Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yol bisikleti tavsiyeleri

Merak ettigimden soruyorum, eger Chromoly çeliği en az alü kadar hafifse columbusu da titanyum kadar yada karbon kadar hafif diye bilirmiyiz? Ve ayrica cromoly neden paslanmaz? Cromoly alacak kisinin bütcesi neden cok olmasi gerekiyor, özel ve pahali bir celikmi?
Diyemeyiz. Karbon kadrolar cidden çok hafif olabiliyor. Titanyuma ise görece yakın.
En az bir alü kadro kadar dedim. Tabiki fiyat segmentinde değerlendirmek gerektiğinden. Colombus borulardan el yapımı bir çelik kadroyu gidip de bizim markalarla kıyaslayacak halim yok. Ben de Specilized alü kadrolara baktım. Hemen hemen aynı ağırlıktalar diyebilirim.

Neden paslanmaz sorusuna detaylı cevap vermek isterdim ama kimyaya ilgim olmadığından alaşımdaki maddeleri sayıp onların da şöyle özellikleri var diyemeyeceğim. Derslerden bildiğim şey, krom eklediğin çelik alaşımı paslanmaya daha dayanıklı oluyor. Bir noktaya kadar da paslanmaz çelik olarak sınıflandırılmıyor.

Son sorunun cevabı saydıklarınız ile beraber işçilik ile alakalı. Karbon miktarı yüksek çeliklerin kaynaklaması daha zor oluyormuş.
Bir de piyasa etkeni var tabi. Teknik olarak aynı iş gücüyle üretilebilecek iki farklı maddenin bile hangisi daha yaygın kullanılıyorsa o, zamanla daha ucuz olur.

Son düzenleme:
Scudo
@Zeroplus

Yukarıda önerilen Merida Scultura modeline ek olarak Giant TCR, Cannondale CAAD, Canyon Ultimate AL, Specialized Allez, Focus Cayo gibi modellere de bakabilirsiniz.

Yalnız dikkat etmeniz gereken önemli bir konu mevcut: Dünya klasmanında kendisini ispatlamış bu global markaların ürünleri uygun fiyatlı denk geldiğinde haşatı çıkmış vaziyette olabiliyor. Bu nedenle ikinci el alırken mutlaka görerek ve mümkünse yanınızda tecrübeli biri ile satın alın.

Instagram'da Atölye 25.4 müşterilerine ait bisikletleri kendi sayfasından satar, oraya da bakabilir hatta mesajla ulaşıp aradığınız bisiklet hakkında bilgi verebilirsiniz. Kulakları delik olduğu için sizin yakalamanız güç olan makineler denk gelebilir.

Son olarak seri dışı aynakol sorunuzu cevaplayalım. Bazı üreticiler kadrolarında Shimano tarafından üretilen orta göbek (bottom bracket) yerine kendi standartlarında göbek kullanırlar. Bu durumda Shimano üretimi aynakollar bu kadrolarla uyumsuz olduğu için FSA gibi 3. parti üreticilerin ürünleri tercih edilir. Bunda da herhangi bir problem yoktur. Örneğin Cannondale uzun yıllar kendi geliştirdiği BB30 standardını ve FSA üretimi aynakolları kullandı bisikletlerinde. Şu an SI (system integration) markasıyla aynakolu da kendileri üretiyor ve muadili Shimano aynakola göre de oldukça yüksek fiyatlarda.
Cok tesekkur ederim.Kadro boyyndan olsa gerek aradigim hicbir modeli bulamiyorum 54 ve 56 kadro cogunlukla ilanlar.Bizim gibi boy fakirlerinin isi zor.Sifir olarakta cogu firmanin sitesinde yok gorunuyor tek tek aramak sormak mi lazim acaba ellerinde belki bir yerde vardir.
Aero kadro yerine bence Endurance, hem daha hafif hem yokuşta daha kolay. Çok yönlü bir kadro gibi yani. Tabiki Aero kadroyla da gidilir ancak Endurance daha kolay olur diye düşünüyorum. Önerim disk fren almayın, sadece boş ağırlık gibi geliyor bana çünkü Yol Bisikletlerinde bir MTB gibi sert tepkiler verme ihtiyacınız çok fazla olmayacaktır ve zaten üstünde gelen frenleri V-Fren diye hor görmemek lazım çünkü bence çok iyi iş çıkarıyorlar. Tabi fren performansı Set'ine göre değişiyor. Tiagra ile 105 Freni arasında dağlar kadar fark olduğu söyleniyor. Daha Tiagra fren kullanmadım ama 105 tek kelimeyle mükemmel. Bence kadro boyu bulursanız 2. el güzel bir Merida Scultura 400 veya direk 0 olsun derseniz Giant Contend SL2, Peugeot R13 olabilir. Yinede 2. el sayfalarında gezmenizi öneririm, yeni bir bisiklet karşınıza çıkabilir. Umarım aradığınızı bulursunuz, iyi sürüşler. 👋🚴‍♂️
Hergun bakiyorum ama kadro boyunu bir turlu tutturamadim daha yok kucuk kadro ilan sayisi cok az sifir da bircok yerde yok kalmamis tek tek aramak lazim sanirim.

