Wiggle

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.089
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Silip doğru yere yazdım

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
Yurtdışından girişte yolcu beraberi eşyalara kişibaşına 430 Euroluk muafiyet geldi. Örneğin 1000 Euroluk bir jant seti ile 2 kişi yurda giriş yapsak vergiden muaf tutulacak kısım 860 euro olur mu? Saçma gelebilir ama yolcu başına muafiyet diye okuyunca emin olamadım.
Jant setini ön arka ayrı alıp ayrı fatura kestirirseniz neden olmasın? Aksi halde bagaj bekleme bölümünde 3-5 insan bulan herkes aynı şeyi yapardı.

Tevfik00

Üye
Tepki
11
İsim
Tevfik
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sipariş ettiğiniz eşyalar ithalat gümrük mevzuatında Tareks denilen; yani kabaca ticari kalite denetimine tabi eşya statüsünde çıkmış.
Buradaki taşıyıcı firma dolaylı yoldan sizi temsile yetkili olsa dahi bir eşya Tareks denetimine tabi olduktan sonra mutlak suretle bu denetim için
kendilerine noter onaylı taahhütname ve diğer evrakları vermeniz gerekir. Aksi durumda denetim başvurusu yapamazlar ve eşyanızı gümrükten çekemezler. (Tareks başvuruları için de devlete ödeme yapılmaktadır).

İki tane seçeneğiniz var; ya dedikleri evrakları kendilerine sunup ödemeyi yapacak ve eşyaları alacaksınız ya da geri iadesini talep edeceksiniz.

Evet, maalesef dediğiniz gibi. Solmaz az önce attığı maille nedeninin wetsuit olduğunu belirtti. Aşağıdaki maddeye takılmış gönderi.
-------------------------
Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Ürünleri - Bazı Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Ürünlerinin Denetimine İlişkin Tebliğ (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2022/18)

Bazı tekstil, konfeksiyon ve deri ürünleri; insan sağlığı, can ve mal güvenliği, çevre ve tüketicinin korunması amacıyla Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkındaki Yönetmelikte belirtilen limit değerlere uygunluğu yönünden Bakanlığımızca ithalat aşamasında denetlenmektedir.
------------------------

Sadece gönderinin yüzde 30'u olan 830 küsür lirayı ödeyeceğimi düşünürken. Solmaz'dan gelen mailde

Ordino Ücreti: 500 TL
Gümrük Müşavirliği İşlem Ücreti: 500 TL
Ardiye & Antrepo Ücretleri: 1270 TL (Bu tutar her geçen gün artıyor)
Vergi Ücreti: 830 TL
Avans Ücreti: 500 TL (Bu tutar başka bir masraf çıkmazsa size geri ödeniyormuş)

Toplamda 3600 TL (bugün ödersem) ödemem gerektiği yazıyor. Tabi ki yukarıda belirttiğim evrakları da toplamam gerekiyor :)

PTT’den geliyor olsa yukarıdakilerden sadece Vergi Ücreti kalemini ödeyecektim. Çok ilginç gerçekten.

İade istediğimde ortalık daha da karışıyor;
İthalat ardiye (Bugün): 4110 TL
İhracat ardiye: 1000 TL
Mawb: 1250 TL
İhracat navlun: 1500 TL
Damga pulu: 176,7 TL
Gümrük muayene: 200 TL
Hammaliye: 60 TL

Toplamda 8296,7 TL (bugün ödersem) isteniyor. Şaka mı bu?

Geriye sadece hiçbir şey yapmamak kalıyor. Gönderi belli bir zamanı doldurduğu zaman imha edilecek (imha edilmeyecek tabi ki :) Bu tarz gönderilerin satıldığı yerler var. Ör: Erenköy Perakende Satış Mağazası). Olan benim 2500 lirama olmuş oldu. Çöpe gitti resmen.

