Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Akıllı bileklik ya da akıllı saat önerisi

Neye göre, kime göre? Tahmine ve temenniye dayanan bir "bilgi" olmuş bu. Müspet bir bilgi vermek istiyorsanız bu saatin ürettiği nabız verisini göğüs bandını telefon gibi ikinci bir cihazla ile eşleştirerek aynı antrenmandan hem saat hem de göğüs bandını ürettiği nabız grafiğini alt alta paylaşırsınız. Bunu hiç yapmadığınız belli çünkü yapsaydınız fiyaskoyu görürdünüz. Maalesef bir Amazfit sahibi olarak güncel olanlar da dahil olmak üzere tüm Amazfit modellerinin nabız sensörlerinin "çöp" sonuçlar verdiğini belirtmem gerek. Uzun turlarda ortalama nabıza bakarsak yakın bir sonuç olabilir ama kesinlikle ani yükselmeleri optik ölçüm kaynaklı bir kaç sn gecikme ile dahi de olsa yakalayamıyor ya da anlamsız seviyede yüksek ölçebiliyor. Örneğin normal zorlanmadan sürerken bunun gösterdiği sonuca bakarsanız kalp krizi geçiriyor falan olmanız gereken nabız değerleri gösterebiliyor ya da normal nefes almanız gereken yerler haricinde de nefes aldığınız aşırı eforlu sprintlerde gayet normalmiş gibi 80 nabız gösterebiliyor.
İnsanları yanlış yönlendirmemek ve kendimizi kandırmamak adına müspet verilerle konuşalım.

Not: lütfen bu yazdıklarımı kişisel kişisel saldırı olarak almayın, sadece bilimsel yönteme bir çağrı ve toplum yararı ve insanları doğru yönlendirmek adına yazıldı, mevcut ekonomik koşullarda zor kazanılmış paralar boşa harcanmasın diye.
Peki siz nerden biliyorsunuz bahsettiğiniz şeyleri yapmadığıma dair sanki kafadan sallıyormuşum.gibi hemen bir kısmı alıntı yaparak patada kütede girişmiş sonrada lütfen kişisel saldırı diye algılamayın demişsiniz.ilk fırsatta paylaşırım bahsettiğiniz karşılaştırmayı,her ikisindede defalarca stravada karşılaştırdım sizin çöp vs dediğiniz acayip şeyler ile karşılaşmadım...iki aktiviteden diğerini silme sebebim iki sürüş aynı anda ayrı aktivite olarak göründüğü için ve diğer veriyi bir kez uzun sürüşte GPS cihazı şarjı bittiğinde kaybettiğimden saat ile tutup yedekte ne olur ne olmaz endişesi ile ...sakın kişisel saldırı algılamayın ama üslubunuza dikkat edin bu forumda öyle boş boş yazan yada yazdığını farzedip bilmeden yorum yapan biri değilim......diğer cihazım evet garmin değil igps 618 ve nabız bandı ile ölçüm yapıp karşılaştıcak kadar biliyorum bilmeden zaten paylaşıp kendimi su anda olduğu gibi tuhaf yorumlar ile muhatap etmezdim ...

Edit:nabız derseniz artı eksi 1 olacak şekilde farklı çıktığı oldu tam verdiğide kime göre neye göre derseniz igps 618 nabız bandlı cihaz ile amazing Stratos 3 cihazlara göre kime göre derseniz kendime göre....yükseklik kazanımı vs derseniz sapmalar oluyor(ki)kime neye göre ona katılırım (ki)strava hatta belki bakın belki diyorum (çünkü gerçekten kullanmadan farazi yorum yapma gereği duydum) GARMİN bile yükseltilerde hata payı verebilir,benimde pek önemsemediğimden dolayı üstünde durmadığım bir ayrıntı.... bu arada mi band serileri derseniz eyvallah da arkadaş bu cihaz için nasıl böyle söylemde bulundunuz , yerden yere vurdunuz çöp diye bahsettiniz bakın bende orasını neye kime göre anlamadim ayrıca sanırım sizde bu cihazdan kullanmadan ortaya bir şey attınız....neyse iyi forumlar.. saygılar

Edit 2 :bu arada cihaz uygulamasında silinmemiş aynı tarihlerde (beraber yapılmış) kalan bir sürüş verisi paylaşayım tek fark otomotik sürüşlerde dur kalklardan ötürü ve saati cihazdan önce açmış olduğumdan kaynaklı saat ve cihaz arasında 2 km kadar bir fark var Screenshot_2022-09-09-17-59-44-731_com.huami.watch.hmwatchmanager.jpgScreenshot_2022-09-09-17-59-39-113_com.strava.jpgScreenshot_2022-09-09-18-04-28-510_com.strava.jpg
Buda yine beraber yapılmış farklı bir sürüş,Burada 5k olan fark trafikten dolayı saat ile sürüşe GPS ile bıraktığım yerden devam etmemden kaynaklı Screenshot_2022-09-09-18-07-39-645_com.huami.watch.hmwatchmanager.jpgScreenshot_2022-09-09-18-06-40-857_com.strava.jpgScreenshot_2022-09-09-18-07-08-611_com.strava.jpg
Buda son isterseniz bulur dahada eklerim IMG_20220909_182148.jpgIMG_20220909_182230.jpgIMG_20220909_182256.jpg

