Wiggle

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tareks biraz rastgele çalışan bir denetim sistemi. 10larca kez ithal ettiğimiz ürünler denetime girmez iken yılda bazen 1 kez tarekse takılır ürünler.
Doğrudur. Yönetmeliklerde, kanunlarda yazılı birçok şey göz ardı edilebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Ceasar Bravo
Scudo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.260
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Diğer konudan alıntı yapayım.
Hazır konu hareketliyken bir şey sorayım. Aynı evde yaşayan her birey için 150€ limit geçerli değil mi? Yani kendi adıma bir ürün aldım, babam adına hesap açıp 1 ürün de onun üzerinden alabiliyor muyum yoksa limite mi takılıyor? Bir tane kadro alacağım, süspansiyon piyasası yok denecek kadar kötü durumda ya pahalı fiyatlara gidiyor yada aldığımda elime patlayacak şekilde. Yurtdışından sıfırına 3bin verebileceğim bir maşa için gidip ülkede 7-8bin lira ermek istemiyorum.
Wiggle üzerindeki indirimler ilgimi çekti biraz bakarken uzun süredir takibimde olan mtb kadrosunun indirime girdiğini görünce siparişini verdim. İlgili kadro için maşalara bakmaya başladım. Yurt içi sıfır fiyatlı uygun ebattaki maşalar 7000 liradan başlıyor, ikinci elde de durum çok parlak görünmüyordu. Hedefi yine yurt dışı sitelerine çevirdim bike24'te (link) modeli dikkatimi çekti. Yine hazır kadroyu wiggledan almışken bir de oraya bakayım dedim 3 tane stoğu olan (link) modelini gördüm. Bu ürün Bike24'teki kargo+ürün fiyatını düşününce yarı fiyata geliyordu. 130mm yerine 120mm olması dışında benim gibi yeni/orta arası bir kullanıcıya yeterli geleceği bilgisini aldıktan sonra onu almaya karar verdim. Yine bu konu ve alıntı yaptığım konudaki bir kaç kişiye danışmıştım, kendilerine yardımları için teşekkür ediyorum. Ayrıca wiggle'da 100€ sepetteki ürüne kargo ücretsiz olduğunu öğrendim. Maşa 90€+Kargo 15€ yerine üzerine ihtiyacım dahilinde olan bir başka ürün ekleyerek kargoyu ücretsize getirmiş oldum. Şuan hem maşa hem de o ürünü Türkiye fiyatının altında aldım. Bu sabah TSİ 6'da kargoya verildiğini öğrendim. Kadroyu da 150€ limitten ötürü bir başkasının üzerinden sipariş vermek zorunda kaldım, kargodan henüz ses yok.

İlgili kadroyu 1-2 ay önce de pinkbike'ta bulmuştum şimdi ki aldığım fiyattan bile pahalıydı. Satıcının aracı kabul etmeyip bizi engellemesi üzerine alışverişten vazgeçmiştik. (link), sitesinde yer bilgi dahilinde kadronun L boyu (20.5") bana uygun duruyor. Şu an bir kaç eksiğim var onlara bakıyorum. Yine ürünler geldiğindeki gümrük bedelleri ile yazarım. Tek sevmediğim şey ise kadronun sadece siyahının kalmış olması, blue teal rengi çok hoşuma gidiyordu.
(link)

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.260
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Diğer konudan alıntı yapayım.

Wiggle üzerindeki indirimler ilgimi çekti biraz bakarken uzun süredir takibimde olan mtb kadrosunun indirime girdiğini görünce siparişini verdim. İlgili kadro için maşalara bakmaya başladım. Yurt içi sıfır fiyatlı uygun ebattaki maşalar 7000 liradan başlıyor, ikinci elde de durum çok parlak görünmüyordu. Hedefi yine yurt dışı sitelerine çevirdim bike24'te (link) modeli dikkatimi çekti. Yine hazır kadroyu wiggledan almışken bir de oraya bakayım dedim 3 tane stoğu olan (link) modelini gördüm. Bu ürün Bike24'teki kargo+ürün fiyatını düşününce yarı fiyata geliyordu. 130mm yerine 120mm olması dışında benim gibi yeni/orta arası bir kullanıcıya yeterli geleceği bilgisini aldıktan sonra onu almaya karar verdim. Yine bu konu ve alıntı yaptığım konudaki bir kaç kişiye danışmıştım, kendilerine yardımları için teşekkür ediyorum. Ayrıca wiggle'da 100€ sepetteki ürüne kargo ücretsiz olduğunu öğrendim. Maşa 90€+Kargo 15€ yerine üzerine ihtiyacım dahilinde olan bir başka ürün ekleyerek kargoyu ücretsize getirmiş oldum. Şuan hem maşa hem de o ürünü Türkiye fiyatının altında aldım. Bu sabah TSİ 6'da kargoya verildiğini öğrendim. Kadroyu da 150€ limitten ötürü bir başkasının üzerinden sipariş vermek zorunda kaldım, kargodan henüz ses yok.

