Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Vegan beslenme

@iksis

Hocam çok kibirli olmayın insan olarak, unutmayın dinazorlar vardı sizden önce :D Bizim de yaşamımız bir üstün tür gelene-çıkana kadar, güneş yok olana kadar yahut :D

@ASAP Rocky
Zorlanılacak bir noktayı yazdınız, onu soracaktım. Dışardayken acıktıklarında ne ile gideriyorlar. Gerçekten imkansız gibi bir şey yanında taşımadığın zaman.

Scudo
Dino lar zamanında insan yokmuydu acaba :D Baktı ki doğa dino lar insana zarar veriyor dino ları yok etti insan kaldı :D

• Beğen
Tepkiler: Denizcagan
@Ahmet Bilge Kaan AKIN hiç bir fikrim yok :eek:ops: kadıköyde bildiğim bir tane vegan yemek yapan ver o kadar, hani spor yapmayan kişi yine sabah evden çok erken çıkmıyorsa iyi beslenip akşama kadar bir şekilde idare etse yine evde yer ama spor yapan ya da erken evden çıkan kişi için cidden zor. Bir süre denemek lazım süreci başka türlü ne yaşanıldığını anlayamayız galiba

Aynen et yemeyin et yemek çok kötü, et yerseniz hayvanlar ölür. Vejeteryan olun beyler, bize daha çok et kalır.

• Beğen
Tepkiler: Denizcagan
@Ilter Elmas
Simidin içerisinde yumurta olduğunu düşünmüştüm de yokmuş, kızarması için pekmezli su kullanılıyormuş.
Poğaça'nın üzerine yumurta sürülüyor ama :(

@iksis
:):):)
Kusura bakmayın ve lütfen kötü algılamayın ama hocam yazdıklarınızı okuyunca veteriner hekimden ziyade kasap olduğunuzu düşündüm..

@Ahmet Bilge Kaan AKIN
Bence elden geldiğince kaçınmak daha önemli. Yani bunun içinde yumurta varmış, buna süt konuyormuş diye aşırı ayrıntıya girmek yerine, direkt marketten süt veya yumurta almamak şeklinde de sisteme hizmet etmemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer türlüsü yukarıda yazıldığı gibi pek mümkün değil. Hatta olay, çiftliklerde etleri ve sütleri için sömürülen hayvanların gübreleriyle büyütülen bitkileri yememeye kadar gider ki, bu da ölmek demek oluyor.

Vegan beslenme pahalı da olabilir ucuz da.
Yayla marka bulgur var, içine chia tohumu, mercimek, sebze, domates vs vs koyup çeşit çeşit satıyorlar. Mercimek, nohut, mısır, pirinç, barbunya falan çok ucuz. Sebze meyve çok ucuz.
Ama gidip soya sütü alicam, vegan protein barı alicam dersiniz pahalı olabilir.

Ben bir hastaligimdan dolayı geçici olarak vegan besleniyorum bayağı ucuz geldi. Acaip de doyuyorum, nasılsa et yemiyorum diye istediğim gibi doyuruyorum kendimi. Ama soya sütü, soya peyniri, vegan bar vs almıyorum. Zeytinyağlı sebze yemekleri tahıl hububat vs mis gibi oluyor.
Sabah simit ve tahin pekmez, öğlen sebze ve bulgur, akşam makarna sebze, hububat vs çok güzel ve ucuz oluyor. Arada ikea'nin veggy koftelerinden yiyorum, veggy soyali yemeklerinden yiyorum, sebzeli soya soslu çin yemeklerinden yiyorum. Hepsi bayağı protein içeriyor 9 ana amino asit alıyorum, sporda performansim arttı, daha iyi uyuyorum, öğleden sonra uyku bastirmamaya başladı.

Benimkisi vicdandan çok sağlık yüzünden olduğu için peynir, et vs (eskiden bağımlılık derecesinde yememe rağmen) canım çekmiyor. Çünkü peynir yesem et yesem kötü hissedeceğimi biliyorum.

Bu arada ayı gibi et yerken (buzdolabı kuzu kavurma dolu) b12 ve d vitamini eksikliği çıkması da çok ilginç geldi bana. Türkiye'de b12 ve d vitamini eksikliği de cok yayginmis. Haksiz, uykusuz, kilo alma vs gibi şikayetler varsa bir baktirin derim...