Son düzenleme:
Scudo
Peki siz nerden biliyorsunuz bahsettiğiniz şeyleri yapmadığıma dair sanki kafadan sallıyormuşum.gibi hemen bir kısmı alıntı yaparak patada kütede girişmiş sonrada lütfen kişisel saldırı diye algılamayın demişsiniz.ilk fırsatta paylaşırım bahsettiğiniz karşılaştırmayı,her ikisindede defalarca stravada karşılaştırdım sizin çöp vs dediğiniz acayip şeyler ile karşılaşmadım...iki aktiviteden diğerini silme sebebim iki sürüş aynı anda ayrı aktivite olarak göründüğü için ve diğer veriyi bir kez uzun sürüşte GPS cihazı şarjı bittiğinde kaybettiğimden saat ile tutup yedekte ne olur ne olmaz endişesi ile ...sakın kişisel saldırı algılamayın ama üslubunuza dikkat edin bu forumda öyle boş boş yazan yada yazdığını farzedip bilmeden yorum yapan biri değilim......diğer cihazım evet garmin değil igps 618 ve nabız bandı ile ölçüm yapıp karşılaştıcak kadar biliyorum bilmeden zaten paylaşıp kendimi su anda olduğu gibi tuhaf yorumlar ile muhatap etmezdim ...

Edit:nabız derseniz artı eksi 1 olacak şekilde farklı çıktığı oldu tam verdiğide kime göre neye göre derseniz igps 618 nabız bandlı cihaz ile amazing Stratos 3 cihazlara göre kime göre derseniz kendime göre....yükseklik kazanımı vs derseniz sapmalar oluyor(ki)kime neye göre ona katılırım (ki)strava hatta belki bakın belki diyorum (çünkü gerçekten kullanmadan farazi yorum yapma gereği duydum) GARMİN bile yükseltilerde hata payı verebilir,benimde pek önemsemediğimden dolayı üstünde durmadığım bir ayrıntı.... bu arada mi band serileri derseniz eyvallah da arkadaş bu cihaz için nasıl böyle söylemde bulundunuz , yerden yere vurdunuz çöp diye bahsettiniz bakın bende orasını neye kime göre anlamadim ayrıca sanırım sizde bu cihazdan kullanmadan ortaya bir şey attınız....neyse iyi forumlar.. saygılar

Edit 2 :bu arada cihaz uygulamasında silinmemiş aynı tarihlerde (beraber yapılmış) kalan bir sürüş verisi paylaşayım tek fark otomotik sürüşlerde dur kalklardan ötürü ve saati cihazdan önce açmış olduğumdan kaynaklı saat ve cihaz arasında 2 km kadar bir fark var 294182 dosyayı görüntüle294183 dosyayı görüntüle294184 dosyayı görüntüle
Buda yine beraber yapılmış farklı bir sürüş,Burada 5k olan fark trafikten dolayı saat ile sürüşe GPS ile bıraktığım yerden devam etmemden kaynaklı 294185 dosyayı görüntüle294187 dosyayı görüntüle294186 dosyayı görüntüle
Buda son isterseniz bulur dahada eklerim 294193 dosyayı görüntüle294192 dosyayı görüntüle294191 dosyayı görüntüle
Bilal Bey öncelikle, özellikle belirttiğim halde kişisel almışsınız. Bu yazdıklarınızı siz değil başkası da yazsa benzer şekilde davranırdım, bu bağlamda kişisel olarak size değil kaynak sunmadan bilgi vermenize tepki verdim. Bu kişiselleştirme konusunu bir an önce geçip anlatmak istediğime geleyim ve örneklendireyim.

GPS verisi konusunda çok yapacak bir şey yok keza dediğiniz gibi Garmin dahil bu verilerde tam bir kesinlik aramak çok gerçekçi değil, tabi haritaları üst üste koyduğunuzda bir ürün ziyadesiyle saçmalıyorsa onun tercih edilmeyeceği bellidir.

