Wiggle

hasanazmi

Aktif Üye
Tepki
209
İsim
Hasan azmi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ödeme belgesiyle beraber gümrüğe itiraz edilebilir. Kim uğraşacak o da ayrı bir mevzu. Hukuki olarak düşük fatura tutarından suphelendiklerinde eşdeğer fiyat ile gumruklendirme hakları var. Ote yandan uygulamada aşırı tutarsızlıklar var. Kafalarina göre veegi saliuorlar kullanıcılara. Resmen disardan icuza bir şey almayın esnafa muhtac kalin baskisi bu.

• Beğen
Tepkiler: TafLan ve ykskomd
Scudo

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.369
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Wiggle bildiğim kadarıyla İngiltere üzerinden geliyor.
Merkez İngiltere ama Hollanda'da toplama merkezi var, gideceği yere bağlı olarak merkez hollandaya yolluyor sonra oradan alıcısı için kargolama yapıyorlar. Buda muhtemelen giderleri aza indirmek içindir.

Akbulut

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Gökhan Akbulut
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
150€ üzeri alışverişlerde vergi durumu ne oluyor? Trainer alma niyetim var ama kaça mal olucak hesaplayamadım.. Wiggle’dan bakmıştım.

Son düzenleme:

RoninRider

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Metehan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merkez İngiltere ama Hollanda'da toplama merkezi var, gideceği yere bağlı olarak merkez hollandaya yolluyor sonra oradan alıcısı için kargolama yapıyorlar. Buda muhtemelen giderleri aza indirmek içindir.

Doğrudur, olabilir. Ama en son şubat ayında yapmış olduğum siparişimin Londra'dan yüklendiği bilgisi ile işlemler yapılmıştı. (T.C. kimlik numaramı bildirip, tüm gümrük masraflarını karşılayacağımı teyit ettiğim e-mail)

Wiggle siparişimin kargo hareketleri aşağıda gibi gerçekleşti.

1665996651777.png

Fletchz

Üye
Tepki
7
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3 ekim de toplam 19.13 dolar tutarında iki ürün sipariş vermiştim (gidon 15.15 + göbek anahtarı 3.98 dolar) ürünler 12 ekim de gümrükten geçirilmiş ve posta dağıtıma yönlendirilmiş ptt kargo takipten kontrol ettiğimde 250 tl gümrük vergisi 16 tl gümrüğe sunma ve 1 tl de damga vergisi olmak üzere toplam 267 tl vergi çıkartılmış dünyada bunun başka bir örneği daha olduğuna inanmıyorum söylenecek çok şey var ama dezenformasyon yasasına takılmayalım durduk yere sadece HARAM olsun demekle yetiniyorum. Daha önce Çin den gelen paketlere üzerinde 15 dolar yazmasına rağmen gümrük görevlisinin elle patekin üzerine 25 dolar yazıp buna göre vergi çıkarttığı olmuştu birkaç kere bu da işgüzarlık ama bu avrupa ülkesinden gelen bi paket zaten adamlar gönderirken kuruş hata yapmıyorlar bir de sen tut kendi kafana göre 3-4 katı yüksek bir bedel belirleyip buna göre vergi çıkart bizim başka düşmana ihtiyacımız yok kendi kendimize yetiyoruz zaten
ben geçen hafta teslim aldım 117 pounda 401 lira ödedim.senin ki çok olmuş

• Beğen
Tepkiler: ykskomd

enesss

Üye
Tepki
6
İsim
ENES V.
Bisiklet
İdeal
Merhabalar uzun bi sure sonra yeni bir bisiklet almaya karar verdim. 840 dolar wiggle da. Tr de tarzima gore bulamadim. Gumruktur kdv dir. 840 dolar icin ne kadar harici odeme yaparim? Bilgilendiren olursa sevinirim.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar uzun bi sure sonra yeni bir bisiklet almaya karar verdim. 840 dolar wiggle da. Tr de tarzima gore bulamadim. Gumruktur kdv dir. 840 dolar icin ne kadar harici odeme yaparim? Bilgilendiren olursa sevinirim.
Gümrük vergisi + ilave gümrük vergisi (%20) + taşıyıcı firmaya ödenecek ordino ücreti + taşıyıcı firmaya ödenecek hizmet masrafı + taşıyıcı firmaya verilecek noter onaylı taahhütname (eğer eşya Tareks denetimine tabi olursa) + kdv
Bisikletin sele yüksekliği 435 mm'yi geçmiyor ise Tareks denetimine tabi olur. Bunun için Başvuru 100 TL ödenir.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.264
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Gümrük vergisi + ilave gümrük vergisi (%20) + taşıyıcı firmaya ödenecek ordino ücreti + taşıyıcı firmaya ödenecek hizmet masrafı + taşıyıcı firmaya verilecek noter onaylı taahhütname (eğer eşya Tareks denetimine tabi olursa) + kdv
Bisikletin sele yüksekliği 435 mm'yi geçmiyor ise Tareks denetimine tabi olur. Bunun için Başvuru 100 TL ödenir.
@enesss Okan abinin mesajına ek olarak şunu belirtmek isterim. Önceki dönemde gümrük limiti 1500€ idi yeni gümrük kanuna göre 150€ limitine çektiler. Yanlış hatırlamıyorsam mayıs itibari ile aktif olmuştu.(link) bu konuda bahsedilmişti. Ondan bu kadar ara maddeler ve ödemeler çıktı. Hali ile yurt dışı alışveriş yapan insanlar konu üzerine daha çok düşünür oldu. Keza aliexpresste de düşük yazın vergim ucuz çıksın dönemi neredeyse bitti artık alışveriş sırasında vergi ödeme ekranı geliyor.