Burası bisiklet forumu biliyorum ama benim gibi triatlon ile uğraşanlar da takip ediyordur eminim. Bu sebeple detaylı yazdım. Wetsuit almayınız. Paranız çöpe gitmesin

Hatta umarım sadece 2500 lirayla kalır. Ben gönderiyi imha edin almayacağım dediğim zaman yukarıdaki bedellerden herhangi biri ya da bir kaçı önüme çıkar mı sonradan? Bir bağlayıcılığı var mıdır? Bilgi sahibi biri aydınlatırsa çok mutlu olurum.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet, maalesef dediğiniz gibi. Solmaz az önce attığı maille nedeninin wetsuit olduğunu belirtti. Aşağıdaki maddeye takılmış gönderi.
Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Ürünleri - Bazı Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Ürünlerinin Denetimine İlişkin Tebliğ (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2022/18)

Bazı tekstil, konfeksiyon ve deri ürünleri; insan sağlığı, can ve mal güvenliği, çevre ve tüketicinin korunması amacıyla Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkındaki Yönetmelikte belirtilen limit değerlere uygunluğu yönünden Bakanlığımızca ithalat aşamasında denetlenmektedir.
------------------------

Sadece gönderinin yüzde 30'u olan 830 küsür lirayı ödeyeceğimi düşünürken. Solmaz'dan gelen mailde

Toplamda 3600 TL (bugün ödersem) ödemem gerektiği yazıyor. Tabi ki yukarıda belirttiğim evrakları da toplamam gerekiyor :)

PTT’den geliyor olsa yukarıdakilerden sadece Vergi Ücreti kalemini ödeyecektim. Çok ilginç gerçekten.

Geriye sadece hiçbir şey yapmamak kalıyor. Gönderi belli bir zamanı doldurduğu zaman imha edilecek (imha edilmeyecek tabi ki :) Bu tarz gönderilerin satıldığı yerler var. Ör: Erenköy Perakende Satış Mağazası). Olan benim 2500 lirama olmuş oldu. Çöpe gitti resmen.

Burası bisiklet forumu biliyorum ama benim gibi triatlon ile uğraşanlar da takip ediyordur eminim. Bu sebeple detaylı yazdım. Wetsuit almayınız. Paranız çöpe gitmesin

Hatta umarım sadece 2500 lirayla kalır. Ben gönderiyi imha edin almayacağım dediğim zaman yukarıdaki bedellerden herhangi biri ya da bir kaçı önüme çıkar mı sonradan? Bir bağlayıcılığı var mıdır? Bilgi sahibi biri aydınlatırsa çok mutlu olurum.
Masraf kalemleri gercekten trajikomik ama malesef mevzuata uygun olmaktadir.

Size kabaca sunu demisler;

Bu urunu almak istiyorsan ithalat mevzuati geregi beyanname duzenlenecek ve esya ambardan cekilip size teslim edilecek.

Bu urunu almak istemiyorsan ben bunu once ihracat ambarina alacagim, sonrasinda ihracat mevzuati geregi bedelsiz numune olarak geldigi yere gondermek icin ihracat beyannamesi duzenleyecegim.

Gelelim son sorunuza.
Gonderiniz hava kargo ile gumruge geldigi icin urunu gumruklu ambardan cekmek icin 20 gunluk sureniz var.
Bu 20 gun icinde urunun ithalatini yapmazsaniz urun tasfiyeye kalir.
Tasfiyeye kalmaktan kasit urun gumruk ambarinda cok bekledi ve yer isgal ediyor.
Yer isgal ettigi icin gumruk idareleri bu urunlerin belirlenen ambarlarda perakende yoluyla ya da ihale usulu ile satisini yapar.
Cunku getirilen urunun ekonomik bir degeri vardir ve bu deger kaybolmadan ekonomiye kazandirilmasi amaclanir.

Getirdiginiz urunun insan, bitki, hayvan ve cevre sagligi yonunden sakincasi var ise imha yoluna gidiliyor.

Bu dogrultuda esyayi cekmekten tamamen vazgecip tasfiyeye kaldiktan sonra bir daha sizin onunuze herhangi bir bedel getirmezler.
Bir baglayiciligi kalmaz. Siz zaten hem urunun fiyatini hem de tasima ucretini odediniz.
Gumruge takilana kadar tum odenmesi gerekenler odenmis.
Ve sonunda urunu gumruge terk etmissiniz.
Bu yuzden ileride farkli bir odeme masrafi cikmayacaktir.

Ek bilgi:
Ptt'nin ithalat ve ihracat beyanname duzenleme yetkisi yok diye biliyorum.
Bu yuzden 150 Euro sinirini asan gonderilerin tasima islemini ozellikle gumrukleme yetkisi olan ozel firmalara veriyorlar.

Tevfik00

Üye
Tepki
11
İsim
Tevfik
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Masraf kalemleri gercekten trajikomik ama malesef mevzuata uygun olmaktadir.