İlgili kadroyu 1-2 ay önce de pinkbike'ta bulmuştum şimdi ki aldığım fiyattan bile pahalıydı. Satıcının aracı kabul etmeyip bizi engellemesi üzerine alışverişten vazgeçmiştik. (link), sitesinde yer bilgi dahilinde kadronun L boyu (20.5") bana uygun duruyor. Şu an bir kaç eksiğim var onlara bakıyorum. Yine ürünler geldiğindeki gümrük bedelleri ile yazarım. Tek sevmediğim şey ise kadronun sadece siyahının kalmış olması, blue teal rengi çok hoşuma gidiyordu.
(link)
Aldığım maşa cumartesi gelmiş ve bugün teslim aldım. Aynı merlincycle konusundaki gbi benden de %20lik vergi kesilmiş. Ürün için verilen kargo takip numarası PostNL' ye ait. Ürün gümrükte açılıp bakılmış koli bantlıydı, ve nemli bir yerde kalmış gibi ıslaktı. Şükür üründe herhangi bir hasar yok. Bu ürünün ücretsiz kargo ile gelmesi için tamamladığım ürün ayrı kargo yapıldığı için onu bekliyorum şuan İstanbul'da görünüyor keza ona da %20 çıkarılmış. Son olarak kadroyu bekliyorum. Bakalım o kaç gelecek paket içeriğinde 8.8kg yazıyor 136$dı.

Dosyalar

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar ben tam 1 ay önce wiggle üzerinden 149 dolar tutarında bir wetsuit almıştım. Ptt ile geldi. Gümrüğe de takılmadı ve 480 küsür liralık vergisini ödeyip teslim aldım.

Pazar günü yine wiggle üzerinden bir trisuit sipariş ettim. 93 dolar tuttuğu için sanıyorum 6 7 dolar gönderim ücreti çıkıyordu. Ben de onu ödemek yerine yanına bir de continental iç lastik sipariş ettim. 2 dolar farka da Dhl ile takipli gönderi seçtim ve toplam 102 dolar ödedim. Gecen sefer 2 bucuk hafta beklemiştim ama bu sefer kargo 3 günde geldi. Dhl mesan atıp 535 tl lik gümrük ödemesi çıktığını söyledim. Ödemeyi yaptım ve aynı gün paketi teslim aldım.

Ben şimdi şunu anlamiyorum, 150 dolarlık ürüne 480 tl vergi öderken 102 dolarlık alışverişe neden 535 lira ödedim. Oranlarda bir değişiklik mi oldu?

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.353
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar ben tam 1 ay önce wiggle üzerinden 149 dolar tutarında bir wetsuit almıştım. Ptt ile geldi. Gümrüğe de takılmadı ve 480 küsür liralık vergisini ödeyip teslim aldım.

Pazar günü yine wiggle üzerinden bir trisuit sipariş ettim. 93 dolar tuttuğu için sanıyorum 6 7 dolar gönderim ücreti çıkıyordu. Ben de onu ödemek yerine yanına bir de continental iç lastik sipariş ettim. 2 dolar farka da Dhl ile takipli gönderi seçtim ve toplam 102 dolar ödedim. Gecen sefer 2 bucuk hafta beklemiştim ama bu sefer kargo 3 günde geldi. Dhl mesan atıp 535 tl lik gümrük ödemesi çıktığını söyledim. Ödemeyi yaptım ve aynı gün paketi teslim aldım.

Ben şimdi şunu anlamiyorum, 150 dolarlık ürüne 480 tl vergi öderken 102 dolarlık alışverişe neden 535 lira ödedim. Oranlarda bir değişiklik mi oldu?
DHL hızlı teslimat sağladığı için bildiğim kadarıyla daha fazla ücret alıyor, hatta vakit kaybetmemek için siparişiniz daha ülkeye gelmeden kendileri ödüyor vergisini sonra sizin ödediğiniz vergiyi kendine alıyor.. Ekstra işlem yaptığı için bir miktar fazla alıyor, en azından yaşadığım ülkede böyle çalışıyor DHL.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İki oldu, ya bozuk ya da çizik ürün gönderiyorlar.