Ben bu kadar güzel bir sporla uğraşan aynı zamanda şuraya bir sürü okuma ve izleme tavsiyeleri sunulmasına, bilgiler paylaşılmasına rağmen hiç birini okumadan, izlemeden geçerek fikirlerinin doğruluğunu biraz bile tartmayan din, her şey bizim için yaratıldı kisvesi altında düşünen, "bitkisel proteinle hayatınızı sürdüremezsiniz", "veganlık çok pahalı", "veganlık garip insanların kendilerini toplum içinde gösterme şeklidir" gibi söylemlere sahip kişilerin bulunduğu yerde olduğuma çok şaşırıyorum. Hemen okuyun değişin, bırakın hayvansal ürünleri demiyoruz, diyemez de kimse illaki herkesin bu şekilde bir yaşam sürdürmesi beklenemez ama saçma sapan cevaplar vermeniz bana ancak kendi düşünceleriniz dışında olan fikirlere verdiğiniz değeri gösteriyor. Çoğunuz için dalga konusu olmuş bu başlık altında bir nebze olsun birilerine fikir, bilgi verebilmişsem ne mutlu. Dünya çapında vegan olup çok ağır sporlarda başarılı olan insanları da (Frank Medrano, Torre Washington, Nevşin Mengü vb.) görmezden gelebilenlere de hayret etmeye devam edeceğim :)

Ankara'da vegan yemek bulmanın zorluğu ile de yazısı geçmişken bilgi vermeye çalışayım, neredeyse 10 adet yer var vegan opsiyonlar bulabileceğiniz hem çok uygun fiyatlara hem de gayet sağlıklı olacak şekilde, gece saat 00:00'a kadar sipariş verebiliyorsunuz ayrıca. Ha ben elimden geldiğince kendim evde hazırlayarak çıkıyorum veya evde yiyip öyle çıkıyorum, bir zaman sonrasında da alışmış oluyorsunuz istek olduktan sonra. Kadıköy'de de bir adet yer var falan denilmiş, Kadıköy belki de dünyada en dar alanda en fazla vegan opsiyonun olduğu yerdir 04:00'e kadar eve servis bile verebiliyorsunuz, dilerseniz tek tek paylaşabilirim iletişim adresleri ile yerlerin bilgilerini.

Pahalılığı ile alakalı konulara gelecek olursak, nihayetinde yeni gelişen bir sektör bitkisel süt bazlı, bitkisel protein bazlı ürünlerin üretimi, dolayısıyla biraz zaman geçecek ürünlerin gerçek fiyatlarını bulması. Bu zamana kadar eğer cidden istekliysek ve tek sorun maddi konularsa veganlığa geçmek veya devam ettirmek adına indirim zamanlarını kovalamak, kendi imkanlarınız ile yapmak ki kesinlikle önerim bu yöndedir vaktiniz varsa ve biraz mutfak işlerinden anlıyorsanız veya çoğu zaten çok gerekli olmayan ürünleri hayatınıza sokmamak olabilir.

Bitkisel proteinlerin tamamının sindirilemediği söylenmiş, bu da tamamen hatalı bir paylaşımdır, zira bitkisel proteinlerin çoğu gayet sindirilebilirken asıl hayvansal proteinlerin sindirimi çok zor olmakta ve bu nedenle çoğu sindirilemeden dışkılanmakta ve bu zor sindirim sürecinde sindirim sisteminize ve dolaylı olarak bağışıklık sisteminize zarar vermektedir yaşadığımız şişkinlik de cabası bu süreçte. Annem bağışıklık sisteminin çok güçlü olmaması nedeniyle her ay soğuk algınlığı yaşayan ve antibiyotik almadan da iyileşemeyen birisiyken benimle beraber başlarda mecburen bitkisel ürünlere geçip geriye dönüp baktığında 10 aydır antibiyotik kullanmadığını ve hasta olmadığını fark ederek hayvansal ürünlerin bağışıklık sistemine verdiği zararı görmüş ve veganlığa bakış açısı değişmiştir.

Dolayısı ile kulaktan dolma bilgiler ile şu şöyledir, bu böyledir, bu olamaz gibi söylemleri bırakıp biraz merak ederek araştırın lütfen, korkmayın vegan olunca bir şey kaybetmiyorsunuz. Din ile konuyu bağdaştırıp onlar bizim için yaratıldı diyecekler için saygı duyuyorum kendilerine, kutsal kitaplar içerisinde tüm yaratılanlara eziyet edilmemesine bir çok yerde vurgu yapılarak hadislerde canlılara yaptığı yardımlara karşılık kişilere cennetin kapılarının sonuna kadar açılacağı müjdelenmiştir. Ayrıca ilk emri oku olan bir dine mensup kişilerin araştırmadan kendi bilgilerinin en doğrusu olduğunu öne sürmesi de ne kadar garip bir çelişkidir?