Konudan hariç geçen ay bike24 üzerinden kargo hariç 170€ alışverişi olan arkadaşımın ürünleri gümrükteki bu çetrefilli sürece takılmadığı gibi 350 yada 450 lira gibi bir vergi ödemesi ile ptt tarafından teslim edildi.

enesss

Üye
Tepki
6
İsim
ENES V.
Bisiklet
İdeal
Tesekkur ediyorum. Peki bu bahsettiginiz prosedurleri benim takip etmem gerekiyor mu yoksa süreç işlerken haber ediliyor muyum? Bu konuda da bilgilendirirseniz makbule gecer.

oscak41

Rider
Tepki
404
İsim
Osman Çakmak
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hocam 2 adet bundan almayı planlıyorum fiyatı ne olur ?
Gümrük vergisi falan filan)
(link)

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tesekkur ediyorum. Peki bu bahsettiginiz prosedurleri benim takip etmem gerekiyor mu yoksa süreç işlerken haber ediliyor muyum? Bu konuda da bilgilendirirseniz makbule gecer.
Rica ederim.
Taşıyıcı firma burda size dolaylı temsilci sıfatı ile hizmet verecek ve adınıza tüm işlemleri yapacak.
Tüm masraf kalemlerini size bildirecek. Ödemeyi kabul ettiğiniz takdir de işlemlere başlayacak.
Eşya eğer Tareks denetimine girmişse sizden bunun için yukarıda da dediğim gibi noter onaylı Tareks taahhütnamesi isteyecekler.

• Beğen
Tepkiler: enesss

theGenius

Aktif Üye
Tepki
1.073
İsim
Hüseyin S.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar arkadaşlar. Wiggle üzerinden tam olarak 149,43 dolar tutarında bir siparişim oldu. Kartımdan da dolar olarak çekildi bunda bir problem yok fakat wiggle’ın sipariş ile birlikte gönderdiği faturayı hangi para biriminde kestiği çok önemli olacak. Önceki siparişlerimden hiç hatırlamıyorum. Malum gümrükleme esnasında 150 euro limiti mevcut. Başka kur üzerinden çevrim yapıp örneğin sterlin gibi, sonrasında bizim gümrükte tekrar Euro’ya çevrildiğinde sıkıntı yaşama ihtimalim olabilir.

Elinde eski siparişinden kalma basılı fatura olsn varsa kontrol edebilir mi ? Hangi para biriminden çıkış yapmışlar ?

Teşekkürler.

theGenius

Aktif Üye
Tepki
1.073
İsim
Hüseyin S.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pound cinsinden fiyatlamışlar demek ki. Artık yarın iletişime geçeceğim kendileri ile. Umarım kur çevriminden patlamayız. Teşekkür ederim @trainspotting35

Tepki
0
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar merhabalar Wiggle üzerinden bisiklet ceketi aldım ve kargo içinde yaklaşık 112gbp ye denk geldi takipli kargo seçtim bu ürün için ne kadar vergi ödeyeceğim son zamanlarda alışveriş yapan oldumu?

oscak41

Rider
Tepki
404
İsim
Osman Çakmak
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhabalar Wiggle üzerinden bisiklet ceketi aldım ve kargo içinde yaklaşık 112gbp ye denk geldi takipli kargo seçtim bu ürün için ne kadar vergi ödeyeceğim son zamanlarda alışveriş yapan oldumu?
20 ile 30% arası bir orandı

• Beğen
Tepkiler: MakRo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.264
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Takipli kargoda hangi kargo ile geliyor bilmiyorum ama mail üzerinden size takip numarası veriyorlar. Bana gelen mailde hem FedEx, hem PostNL kodu var. ben PostNL kodunu ptt takip üzerinden takip ediyorum. Orada eğer gümrüğe girdiyse fiyat bilgisi görünüyor. Farklı bir firma üzerinden geliyor ve aracılık ücreti alıyorsa durum daha farklı olabilir. Bir arkadaşımın kargosunu UPS getirmiş ekstradan aracılık ücreti olarak 200 lirada firmaya ödemişti. Bunların dışında temelde AB üyesi ülke dışında kaldığı için %30, ödenmesi gerekiyor bazen ürün Hollanda üzerinden çıkış yapıp %20 ödeniyor. Şimdiye kadar aldığım ürünlerin 1 tanesi hariç %20 ödedim.
08.11.2022 'de teslim edilen siparişim 102 USD olarak faturalanmıştı görselini ekledim. Toplamda 342 TL tuttu.

Dosyalar

Tepki
0
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bana DHL ile geliyo hatta şuan istanbula bile gelmiş imza gereklidir yazıyo tam olarak anlamış değilim inşallah bir sorun olmaz ptt den göremiyorum ürünü 88494.jpg
1.JPG
1.JPG

mazot

Daimi Üye
Tepki
1.011
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@selcukyildirim34 sizin tarafınızdan teslim alınması gerektiğini söylemişler bir nevi, imza karşılığında kargoyu size teslim edecekler.