Wiggle

Scudo

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Belirli bir tutarı geçince gümrükte ekstra vergi alıyorlar. Deneyimlememenizi öneririm :)
O tutarı geçmedim hocam 😀 150 euro üstüne dediginiz gibi ek vergi var. Benim alısveriş 149.5 dolar tuttu. Buna özellikle dikkat ettim. Dediginiz şey önemli bir nokta.

• Beğen
Tepkiler: ysfnrsntrk

Coen

Üye
Tepki
3
İsim
Azad
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Örnek olarak 3 farklı ürün ekledim, ödeme ekranı öncesi üç üründe de farklı kargo çıktı. Galiba net bir bedel çıkmıyor.
Teşekkür ederim hocam

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.148
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar benimde merlinden siparişlerim olacak ne olur ne olmaz tekrar sormak istedim gümrüğe takılmamak için limit 150 dolar mı ?
Tşk

lrfan

Cyclist
Tepki
8.960
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar benimde merlinden siparişlerim olacak ne olur ne olmaz tekrar sormak istedim gümrüğe takılmamak için limit 150 dolar mı ?
Tşk
Euro-dolar denkleşti, doğrudur limit 150

• Beğen
Tepkiler: Deniz A

meteor

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Carraro
merhaba arkadaşlar,

150 eur sınırını geçtiğimizde çıkan vergi oranı belli midir? Yoksa kafalarına göre mi vergilendiriyorlar? Smart trainer getirtmek istesem çok mu vergi öderim? Tr deki fiyatlardan daha mı fazla maliyetli olur?

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kafaya göre vergi henüz icat edilmedi.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Eskici

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.172
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhaba arkadaşlar,

150 eur sınırını geçtiğimizde çıkan vergi oranı belli midir? Yoksa kafalarına göre mi vergilendiriyorlar? Smart trainer getirtmek istesem çok mu vergi öderim? Tr deki fiyatlardan daha mı fazla maliyetli olur?
Trainer ne olduğunu anlamaları için 1 hafta geçer.Sonra motor aksamı var diye ürünü değişik tarzda motorlar içeren ürünlerin vergilendirmesine tabi tutabilirler.
Yani benim bir rubleyi anlatmak için 1 hafta uğraştığım gibi uğraşabilirsin.Tavsiye etmem!

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar iki hafta kadar önce wiggle dan bir wetsuit aldim 149.5 dolara. Tahmini teslim tarihi 29 ağustostu. Elbette çok bir gecikme yok şu an ama 11 eylülde yarışmada kullanacağım, o yüzden de biran önce alıp alışmak adına bir kaç antreman yapmam lazım.

Fedex tarafından getirildiği bilgisi mail atıldı bana. Burdan verdikleri trackingle baktığım zaman Turkey custom release diyor. Sanıyorum gümrükten sıkıntısız gecti fakat local sorting center da takılı kaldı. Burada hangi firma taşımasını yapiyor acaba, gideyim ben alayim yakındaysa diye düşünüyorum.

ucgokhan

Aktif Üye
Tepki
592
İsim
gökhan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhaba arkadaşlar,

Her ürün grubunun bir GTIP kodu olur. 150 euro sınırını geçince o koda göre ithalat vergileri hesaplanır. Ama son birkaç siparişimde farkettim ki kafalarına göre hesaplıyorlar.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar iki hafta kadar önce wiggle dan bir wetsuit aldim 149.5 dolara. Tahmini teslim tarihi 29 ağustostu. Elbette çok bir gecikme yok şu an ama 11 eylülde yarışmada kullanacağım, o yüzden de biran önce alıp alışmak adına bir kaç antreman yapmam lazım.

Fedex tarafından getirildiği bilgisi mail atıldı bana. Burdan verdikleri trackingle baktığım zaman Turkey custom release diyor. Sanıyorum gümrükten sıkıntısız gecti fakat local sorting center da takılı kaldı. Burada hangi firma taşımasını yapiyor acaba, gideyim ben alayim yakındaysa diye düşünüyorum.
Arkadaşlar süreç sonlandı. Ben de tecrubemi yazayım, ilgilenen arkadaşlara bilgi olsun.

Tam sınırda -149.5 dolar- bir alışveriş yapıp wetsuit aldim dediğim gibi. Kargo bedava idi. Sonra burdaki mesajları okuyunca biraz korktum. Bir kaç sayfa geride bir arkadaşın wetsuit gümrüğe takılmış. Sebep olarak da çeşitli ürünlere göre çıkartılan yönetmelikleri göstermişlerdi galiba. Bu beni bayağı korkuttu. Ayrıca ben aldıktan sonra paritedeki değişim de endişelendirdi.

Bugün hem solmaz ın hem d ptt nin kargo takip sistemlerine kodları girdim. Ptt de buldum ürünü. 485 tl toplam bir vergi çıkmış. Çok rahatladım. Kargo dağıtım merkezi yakınımda olduğu için gidip elden teslim aldım.

Anladığım kadarıyla kargonuz 150 euro üstündeyse bir vesile ile size çok yüklü masraf çıkartıyorlar. Zira sorun ürünün yapısı/türü/yönetmeliği olsa ben de aynı problemi yaşardım.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar süreç sonlandı. Ben de tecrubemi yazayım, ilgilenen arkadaşlara bilgi olsun.

Tam sınırda -149.5 dolar- bir alışveriş yapıp wetsuit aldim dediğim gibi. Kargo bedava idi. Sonra burdaki mesajları okuyunca biraz korktum. Bir kaç sayfa geride bir arkadaşın wetsuit gümrüğe takılmış. Sebep olarak da çeşitli ürünlere göre çıkartılan yönetmelikleri göstermişlerdi galiba. Bu beni bayağı korkuttu. Ayrıca ben aldıktan sonra paritedeki değişim de endişelendirdi.

Bugün hem solmaz ın hem d ptt nin kargo takip sistemlerine kodları girdim. Ptt de buldum ürünü. 485 tl toplam bir vergi çıkmış. Çok rahatladım. Kargo dağıtım merkezi yakınımda olduğu için gidip elden teslim aldım.

Anladığım kadarıyla kargonuz 150 euro üstündeyse bir vesile ile size çok yüklü masraf çıkartıyorlar. Zira sorun ürünün yapısı/türü/yönetmeliği olsa ben de aynı problemi yaşardım.
150 Euro ve üstü ithalat sınırıdır.
Tekstil ürünlerinin ithalatı da Tareks denetimine tabidir.
Tareks’e kısaca ticari kalite denetimi de diyebiliriz.

RTFM

Forum Demirbaşı
Tepki
1.165
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tareks biraz rastgele çalışan bir denetim sistemi. 10larca kez ithal ettiğimiz ürünler denetime girmez iken yılda bazen 1 kez tarekse takılır ürünler.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
150 euro sınırını bildiğim için altında bir urun seçtim. Tareks e takılması gereken bir urun olduğunu sonradan öğrendim. Takılması gerekiyordu ama geçti.

• Beğen
Tepkiler: gunerokn