Benim şu ana kadarki tüm konuşma noktam nabız takibi üzerine ki bazı insanlar için yanlış nabız okunması ölümcül sonuçları olabilir. Örneğin bir rahatsızlığı olup doktor tarafından egzersiz sırasında belli nabzın üstüne çıkmaması tembihlenenler olabilir. (Misal ben ;))
Değerlerin kıyaslanması açısından egzersiz sonrası ortalama sayısal değerlerini karşılaştırıp +/- 1 demek yetersiz. Örnek verecek olursak şu mesajıma bakabilirsiniz:

Decathlon Nabız Ölçer Göğüs Kemeri (kalenji)

Amazfit Stratos 3'ün nabız ölçüm doğruluğu konusunda aşağıdaki videoyu izleyiniz, başlama yeri olarak belirlediğim nokta nabız doğruluğu eleştrisi, özetle çöp olduğunu söylüyor :) ):

Amazfit Stratos (pace2 veya stratos2 diye de geçer) bu benim de harici sensörle eşleştirerek kullandığım kendi saatim oluyor. Videonun başlattığım yerine bakın koşu egzersizi boyunca nabız grafiği yaklaşık 40 bpm alttan gidiyor/eksik ölçüyor. Yani özetle çöp :) :

Aşağıdaki video da Amazfit GTR3 ve T-Rex Pro'nun incelemesi, özetleyecek olursak nabız ölçümleri ikisinde de çöp.

Burada Amazfit markasını yerme amaçlı bulunmuyorum keza kendim de Stratos2 kullanıcısıyım, ama yukarıdaki sonuçlar ortada ve her spor ürünü üzerine özelleşmiş inceleme yapan kişi de aynı sonuca varıyor (inceleme adı altında reklam videosu yapanlar hariç)

Ben savunduğum fikirleri (vakit ayırıp okur/izler iseniz) yukarıda belgelendirebildim. Konuyu kişisel almayı bir kenara bırakıp bilimsel kanıtlarla devam edebileceksek fikirlerimizi karşılıklı paylaşalım. Eğer kişisel alıp "tavırlarıma dikkat etmem gerektiğini" düşünmeye devam edecekseniz konu sizin tabirinizle karşılıklı "tuhaf tuhaf" mesajlar yarışına döner ki ben böyle bir durumda bulunmak istemediğim için, size daha fazla cevap yazmıyor olacağım. Umarım burada derdimin bağcıyı dövmek değil herkese üzüm ikram etmek (sizi yermek değil, doğru ve anlaşılır bilgiler paylaşılmasına katkı vermek) olduğunu anlatabilmişimdir. Örneğin bu mesajı yazmak ve alıntı yaptığım kaynakları incelemek için, 30dk. harcadım, umarım boşa harcadığım bir zaman ve iyi niyet olmamıştır. İyi forumlar.

Son düzenleme:
Bilal Bey öncelikle, özellikle belirttiğim halde kişisel almışsınız. Bu yazdıklarınızı siz değil başkası da yazsa benzer şekilde davranırdım, bu bağlamda kişisel olarak size değil kaynak sunmadan bilgi vermenize tepki verdim. Bu kişiselleştirme konusunu bir an önce geçip anlatmak istediğime geleyim ve örneklendireyim.

GPS verisi konusunda çok yapacak bir şey yok keza dediğiniz gibi Garmin dahil bu verilerde tam bir kesinlik aramak çok gerçekçi değil, tabi haritaları üst üste koyduğunuzda bir ürün ziyadesiyle saçmalıyorsa onun tercih edilmeyeceği bellidir.

Benim şu ana kadarki tüm konuşma noktam nabız takibi üzerine ki bazı insanlar için yanlış nabız okunması ölümcül sonuçları olabilir. Örneğin bir rahatsızlığı olup doktor tarafından egzersiz sırasında belli nabzın üstüne çıkmaması tembihlenenler olabilir. (Misal ben ;))
Değerlerin kıyaslanması açısından egzersiz sonrası ortalama sayısal değerlerini karşılaştırıp +/- 1 demek yetersiz. Örnek verecek olursak şu mesajıma bakabilirsiniz:

Decathlon Nabız Ölçer Göğüs Kemeri (kalenji)

Amazfit Stratos 3'ün nabız ölçüm doğruluğu konusunda aşağıdaki videoyu izleyiniz, başlama yeri olarak belirlediğim nokta nabız doğruluğu eleştrisi, özetle çöp olduğunu söylüyor :) ):

Amazfit Stratos (pace2 veya stratos2 diye de geçer) bu benim de harici sensörle eşleştirerek kullandığım kendi saatim oluyor. Videonun başlattığım yerine bakın koşu egzersizi boyunca nabız grafiği yaklaşık 40 bpm alttan gidiyor/eksik ölçüyor. Yani özetle çöp :) :

Aşağıdaki video da Amazfit GTR3 ve T-Rex Pro'nun incelemesi, özetleyecek olursak nabız ölçümleri ikisinde de çöp.

