Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Sevmediğiniz Esnaf Davranıșları Neler?

Scudo
Esnaf olanları kim savunacak? Kurumsal olup her şey mükemmel mi ilerliyor? Esnafı eleştirdiğiniz şeyleri acaba neden yaptıkları ile ilgili düşündük mü? Elbette art niyetli, kanı bozuk esnafı ben de savunmuyorum ama o hastası olduğumuz online alışveriş siteleri ve her sokağa banyo dolabından çeşmesi e, boya fırçasından iğne ipliğe, bebek ve tuhafiye malzemelerinden atifirize etine sütüne kadar satan kurumsal marketlerin tik ahlak boyutu sorgulanıyor mu? Şimdi bunun karşısında sattığı ürüne poşet ambalaj koymayı sarmayı bile hesap etmek zorunda kalan esnaf elbette böyle davranmak zorunda kalıyor kimi zaman.. Manav, kasap, nalbur, tuhafiye vb esnaflar iş mi yapıyor para mı kazanıyor artık? Bir de eski esnaflar yok artık diyoruz..

Genelleme yapmıyorum, iyileri elbette vardır onları tenzih ederek söylüyorum, mahalle esnafının kötü olanları yüzünden başlarına bunlar geldi.
Ben çok severim mahallemdeki elektrikçiyle, tesisatçıyla, oto tamircisi ile iş yapmayı; ama hepsiyle kötü tecrübeler yaşadım.
Veresiye değil nakit para ile iş yapmama rağmen, ararım gelmez, yalan söyler, geciktirir, randevu verdiği saate riayet etmez, garanti verdiği işle ilgili arıza çıktığında ortadan kaybolur, “abi sen git ben geliyorum” der, bir saat evde beklerim “usta gelecektin bize ne oldu” diye sorduğumda “abi takımları arkadaş götürmüş, arabanın bagajında bulamadım” diye ayaküstü yalan uydurup beni çocuk yerine koyar, daha neler de neler...
Sizler de benzerini yaşamışsınızdır. Mahalle esnafı böyle davrandığı için biz de artık daha pahalı olsa da kurumsal firmalara, internete, iadesi değişimi garantisi düzgün işleyen seçeneklere yönlendik mecburen.

Şimdi bunun karşısında sattığı ürüne poşet ambalaj koymayı sarmayı bile hesap etmek zorunda kalan esnaf elbette böyle davranmak zorunda kalıyor kimi zaman.. Manav, kasap, nalbur, tuhafiye vb esnaflar iş mi yapıyor para mı kazanıyor artık? Bir de eski esnaflar yok artık diyoruz..

1 kg poşeti ben perakende olarak 10 tl'ye alıyorum, ki bunu satan esnaf da para kazanıyo, artık toptan fiyatını da siz hesap edin.

Kendini yenileyen, değişime ayak uyduran, müşteriyi yolunacak kaz olarak görmeyen esnaflar çok da güzel iş yapıyo inanın.

@SerdarCYCoo2Bursa "Online alışveriş sitesi" bildiğin gibi sadece aracı bir mekanizma. Orda da yine esnaf satıyor ürünü.

Ayrıca, bisikletçi özelinde konuşacak olursam, bir fren ayağına internetteki fiyatından 100 tl fazla fiyat çekti bi kere biri. "madem dükkana kadar geldi, demekki internetten alıp gelmesini beklemeye zamanı yok, ben de ekstradan bi 100 lira kitlerim" fikri. "aynısını n11'de 150 liraya satıyorsunuz?" diyince de, 2-3 saniye kem küm sonra da "sitedeki fiyatları kura göre yenilemeyi unutuyoruz bazen" gibi kıvırma bir cevap...

Kastettiklerimiz böyle art niyetli, haksız kazançtan rahatsız olmayan insanlar.

Sen esnaf, istersin gelsin müşteri. Desin en pahalı bisikleti sar hemen. Kaça desin. Sen de 5000 öro. Müşteri desin 5000 öro bisiklet kalmadı ben gördüm bunu internette 6500 öro. Ben sana 6500 öro dan bir sent aşağı vermem. Hatta desin müşteri, sen bu kafa ile batarsın, sana 7000 öro desin. Sonra da müşteri desin üzerimde hiç kredi kartı kalmamış, yanımda bavulla Türk lirası taşıyorum, Nakit ödeyeceğim desin. Sorsun öro kaç lira i, esnaf desin 9.5 lira. Müşteri desin öro şimdi artar martar ben 15 lira sayıyorum 1 öro 'yu, alsana 7000 öro karşılığı 105bin lira. Bu 5 bini de çalışanlarla börek yiyin diye bahşiş bıraksın.
Kalmadı böyle müşteri. Esnaf ne yapsın?