Diyemeyiz. Karbon kadrolar cidden çok hafif olabiliyor. Titanyuma ise görece yakın.
En az bir alü kadro kadar dedim. Tabiki fiyat segmentinde değerlendirmek gerektiğinden. Colombus borulardan el yapımı bir çelik kadroyu gidip de bizim markalarla kıyaslayacak halim yok. Ben de Specilized alü kadrolara baktım. Hemen hemen aynı ağırlıktalar diyebilirim.

Neden paslanmaz sorusuna detaylı cevap vermek isterdim ama kimyaya ilgim olmadığından alaşımdaki maddeleri sayıp onların da şöyle özellikleri var diyemeyeceğim. Derslerden bildiğim şey, krom eklediğin çelik alaşımı paslanmaya daha dayanıklı oluyor. Bir noktaya kadar da paslanmaz çelik olarak sınıflandırılmıyor.

Son sorunun cevabı saydıklarınız ile beraber işçilik ile alakalı. Karbon miktarı yüksek çeliklerin kaynaklaması daha zor oluyormuş.
Bir de piyasa etkeni var tabi. Teknik olarak aynı iş gücüyle üretilebilecek iki farklı maddenin bile hangisi daha yaygın kullanılıyorsa o, zamanla daha ucuz olur.
Neden diyemeyiz, cromoly en az alü kadar hafif diye biliyorsaniz columbus da en az carbon veya titanium kadar hafif olmasi bence cok normal. Ben size Carbonun nekadar hafif oldugunu yada columbusu neyle kiyaslayacaginizi vs sormadim. Titanium icin ise ne yazdiginizi hic anlamadim.

Paslanmaz konusunda ise bilginiz yoksa kesin paslanmaz diye de öneride bulunmaniz bence yanlis, kolay paslanmaz demeniz daha mantikli bir bilgi olurdu.

Son sorum ise sizin demenize göre cromoly cok pahali bir celik oldugu icin sordum. ("Siz bütceden haber verin" demek cromolyi paraniz var ise alabilirsiniz yoksa avcunuzu yalarsiniz gibi olmus) Cromoly ise öyle sandiginiz kadar özel yada pahali bir sey degil, genelde giris seviyesi bisikletlerde kullanilir.

Neyse yinede sizin dediginiz gibi olsun ama bence bilgi verirken veya öneride bulunurken emin olmadiginiz seyleri olabilir, öyle duydum vs. vs. gibi sözler ekleseniz daha iyi olur.

Bu arada carbondan daha hafif aluminyum kadrolar bisikletler yada bunlardan daha columbus celik kadrolar da var. Mesela baktiginiz Specialized cromoly ile ayni agirlikta olabilir kesin cromoly den agiri da vardir ama karbondan hafifi de vardir. Bu herzaman neyi hagi modeli neyle kiyaslamaniza bagli.

Iyi forumlar dilerim.

Neden diyemeyiz, cromoly en az alü kadar hafif diye biliyorsaniz columbus da en az carbon veya titanium kadar hafif olmasi bence cok normal. Ben size Carbonun nekadar hafif oldugunu yada columbusu neyle kiyaslayacaginizi vs sormadim. Titanium icin ise ne yazdiginizi hic anlamadim.