Size kabaca sunu demisler;

Bu urunu almak istiyorsan ithalat mevzuati geregi beyanname duzenlenecek ve esya ambardan cekilip size teslim edilecek.

Bu urunu almak istemiyorsan ben bunu once ihracat ambarina alacagim, sonrasinda ihracat mevzuati geregi bedelsiz numune olarak geldigi yere gondermek icin ihracat beyannamesi duzenleyecegim.

Gelelim son sorunuza.
Gonderiniz hava kargo ile gumruge geldigi icin urunu gumruklu ambardan cekmek icin 20 gunluk sureniz var.
Bu 20 gun icinde urunun ithalatini yapmazsaniz urun tasfiyeye kalir.
Tasfiyeye kalmaktan kasit urun gumruk ambarinda cok bekledi ve yer isgal ediyor.
Yer isgal ettigi icin gumruk idareleri bu urunlerin belirlenen ambarlarda perakende yoluyla ya da ihale usulu ile satisini yapar.
Cunku getirilen urunun ekonomik bir degeri vardir ve bu deger kaybolmadan ekonomiye kazandirilmasi amaclanir.

Getirdiginiz urunun insan, bitki, hayvan ve cevre sagligi yonunden sakincasi var ise imha yoluna gidiliyor.

Bu dogrultuda esyayi cekmekten tamamen vazgecip tasfiyeye kaldiktan sonra bir daha sizin onunuze herhangi bir bedel getirmezler.
Bir baglayiciligi kalmaz. Siz zaten hem urunun fiyatini hem de tasima ucretini odediniz.
Gumruge takilana kadar tum odenmesi gerekenler odenmis.
Ve sonunda urunu gumruge terk etmissiniz.
Bu yuzden ileride farkli bir odeme masrafi cikmayacaktir.

Ek bilgi:
Ptt'nin ithalat ve ihracat beyanname duzenleme yetkisi yok diye biliyorum.
Bu yuzden 150 Euro sinirini asan gonderilerin tasima islemini ozellikle gumrukleme yetkisi olan ozel firmalara veriyorlar.
Okan Bey çok teşekkür ederim dönüşünüz için. Sabahtandır o kadar enteresan mailler aldım ki Solmaz'dan. Tasfiyeye bırakırsam kesin depoda tutma bedeli vs gibi kalemleri rücu edeceklerine kesin gözüyle bakıp panik oldum baya. Tövbe ettirdiler yurtdışından ürün getirtmeye. Pahalı yoldan öğrendiğim bir tecrübe oldu. Yapacak bir şey yok :) Tekrar çok çok teşekkür ederim ilginiz ve bilgilendirmeniz için.

• Beğen
Tepkiler: gunerokn

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Okan Bey çok teşekkür ederim dönüşünüz için. Sabahtandır o kadar enteresan mailler aldım ki Solmaz'dan. Tasfiyeye bırakırsam kesin depoda tutma bedeli vs gibi kalemleri rücu edeceklerine kesin gözüyle bakıp panik oldum baya. Tövbe ettirdiler yurtdışından ürün getirtmeye. Pahalı yoldan öğrendiğim bir tecrübe oldu. Yapacak bir şey yok :) Tekrar çok çok teşekkür ederim ilginiz ve bilgilendirmeniz için.
Rica ederim ne demek.
Sizin paylasiminiz sayesinde yeni uygulamadaki bir cok detayi da bizler ogrenmis oluyoruz.
Bu yuzden de biz size tesekkur ederiz :)

Solmaz Nakliyat bu urunu tasima esnasinda tasfiye sureci hakkinda bir sozlesme mi imzalatmis, hangi gumruk kanun maddesine gore sizden bu bedelleri talep ediyorlarmis, desinler hele bir :)

coeptis

Üye
Tepki
2
İsim
Mehmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu utanmazlar iyice niyet ettiler yurtdisindan bir sey getirttirmemeye. Ben dahil olmak uzere bir suru insan wetsuitini wiggledan aldi, ilk kez duyuyorum boyle bir sey.

coldcolour

Üye
Tepki
11
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti

------------------------

Bilgilendirme için teşekkürler , geçen sene 2 defa wiggle dan 1 defa da sigmadan wetsuit getirttim hiç birinde sorun çıkmamıştı

