Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İnceleme Triban RC500 - Adventure/Gravel bisiklet üzerine bir inceleme

Scudo
En baştan beri disk frenli bisikletlere pek ısınamıyordum. RC 500'ü almadan önce 'disk frenleri daha sonra kumpas frenlerle değiştiririm' diye bir seçenek vardı kafamda. Tabii jantları buna göre güncelleyecektim. Aldıktan sonra farkettim ki arka fren kablo yönlendirmeleri, disk frenli tasarlanmış bir bisiklette yok tabii ki. :) Arka frenin üst borunun altından gitmesi gereken kablo kılavuzları yok. Tüm kablolar alt borunun altından geçiyor. Ama mekanik de olsa disk frenlerden memnunum. Frenleme dozu çok yerinde hiç arka teker kilitlenmesi yaşamadım. Kafamdan klasik kumpas fren seçeneğini çıkardım bu şekilde.

• Beğen
Tepkiler: sccetin
TR de yok sanırım
Evet ben bulamadım wiggle’da dahil, orada bir tane buldum o da dişli değil bayağı düz gibi bakalım isviçreden gelecek olanlar var aileden o tarafta bakıp bulursam getirteceğim nasipse. İnada bindi :) bu bisiklete onları takmam lazım :)

• Beğen
Tepkiler: altayfun
Merhabalar,
Ben de Triban RC 500'lüler kervanına katıldım. Çok sürme şansım olmadı ama genel olarak memnunum.

Öte yandan haftasonu eski bisikletimden aksesuarları aktarıp genel ayarları kontrol ederken bir şey gözüme çarptı. Ruble pedal boştayken sürekli yalpalıyor. Eski bisikletimi kontrol ettim ondan böyle bir sorun yok.

Bugün bisikleti aldığım Decathlon Ritim İstanbul'a uğradım. Videoyu gösterdim (bisiklet yanımda değildi). Sağolsun çok ilgililer hemen oradan sıfır bir bisiklete baktılar ondan da aynı sorun var. Arka göbeği söktüler taktılar ama çözüm olmadı. Büyük ihtimal freehub'dan dolayı dediler ama araştırmaya devam edecekler. Sorunun anladığım kadarıyla rublenin gevşek montajı vs. ile ilgili değil.

Aynı sorun sizde mevcut mudur? Diğer sorum bu gerçekten kafaya takılacak bir sorun mudur?
Bu arada bir resim de buraya bırakıyorum. Umarım kendisiyle daha güzel bol manzaralı fotolarımız da olur.

Hayırlı olsun güzel günlerde pedallayın. Birşey dikkatimi çekti , taktığınız çamurluk setinin modeli ve linki var mı ?

Teşekkürler.

SKS Speedrocker. Wiggle'dan almıştım. Kenarda duruyordu çünkü disk frenli bisikletim yoktu. :)
Gravel hayalleri suya yatınca Triban'a nasip oldu. 42'ye kadar lastik desteklediği yazıyor ama ben 35 ile kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr
@Haldun A.

Kaset rublelerde olmaz. Vidalı rublelerde olur. Maliyeti düşürmek için daha pahalı olan kaset ruble yerine vidalı ruble takmış Decathlon anladığım kadarıyla. Gayet normal bir durum. Rublede sorun yok yani. Ruble Shimano hg bilmem kaç 11-32 t falan ise vidalı ruble vidalı göbek takmışlar. Sora göbek ve ruble takmaya göre maliyeti yarı yarıya azaltır.

Şimdi anlaşılıyor 4500 liraya sora setli gravel satıp nereden kâr ettikleri...

(kaset ruble)Microshift CS-H092 9 vitesli 11/13/15/17/19/21/24/28/32
benim bisiklette herhangi bir sıkıntı yok.

Carraro Sportive 220 sahibi, acemi biri olarak sormak istiyorum. :)
Rublenin kaset mi, vidalı olduğunu nasıl anlıyorsunuz? Ve vidalı olması daha mı avantajlı?

bende şimdi baktım ve bir sıkıntı gözükmemekte. bir fotoğrafta bende olsun Dumanım yeşillerle güzel gözüküyordur umarım :) Fotoğraf kalitesi için özür dilerim telefonumum kamerası biraz kötü :agla:

@Haldun A. ayaklığı nereden aldığınız söyleyebilir misiniz?

Carraro Sportive 220 sahibi, acemi biri olarak sormak istiyorum. :)
Rublenin kaset mi, vidalı olduğunu nasıl anlıyorsunuz? Ve vidalı olması daha mı avantajlı?
açıklamak isterim ama işin erbaplarından Fırat Delan varken bana laf düşmez buyrun efenim.