Paslanmaz konusunda ise bilginiz yoksa kesin paslanmaz diye de öneride bulunmaniz bence yanlis, kolay paslanmaz demeniz daha mantikli bir bilgi olurdu.

Son sorum ise sizin demenize göre cromoly cok pahali bir celik oldugu icin sordum. ("Siz bütceden haber verin" demek cromolyi paraniz var ise alabilirsiniz yoksa avcunuzu yalarsiniz gibi olmus) Cromoly ise öyle sandiginiz kadar özel yada pahali bir sey degil, genelde giris seviyesi bisikletlerde kullanilir.

Neyse yinede sizin dediginiz gibi olsun ama bence bilgi verirken veya öneride bulunurken emin olmadiginiz seyleri olabilir, öyle duydum vs. vs. gibi sözler ekleseniz daha iyi olur.

Bu arada carbondan daha hafif aluminyum kadrolar bisikletler yada bunlardan daha columbus celik kadrolar da var. Mesela baktiginiz Specialized cromoly ile ayni agirlikta olabilir kesin cromoly den agiri da vardir ama karbondan hafifi de vardir. Bu herzaman neyi hagi modeli neyle kiyaslamaniza bagli.

Iyi forumlar dilerim.
Hocam ben de işine bakmanı dilerim. Okuduğunu anlamayan bir insana neden daha fazla açıklama yapayım ki? Toplandınız da adam mı sınıyorsunuz...

Edit: Komik gelmiş kendisine, ne diyeyim kıkırdasın dursun. En üzüldüğüm de acınacak duruma düştüğünü anlamayan insan.

Son düzenleme:
Hocam ben de işine bakmanı dilerim. Okuduğunu anlamayan bir insana neden daha fazla açıklama yapayım ki? Toplandınız da adam mı sınıyorsunuz...

Edit: Komik gelmiş kendisine, ne diyeyim kıkırdasın dursun. En üzüldüğüm de acınacak duruma düştüğünü anlamayan insan.
Hocam ne kullaniyorsaniz acilen bırakmanızı oneririm.
Ayrica tartistigin , bilgi kakalamaya calistigin kişi seni karbona 4 tur sarar ,suşi diye millete ikram eder. Terbiyesizliginde son seviyeye ulaşmiş .

Son düzenleme:
bisan grand tour eco 10 kg 5k

Hocam ne kullaniyorsaniz acilen bırakmanızı oneririm.
Ayrica tartistigin , bilgi kakalamaya calistigin kişi seni karbona 4 tur sarar ,suşi diye millete ikram eder. Terbiyesizliginde son seviyeye ulaşmiş .
Mario abi seni seviyorum bak ne diyeceğim.

Şimdi ne ben burada kendimi savunup tartışma yaratıp kimseye daha fazla laf söyleyeyim, (oradan bakınca terbiyesizlik gibi görünüyormuş çünkü) ne mesaj kirliliği olsun, ne tekrar ban yiyeyim.

Siz suşimi yiyin.
Ben de kedi başlıklarına gideyim.
Haklı olmak beş para etmiyor nasılsa.

İlgi çeken başlıkta sorulan bir soruya cevaplar sırayla taranır. Sonra tam doğru olmayan bir cevap bulunur. Asıl soruyu soran kişiye cevap yazıp doğru bildiğini söylemek yerine doğru olmayan cevap sahibine naif görünümlü bir soru sorulur, alınan cevaba rencide edecek şekilde üstten bir yanıt yazılır. Ve olaylar gelişir. Bu döngü niye böyle tekrar tekrar yaşanır bilinmez. Çünkü sanıyorum böylesi daha zevklidir.

Çok olduğunu sanmıyorum ama yine de azcık daha araştırayım yeni bir şey bulursam size haber verebilirim.
Cok tesekkur ederim.Bir de şu ilana bakarmisiniz arkadaslar numarasi 906892774.

@Zeroplus Kollar ve set eski tiagra yani 4600 serisi o kadar para verince bari tiagra 4700 serisi olsun.

Geri