Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yol bisikletiyle yapılan hız rekoru

Scudo
@Ali Menemen

Bende otobanda bugatti ile kapıştım. Bugatti deki arkadaş bir ara bacaklarımı görememiş sanırım saniyede 100 kez falan çeviriyodum aynakolu. Arkadaş ibrede en son 375 km görmüş. yolun bitimine yakın arka lastik aşırı dönmeden dolayı eriyip patladı. Gidon hakimiyetini kaybettim. Zar zor toparladım. sigma 1009 saatim den dumanlar çıkıyordu. Dayanamadı tabi. Bi daha kine hedefim 400 km/s :cool:

Geçende bende 741 le giderken viraja 130 km/h ile girmiştim sonra düzleğe çıkınca 160 km yi geçtim,ertesi günde %10 eğimli yokuşu fren sıkarak 40 km hızla çıkmıştım :D

@umittosun

Kendimle kıyasladığımı nereden çıkarttınız. Ben aslında daha çok Alberto Contador, Andy Shleck'le falan kıyasladım, kızmayın lütfen latife ediyorum ;)

gerçekten anlamadım. ben acemi, biri olarak km saatimde çok aşırı yokuş aşağı yolda arada fren kullanarak tam hatırlamıyorum 72-73 civarı bir hızı gördüm. korktuğum için daha hızlanamadım. aynı yolda scooter motosikletimle yokuş aşağı gaz vermeden 100 km yi rahat görüyorum. bence bisikletle de uygun şartlarda 100 km hıza yaklaşılabilir. falan hızda gittim diyen arkadaşlara atıyorsun demek isteyenler uzun ve çok dik bir yokuş aşağı yoldan gitmedikleri kanaatindeyim. kuşadasına buyursun gelsinler şehir merkezine inerken fren kullanmazlarsa çok yüksek hızlara çıkacaklarını garanti ederim.

@Çağlar Akkoyun

Çağlar bey, siz sanırım hafifçe eğimli yolda MTB ile 95 yapan arkadaşları kaçırmışsınız, ama doğal kaçırmanız okadar hıza :) ... Neyse artık yorumlarımı son derece demokratik olan bu platformda dile getirmeyi kessem iyi olucak, çünkü sinirlenenler olabiliyor.:27:

ali son noktayı koymuş :D aslanım benim :D

ama ne varki arkadaşlar galiba birçoğumuz bu hızları yaparken fizik kurallarını unutuyoruz. hatırlasak o kadar hızlanamayacağımızı biliriz ...

gölbaşı-malatya arasında(giden varsa bilir) ozan köyünden sonra yaklaşık 5-6 km yokuş aşağı bir yol var. arabayı serbest bıraktığınız anda çok yüksek bir ivmeyle hızlanmaya başlıyor. ama yollar virajlı olduğu için bırakamıyorsunuz. antreman için hep o yolu kullanırım. özellikle geri dönmesi o rampadan bence en iyi antreman oluyo.

konuya gelelim:

o yoldan birçok kere hız rekoru yapmak için indim çıktım indim çıktım. zaten mtb bisikletlerde 55-60+ hız için pedallar dişliler bi işe yaramıyo. daha sonrası için tek gereken tekerler. lastiklerim 1.90 dişli lastik. frenlerimde sürtme oranı sıfır, hiçbir yamukluk, yalpa vs. bir sorun yok. tekerlerin göbekleride shimano altus. ben bu şartlar altında en fazla gördüğüm hız 62.5 km/hr. hadi gittin lastikleri yol için 1.30 luk aldın. gittin en sağlam göbekleri aldın(mtb için konuşuyorum). bu koşullarda bile zannımca göreceğin hız en fazla 70 km/hr olacaktır.

ayrıca ben o hızda hafif virajlara bile girerken dengemi kaybedecek gibi oluyorum. kaldıki 80-90 diyen arkadaşlar bu yollarda nası gidiyolar görmek isterim doğrusu. ayrıca bi tavsiye bu arkadaşlarıma : eğer motosiklet kullanıyorsanız hızınız 90 iken kaskınızı açıp nefes almaya çalışın. veya arabada giderken aynısını yapın.