• Beğen
Tepkiler: Tevfik00

Tevfik00

Üye
Tepki
11
İsim
Tevfik
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilgilendirme için teşekkürler , geçen sene 2 defa wiggle dan 1 defa da sigmadan wetsuit getirttim hiç birinde sorun çıkmamıştı
İyi kurtarmışsınız :) Gözünüz gibi bakın, başlarına bir şey gelmesin :)
Ben ülkedeki fahiş fiyatlı az sayıda olan ürünlere kaldım maalesef ya da bulabilirsem ikinci el bakacağım.

dyscode

Üye
Tepki
11
İsim
Ömer
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tevfik Bey selamlar. Ben de sizin gibi 1 Mayıs gümrük mevzuatı değişikliklerinden sonra wiggle sipariş vermiştim. Daha önce wahoo trainer (Mayıs 2021) ve yeni mevzuattan hemen önce Nisan 2022 de ayakkabı+pedal söylemiştim, bir sorun çıkmamıştı. Bu son siparişimde 15 Mayıs’ta ürünü depolarından çıkardılar. 20 Mayıs’ta 214 dolarlık sipariş gümrüğe takıldı. Solmaz 5019 TL talep etti. Pilli bir ürün vardı, tahminim o sebeple bana da Tareks belgesi lazım olduğunu Solmaz iletti. Bundan sonrasını wiggle yeni dönem sipariş verecek arkadaşlar için yazıyorum. İnternette bu tarz yakın tarihli tecrübelere ulaşabilmek kolay olmuyor. Bir defa Tareks isteniyorsa ürünü unutun, çünkü benim araştırmalarıma göre (%100 emin değilim) ilgili bakanlık gerçek kişilere böyle bir belge ya da yetki vermiyor. Tareks yetkili firması olan arkadaşınız da fatura size kesildiği için birşey yapamıyor. Solmaz sizin Tareks yetkiniz olduğunu düşünerek bunu talep ediyor ama noter falan uğraşmayın, Solmaz’ın gerçek kişinin veremeyeceği bir belgeyi talep etmesi ve noter masraflarıyla uğraştırmaya çaba göstermesi de saçmalık. Gerçi oradaki elemanların da yeni düzeni anlamaya çalıştığını düşünüyorum ve suçlamıyorum. Bilgİleri sınırlı. Zaten görüştüğüm ikinci bir gümrük firması da benzer rakamları ve belgeyi talep etti. Bu durum yeni düzenle alakalı olsa gerek diye düşünüyorum. Ürün Tareks gerektiği için doğal olarak bedeline bakılmaksızın gümrüğe takılıyor ve antrepoya geçiyor. Benim kargo Turkish Cargo özel antreposuna geçmişti ve 1. Gün bile ürünü çekseniz gramaja bakmaksızın 112 dolar başlangıç ücreti var. Normal kargo 56 dolar, özele koymuşlar niyeyse :) Sayfasından kontrol edebilirsiniz. Sürecin 15 günü aşacağını düşünürsek 25 sent x gün x kg masraf buna ekleniyor. 40 gün bile sürse ürün 1 kg ise eklenecek rakam 10 dolar. Yani sonra ne kadar olacak diye korkmayın :) Benim rakamın en büyük parçası bu ardiye/antrepo masrafıydı. Sadece 1844 TL kısmı vergiydi. Tareks özel ürün vergisi istediği için vergi %30 ( normal vergi) +%20 (özel ürün vergisi) çıkıyor. 500 TL ordino ve 500 TL gümrük müşavirlik hizmet ücretini (hizmet ücretinin artabileceğini ya da azalabileceğini belirterek) benden de talep ettiler. Benzer masrafları biraz indirim yapabileceğini söyleyerek diğer gümrük firması da talep etti.

