel farklara ve o modelin Mosso'daki karşılığı için yazdığım bu yoruma bakabilirsiniz.
Cevabının için teşekkür ederim. Mosso sayfasında yazdığınız mesajdan yola cıkarak arka rubleyi biraz daha iyi model birşey almak mantıklı gibi. Çok fazla yerde satışını göremedim ama erdoğanlar bisiklette peugeotun alttaki T18 ve T17 modellerini önerir misiniz? İkisi birbirine oldukça yakın modeller gibi, mosso 2224 1000TL daha pahalı gibi bu peugeot modellerine göre, rica etsem yorumunuzu alabilir miyim?

(link)
(link)

tz500 megarange alacağım 1434 ruble şimdilik işimi görecek gibi. Netten alanlara genelde tz310 gönderiyorlarmış. Güvenilir bir yer var mıdır?

Ben Şişman Bisiklet'ten "kapaklı MF-TZ510-7 14-34" almıştım, tam olarak özelliklerinde yazıldığı gibi kendinden kapaklı ve korozyona 500'lerden daha dayanıklı olan 510 gelmişti.

unknown.png

Şişman, Özceylan, Doğa, Erdoğanlar gibi yerlerden tam olarak ne alınırsa onun geldiğini söyleyebilirim. Bazı ünlü platform satıcılarından ise hiçbir zaman alınan ürün gelmiyor.

-------------

Cevabının için teşekkür ederim. Mosso sayfasında yazdığınız mesajdan yola cıkarak arka rubleyi biraz daha iyi model birşey almak mantıklı gibi. Çok fazla yerde satışını göremedim ama erdoğanlar bisiklette peugeotun alttaki T18 ve T17 modellerini önerir misiniz? İkisi birbirine oldukça yakın modeller gibi, mosso 2224 1000TL daha pahalı gibi bu peugeot modellerine göre, rica etsem yorumunuzu alabilir miyim?

(link)
(link)

T17 21 vitesli bir model için oldukça iyi, en azından vidalı rublenin sıkıntılarından muaf.
T18 de iyi ama bir sıkıntı var: Peugeot ve Kron'un 24 vitesli modellerinde (link) ön attırıcı kullanılıyor ama Shimano bu attırıcının arkada 3x6/7 vitese uygun olduğunu belirtiyor. Bu attırıcıyı 24 vitesli bir bisiklette kullanmak, olası ön vites ayar problemlerini baştan kabul etmek demek. 3x8 vitese desteği olan M310, TX800, TY710 gibi attırıcılar çok pahalı parçalar olmadığı için çok büyük sorun değil, ayar sorunu olursa bunlardan biriyle değiştirilir ama neden bu iki firmanın böyle bir bileşeni seçtiğine anlam veremiyorum. 24 vitesli modellerde Carraro FD-TY710, Mosso ise FD-M310 kullanıyor, her ikisi de 3x7/8 destekli modeller.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: -gny-
Peugeot ve Kron'daki 24 vitesli modeller her iki firmanın bileşen seçiminde yaptığı hata nedeniyle karşılaştırma dışı.
Bu ön aktarıcı mevzusunu Erdoğanlar'daki yetkiliye sordum, sorun çıkarmayacağını söyledi.

Bu ön aktarıcı mevzusunu Erdoğanlar'daki yetkiliye sordum, sorun çıkarmayacağını söyledi.

Çıkarmayabilir. Zaten üretici kullanmaya karar verdiğinde denemiştir. En azından o denemede ya da kısa süreli testte sorun çıkmamıştır.

Yine de ürünün (attırıcının) üreticisi (Shimano) arkada 6/7 vitese uygun olduğunu yazmışsa bir sebebi olmalı. Ben bisiklet üreticisi olsam, 50 lira fark için üreticisinin sitesinde uyumlu olmadığı yazan bir ürünü bisikletime takıp o şüpheyi doğurmazdım. Üreticisinin garanti verdiği 3x8'e uygun attırıcıyı takardım, 50 lirayı da (toptan aldıkları için bu fark çok daha azdır) bisikletin fiyatına eklerdim. En azından bir müşterinin gelip "bu bisikletin ön vites ayarı olmuyor" diyerek Shimano'nun sitesindeki teknik bilgiyi gözüme sokma şansı olmazdı. Mesela Mosso 3x7 (link) modelinde FD-TY510 kullanırken 3x8 vitesli (link) modelinde FD-M310 kullanıyor, sistemin güvenilirliği için küçük bir maliyet yükselmesinden kaçınmıyor, Carraro da benzer şekilde.