ykskomd

Üye
Tepki
14
İsim
Orhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3 ekim de toplam 19.13 dolar tutarında iki ürün sipariş vermiştim (gidon 15.15 + göbek anahtarı 3.98 dolar) ürünler 12 ekim de gümrükten geçirilmiş ve posta dağıtıma yönlendirilmiş ptt kargo takipten kontrol ettiğimde 250 tl gümrük vergisi 16 tl gümrüğe sunma ve 1 tl de damga vergisi olmak üzere toplam 267 tl vergi çıkartılmış dünyada bunun başka bir örneği daha olduğuna inanmıyorum söylenecek çok şey var ama dezenformasyon yasasına takılmayalım durduk yere sadece HARAM olsun demekle yetiniyorum. Daha önce Çin den gelen paketlere üzerinde 15 dolar yazmasına rağmen gümrük görevlisinin elle patekin üzerine 25 dolar yazıp buna göre vergi çıkarttığı olmuştu birkaç kere bu da işgüzarlık ama bu avrupa ülkesinden gelen bi paket zaten adamlar gönderirken kuruş hata yapmıyorlar bir de sen tut kendi kafana göre 3-4 katı yüksek bir bedel belirleyip buna göre vergi çıkart bizim başka düşmana ihtiyacımız yok kendi kendimize yetiyoruz zaten

• Beğen
Tepkiler: gunerokn

mertbese

Üye
Tepki
37
İsim
Mert BEŞE
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Ürünlerin GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) koduna göre değişen gümrük vergisi oranları var. Gümrük vergisi bu koda göre belirleniyor. Dolayısıyla elma ile armudu kıyaslarsanız gümrük vergisi tutarları çok farklı görünecektir. Elma ile elmayı kıyaslamak lazım, burada bir gariplik varsa GTİP koduna bakmak gerekir. Wiggle, Avrupa Birliği dışında olduğu için gümrük vergisi oranı %30'a kadar çıkabilir.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ürünlerin GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) koduna göre değişen gümrük vergisi oranları var. Gümrük vergisi bu koda göre belirleniyor. Dolayısıyla elma ile armudu kıyaslarsanız gümrük vergisi tutarları çok farklı görünecektir. Elma ile elmayı kıyaslamak lazım, burada bir gariplik varsa GTİP koduna bakmak gerekir. Wiggle, Avrupa Birliği dışında olduğu için gümrük vergisi oranı %30'a kadar çıkabilir.
Belirtmiş olduğunuz Gtip koduna göre vergilendirme fatura tutarı 150 Euro ve üzeri siparişler için geçerlidir.
150 Euro'ya kadar ve 30 kiloyu geçmeyen her sipariş için kanunen %30 gümrük vergisi uygulanmalı.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.132
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bence aynı vergi dilimindeki ülkelerden alınmış ürünlere farklı vergi çıkması sadece gümrük memurunun ürüne uygun gördüğü fiyat üstünden hesaplamasıyla ilgili. Özellikle belirgin ucuza aldığım ürünlerde her zaman aldığım fiyata göre yüksek vergi çıkıyor, yaklaşık normal fiyatının vergisi kadar.

• Beğen

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence aynı vergi dilimindeki ülkelerden alınmış ürünlere farklı vergi çıkması sadece gümrük memurunun ürüne uygun gördüğü fiyat üstünden hesaplamasıyla ilgili. Özellikle belirgin ucuza aldığım ürünlerde her zaman aldığım fiyata göre yüksek vergi çıkıyor, yaklaşık normal fiyatının vergisi kadar.
Gümrük memurları sipariş 150 Euro sınırını aşmadığında önüne gelen faturadan başka bir şey göremiyor.
Yani arka planda o ürüne gerçekten bu tutarda ödeme yapılmış mıdır bilmiyorlar.
Bu yüzden dediğiniz gibi uygun gördükleri gibi bir hesaplama yapılması yüksek ihtimal.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Cok teşekkür ederim cevaplar için. Evet 150 euro altında olduğu için gtip durumu bana da zor geldi.

Cok acaip gerçekten. 80'lere döndük bu devirde.

• Beğen

mertbese

Üye
Tepki
37
İsim
Mert BEŞE
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Belirtmiş olduğunuz Gtip koduna göre vergilendirme fatura tutarı 150 Euro ve üzeri siparişler için geçerlidir.
150 Euro'ya kadar ve 30 kiloyu geçmeyen her sipariş için kanunen %30 gümrük vergisi uygulanmalı.
Merhaba, 150 Euro sınırı altında vardır yoktur diye kesin bir şey diyemiyorum uzmanlık alanıma girmiyor, ama şunu biliyorum ki 150 Eur altındaki siparişlerde halihazırdaki GTİP koduna göre vergilendirme yapılıyor. En azından fiiliyatta uygulama bu şekilde.