Lütfen rica ediyorum sadece bu konu için değil, araştırmaya çalışalım, elde edeceğimiz bilgiler ışığında kendi bilgimizin doğru olduğunu bulmamız bile bize farklı bakış açıları kazandıracaktır.

Sevgiyle.

@Pureal siz bu başlık altında bilgi ve tecrubelerinizi paylaşmaya devam edin . Illaki faydalanan olacaktır. Diğer konu ise noktalama isaretlerinden sadece noktayı kullanmamiz sonucudur. Soru işareti ,virgül ,iki nokta üst üste kullanmiyoruz. Sadece söz söyleyip sonuna nokta kullanıp kestirip atıyoruz. " ne diyorsak o " mottosunun yaşamdaki sonucu.

Yahu bu bir felsefedir, yaşam tarzıdır velev ki "inançtır" niye ötekileştiriyor herkes birbirini anlamıyorum. Adam hayvansal ürünleri tüketmiyor ve mutlu, geri kalanı seni beni ilgilendirir mi ?. Şahsen et yiyince mutlu olan bir insanım ve sağlığım elverdiği sürece hiçbir güç beni bu zevkten mahrum bırakamaz peki bu durum vegan adamı ilgilendirir mi ?. Ben et yiyince normal oluyorum da, adam et yemeyince niye anormal olsun, normalliğin kriteri bu mudur :) insanları kategorize etmeye bayılıyorsunuz.

Veganliğın uzun vadede insan üzerindeki etkilerini ortaya koyan bilimsel bir çalışma varsa öğrenmek isteriz. Merak ettim.

Vegan beslenmek çok pahalıymıș arkadaş.

Kurufasulye pilav yemek, kabak, patlıcan yemek, salata yemek, domates soğan yemek, mercimek yemek çok pahalıymıș arkadaş.

Nohut, biber dolması, ıspanak, pırasa, patates kızartması, yaprak sarması bunlar çok pahalı olan bitkisel yemekler.

Ama hayır, pirzola, kebab, köfte, kanat bunlar çok ucuz yemekler. Hatta en ucuzu kıyma..... (kilosu 50TL)

@Onur YCL Birçok çalışma mevcut esasında, sizinle birkaç kontrollü ve çok kişi üzerinde uygulanarak sonuçlandırılmış çalışma raporlarını aşağıda sizinle paylaşıyorum.

-Tip 2 Diyabete yakalanma riskini konu alan 60.000 kişi üzerinde kişinin katıldığı çalışma ((link)) gösteriyor ki vegan olan kişilerde diyabete yakalanma riski çok daha düşük vegan olmayan kişilere göre.

-Metabolik Sendrom (diyabet ve kalp hastalıklarının bazı öncüllerinin birlikte bulunması durumu) riskini konu alan 700 civarı bireyin katıldığı çalışmada ((link)) vejetaryen beslenenlerin metabolik sendroma yakalanması riskinin çok daha düşük olması nedeniyle tip 2 diyabet ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma konusunda daha az riske sahip olduğu sonucu çıkmıştır.

-Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention dergisinde yayımlanan araştırmada vegan beslenmenin kanser oluşumu üzerine etkilerinin araştırıldığı çalışmaya 69,120 katılımcının dört yıldan uzun bir süre izlenerek vejeteryan olmayanlar, yarı vejeteryanlar, lakto vejeteryanlar (süt ürünleri ve yumurta tüketenler), pesketaryenler (süt, yumurta ve balık yiyenler) ve veganlar olmak üzere dört kategoriye ayrıldı. Vejeteryan olmayanlara kıyasla veganların kanser riski yüzde 16 düşerken, vegan kadınların meme, yumurtalık ve rahim kanseri gibi diğer spesifik kanser risklerinin yüzde 34 azaldığı görüldü. (Tantamango-Bartley Y, Jaceldo-Siegl K, Fan J, Fraser G. Vegetarian diets and the incidence of cancer in a low-risk population. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. Published ahead of print Nov. 20, 2012.)

-American Journal of Cardiology dergisinde yayımlanan bir çalışmada, az yağ içeren vejetaryen beslenme biçiminin LDL’yi yüzde 16’lara kadar, besin değeri yüksek vegan beslenme şeklinin LDL kolesterolü yüzde 33’lere kadar düşürdüğü belirtilmiştir. Bitkiye dayalı yüksek lif içeren yiyecekler kolesterolü düşürmektedir.

