Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Sevmediğiniz Esnaf Davranıșları Neler?

1.(Aşağilayci bir tavır ile)Yok abi bundan burda bulamazsin.
2.(Kücuķ işler ile ugraşmiyoruz) Biz bunları yapmiyoruz. Bizim makina bunu buyuk gelir.
3.(Buyur bilader) benden 10 yas kücük.
4.(tuturabildigimize satiyoruz) internetde yari fiyatina biraz pahali soyledin. "Bize gelişi böyle."
5.Dukkanin onunde boş boş oturup insanlari rahatsiz edercesine seyreden esnaf.
6.Senin hatirin icin bu işi yapiyormuş gibi işı ağirdan alan, trip atan, diğer müsterileri gıybetini yapan, verdiğin selamı almayan, kılığina kiyafetine göre davranan.
7. -Kilosu ne kadar ?
- 3 TL
-1 Kilo alayim ?
-5 liralik yapayim mi ?
-yaparsan yap ben gene 3 lira veririm🤭
8.( basit biseydi seni kaziklayacağim) -arızasi neymiş?
-Meslek sirri söylenmez

Scudo
Bir Çin atasözü der ki: Gülmesini bilmeyen, dükkan açmasın.
Tabi ki kimse biz espri yapmış gibi veya şahsen tanışan biriymişiz gibi gülmek zorunda değil fakat sıcak bir şekilde hoş geldiniz demek zorunda. Çıkarken kolay gelsin dediysem güle güle veya hoşça kalın iyi günler gibi cevap vermek zorunda. Benim yaşadığım binanın bitişiğinde bakkal var fakat 20 senedir alış veriş yapmıyorum çünkü tam bir ayı. Mahallemdeki her esnaftan en az birkaç kez alış veriş yapmışımdır ve hepsini tanırım. Hepsinin tavrını hareketini bilirim bu yüzden alış verişi çoğu ile kestim. Azınlıkta kalan birkaç esnaftan alış veriş yapıyorum. Mesela bir örnek vermem gerekirse evde bira yapan biriyim. Bir tekel bayiden şişe istedim ve bana kafasını yukarı doğru kaldırıp yoooook dedi. Öyle bir ifade ile söyledi ki ne istiyon lan hıyar defol git der gibiydi resmen. Zaten bu dükkana yıllardır uğramazdım, annesini de kendisini de sevmezdim bi şansımı demek istedim. Şahısın bu tavrından sonra bir daha da uğramadım. Zaten dükkan isim değiştirdi. Muhtemelen battılar ve dükkanı sattılar. Böyle hanzo tavırları olan insanların batmasına seviniyorum açıkçası

Daha 5 dakika önce ayarladım. Size yemin ediyorum bu ayarı benden iyi hiçbir bisijletçi yapamaz çünkü işin ehli olsalar bile zaman ayırmazlar. Ya bizim burda bi bisikletçi var ben tabiş o zamanlar hiçbir şeyden anlamıyorum. Abi frem yumuşak sıkar mısın diyordum adam teli çekiyordu fren kolu sıkılaşıyordu öylece bırakıyordu hiç bakmıyordu sürtüyor mu şry oluyor mu. En iyisi kendimiz öğrenmek abi valla hiçbiri yapamıyor, yapmıyor. Bakım için yüzlerce tl para dökseniz de. Benim yapışıma da bakmayın daha 4 üncü 5. Yapışım. Tek gerekli olan biraz sakinlik , vakit ve kaliteli malzeme.

(hub sesi çok çıkmış. telefonla çekilenlerin aldatmaca olduğunu biras anladım çünkü benimkinin hubu bile yok shunfeng 0 ses elektrikli araba gibiyim normalde ama şaşırttı beni kerata)

Daha 5 dakika önce ayarladım. Size yemin ediyorum bu ayarı benden iyi hiçbir bisijletçi yapamaz çünkü işin ehli olsalar bile zaman ayırmazlar. Ya bizim burda bi bisikletçi var ben tabiş o zamanlar hiçbir şeyden anlamıyorum. Abi frem yumuşak sıkar mısın diyordum adam teli çekiyordu fren kolu sıkılaşıyordu öylece bırakıyordu hiç bakmıyordu sürtüyor mu şry oluyor mu. En iyisi kendimiz öğrenmek abi valla hiçbiri yapamıyor, yapmıyor. Bakım için yüzlerce tl para dökseniz de. Benim yapışıma da bakmayın daha 4 üncü 5. Yapışım. Tek gerekli olan biraz sakinlik , vakit ve kaliteli malzeme.

(hub sesi çok çıkmış. telefonla çekilenlerin aldatmaca olduğunu biras anladım çünkü benimkinin hubu bile yok shunfeng 0 ses elektrikli araba gibiyim normalde ama şaşırttı beni kerata)

Pedal çevirirken kadro çok az da olsa mutlaka esniyor. Bu pabuç pedallarken sürtmüyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Oklüzal Builder
@Cihan Ali hayır videoda gözükmüyor ama aslında ona da yetecek kadar aralık var

• Beğen
Tepkiler: Cihan Ali
Elinde ne varsa onun daha iyi olduğunu iddia edenler. Diğer sorduğunuz marka hep yersiz pahalı, o adamın sattığından daha kötü, piyasada da artık kalmamış olur :D
Bir de "sana şu para olur"cular. Ben kimim ki abi bana o fiyat olsun? "Şana şu fiyat olur, seni tanımadığım için kazıklıyorum, tanışsaydık daha ucuza verirdim" mi demek oluyor hala anlamam..