Ben de Tevfik Bey gibi tasfiyeye bırakmayı düşündüm. Solmaz mail ile tasfiyeyi onaylar isem bana herhangi bir masraf çıkmayacağını belirtti. Bu arada bu wiggle ürünleri hepimizin bildiği gibi uçak kargosu ile geliyor ve turkish cargo uçakla gelen ürünü 20 gün içinde çekmemeniz halinde otomatik tasfiyeye sokuyor bilgisi var sayfasında. Ben zaten olan olacak diyerek wiggle ile yaklaşık bir ay kadar yazıştım. Vergiyi ödemeyi kabul ettiğimiz için 1844 TL’yi ödeyeceğimi söyledim ama free delivery diyorsunuz benden 3175 TL+counting delivery ile alakalı para talep ediliyor dedim. Bu ürünün bazısının Tarekse gireceğini bilmek durumundasınız, yoksa deliverable to Turkey yazmayın dedim. O ürün bu yazışmadan kısa süre sonra (Garmin Varia RTL 515) deliverable to Turkey durumunu kaldırdılar :) 3175 TL’yi ve artabilecek masrafları karşılamayacaklarını belirttiler. Ürünü geri çekmeyi teklif ettiler kabul ettim. Bir ay kadar yazıştık, ürünü geri çekemediler. Sebebi Tevfik Bey’in bahsettiği daha devasa iade ücretleri olsa gerek.

Sonuç: Böyle birşey olur ise wiggle bilgilendirin ve vergileri ödeyeceğinizi söyleyip, delivery kısmını ilgilendiren masrafları talep edin. İadeyi wiggle’dan talep edin. Solmaz’ı boşverin. 1 ay sonunda bana 214 dolarlık hediye çeki verdiler. Tam iade de teklif ettiler ama ben bankadan tekrar kur farkı da girmesin diye İngiltere’deki arkadaşıma siparişi hediye çekiyle geçtim ve getirdi sağolsun. İlk siparişim 29 Haziran tasfiye edilmiş gözüküyor. Umarım faydalı olmuştur. Yeni bir parça söylemeyi düşünüyorum. Tarekse girmeyeceği bilgisine, özel vergi uygulanmayacağı bilgisine önceden ulaşılabilir mi? Bilen arkadaşlar varsa sevinirim. Ayrıca bir parasal limit var mı bilmediğim? 150 euro altı nedir tam olarak? Saygılar herkese.

Tevfik00

Üye
Tepki
11
İsim
Tevfik
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tevfik Bey selamlar. Ben de sizin gibi 1 Mayıs gümrük mevzuatı değişikliklerinden sonra wiggle sipariş vermiştim. Daha önce wahoo trainer (Mayıs 2021) ve yeni mevzuattan hemen önce Nisan 2022 de ayakkabı+pedal söylemiştim, bir sorun çıkmamıştı. Bu son siparişimde 15 Mayıs’ta ürünü depolarından çıkardılar. 20 Mayıs’ta 214 dolarlık sipariş gümrüğe takıldı. Solmaz 5019 TL talep etti. Pilli bir ürün vardı, tahminim o sebeple bana da Tareks belgesi lazım olduğunu Solmaz iletti. Bundan sonrasını wiggle yeni dönem sipariş verecek arkadaşlar için yazıyorum. İnternette bu tarz yakın tarihli tecrübelere ulaşabilmek kolay olmuyor. Bir defa Tareks isteniyorsa ürünü unutun, çünkü benim araştırmalarıma göre (%100 emin değilim) ilgili bakanlık gerçek kişilere böyle bir belge ya da yetki vermiyor. Tareks yetkili firması olan arkadaşınız da fatura size kesildiği için birşey yapamıyor. Solmaz sizin Tareks yetkiniz olduğunu düşünerek bunu talep ediyor ama noter falan uğraşmayın, Solmaz’ın gerçek kişinin veremeyeceği bir belgeyi talep etmesi ve noter masraflarıyla uğraştırmaya çaba göstermesi de saçmalık. Gerçi oradaki elemanların da yeni düzeni anlamaya çalıştığını düşünüyorum ve suçlamıyorum. Bilgİleri sınırlı. Zaten görüştüğüm ikinci bir gümrük firması da benzer rakamları ve belgeyi talep etti. Bu durum yeni düzenle alakalı olsa gerek diye düşünüyorum. Ürün Tareks gerektiği için doğal olarak bedeline bakılmaksızın gümrüğe takılıyor ve antrepoya geçiyor. Benim kargo Turkish Cargo özel antreposuna geçmişti ve 1. Gün bile ürünü çekseniz gramaja bakmaksızın 112 dolar başlangıç ücreti var. Normal kargo 56 dolar, özele koymuşlar niyeyse :) Sayfasından kontrol edebilirsiniz. Sürecin 15 günü aşacağını düşünürsek 25 sent x gün x kg masraf buna ekleniyor. 40 gün bile sürse ürün 1 kg ise eklenecek rakam 10 dolar. Yani sonra ne kadar olacak diye korkmayın :) Benim rakamın en büyük parçası bu ardiye/antrepo masrafıydı. Sadece 1844 TL kısmı vergiydi. Tareks özel ürün vergisi istediği için vergi %30 ( normal vergi) +%20 (özel ürün vergisi) çıkıyor. 500 TL ordino ve 500 TL gümrük müşavirlik hizmet ücretini (hizmet ücretinin artabileceğini ya da azalabileceğini belirterek) benden de talep ettiler. Benzer masrafları biraz indirim yapabileceğini söyleyerek diğer gümrük firması da talep etti.