(link)
unknown.png

unknown.png

FD-TY510'lu bir ürün alıp 3x8 sistemde kullandığınızda sınır viteslerde sürtme olmazsa sorun yok demektir. Çoğu kullanıcı hafif sürtme sesini ya da küçük aksaklıkları da önemsemiyor. Bazı kullanıcılar ise kusursuz çalışan sistem istiyor. Mesela ben, Legarda 1921'i 24 vitese yükseltirken bisikletle gelen FD-TY510'u FD-M310 ile değiştirdim, yeni attırıcıyı 90 liraya alıp eskisini 60 liraya sattım, 30 lira farkla sistemin sorunsuzluğunu garantiledim. 510 ile sorun yaşarsanız siz de aynı değişikliği yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: mk14mod0
Sipariş verdim bende bugün yarın gelir 14-34 megarange ama bir yandan da acaba arka rubleyi ellemeden aynakolu 22-32-42 ile mi değiştirsem diyorum. Kararsız kaldım.

Merhaba,

Basligi bir suredir takip ediyorum, ozellikle @Spartiat beyin rehberligi icin cok tesekkurler.

Sehir ici kullanim ve 1 aydan uzun turlar icin bir bisiklet ariyorum. Baslikta okuduklarima istinaden Legarda modellerine niyetlenmistim ama rijit masa v fren modellerde ekipman ve vites oldukca asagi geliyor sanirim. Rijit masa ve v frene sahip modellerden fiyat/performans olarak en makulu hangisi olabilir? 10bin liraya kadar butce ayirabilirim.

Pesinen tesekkurler.

Sportive 327 veya CR T Trip diye yola ciktim ama bulundugum sehirde ikisini de bulmak mumkun olmadi. Fakat sans eseri CR T World modeli denk geldi, satici pesin odemede 15bin liraya verecegini soyluyor (internette 21bin lira civarı). Birden bire liste fiyatindan 6bin ucuza bulunca biraz aklim karisti:

1. Uzerindeki ekipman daha iyi gorunuyor (Deore) ama 5bin (hatta 327 ile mukayese edince 8bin) ilave vermeye değecek bir fark var mi? V frenden vazgecmeye kalksak 15bin liraya fiyat/performansi daha iyi bir bisiklet bulmak mumkun sanki? (SPX500 mesela cok daha makul gorunuyor)

2. Kadro boyu S, benim boyum 176 ve bacak araligim 80 cm. Kadro boyu isine ezelden beri akil erdiremiyorum, internetten almaya o yuzden cesaret edemiyorum. S kadro sanki bana biraz kucuktur degil mi?

Sportive 327 veya CR T Trip diye yola ciktim ama bulundugum sehirde ikisini de bulmak mumkun olmadi. Fakat sans eseri CR T World modeli denk geldi, satici pesin odemede 15bin liraya verecegini soyluyor (internette 21bin lira civarı). Birden bire liste fiyatindan 6bin ucuza bulunca biraz aklim karisti:

1. Uzerindeki ekipman daha iyi gorunuyor (Deore) ama 5bin (hatta 327 ile mukayese edince 8bin) ilave vermeye değecek bir fark var mi? V frenden vazgecmeye kalksak 15bin liraya fiyat/performansi daha iyi bir bisiklet bulmak mumkun sanki? (SPX500 mesela cok daha makul gorunuyor)

2. Kadro boyu S, benim boyum 176 ve bacak araligim 80 cm. Kadro boyu isine ezelden beri akil erdiremiyorum, internetten almaya o yuzden cesaret edemiyorum. S kadro sanki bana biraz kucuktur degil mi?

Tura uygunluk öncelikliyse; (link) için 15K çok iyi fiyat. Özellik olarak (link) ile kıyaslamak lazım. 330'u tura uygun hale getirmek için o farktan çok daha fazlasını ödemek lazım, sonuç da hazır CR-T World gibi olmaz.

Bence S (46) 176/80 için normal. Yine de denemek en doğrusu.

unknown.png

Bunlar da 327'nin ölçüleri, karşılaştırmak için:
unknown.png

Günlük kullanım öncelikliyse CR-T grubunu komple görmezden gelmek lazım.

• Beğen
Tepkiler: Ssonmez
Selam arkadaşlar.Trek fx 2 nin üretimi olmadığı için piyasada şu anda yok.onun yerine fx 1 v fren serisi olanını almayı düşünüyorum.Almalı mıyım sizce yoksa aralık ayını bekleyip trek fx 3 serisini mi almalıyım ? iyice kafayı kırdım dostlar.bisiklete binmeden 1 gün sabredemiyorum aralık ayına kadar nasıl bekleyeceğim ?

@Spartiat
Daha önce t11 ve t11 x2 almaya karar vermişken sportive 327 VE 328 den bahsettiniz.
1-Karşılaştırdığımızda hangisi ön plana çıkar? ...
2-bütçeyi biraz daha yukselttiğimizde başka bir öneriniz olurmu ?
3-Yol şehir spor (düz gidonlu) beraber düşündügümüzde nokta atışı model varmıdır ?...
(Simdi herşeyi olupta küçükken hiç bisikleti olmayanlar klubu üyesiyim :) ..)
Şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
Geri