Elinde ne varsa onun daha iyi olduğunu iddia edenler. Diğer sorduğunuz marka hep yersiz pahalı, o adamın sattığından daha kötü, piyasada da artık kalmamış olur :D
Bir de "sana şu para olur"cular. Ben kimim ki abi bana o fiyat olsun? "Şana şu fiyat olur, seni tanımadığım için kazıklıyorum, tanışsaydık daha ucuza verirdim" mi demek oluyor hala anlamam..
FB4DFDDB-96C5-457D-B7E1-C7337F7A3257.jpeg

Elinde olmayan ürün için "piyasada yok,üretilmiyor artık" vs gibi palavra atan esnaf.
Yıllardır kullandığım bir ayakkabı tabanlık markası var. Herhangi bir rahatsızlığım yok ama acayip alışkanlık yaptı. Aldığım yeni ayakkabıya hemen o tabanlıktan alıp koyarım. Bu ürünü de evin oradaki bir lostra salonundan alıyordum.
Bir gün yine almaya gittim, adam "artık üretilmediği için kalmadı,fabrikası da kapandı" dedi. Eve geçince nete bakayım dedim,adamların fabrikası gayette açıkmış,hatta dünyada bir çok ülkeye ihracat yapıyorlarmış. Fabrikayı aradım,sitelerinde online alışveriş olduğunu da öğrendim. Artık online olarak alıyorum ve o lostraya kesinlikle ayakkabı vermiyorum :)
Yahu benim de tabanlığa ihtiyacım var. Hangi ürün bu?

• Beğen
Tepkiler: Atasoy
İnternet tüm dengeleri alt üst etti. Dilediğimiz bilgiye sınırsızca ulaşabiliyoruz. Yani bu devirde kazıklanmamak aslında bizlerin elinde. Fiyat araştırmanı yap, incelemeleri oku, bir başka başlıkta yeni bir şey öğrendik, verilen ölçüleri kıyasla 40 litre diye satılan Semçanta heybenin 28 litre çıkması

Tekel olmasına güvenip haksız ücret isteyenler mesela... Adı lazım değil, Sirkeci'de kendini "Ustaların Ustası" diye isimlendiren bir bisikletçi, orta göbek dişlerinin üstünden kılavuzla geçmek için 80 tl istedi. Yapması 5 dakikasını almaz. "Çok söyledin" diyince iç sesini dışa verdi ve "İşine gelirse... o aleti hiç bir yerde bulamazsın (yani seve seve kucağıma oturacaksın)" dedi. Belki çocukluğundan beri bu işi yapan biri. Yani elindeki 30 senelik kılavuz kendisini 1000lerce kez amorti etmiştir. "Gerekirse kılavuzu alırım ama sana o parayı vermem" diyerek dükkandan ayrıldım. Sonra başka bir yerde aynı işi 40 tl ye yaptırdım.

Bir ürünü İnternete x fiyata satıp, mağazada X2 fiyat çekmek.
Zamanında portbagaj alacaktım; mağazanın sitesinde 75 liraydı hatta havale ile 66 küsür bişey.
Neyse dışarıda sürüyorum, yolumun üstü diye dükkana uğradım. Boşa dedim kargo beklemeyelim. Dükkana girdim önce ürüne 95 lira dediler sonra 30 lira da takmak için ücret aldılar. Bana neredeyse 2 katı fiyata maloldu bu şey.

Tabi benim hatam orada bastırmam lazımdı bu ne fiyat diye ama ben de pasif kaldım.
O gün bu gündür kapısının önünden geçmedim, bir şey alacak tanıdıklarım da hep diyorum buradan bişey almayın diye.

Kadıkoy çarşıda midyecilerden biri vardı daha dün akşam midye almak için sıraya girdim sağ taraftan sıramızı beklerken sol taraftan midyelere bakıcam diye kaynak yapan iki kişiye buyrun dedi ve adam siparişini söyledi , bende sordum kendisine beyefendi sıraya göre vermiyormusunuz diye , cevap bizde sıra yokki gelene veriyoruz..bende öyle mi peki ozaman dedim karşısındaki daha mütevazi midyeci dükkanından alışverişi yaptık .Biz eşek başı gibi sırada bekleyen 3-4 kişi konumuna düştük , terbiyesizlik had safhada.