Ben de Tevfik Bey gibi tasfiyeye bırakmayı düşündüm. Solmaz mail ile tasfiyeyi onaylar isem bana herhangi bir masraf çıkmayacağını belirtti. Bu arada bu wiggle ürünleri hepimizin bildiği gibi uçak kargosu ile geliyor ve turkish cargo uçakla gelen ürünü 20 gün içinde çekmemeniz halinde otomatik tasfiyeye sokuyor bilgisi var sayfasında. Ben zaten olan olacak diyerek wiggle ile yaklaşık bir ay kadar yazıştım. Vergiyi ödemeyi kabul ettiğimiz için 1844 TL’yi ödeyeceğimi söyledim ama free delivery diyorsunuz benden 3175 TL+counting delivery ile alakalı para talep ediliyor dedim. Bu ürünün bazısının Tarekse gireceğini bilmek durumundasınız, yoksa deliverable to Turkey yazmayın dedim. O ürün bu yazışmadan kısa süre sonra (Garmin Varia RTL 515) deliverable to Turkey durumunu kaldırdılar :) 3175 TL’yi ve artabilecek masrafları karşılamayacaklarını belirttiler. Ürünü geri çekmeyi teklif ettiler kabul ettim. Bir ay kadar yazıştık, ürünü geri çekemediler. Sebebi Tevfik Bey’in bahsettiği daha devasa iade ücretleri olsa gerek.

Sonuç: Böyle birşey olur ise wiggle bilgilendirin ve vergileri ödeyeceğinizi söyleyip, delivery kısmını ilgilendiren masrafları talep edin. İadeyi wiggle’dan talep edin. Solmaz’ı boşverin. 1 ay sonunda bana 214 dolarlık hediye çeki verdiler. Tam iade de teklif ettiler ama ben bankadan tekrar kur farkı da girmesin diye İngiltere’deki arkadaşıma siparişi hediye çekiyle geçtim ve getirdi sağolsun. İlk siparişim 29 Haziran tasfiye edilmiş gözüküyor. Umarım faydalı olmuştur. Yeni bir parça söylemeyi düşünüyorum. Tarekse girmeyeceği bilgisine, özel vergi uygulanmayacağı bilgisine önceden ulaşılabilir mi? Bilen arkadaşlar varsa sevinirim. Ayrıca bir parasal limit var mı bilmediğim? 150 euro altı nedir tam olarak? Saygılar herkese.
Selamlar,

Wiggle bayramdan önce benimle iletişime geçti paketi hala almamışsınız hayırdır bir sorun mu var gibilerinden :) Anlattım derdimi, yüksek maliyet ve bir sürü belge talep etmeleri sebepli ne alabiliyorum ne iade edebiliyorum, gümrüğe terk ettim dedim. Biz kendi kargo firmamızla paketi geri çekelim size ücret iadesi yapalım dediler. Ben iade etmek istesem sekiz küsür bin liraya yapacağım iade işlemini wiggle kendisi bana sıfır maliyet yansıtarak gerçekleştirdi :D Ertesi gün de güncel kurdan para mı yatırdılar. Müşteri memnuniyeti konusunda iyi oldukları yazıyordu her yerde ama bu kadarına çok şaşırdım :) Yeni siparişimi hiç risk almadan ingiltere'de olan bir arkadaşımın adresine geçtim. 24 saatte kargoyu teslim ettiler.

Tareks işi dediğiniz gibi tüzel kişilere verilen belgelerden oluşuyor benim de anladığım. Bildiğiniz ithalatçı olarak değerlendiriliyorsunuz devlet nezdinde.

Kısaca dikkatli olmak gerekiyor. İyice araştırıp öyle sipariş vermek lazım. Bana bu güzelliği yapmasalar paramı çöpe atmış olacaktım.