ayrıca bisiklet üzerinde dengenin verdiği baskıdan dolayı kanda adrenalin artacak ve sizi daha fazla nefes almanız için zorlayacaktır. bakalım napacak o 90 yapan arkadaşlar.

bir rüzgar tüneli kullanan arkadaşlarımız için birşey diyemem(kamyon vs.). ama dahada hızlanan arkadaşlarım bir zahmet fizik kurallarını unutmayın. allah için. artık bunlar gülmeme değil kafamı bozmaya yarıyo.

ayrıca herhangi bir aracı(araba-motor-bisiklet veya herhangi) hızlı kullanabilmek onu kullananın iyi olduğunun kanısı olmaz. yani burda çok afedersiniz kimseye ithafen söylemiyorum ama "bi tarafımı yırttım bisiklette 130 yaptım. bu hız göstergesinin fotosu dahada inanmayanlar için buda bi tarafımın yırtığı" deseniz bile size kimse inanmaz.

iftar öncesi gerilim hat safhada kırdıklarım için kıracaklarım için şimdiden özür dilerim...

Konuyu açan arkadaşım yol bisikleti ile ilgili sormuş fakat benim bildiğim tek rekor emin olmamakla birlikte Eric Barone isimli kişinin mtb tarzı bisikletiyle sanırım 172 km civarı gibi bir hıza ulaşması.

Şöyle bir nete baktım Eric Barone bir denemesinde 172 km hıza ulaşmış sonraki denemesinde ise 222 km hıza ulaşabilmiş , bir diğer enteresan rekor ise Bruce Bursford'a ait 334 km .

• Beğen
Tepkiler: Ali Rıza Sarı
erciyes dağının iniş yolunda yani epeyi eğimli olan bir yolda traktör lastiği diye nitelenecek lastikle ile 62 gördüm... virajlar sık olmasa en fazla 70 olurdu sanırım...ama hakimiyet gerçekten zorlaşıyor.

@Abdullah Hakkı
karşılıklı yüzyüze bakarak bu konu hakkında konuşsak bu cümleyi sarfedemeyeceğine eminim.

konuya gelelim:

@Abdullah Hakkı
bunu neye göre hesapladın. ben söyliyeyim kafadan salladın. senin aşağı inerkenki hızını hesaplarken bisikletinin tekerlekleri, hava şartları, ve en önemlisi yokuşun eğimi faktörlerini kendi şartlarına göre tahlil ediyorsun. atıp tutuyosun. bide kafamı bozmayın diyosun.

@Abdullah Hakkı

eğim arttıkça yüzeyin bisiklete yaptığı sürtünme kuvveti azalacaktır. seni yavaşlatan tek şey ise rüzgarın sürtünmesi olacak. hatta durumu abartıp eğimin 90 derece olduğunu varsayalım; burada yüzey sürtünmesi sıfır olacak belli bir limit hıza ulaşana kadar düşme gerçekleşecek. ben de senin gibi sallayayım o zaman. al buyur: zannımca 45 derece eğimli bir yokuşta düşme gerçekleşmeden uygun hava koşullarında 100 km hıza ulaşılabilir.

@Abdullah Hakkı
Orucunu da kendin için tut. Allah kabul etsin.

karşılıklı yüzyüze bakarkende söylerim lafımı kimseden esirgemem. bunu neye dayanarak söyledin bilmiyorum.