- Tamirde parça çalmak, kaliteli orjinal parçayı söküp yerine adisinden taklit parça takmak
- İşi sündüre sündüre yapıp işçilik süresini uzatmak
- Müşterinin istediği ürün yoksa başka herhangi bir ürünü itelemeye çalışmak (24,34,42 aynakol yok 48 vereyim, 53 kadro bisikletim yok ama 48 kadronun selesini kaldırır binersin n'olcak vb.)
- Kendini patron, müşteriyi köle gibi görmek (mesela araba benim istediğim gibi sigara içerim diyen taxi, minibüs şöförleri)
- (Pandemi döneminde) mağazada müşteri varken maske takmamak.
- Taxiyi, dolmuşu yollar babasının tarlasıymış gibi sürmek, bisikletler de tarlaya giren yılanlarmış gibi davranmak.
- Takla atmış, tırın altına girmiş, direkleri ortadan kaynatılıp 1 ton macun ve direnç ile toplanmış arabayı güzelce parlatıp piyasasının üstündeki fiyata hatasız diye satmak (YouTube videoları ile ünlenen belli başlı expertizlerin adını söyleyip oraya gösterecem deyince anında geri vites yaparlar).
video kurgudur.
- Piyasada rakip istememek, tekel olup müşteriyi istediği gibi kazıklayabilmeyi arzulamak, bunun için rakiplere her türlü saldırıda bulunmak, ayakta kalabilmek için rekabete girip daha kaliteli veya daha uygun fiyatlı hizmet sunmanın işlerine gelmemesi (örneğin marketleri kötüleyen bakkallar, uberler çıktığı zaman uberlerin önünü kesip şöförü ve müşteriyi dövmüş olan taxiciler.)

Son düzenleme:
Bak sana yeni fiyattan değil eski fiyattan veriyorum diyerek 2019 kataloğu gösteren esnaf ki mal belki 4 yıldır elinde yatmaktan toz bağlamıştır.

Esnaflık zor arkadaşlar, bir sürü farklı müşteri tipini mutlu et, 30 günde bir kira, bağkur, vergi öde, adam çalıştırıyorsan sigorta öde, 3 ayda bir kira gideri ile işçi çalıştırdığın için stopaj öde, dükkanın faturalarını öde, ev geçindir, evin tonla masrafını öde, hasta olsan sana izin verecek bir amirin yok mecbur gidip dükkanı açman lazım, cenazen olsa gidemezsin, arkadaşlarınla buluşacak olsan vaktin olmaz, kısacası esnaflık berbat zor bişey.
Buradaki çok bilmiş forumdaşlar da "abi yüzü gülmüyo yeaa" diye senle ilgili yorum yapsın.
Bu ülkede yüzü gerçekten gülen birini gördüğünde sene kaçtı hatırlıyor musun sayın çok bilmiş forumdaş?
Esnafları eleştiren kişiler mümkünse "bir kaç saat" bi esnaf dükkanında çalışsın veya bir tezgahta birşeyler satsın, ondan sonra gelsin buraya yazsın. Oturduğun yerden herşey çok kolay be forumdaş.
Pandemi ile e ticaret patladı, o sevmediğiniz esnaflar bir bir dükkanları kapayıp o e ticaret firmalarında motorsikletli kuryelik yapmak zorunda kaldı. Esnaflık komple bitsin de işçi toplum olalım, kapitalist düzenin ateşli neferleri haline gelelim değil mi sayın forumdaş?
Not: bir zamanlar esnaflık yaptım, ayakta duramadım, şimdi bir esnaf dükkanında çalışıyorum.

@Kuzey Ege oraya buraya gidemeyen esnafın yanında çalışan asgari ücretli işçi de aynı zorlukları yaşarken esnafın kazandığının 10da 1ini kazanmıyor. Bende esnafın yanında çalıştım. Bir müşteri sana atar yaptıysa sonraki müşteri onun suçunu çekmek zorunda olmadığı için yeni gelene güler yüz sunardım. 1de gelen dürümü yoğunluk yüzünden saat 3te yerken yine aynı. Karşılığı ise söylediğim şeyden esnaf patron ayda bazen 30k kazanç sağlarken ki bu net kazanç brüt değil, işçisine verdiği 3k para için eli titrerdi.
Gerçi sizin dediğiniz nasıl her esnaf için geçerli değilse benim dediğim de hepsi için geçerli değil.
Ama müşteriye gülmezsen öpersen bir defa kazanırsın.
Ne esnaflar var hem pahalı satar ama müşteri ile ilgilenir.
Ne esnaflar var yüzünden nur alamazsın dükkanı sinek avlar.

Ve ne yazık ki günümüz esnafı ağırlıklı olarak öpücük peşinde. 1i 10 ile satmaya çalışırken neden internetten aldın der.

@Kuzey Ege
Esnaflarin kötü oldugunu söyleyen ve kötü olmalarini isteyen kimse yok.
Durust, çaliskan, temiz , isini seven, kendine saygisi olan esnaf herzaman her kosulda, her krizden sağlam çıkar ve para kazanir.
Evime en yakin kasaba gitmeyip 1 km ötedeki kasaptan alışveriş yapmamin sebebi budur.
Esnafligin sıkıntılı olduğu doğru.
Polis sıkıntılı, saglik calisani sıkintili, asker sıkıntıli, memur sıkıntılı, çiftçi sıkintili, bu aralar popcularla topcular bile sıkıntılı...
Kimse partıl paşanin torunu değil zaten...

Geri