Burada Amazfit markasını yerme amaçlı bulunmuyorum keza kendim de Stratos2 kullanıcısıyım, ama yukarıdaki sonuçlar ortada ve her spor ürünü üzerine özelleşmiş inceleme yapan kişi de aynı sonuca varıyor (inceleme adı altında reklam videosu yapanlar hariç)

Ben savunduğum fikirleri (vakit ayırıp okur/izler iseniz) yukarıda belgelendirebildim. Konuyu kişisel almayı bir kenara bırakıp bilimsel kanıtlarla devam edebileceksek fikirlerimizi karşılıklı paylaşalım. Eğer kişisel alıp "tavırlarıma dikkat etmem gerektiğini" düşünmeye devam edecekseniz konu sizin tabirinizle karşılıklı "tuhaf tuhaf" mesajlar yarışına döner ki ben böyle bir durumda bulunmak istemediğim için, size daha fazla cevap yazmıyor olacağım. Umarım burada derdimin bağcıyı dövmek değil herkese üzüm ikram etmek (sizi yermek değil, doğru ve anlaşılır bilgiler paylaşılmasına katkı vermek) olduğunu anlatabilmişimdir. Örneğin bu mesajı yazmak ve alıntı yaptığım kaynakları incelemek için, 30dk. harcadım, umarım boşa harcadığım bir zaman ve iyi niyet olmamıştır. İyi forumlar.
Estağfurullah öncelikle fevri davrandığımdan dolayı kusuruma bakmayın,bir önceki postunuzda yine benden bir alıntı yapmıştınız ve üzerime alınma olayı söz konusu dahi olmadı yazması gerekeni yazmıştınız.ikinci postta ben kişisel olarak üzerime aldığım konu üzerinden gittim ,hani sanki nabız bandı ve saat sensörü ile aynı anda aynı antrenman üzerinde kullanmadan karşılaştırma yapmadan bir paylaşım yapmış biri gibi hissettim kendimi,biraz onun gerginliği ile yazdım.. kırmış olduysamda özür dilerim

aslında saatler genelinde garmin harici sensörler konusunda evet pek iyi olduğu söylenemez,mesela daha önce samsung watch gear2 kullandım kesinlikle nabız tutarsız veriyordu örn: antrenman esnasında yüzde 8 yada 9 luk bir eğimi hızıma bağlı olarak 160 gibi nabızda çıkmam gerekirken nabız bandı evet doğru gösterirken saat 100 gibi veriyi gösteriyordu,hani bilinçsiz biri olsam saatin gösterdiği nabıza güvensem vay halime (yine bisiklet üzerinde bilgisayar kolumda yine saat vardı)sonra defalarca benzer sorun yaşadığım için Samsung gear2 saat olarak kaldı benim için.fakat Stratos 3 aynen sizin gibi düşünürken zaten yine aynı sorunu yaşarsam spor amaçlı değilde yine saat niyetine kullanırım diye almıştım.açıkçası beni yanılttı, dediğim gibi antrenman esnasında nabız bandı takılı başka bir cihaz ile kıyasta,uzun kısa tur farketmeksizin aktivite sonrası ortalamaya bakınca paylaştığım ekran görüntüleri gibi ya aynı yada artı eksi 2-3 nabız farkı gördüm, bileği gevşek bırakınca baya fark ediyor orası ayrı,zaten yukarda bunu belirtmiştim.şimdi katlanır bisikletim üzerinde tabi birazda kendi vücudumu iyi tanıdığımdan daha güvenerek kullanıyorum(rahatsızlığı olanlar özellikle kalp rahatsızlığı olanlar için kesinlikle zaten saat önermem öneremem,ben normal şartlarda sağlık sorunu olmayan standart ben gibi bir fani kullanıcı olarak konu üzerinde yorum yaptım),fakat derseniz saatmi nabız bandımı kesinlikle band,zaten yol bisikletimde nabız bandı igps618 ile beraber kullanıyorum, çünkü her halükarda arıza vs olmadığı süre içinde daha net veri veriyor o tartışılmaz ..ek olarak stratoslar harici nabız bandı destekliyor fakat şarjı inanılmaz sömürüyor..
Son olarak sürece olumlu ve yapıcı yaklaşımınız için ayrica teşekkürler, saygılar

Mobilden yazdığımdan imla hataları ve gözümden kaçan düşük cümleler olabilir.mazur görün :hhhhhh:

Son düzenleme:
Tartışmaların arasına kaynayarak bir gözlemimi aktarayım: Gömmekte yarışılan MiBand'lar (en azından 6) hastanelerdeki EKG cihazlarıyla neredeyse aynı nabzı gösteriyor. "Neredeyse"den kastım 2-3 bpm fark.

Tartışmaların arasına kaynayarak bir gözlemimi aktarayım: Gömmekte yarışılan MiBand'lar (en azından 6) hastanelerdeki EKG cihazlarıyla neredeyse aynı nabzı gösteriyor. "Neredeyse"den kastım 2-3 bpm fark.
Zaten fark fiziki bir aktivite yada antrenman esnasında ortaya çıkıyor,yani sıkıntı yürüyüş yada dinlenme esnasında değilde, bisiklet üzerinde kendini belli ediyor (en azından band 4 ile benim deneyimlediğim,sonraki sürümlerden bilgim yok)...