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uzun süre oldu foruma girmeyeli ve alışveriş yapmayalı. 1 çift dış lastik ve 1 çift iç lastik alacağım toplamda 87 GBP ediyor. Vergi olayı da %30 olarak güncellenmiş anladığım kadarıyla. €150 sınırının altında kaldığı için bir sorun yaşanmaz diye düşünüyorum. Geçen süre zarfında bilmediğimiz bir şey oldu mu sipariş veren arkadaşlardan bilgi rica edeceğim.

• Beğen
Tepkiler: Bıyıkov

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Selamlar bazı bilgileri düzeltmek isterim.

Öncelikle gümrüğe takılmış bir ürüne Tareks kontrolü isteniyorsa o ürünü unutmanıza gerek yoktur.
Tareks başvurularını zaten sizler yapmıyorsunuz, sizin adınıza Solmaz bu işlemi yürütmektedir.
Sizin yapmanız gereken şey Solmaz'da Tareks başvurusunu hangi e-imza sahibi personel yapacak ise onun adına
noter tasdikli Tareks taahhütnamesi alıp iletmenizdir. Bundan sonrasında Solmaz sizin adınıza Tareks başvurusunu yapabiliyor.

Gümrük ambarları özel işletme olup belli bir ardiye ücreti ile bizlere ambarlama hizmeti sunarlar.
İlk 3 gün fiyat aynıdır, değişmez. Sonrasında belirli oranlarda artmaya başlar.

Tareks'te özel ürün vergisi diye bir şey bulunmamaktadır. Tareks'e başvuru ücreti 1 defaya mahsus 200 TL'dir. (Yanlış hatırlamıyorsam)
Başvuru yapıldıktan sonra ürünün gümrük tarife istatik pozisyonuna (GTIP) göre DTS'ye mi yoksa CE'ye mi tabi olduğuna bakılır.
Eğer DTS'ye (Dış Ticaret Standardizasyonu) tabi ise sadece evrak üzerinde kontrol olur ve uygunluk verilir. Yine ilave bir ücret ödemezsiniz.
Fakat CE kontrolüne tabi ise ürün TSE'ye yönlendirilir ve sizden ilave 3000 TL ödemeniz istenir.
Ödemeyi yapmanız demek ürünün TSE'den uygunluk alacağının garantisi değildir.
Uygunluk verilmediği takdir de ödemeyi geri alamazsınız ve ithali de gerçekleşmez.

Gümrüğe takılan siparişinizde ürünün içinde pili olduğu için Tareks'e takılmaz.
Eğer pili ayrı bir siparişte gelseydi o zaman epey uğraştırırlardı.
Fakat sizin ürün sadece pil olarak gelmemiş, pili takılı bir cihaz olarak gelmiş.

Bir ürünün Tareks'e tabi olup olmadığını o ürüne ait 12 haneli GTIP numarasına bakarak görebilirsiniz.
Bunu gümrük firmaları kullanmış olduğu programlardan çok kolay bir şekilde size söyleyebilir.

Son olarak, gümrüğe takılan bir ürün için eğer Solmaz sizden tasfiye ücreti gibi abuk subuk bir rakam talep ederse kesinlikle ödemeyin.
Sizden yasal olarak bunu talep edebilmesi için ordino ücretini ödemiş olmanız gerekiyor. Ordino ücreti ödenmemiş bir ürün için tasfiye
ücreti talep edilemez.

Coen

Üye
Tepki
3
İsim
Azad
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Wiggle'da kargo ücreti şu an ne kadar acaba?

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.259
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Wiggle'da kargo ücreti şu an ne kadar acaba?
Örnek olarak 3 farklı ürün ekledim, ödeme ekranı öncesi üç üründe de farklı kargo çıktı. Galiba net bir bedel çıkmıyor.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Coen ve yusufgs36

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar chain reaction'dan bir şey sayın aldım ama kargo bilgilerini bana wiggle gönderdi. İkisi aynı şirket mi? Aynı ürünler iki sitede de satılıyor gibi.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.338
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar chain reaction'dan bir şey sayın aldım ama kargo bilgilerini bana wiggle gönderdi. İkisi aynı şirket mi? Aynı ürünler iki sitede de satılıyor gibi.
Evet ikisi aynı firma.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Belli bir tutarı geçince wiggle kargo almıyor. Demin deneyimledim.