Evet internet ortamının verdiği rahatlıkla, hakaret etmedeki cömertlik hadsahfada. Üstelik bunu çoğunlukla argo ile süsleyenler azımsanmayacak sayıda. Burada şair, kendini akıllı, diğerlerini ise non-akıllı diye yaftalamış. Yaşımız, çok şükür ithal malların yasak olduğu zamanları da gördü. Zati şahaneleri ucuza gelse anında ardını yerli ve milli ürünlere döner ve de ithal malların kucağında avutur. Bunu da bilecek kadar gözlemimiz var çok şükür. Bizim esnaf, rakip malı gömer, sattığı ürün ne ise elon maskın uzay gemisine bindirir arşa çıkarır gezdirir. Halbuki, mizan azizim mizan. Ölçü olacak, müşteriye ürünün eksilerini de söyleyeceksin.
24km de ikinci el aldığım arabayı takas ile satacağım. Piyasaya baktım 6500 7000 lira ediyor 2011 yılında. Bayiye gittik, teknik servisten bir usta geldi. Arabanın başına gelen kazaları, hataları, eksikleri, kısacası benim bildiğim ne eksik varsa söyledim. 6000 lira dese sevinçten öleceğim. Usta arabaya bindi 15 dakka sonra geldi, satış elemanına 9000 lira dedi. Gençtik, sevindik ama tansiyon oynasada sevinçten belli olmadı. Yerli ürün, yabancı vites fren sistemi kullanır. Toptan alırsan Shimano stam bi güzellik yapar. Devlet gümrük vergisini düşürür ve iç piyasada üreticimizin eli rahatlar. Olay budur kısaca.

Olayın bir de şu yönü var. Daha önce çalıştığım esnaf lokantalarında örneğin müşteri sorardı, sütlaç taze mi? Ben de dün yapıldı veya iki günlük dediğim zaman, müşteri sipariş vermezdi. Çünkü duymak istediği bu değil. Ben alışverişlerimde ve diğer sosyal ilişkilerimde karşı tarafa yalana sevkedecek sorular sormam bu yüzden. Herkes doğruyu ifade ve idrak edebilecek olgunlukta olmuyor.

Arkadașlar kimse küçük esnafa karșı ya da düșman değil, bu durumu çoğu kendi kendine yaptı. Geçenlerde gördüğüm bir durumu anlatayım size.

- Dostum seni her zaman çalıșırken görüyorum, sen her gün mü çalıșıyorsun?
- Yok abi, haftada 6 gün.
- Günlük kaç saat çalıșıyorsun?
- Abi 10 buçuk saat çalıșıyorum günlük.
- Mesai ücreti alıyor musun peki?
- Yok abi, asgari ücretle çalıșıyorum.

Bunu söylerken birileri duyar diye sağa sola bakarak söylüyordu, belli ki çalıșmak zorundaydı diye ben de üstelemedim.

Böyle bir durumda o dükkandan bir șeyler almam ben! Sadece tanıdık çevremde ișçilerinin hakkını yiyen o kadar çok insan var ki.

Haftada onlarca saat fazladan mesai yapan çalıșanlara sahip ama çoğunun hak ettiği maașı vermeyen çok kiși tanıyorum, çoğunu da Cuma namazında yan saflarımda görüyorum. 🙄

1981 yılında annem ve babamın kredi kartı yoktu. Bakkal veresiye defteri tutardı. Ülker bisküvi ve gofretler 30x30x30 cm küp kutularda kiloyla satılırdı. Hijyen kelime olarak dilimize daha uğramamıştı. Beyaz eşyacı ismail amcaya gider senetle beyaz eşya alınır, sümerbanktan gaffur piyasası dikilsin diye kumaş beklenirdi. Hayat yavaştı o zamanlar. Şimdi kimsenin beklemeye tahammülü yok. Esnaf yavaş kalırsa, net söylüyorum batar. Hızlılık samimiyetsizliği ve ilişkilerde sığlığı getiriyor. Ben izmirde 3, ankarada 1 bisiklet esnafı ile eski günlerin uyumunu sağlayabiliyorum. Üstelik hala. Ama bu süreç izmirde biriyle 1992 de, diğeri ile 2011 de, üçüncüsü ile 2016 da başladı. 1994 ten beri de Ankaradaki esnaf ile iyiyiz. Hız beraberinde yalapşap bilgiyi getiriyor. Tüketici yada müşteri ne derseniz deyin, google çağında herşeyi bildiğini sanıyor. Forumlarda her zaman doğruların yazıldığına iman ediyor, para bende güç bende yaklaşımı hakim. Merhaba ben şu * marka bisikleti alacağım ne kadar ? 1000 euro. Diye yanıt aldığından itibaren falan yurt dışı sitesinde 300 euro ile bir başlıyor bazen orada bulunma gafletinde olan benim bile sinirlerim zıplıyor. Esnaf bu müşteriye göre şekilleniyor. Sonuçta bu başlık açılıyor ve herkes sıkıntısını yazıyor.