• Beğen
Tepkiler: necmeddin
ben de amazfit gtr2e sahibiyim o kadar sürüş yaptım aynı anda telefonda yanımda strava komooot relieve ve saat uygulaması zepp te açık ama malesef hepsi ayrı ayrı sonuç veriyor hiçbir zaman aynı verileri yakalayamadım hep farklı rakamlar birinde daha çok tırmanış gösterirken biri daha yavaş diğeri daha hızlı gösteriyor örneğin relieve de en hızlı yeri 66 km geçtiğimi gösterirken saat en yüksek hızı 57 olarak gösteriyor ama bisiklet km saatinde 80 leri gördüm ama bu rakam hiçbirinde yazmıyordu hangisi doğru ölçüm neye ve kime göre doğru ? açıkçası kafa karışıklığı

Ben koşu sırasında yolun yarısında 100 metre kadar yürüyüp biraz su içtiğim ufak bir mola veriyorum genelde ve saati durduruyorum bu sırada. Verileri saatin uygulamasından değil de adidas running uygulamasından aldığım zaman mola verdiğim süreyi de antrenmana ekliyor ve toplam mesafe biraz artarken ortalama hız biraz düşmüş oluyor.

Bisiklette de durduğumuz zaman km saati de duruyor ve süreyi hesaplamıyor ama kol saati durdurulmazsa devam ediyor ve ortalama hız kol saatinde daha düşük çıkıyor.

Aralarında en sağlıklı mesafe, ortalama hız, anlık hız ve max hız verisini bisikletteki km saati verir. Çünkü verileri tamamen mekanik bir süreçten alarak üretiyor. Yükseklik için hata payı her zaman bence fazla. GPS ile veya altimetre ile üretiyorlar bu veriyi. İkisinin de hata payları fazla. GPS verileri düz yolda genelde sağlıklı çalışıyor bir anormallik olmadığı sürece. Mesela bizim köyün yolunda gps 5 metre yanlış konumlandırma yaparsa rakım 5 ile 15 metre arasında yanlış ölçebilir. Bu yanlış veriler ile mesafe, hız, yükseklik kazanımı dahil her ölçümü yanlış yapar. Biri 5 metre yukarıdan biri aşağıdan alsa konumu yeterli. Bu her şart altında oluşabilecek ölçüm hatası.

Bir de benim de merak ettiğim bir konu var, bilenler aydınlatırlarda gerçekten çok sevinirim.
Max hız için ise ölçümü yaparken sadece uydudan aldığı 2 noktanın kordinatları arasındaki yatay mesafe ile mi yoksa 2 noktanın yüksekliklerinin de dahil olduğu bir ölçüm mü yapıyor bilmiyorum. Ama sanki yanlış olan 1. yöntemi kullanıyor gibi bazı saatler. Çünkü aradaki fark çok fazla. Resim üzerinde açıklamak daha doğru olur.
Yokuş inerken A noktasından C noktasına gidiliyor ama sadece alınan kordinatlara göre yükseklik verisi olmadan ölçüm yapıyorsa sanki B noktasından C noktasına gidilmiş gibi hesaplayabilir. 80+ km/h'lere çıktıysanız eğimin hayli fazla olduğunu düşünüyorum, resimdeki kadar dik olmasa da benzer olacaktır. Konumdan kaynaklı hata payları da eğim üzerinde etkili olmuş olabilir. Bazı cihazlar sanki yükseklik verisini eklemediği için gerçekte yol alınan A-C arasını değil de B-C arasını ölçüyormuş gibi bir izlenim bıraktı bende ama dediğim gibi ben de bilmiyorum net olarak.

Yükseklik kazancı hariç diğer tüm verilerde km saatini doğru kabul etmek en mantıklısı bence.

Dosyalar

• image_2022-09-09_232543192.png
    image_2022-09-09_232543192.png
    6,1 KB · Okunma: 7
  • Beğen
Tepkiler: hasanazmi
Ben koşu sırasında yolun yarısında 100 metre kadar yürüyüp biraz su içtiğim ufak bir mola veriyorum genelde ve saati durduruyorum bu sırada. Verileri saatin uygulamasından değil de adidas running uygulamasından aldığım zaman mola verdiğim süreyi de antrenmana ekliyor ve toplam mesafe biraz artarken ortalama hız biraz düşmüş oluyor.

Bisiklette de durduğumuz zaman km saati de duruyor ve süreyi hesaplamıyor ama kol saati durdurulmazsa devam ediyor ve ortalama hız kol saatinde daha düşük çıkıyor.