@Haldun A. Hayırlı olsun bisikletiniz. Sanırım freehub'ın gevşekliğinden kaynaklanıyor. Kaseti söküp freehub'ı sıkmak gerekiyor sanki.

Merhaba. Bende RC500 ve carraro go arasında kaldım. 50 beden tek bu modellerde bulabildim. Sizce hangisi daha uygun olur. RC 500 Gravel tarzı kullanımlara uygun mu?

Merhaba. Bende RC500 ve carraro go arasında kaldım. 50 beden tek bu modellerde bulabildim. Sizce hangisi daha uygun olur. RC 500 Gravel tarzı kullanımlara uygun mu?
35'e kadar lastikler genişletebiliyor, ayrıca anything caseler için maşa da delikler 9kg'a kadar taşıyabiliyor, kadro ömür boyu garantili ve ayrıca bagaj takma çamurluk için maşada ve kadroda bağlantı yerleri bence büyük avantaj. fiyat olarak carraroyu peşin daha ucuza bulabilirsiniz ama decathlonda indirim yok :) fakat bisiklet işi gönül işi; gönlünüze hangisi yattı ise onu tercih etmelisiniz acizane tavsiyem. tavsiyeler benim için avantaj olduğu için ben Triban RC 500'ü seçtim. Son olarak şunu da eklemek isterim benim şanssızlığımdan bilmiyorum ama bisikletçi esnafın çok bilgisi olmadığını gördüm amaç sadece bisiklet satmak, decathlondan bisikleti aldınız garantisi var ve muhattabınız var; ama bisikletçiler bisikleti sattıktan sonra tamamiyle unutuyorlar seni en azından ben bu şekilde deneyimledim. En kısa zamanda gönlünüze uygun bisikleti alır ve keyifle kullanırsınız inşallah, şimdiden sağlıkla huzurla pedallamalar :))

@serhanaltintas teşekkür ederim cevapladığınız için. Birde aklıma kg takıldı. G0 ait bir kg bulamadım.Sizin bilginiz var mı?

@Haldun A. aynı durum bende de var. arka dişliler slalom yapıyor. bunun bir sorun olup olmadığını bilmiyorum ama daha önce kullandığım bisikletlerde böyle bir durumla karşılaşmamıştım. yaklaşık 270km civarında kullandım bir sorun olmadı şimdiye kadar ama aklım hep orada. bir çözüm yada gelişme bulduysanız paylaşın lütfen

@Haldun A. aynı durum bende de var. arka dişliler slalom yapıyor. bunun bir sorun olup olmadığını bilmiyorum ama daha önce kullandığım bisikletlerde böyle bir durumla karşılaşmamıştım. yaklaşık 270km civarında kullandım bir sorun olmadı şimdiye kadar ama aklım hep orada. bir çözüm yada gelişme bulduysanız paylaşın lütfen

Aşağıdaki ParkTool videosunu incelediğimde bunun bir sorun olmadığını söylüyorlar. Özellikle 02:55 sonrasını izleyin.

@Haldun A. ayaklığı nereden aldığınız söyleyebilir misiniz?

Park ayağını da decathlon'dan almıştım. Ama eski bisikletimden söktüm yenisine taktım. Hala stokta var mıdır bilemiyorum.
@Haldun A.

Kaset rublelerde olmaz. Vidalı rublelerde olur. Maliyeti düşürmek için daha pahalı olan kaset ruble yerine vidalı ruble takmış Decathlon anladığım kadarıyla. Gayet normal bir durum. Rublede sorun yok yani. Ruble Shimano hg bilmem kaç 11-32 t falan ise vidalı ruble vidalı göbek takmışlar. Sora göbek ve ruble takmaya göre maliyeti yarı yarıya azaltır.

Şimdi anlaşılıyor 4500 liraya sora setli gravel satıp nereden kâr ettikleri...
Paylaştığım videoyu lütfen izleyin. Sorun teker boşta döndüğü zaman yani pedal çevrilmediği zaman oluyor. Pedal çevirirken bir problem yok. Ayrıca ruble kaset ruble.

Merhabalar, RC500 sahibi olarak aranıza katıldım. Videodaki gibi rublede bir boşluk mevcut, ama herhangi bir yalpalama yok.
Benim de dikkatimi çeken nokta şu oldu.
İyi olmadığını biliyorum ama zincir çapraza düştüğünde (ön büyük-arka büyük, ön küçük-arka küçük dişli pozisyonu) ön aktarıcıda sürtme oluyor.
Ayarlamaya çalıştım ancak hafifte olsa devam ediyor. Sizde de böyle mi yoksa bir ayar sorunu mu?

Geri