kafamı bozmayın diyorum çünkü bir mtb bisiklet 1.90 lık bir dişli lastikle (ben mtb de 1.90 düz lastik kullanan görmedim ama bana böyle cevaplar verdiyseniz eminim siz görmüşsünüzdür...) 70 km hızı geçin. hiç kimseye hiçbir zaman atıp tutmam. sen kim oluyorsunda beni atıp tutmakla yalancılıkla suçluyorsun. sen benim abim yaşındasın. senin bana böyle yanaşman bile gösterir seni ve insanlara olan saygını. buyur git dene. 70 km hızı geçmek için bilmem ne kadar yoldan rampa aşağı inmen lazım. o hızdan sonra bakalım yiyecekmi dengede kalmayı. işte mesele orası zaten. düşme olmadan gidebilmek . düşmeyeceğini bilsen bas gitsin zaten. senin dediğin o uygun hava koşullarınıda yakalamak zaten çok zor bi durum. ben kimse yapamaz diye hiçbişeyi demedim. forum içinde "şu yoldan giderken bu kadar hız yaptım o kadar yolda şu hızla gittim" diyen o kadar çok insan varki. yahu arkadaşım yok diyorsun "benmi yalancıyım senmi" diyor. açın bakın biz zamanlar lütfi abi vardı bi tv kanalında çalışan soyadını hatırlamıyorum ama onun açtığı konulardan birinde bisikletin arkasına roket takmış birisi 236 km gibi bir hıza çıkıyordu. rampa aşağı bir yolda RÜZGAR tüneli kullanan bir bisikletci yaklaşık 110 km hıza ulaşıyrdu. ben yapılamaz demedim. ama bu hızları yakalayabilmek için o şahısların harcadığı para ve emekleri şu anda bisikletforum içerisinde dahi çok sınırlı sayıda insan yapabilir ve buda bir elin parmak sayısını geçmeyecek, bisikletciliğe baş koymuş insanlar olabilir. fakat bazı insanlarda bilip bilmeden sizin kullandığınız tabirle "atıp tutarak" 100 yaptıklarını 90 yaptıklarını söylüyorlar. kullandıkları göstergelerde, magnetlerde sorun olabileceğini söyleyen insanlara ise bir ton laf ediyorlar. bakın bilmem hiç bulundunuzmu ama istanbulda galiba heybeli adada bisiklete binmiştim. orada tepedeki manastıra çıkarken direk yokuş yolu kullandıysanız bilirsiniz. orada değil ama aynen oranın yokuşu gibi yokuşu olan bir yoldaki hızım -ki çok iyi hatırlıyorum- 60.5 gibi birşeydi. ama oradan siz oradan bi araba lastiği bıraksanız yere vardığında en az o tekerin hızı 100 km olacaktır. işte burada devreye giren dengedir. ben fizik ten bahsederken DENGEYİ ve sürtünmeyi işin içine kattım ama zat-ı muhtereminiz sadece sürtünmeyi almış.

bir konuda eğer birisine cevap yazacaksan
"karşılıklı yüzyüze bakarak bu konu hakkında konuşsak bu cümleyi sarfedemeyeceğine eminim."
demezsin diyemezsin. burdan benim çıkarabileceğim tek sonuç 'eğer yüz yüze söylesen sen o cümleyi ben senin yüzünü dağıtırım' olur. ben bunu senin bana yaptığın değil senin kendine yaptığın bir saygısızlık olarak kabul ederim. konuya başlarken bile kavga pozisyonu alıp cevap yazıyosun. bu ne heyheydir... eğer bi yaran varsa gocunduğun söylersin adam gibi oturruz konuşuruz kim yanlış biliyosa kimde hata varsa çözeriz tanıştığımıza memnun oluruz dostluğumuzu sürdürürüz. ama senin yaptığın hareketin fazlası var eksiği yok. herhangi bir şekilde saygısızca yazacağınız bir cevabın altına cevap yazmayacağımı baştan söylüyorum çünkü çok su götüreceğe benziyor bu tartışma.

@Abdullah Hakkı

valla forum ortamlarında tartışmak hiç mi hiç adetim değildir. insanlarla dalga geçmeye çalıştığınız için dayanamadım cevap yazmak zorunda hissettim kendimi. daha da yazmıyorum. senin az önceki yazdığın mesajında zaten kendine cevap veriyorsun.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Özkara
Böyle topik konularını çok seviyorum. Bisikletforum'daki bu muhteşem rekorları gördükçe, monitor karşısında saçlarım topiğin rüzgarından savruluyor...

Aynen katılıyorum. Çok fena esiyor bu topik =)

mtb ile 75 in üzerindeki hızlar bana çok uçuk geldi açıkcası.rüzgar bu hıza çıkmanızı kesinlikle engeller.ayrıca vites geçişlerini limitinin sonunda yapmak zorundasınızki bunun için eğimi dik ve çok uzun bir yola ihtiyacınız var.

ayrıca 40 km ve üzerinde yapacağınız düz zemin çarpışmaları nerdeyse %100 ihtimalle ölüm demektir.hız yaparken bir kere daha düşünün

Geri