Aralarında en sağlıklı mesafe, ortalama hız, anlık hız ve max hız verisini bisikletteki km saati verir. Çünkü verileri tamamen mekanik bir süreçten alarak üretiyor. Yükseklik için hata payı her zaman bence fazla. GPS ile veya altimetre ile üretiyorlar bu veriyi. İkisinin de hata payları fazla. GPS verileri düz yolda genelde sağlıklı çalışıyor bir anormallik olmadığı sürece. Mesela bizim köyün yolunda gps 5 metre yanlış konumlandırma yaparsa rakım 5 ile 15 metre arasında yanlış ölçebilir. Bu yanlış veriler ile mesafe, hız, yükseklik kazanımı dahil her ölçümü yanlış yapar. Biri 5 metre yukarıdan biri aşağıdan alsa konumu yeterli. Bu her şart altında oluşabilecek ölçüm hatası.

Bir de benim de merak ettiğim bir konu var, bilenler aydınlatırlarda gerçekten çok sevinirim.
Max hız için ise ölçümü yaparken sadece uydudan aldığı 2 noktanın kordinatları arasındaki yatay mesafe ile mi yoksa 2 noktanın yüksekliklerinin de dahil olduğu bir ölçüm mü yapıyor bilmiyorum. Ama sanki yanlış olan 1. yöntemi kullanıyor gibi bazı saatler. Çünkü aradaki fark çok fazla. Resim üzerinde açıklamak daha doğru olur.
Yokuş inerken A noktasından C noktasına gidiliyor ama sadece alınan kordinatlara göre yükseklik verisi olmadan ölçüm yapıyorsa sanki B noktasından C noktasına gidilmiş gibi hesaplayabilir. 80+ km/h'lere çıktıysanız eğimin hayli fazla olduğunu düşünüyorum, resimdeki kadar dik olmasa da benzer olacaktır. Konumdan kaynaklı hata payları da eğim üzerinde etkili olmuş olabilir. Bazı cihazlar sanki yükseklik verisini eklemediği için gerçekte yol alınan A-C arasını değil de B-C arasını ölçüyormuş gibi bir izlenim bıraktı bende ama dediğim gibi ben de bilmiyorum net olarak.

Yükseklik kazancı hariç diğer tüm verilerde km saatini doğru kabul etmek en mantıklısı bence.
Hiz konusunda yukselti mesafe noktasına çektiğiniz dikkat önemli. Kuş uçusu mesafe diyeli a b arasında en kisadir ama yol daha uzun olabilir burda bisiklet uzerindeki km saati daha kıymetli veri verir.
Gps sinyalini kullandığımız cihazlar anlık ve yerine göre 5 15 metre hssasiyetle oluyorlar. Yamaçlarda bu hassasiyet yükseltti farklılıkları çıkabilirler.
Başlık konusuna dönersek bileklik ya da akıllı saatei ne için istiyoruz beraberinde telefon kullanacakmıyız kullanacakmıyız. Bunun cevabı ile gps i olan ya da olmayan , alrimetresi olan ya da olmayan cihaza karar vermek gerekiyor.
Kendi adıma telefon harici hic bir cihaz kullanmıyorum. Stravanin zaman zaman saçma veriler üretmesini gps kaynakli nedenlere bağladım geçtim.
Ekonominize uygun olan bir saat ya da bileklik her zaman işinizi görür. Detaylarda kayboluk bisiklet sürmenin kendi doğasını karıştırmayın derim. Binin ve sürmenin zevkimi yaşayın.

• Beğen
Tepkiler: Atakan K.
Alacağınız saat yada bilekliğin tüm fonksiyonlarının strava ve trainerlarda kullanılıp kullanılamayacağından emin olmak gerekiyor. ( trainer sahibi yada niyeti olanlar ) Örneğin Forerunner 235 sahibiyim ve nabız özelliği Tacx Vortex ile uyumlu olmadığı için nabız bandı almak durumunda kaldım. Üretici siteler, forum, youtube vs bu özellikleri öğrenebilir ve gereksiz harcamalardan kaçınabilirsiniz.

Spor için saat alırken sizlere bir referans olması için The Quantified Scientist YouTube kanalında paylaşılan, istatistik bilimiyle uğraşan bir bilim adamı olan kanal sahibinin şimdiye kadarki incelediği tüm cihazları (saat, sensör, akıllı yüzük (!?) ve diğer donanımları) tek bir grafikte sunduğu bu ekranı kanalın son (Galaxy Watch 5 Pro) videosundan aldım ve sizlerle paylaşıyorum. Tamamen bilimsel yöntemle çalışan bu kanal sahibini ve kanalını takip etmenizi öneririm.

