Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yol bisikleti lastik önerisi

Bir konuda küçük bir tavsiye istemiştim ve bu kadar basit bir talepte bulunmuşken forumda yaşadıklarım beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Amacım, daha önce benzer bir tecrübeye sahip olanların kullandıkları markayı artıları ve eksileriyle paylaşmalarını öğrenmekti. Ancak görüyorum ki herkes adeta bir bilgi savaşı içinde. Tamam, en çok siz biliyorsunuz, en bilgili sizsiniz, buna itirazım yok. Ancak 23 veya 25 lastik için şu marka iyidir, şu kadar kilometre kullandım, sorun yaşamadım demek bu kadar zor olmamalıydı.

Soruma odaklanıp net bir cevap vermek yerine konunun dışına çıkılmasına gerçekten hayret ediyorum. Forumların amacı bilgi ve deneyim paylaşımı olmalı, ancak bu tür tavırlarla karşılaşmak, buradan fayda sağlamaya çalışan kullanıcılar için ciddi bir hayal kırıklığı yaratıyor.
Siz zaten tartışmanın ortasına denk gelince arada kaynadınız galiba. Yol bisikletinde 2 tane lastik tecrübem oldu. İlki schwalbe durano plus 700x25c koruma kısmından acayip memnundum içinde diken, cam parçaları gibi çeşitli parçalar çıkardım o ara forumdan tavsiye üzerine almıştım yine tavsiye edenlerden 8-10bin km kullanan vardı diye hatırlıyorum. Henüz 3000km civarlarındayken pandemi başlaması ve hastanede çalışıyor olmam ile o bahsedilen rakamlara çıkamadım sonra da raf ömrünü doldurmuş olsa gerek ki lastik bir anda her yerinden çatladı (satın aldıktan 4-5 yıl sonra).
Yaklaşık 700kmdir de yine 6-7 kişinin tavsiyesi üzerine continental gp5000 aldım henüz ıslak zeminde veya yağmurda kullanmamış olsam da şuana kadar beni üzecek her hangi bir sorunla karşılaşmadım. Ben baktığımda yurt içinde tanesi 3500-4000lira bandında satılıyordu en yeni gümrük kanunu geçmeden önce çiftini ve bir kaç ürünle yurt dışında Türkiye'deki tek fiyatına aldım. Beni lastikte en çok şaşırtan detayı duranolardan çok hafif ve acılığının daha iyi olması oldu.
Yine şurada karşılaştırmaları da var. Tabi bu durum şuanda tamamen bütçe meselesi oldu malum yurt dışından satın almak imkansız gibi bir şey oldu.
(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: teo53
Scudo
Bir konuda küçük bir tavsiye istemiştim ve bu kadar basit bir talepte bulunmuşken forumda yaşadıklarım beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Amacım, daha önce benzer bir tecrübeye sahip olanların kullandıkları markayı artıları ve eksileriyle paylaşmalarını öğrenmekti. Ancak görüyorum ki herkes adeta bir bilgi savaşı içinde. Tamam, en çok siz biliyorsunuz, en bilgili sizsiniz, buna itirazım yok. Ancak 23 veya 25 lastik için şu marka iyidir, şu kadar kilometre kullandım, sorun yaşamadım demek bu kadar zor olmamalıydı.

Soruma odaklanıp net bir cevap vermek yerine konunun dışına çıkılmasına gerçekten hayret ediyorum. Forumların amacı bilgi ve deneyim paylaşımı olmalı, ancak bu tür tavırlarla karşılaşmak, buradan fayda sağlamaya çalışan kullanıcılar için ciddi bir hayal kırıklığı yaratıyor.
Valla şahsen şuana kadar kullandığım lastiklerde beni her açıdan memnun eden tek marka continental oldu.
Michelin Lithion, Power Competition, Power Endurance, Pro3
Continental Ultrasport 3, GP4000, GP4000s2, Gp5000, 4 season
Schwalbe Pro1
Maxxis Detonator
lastikleri kullandım şimdiye kadar.