• Beğen
Tepkiler: Ceasar Bravo

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, 150 Euro sınırı altında vardır yoktur diye kesin bir şey diyemiyorum uzmanlık alanıma girmiyor, ama şunu biliyorum ki 150 Eur altındaki siparişlerde halihazırdaki GTİP koduna göre vergilendirme yapılıyor. En azından fiiliyatta uygulama bu şekilde.
Gtip'e göre vergilendiriliyor olsa siz dahil bir çok kişinin avantajına olur.
Çünkü İngiltere'den gelen ve 150 Euro altında fiyatı olan bir ürünün vergisi normal şartlarda %30 olması gerekirken bunu kalkıp Gtip'ine göre vergilendirirseniz belkide %3-%5'lere kadar düşme ihtimali olacaktır.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Benim tek şaşırdığım bu kadar net ve bariz farka ilişkin bile o kadar saçma bir uygulama var ki hiç birimiz tam anlamıyla çözemedik sanki. Ya bir alışverişte 150 dolara 480 tl vergi aldilar, diğer alışverişte 100 dolara 530 tl vergi aldılar. Kur farkı da yok öyle aman aman.. Olsa ne olacak bir alışveriş 150 dolar diğeri 100 dolar. Dhl ile geldiği için demiş arkadaşımız aslında basta bana da mantıklı geldi ama kesilen makbuzda bu ücretin tamamı gümrük vergisi olarak gözüküyor. Zaten dhl için gelsin diye ekstra bir ödeme de yaptim. Yine de en mantıklı sebep bu gibi duruyor. Hakikaten çok acaip bir distopyaya düştük ya..

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve gunerokn

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim tek şaşırdığım bu kadar net ve bariz farka ilişkin bile o kadar saçma bir uygulama var ki hiç birimiz tam anlamıyla çözemedik sanki. Ya bir alışverişte 150 dolara 480 tl vergi aldilar, diğer alışverişte 100 dolara 530 tl vergi aldılar. Kur farkı da yok öyle aman aman.. Olsa ne olacak bir alışveriş 150 dolar diğeri 100 dolar. Dhl ile geldiği için demiş arkadaşımız aslında basta bana da mantıklı geldi ama kesilen makbuzda bu ücretin tamamı gümrük vergisi olarak gözüküyor. Zaten dhl için gelsin diye ekstra bir ödeme de yaptim. Yine de en mantıklı sebep bu gibi duruyor. Hakikaten çok acaip bir distopyaya düştük ya..
Bir ürünün özel taşıyıcı firma ile gelmesi o ürünün vergisini artırmaz. Sadece taşıyıcı firmaya ödeyeceğiniz tutarda artış olur.

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.148
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar buradaki limit 150 euroyu geçmeyen diye yayınlanmış resmi gazetede benim siparişim tam 150 euro yani 150 euroyu geçmiyor.
Benim siparişimde gümrüğe mi takılacak tam anlamadım.
siparişi dün verdiğim için gerekirse müdahale edeyim çıkmadan.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar buradaki limit 150 euroyu geçmeyen diye yayınlanmış resmi gazetede benim siparişim tam 150 euro yani 150 euroyu geçmiyor.
Benim siparişimde gümrüğe mi takılacak tam anlamadım.
siparişi dün verdiğim için gerekirse müdahale edeyim çıkmadan.
Kağıt üzerinde yazan bilgi 150 Euro'ya kadar olan eşyalar için ithalat rejimi uygulanmayacağı yönündedir.
Fakat gümrük memurunun inisiyatifi 150 Euro tutarındaki bir gönderi için ne olur bilemem.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.120
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merlincycles'ten gelen ürünüm Hollanda üzerinden geldiği için %20 vergi ödedim. Wiggle'da kargo hangi ülke üzerinden geliyor ?

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.260
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merlincycles'ten gelen ürünüm Hollanda üzerinden geldiği için %20 vergi ödedim. Wiggle'da kargo hangi ülke üzerinden geliyor ?
2 Sipariş ile toplamda 3 ürünüm geldi, hatta sonuncusunu perşembe günü teslim aldım. 29" kadro, süspansiyon ve elcik. Ürün için hem hem FedEX hem de PostNL kodu iletildi. Ben postnl kodu ile ptt kargo takip üzerinde takip ettim. Bir ürünüme %30 kesilmesi (elcik) dışında diğerleri normal %20lik dilimden geldi.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Burak Altaç