HRM-Ratings.png

(link)

@Spartiat yukarıda sorduğunuz sorunun yanıtını yukarıda bulabilirsiniz; referans kabul edilen Polar H10 ECG sensörüyle %90'ın altında korelasyon var ve bu grafiğe konu olan ölçümler trainer üzerinde alınmış. Gerçek sürüşlerde daha da düşecektir. Grafiği aldığım videonun konusu olan Galaxy Watch 5 Pro ise gerçek sürüşlerde bayağı bir düşüş gösteriyor, tam videoyu izleyip görebilirsiniz. Neden direkt gerçek sürüş ölçümlerini paylaşmadım: Çünkü o ölçümlerin grafikleri bu kadar fazla sayıda cihazı içermiyor.

@bilalfidanboy Amazfit cihazları bu kadar yerme sebebimi daha önce size video kanıtları olarak paylaşmıştım ama bu grafikle bir bakışta rahatça görebilirsiniz.

Tamam soru sormamışsınız, düzeltiyorum: Gözleminize konu olan cihaza ait karşılaştırmalı verileri yukarıda bulabilirsiniz.

edit: evet haksız sayılmazmışsınız. Ben en son Mi Band 7 incelemesini izlediğim için tüm Mi Band ailesi çöp gibi aklımda kalmış. Mi Band 6 o kadar da kötü değilmiş, bilekten 4-5 parmak daha yukarıya sıkı bir şekilde takarak kullanılınca iş görecektir.

Foruma yeni katıldım nasıl konu acilacagini bilmiyorum yardımcı olur musunuz

Foruma yeni katıldım nasıl konu acilacagini bilmiyorum yardımcı olur musunuz
50 mesajınız olana kadar açamazsınız, arama yaparak açacağınız konuya en yakın konu başlığı bulup orada sorunuz. Bir de ilk gördüğünüz konuya alakasız soru sorarak konu akışını etkilemeyiniz. İyi forumlar.

50 mesajınız olana kadar açamazsınız, arama yaparak açacağınız konuya en yakın konu başlığı bulup orada sorunuz. Bir de ilk gördüğünüz konuya alakasız soru sorarak konu akışını etkilemeyiniz. İyi forumlar.
Teşekkür ederim

Arkadaşlar aklımda sürüşleri akıllı saatle kaydetmek var aradığım fiyat aralığında(Max 1500 TL) en iyi saat (link) bu gibi duruyor ama aklıma birkaç soru takıldı:
1- Saate Strava indiremiyoruz galiba o yüzden saatin kendi spor modunda kaydedip stravayla senkronize edeceğim galiba ama telefonda kaydettiğim gibi tırmandığım metreyi gösterir mi yoksa altimetre olmadığı için tırmanışı kaydetmez mi?
2- Sürüşü saatin arayüzünde kaydederken nabız kaydı da alıyor peki stravayla senkronize ederken nabız kaydını Stravaya atıyor mu?
3- Saatle kayıt yaparken harita gibi kaydedilen rotayı gösteren bir arayüzü var mı?

1. Strava yüksekliği destekliyorsa cihazdan, desteklemiyorsa veya ayarlardan ayarlarsanız her türlü kendi haritası üzerinden alıyor. Bende amazfit bip saat var ve gerçeğin iki katı yükseklik raporluyor her zaman sözde altimetresiyle, ben de her zaman stravanınkini kullanıyorum. Zaten bir yıl kadar önce de strava da otomatik olarak saatin yüksekliğini görmezden gelmeye başladı.
2. Evet.
3. Bendeki pro degil ama cok basit bir arayüz var, süre, toplam km ve rotanın genel sekli gorunuyor. Bir işe yarayacak bir ekran değil, sadece "kaydetmiş mi" diye teyit etmek veya yanlış kayıt açınca yanlış kaydı silmek için kullanılabilir.

Herkese iyi günler bende bi akıllı bileklik kullanıyordum. Entegre GPS olmadığı için GPS bilgisini sürekli telefondan alıyor ve telefonun şarjını olumsuz etkilemeye başlamıştı hemde strava olmadığı için artık bi akıllı saate geçme hissiyatı doğdu. 2 hafta önce samsung galaxy watch 4 44mm saat aldım. (Fanboy falan değilim önyargı ile cevap yazmayın) Strava yükleyip tamamen entegre şekilde kullanabiliyorsunuz. Anlık olarak ortalama hızı total km ve sürüş süresini görebiliyorsunuz. Bisikleti durdurduğunuzda 1-2 saniye içinde auto pause yapıyor bu konuda memnun kaldım bu sayede ortalama hızı düşürmemiş oluyorsunuz. Ayrıca anlık olarak nabzı falan zaten ölçüyor. 9 10 saatlik 180 km bi sürüşte batarya %100den %15 - %20 arası kalmış oluyor.