Daha birçok bu yönde çalışma mevcut ki ben kendimde olan değişimleri de her 6 ayda yaptırdığım kan testleri sonuçlarını sizlerle paylaşabilirim dilerseniz. Emin olun çokça faydası var en çok da vicdanınız eğer rahatsızsa endüstriyel üretim sebebiyle işkenceye maruz bırakılan hayvanlar nedeniyle vicdanınızın rahatlamasıyla ile gelen hafiflemeye :)

Haricen alınması gereken birçok destekten bahsedilmiş daha önceki konularda da, bir veganın haricen alması gereken tek destek B12'dir, nedeni B12'nin üretiminin tek kaynağı bakteri aktivitesi olmasıdır. Daha önceleri (toprak ve bitkiler ıslaha uğrayarak bozulmadan önce) toprakta bitki köklerinde bulunan b12 üreten bakteriler sayesinde yenilen bitkiler ile birlikte ihtiyacımız olan b12 yi karşılayabilirken artık bu hiçbir şekilde mümkün olmadığı için b12'yi mecburen laboratuvar şartlarında bakteriler üzerinden üretilerek veganlara hap olarak, vegan olmayan kişilere ise hayvanların yemlerine karıştırılarak endirekt şekilde verilmektedir. Et tükettiğim zamanlarda 200pg/ml iken (referans aralığı 211-946 pg/ml) şu anda 450 seviyelerinin üzerinde bulunmaktadır ve eksikliği ciddi sorunlara neden olmaktadır, yani et yiyoruz b12 alıyoruz diye sevinmek veganlar hapla alıyor bunu diye kötü olduğunu düşünmek yerine biraz araştırıldığında en doğrusunun hangi yol olduğunu bulmak çok da zor olmayacaktır diye düşünüyorum.

@Ozan k. yağlı yiyeceklerden uzak durabiliyorsanız ki 4 kilo diyet öncesi verebildiyseniz gayet güzel bir şekilde uzak durabilmişsiniz demektir, istediğiniz kilolara beklediğinizden daha hızlı ulaşacaksınız demektir :) Karbonhidrat değil korkmamız ve uzak durmamız gereken yağlı ve işlenmiş şekerli ürünler, onlardan uzak durduğumuz az sağlık hemen beraberinde geliyor ^^

@Pureal vallahi uzun yıllardır diyet yapıp kilo aldığımdan (hashimato var) psikolojim yıprandı ve vegan beslenirken diyet yapmadım, bir de onunla uğraşmak istemedim. Bayağı doyuyorum ve tokum, gene de 2 haftada 4kg çok iyi. Ama kiloyu başka türlü de veririm o problem değil, asıl güzelliği kendimi hafif hissetmem. Merdiven çıkıyorum Bisiklet sürüyorum, koridorda yürürken bile o kadar enerjigim ki kendime şaşırıyorum. Moralim düzeldi. Belki de sürekli böyle kalabilirim çünkü eski günlere dönmek istemiyorum.

Forum genelinde siyaset ve din içerikli tartışma yapmak yasak olduğu gibi sağlık bölümü altında bilgi, bilimsel tartışma, ilgili, tematik soru sormak ve teşekkür mesajları haricinde trollemek, konuyu dağıtıcı mesaj yazmak ve cehaletin verdiği cehaleti sergileyebileceğin meydanı bura sanmak yasaklanmalı. yol bisikletlerinizin fotoğrafları başlığı altında bile bu başarılmış durumda.

• Beğen
Tepkiler: HasanTiçır
@iksis Hocam siz bu bilgi ile lütfen konuşmayın. Yani tabii herkesin hakkı vardır ama bazen öyle gerice şeyler söyleniyor ki, sus demek zorunda hissediyorum. Her şey senin egon için değil bu dünyada. Daha çok okursanız , empati kurup, bencillikten kurtulursanız anlayacaksınız. Bu da şu forumda yazdığım en sert mesajdır. Tüm canlılar senin için yaratıldı evet.

@Pureal b12 ile iligli bir şey diyeyim, eğer ormandan akan bir sudan su içerseniz dahi b12 alabilirsiniz. Tabii suyun endüstriyel şekilde kirletilmemiş olduğunu varsayarsak :/

Doğadan uzak kaldığımız için b12 alamıyoruz gibi bir sonuç da ortaya çıkıyor.

Geri