Fiyat bekletimizi yazarken yaklaşık 2 saat önce arkadaşımın başına gelen olayı yazayım da kimse bana Türk esnafını (işini iyi yapanları tenzih ederim)savunmasın. Kendisi 52 T oranına geçmek için aynakol dişlisi bakıyor House Of Bike firmasında buluyor ve online sipariş vermeden önce firmaya yakın olduğu için online olarak alacağım ama firmanızdan teslim almak istiyorum diye arıyor firmayı. Telefonda Özlem hanımla görüşüyor ve Özlem hanım ürünün siyah renginin stokta olmadığı söylüyor sonrasında birden bire site tadilata giriyor tatam sonrasında stokta olmayan dişlimiz (link) şapkadan 709 TL olarak çıkıyor. Şimdi ben bu firmadan alışveriş yapar mıyım artık. Kendi güncelleme hatanızı başkasına yıkmak nedir. Bu esnaflık anlayışına uyar mı?
Bu arada yazmayı atlamışım ilk fiyat 580 TL.

Şahsım adına hareketlerini vs geçtim artık işini düzgün yapsın insan kandırmaya çalışmasın yeter. İşini düzgün yapan esnaf gerçekten çok azaldı. Artık öyle bir duruma geldim ki en ufak sorun için Anadolu yakasından avrupaya geçip işimi hallediyorum sırf düzgün işinin ehli insan olduğunu bildiğim esnaf için.

Şahsım adına hareketlerini vs geçtim artık işini düzgün yapsın insan kandırmaya çalışmasın yeter. İşini düzgün yapan esnaf gerçekten çok azaldı. Artık öyle bir duruma geldim ki en ufak sorun için Anadolu yakasından avrupaya geçip işimi hallediyorum sırf düzgün işinin ehli insan olduğunu bildiğim esnaf için.
Katılıyorum. Geçen gün sele bakma ve alma amacıyla velo İstanbul'a gittim. Alma niyetiyle geldiğimi de bildirdim. Oradaki arkadaş (kendi ayıbım adını almadım) şikayetimi anlatınca abi getir ayarlayalım sonra tekrar denersin dedi.
Kış vakti 1000 tl üstü satışı erteledi.
Bu yüzden yakındaki esnaflar yerine Bakırköy'e götüreceğim bisikleti bundan sonra

Katılıyorum. Geçen gün sele bakma ve alma amacıyla velo İstanbul'a gittim. Alma niyetiyle geldiğimi de bildirdim. Oradaki arkadaş (kendi ayıbım adını almadım) şikayetimi anlatınca abi getir ayarlayalım sonra tekrar denersin dedi.
Bu yüzden yakındaki esnaflar yerine Bakırköy'e götüreceğim bisikleti bundan sonra
Sercan olabilir adı. Ben de bir kere Rock Shox amortisör tamir ettirmişitm. Söz verdiği zamana yetiştirmek için gece boyu uğraşıp,ertesi gün teslim etmişti.

Sercan usta, Enes usta, ben de onlar gibi işine ve müşterisine saygılı esnaf az gördüm, kesinlikle tüketimden önce sorununu çözmeye yönlendiriyorlar.

Seni süzüp yolunacak tavuk gibi gören esnaf gördüm mü, başlarım bilmeyen kişi ayaklarına, sorarım onu bunu şunu. Genellikle bu tipler seni 5 dk da yolmaya baktıkları için yüzeysel cevaplar verip geçiştirir. Paranı almaya bakar. Ben de sonra yüzüne iyice vururum, o vermediği bilgiye boğarım onu, hani öyleydi bak bu da böyle hani şöyleydi falan, sonlara doğru yolamayacağını anladığında pes eder bazen hırçınlaşır, defolup gitmeni ister, o gün bitsin ister bir an önce.

Zevkle işkenceyi uzatıp hiç bir şey almadan giderim. Az bile...😁

Ankarada bir bisikletçi var. Bir uğrayayım dedim 4 sene evveldi. Oğlunu gönderdi yanıma. Çocuk 10 yaşında var yok. Biyik altından güldüm istemsizce. Bebeye, bir aksesuar gösterip ne kadar dedim. Bebe bana bakıp, o pahalı dedi.

Ne sattığını, neye yaradigini, muadili marka ve modellerle farkını bilmeyen, sordugunu anlamayan aynı teraneyi geveleyen esnaf :)

En cok bisiklet bakmaya gittiginde karsilasirsin:
''shimanolu bu. bakayım 3, eee 9 evet 26 vites, yok 27 vites''
''hıı? kadro boyu? hepsi aynı abi renklerini mi diyorsun yoksa?''
''dişli oranı mı?''

Birde mahalle bisiklet servisleri vardir:
''hallederiz abi... bizde bir bu jant var ama on numara... markasi? aluminyum bu jant 26 herbisiklete olur. senin jant ölmüş bununla yaparız yarın gel al!''

Geri