1. Strava yüksekliği destekliyorsa cihazdan, desteklemiyorsa veya ayarlardan ayarlarsanız her türlü kendi haritası üzerinden alıyor. Bende amazfit bip saat var ve gerçeğin iki katı yükseklik raporluyor her zaman sözde altimetresiyle, ben de her zaman stravanınkini kullanıyorum. Zaten bir yıl kadar önce de strava da otomatik olarak saatin yüksekliğini görmezden gelmeye başladı.
2. Evet.
3. Bendeki pro degil ama cok basit bir arayüz var, süre, toplam km ve rotanın genel sekli gorunuyor. Bir işe yarayacak bir ekran değil, sadece "kaydetmiş mi" diye teyit etmek veya yanlış kayıt açınca yanlış kaydı silmek için kullanılabilir.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim
Biraz daha saatlere bakınca en 1.5k bandında en iyi saatin (link) olduğuna karar verdim. Çoğu konuda bip 3 proyu tokatlıyor. Ama aynı zamanda aklımda biraz daha para koyup (link) almak var yani kafam biraz karışık.
Sizce aradaki farkı vermeye değer mi? Yada 2.5k-3k arasında daha iyi bir saat var mı? (Huawei saatler Stravayla senkronizasyon sıkıntısından dolayı çok kafama yatmadı)
Benim aklıma watch 4 daha çok yattı. Hocam bide saatte wi-fi özelliği varmış saatteki wifiyle ne yapabiliriz mesela içine Messengerin wearOS uygulamasını kurup mesajlara yanıt verebilir miyiz?
Bide LTE ne işe yarıyor saatten sim kart takmadan arama yapmaya mi yarıyor?
Watch 4e Strava indirip kayıtları direkt Strava üzerinden alabilmek mantıklı geliyor bana. Hem wearOS oluşu içine apk uygulama kurmayı da mümkün kılıyor galiba. Mesela hocam stravanin beacon özelliğini sağlayan bir uygulamayı saate kursam belli kişilerle konum da paylaşırım acil durumda işe yarar.

Hocam cevabınız için teşekkür ederim
Biraz daha saatlere bakınca en 1.5k bandında en iyi saatin (link) olduğuna karar verdim. Çoğu konuda bip 3 proyu tokatlıyor. Ama aynı zamanda aklımda biraz daha para koyup (link) almak var yani kafam biraz karışık.
Sizce aradaki farkı vermeye değer mi? Yada 2.5k-3k arasında daha iyi bir saat var mı? (Huawei saatler Stravayla senkronizasyon sıkıntısından dolayı çok kafama yatmadı)
Benim aklıma watch 4 daha çok yattı. Hocam bide saatte wi-fi özelliği varmış saatteki wifiyle ne yapabiliriz mesela içine Messengerin wearOS uygulamasını kurup mesajlara yanıt verebilir miyiz?
Bide LTE ne işe yarıyor saatten sim kart takmadan arama yapmaya mi yarıyor?
Watch 4e Strava indirip kayıtları direkt Strava üzerinden alabilmek mantıklı geliyor bana. Hem wearOS oluşu içine apk uygulama kurmayı da mümkün kılıyor galiba. Mesela hocam stravanin beacon özelliğini sağlayan bir uygulamayı saate kursam belli kişilerle konum da paylaşırım acil durumda işe yarar.
Aynen beaconu açabiliyorsunuz saatte WiFi direkt saatten play store girip uygulama indirme güncelleme yapma vs işe yarıyor isterseniz google asistanıda aktif hale getirebiliyorsunuz. Ben pek mesajlaşmadığım için kullanmadım ama saatten mesaja cevap verme falan var. Ben daha çok vücut indeks ölçümü EKG ve tansiyon ölçdüğü için akmakta birinci önceliğim oldu hocam. Ama tek eksisi var pil ömrü 1.5 gün gidiyor. Ama tabi arka planda yaptığı iş sayısı bence diğer saatlerden daha fazla onu o yüzden pek dert etmedim açıkçası.

Aynen beaconu açabiliyorsunuz saatte WiFi direkt saatten play store girip uygulama indirme güncelleme yapma vs işe yarıyor isterseniz google asistanıda aktif hale getirebiliyorsunuz. Ben pek mesajlaşmadığım için kullanmadım ama saatten mesaja cevap verme falan var. Ben daha çok vücut indeks ölçümü EKG ve tansiyon ölçdüğü için akmakta birinci önceliğim oldu hocam. Ama tek eksisi var pil ömrü 1.5 gün gidiyor. Ama tabi arka planda yaptığı iş sayısı bence diğer saatlerden daha fazla onu o yüzden pek dert etmedim açıkçası.
Teşekkürler hocam. Strava saatten beacon özelliğini premiumla veriyormuş galiba. Şuan ücretsiz mi oldu yoksa başka uygulamalarla yaparım :)

• Beğen
Tepkiler: redcountry
Teşekkürler hocam. Strava saatten beacon özelliğini premiumla veriyormuş galiba. Şuan ücretsiz mi oldu yoksa başka uygulamalarla yaparım :)
Hocam premium kullanıyorum o yüzden tam bilmiyorum ücretsiz olup olmadığını :)

Geri