En uzak durulması gerekenler Michelin. 4 lastik, en üst seri olmasına rağmen maalesef 2000 km dolmadan delik deşik oldular. Endurance modelleri fena değil diyebilirim sadece ama hantal lastikler. Yine de bir daha hayatta Michelin almam diyecek kadar olumsuz şeyler yaşadım:)

Continentalde bütçeniz neye yetiyorsa veya neye ihtiyacınız varsa onu alın geçin derim ben. Gp5000 gayet kullanışlı. Gp serilerini özellikle disk frende kullanmanızı öneririm. Çünkü V frende pabuç ufak bir kaçma yaptığında veya jantın ısınmasından da kaynaklı olabilir, yandan açılma biraz kronik sorunu gibi.

Eğer bütçem yok diyorsanız, Ultrasport 3 katlanır modeli sizi baya memnun eder. Performans olarak da klasmanında çok iyi. Dayanıklılıkta da fena değiller. En azından kullandığım 1000km de henüz patlak yaşamadım ki bunu elektrikli bisiklette kullanıyorum :D Kendim de pek hafif değilim ona rağmen daha lastik patlamadı.

Uzun ömürlü ve yağmurda bisikleti yatıra yatıra süriym diyorsanız, biraz performanstan feragat edebileceğiniz 4season modelleri var. Biraz pahalılar ama hem patlak korumaları hem de karda kışta kaydırmaması vs. çok iyi. Dediğim gibi üstteki iki modele göre daha hantal sadece. Gp5000 fiyatıyla kafa kafaya.

25 vs 23 olarak da kesinlikle 25mm. 28 de kullandım, niyeyse bana hantal geldi. Çok uzun süre kullanmadan sattığım bisikletle birlikte verdim. 25 gayet iş görüyor. 23'ler maalesef jantı bile fazla zorluyor, yüksek basınçtan ötürü. Yol tutuşu da güvensiz geliyor. 25'e alıştıktan sonra 23'e dönmek istemedim açıkça.

Son düzenleme:
Gp5000 yanaklari haric guzel bir lastik. Ama yanaklarina birsey gelmesin direk çöp olur lastik.

Gp5000 yanaklari haric guzel bir lastik. Ama yanaklarina birsey gelmesin direk çöp olur lastik.
GP400'ler de aynıydı 1000km kullanamadan iki lastikte çöp oldu

Şu an Continental Ultrasport 3 kullanıyorum, 2'sinin telli olanını kullanmıştım, memnun kaldım GP4000 den de yüzüm gülmeyince Continental Ultrasport 3 katlanır olanını aldım, bundan da menunum 1000km yi geçti bir defa patladı, yandan tel gibi bir şey girdi.

Merhaba, bütçem 2 dış lastik için bütçem 1700₺. Kullandığım Mitas syrinx lastikler sürekli iç lastik patlatıp başıma bela oldular. Patlamalardan canım çok sıkıldığı için zırhlı lastikler bakıyorum fakat önerilerinize açığım.
Gözüme takılan 3 lastik var, öneren veya deneyen kimse var mı forumda ?
(link)
(link)
(link)
Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

Son düzenleme:
Merhaba, bütçem 2 dış lastik için 1700₺. Kullandığım Mitas syrinx lastikler sürekli iç lastik patlatıp başıma bela oldular. Patlamalardan canım çok sıkıldığı için zırhlı lastikler bakıyorum fakat önerilerinize açığım.
Gözüme takılan 3 lastik var, öneren veya deneyen kimse var mı forumda ?
(link)
(link)
(link)
Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim
CST'nin ağır ve muhtemelen yuvarlanma direnci yüksek (Kötü) lastik olduğunu söyleyebilirim. Triban'ın ağırlığı iyi ancak, kalite anlamında Lugano kadar iyi olmadığını düşünüyorum. Lugano 2'nin, önceki neslinden farksız olarak yuvarlanma direncini düşürememiş olduğu belirtiliyor, ancak diğerlerine nazaran daha hafif. Ben olsam Lugano'yu tercih ederdim.

• Beğen
Tepkiler: Alazarhus
Yaklaşık 2 yıldır,kış aylarında schwable durano plus 700×25,yaz sezonuna gecildiginde vittoria corsa control 700×25 lastiklerimi kullanıyorum, yuvarlanma direncleri arasında çok hatrisayilir fark olmadığını için aynı ortalamaları çıkarıyorum nispeten,yedek ic lastikler aldığım gibi duruyor 2 yıldır, hiç patlak yaşamadım,herkese tavsiye ederim ,2 ayrı lastik kullanmak , lastik ömrünü uzatıyor kanaatimce tecrübelerim bu şekilde.

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Geri