Alkolü yeteri kadar iyi biliyor muyuz? Buyrun gelin içeri...

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Bianchi
TL; DR

@Kuzey Ege bi ara buluşup bu konuyu tartışalım hacı. Bade'ler benden :harika:

Scudo

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar şimdi birkaç kişi demiş de burada araştırmalara göre içki içmek aslında vücuda faydalı diye.

Ancak hangi araştırmaya göre. Hangi kurumun düzenlediği ve maliyetini karşıladığı araştırmaya göre?

Buna en büyük örnek şunu verebiliriz. 2000 li yıllara kadar margarin sözde araştırmalara göre tereyağından daha besleyici ve faydalı deniyordu. Margarin ya margarin hani Moleküler yapısı plastikten farksız olan vücuttan dışarı atılamayan margarin nasıl oluyorsa araştırma sonucunda faydalı çıkıyordu.

Ancak bu araştırmaların margarin firmaları tarafından yapıldığını biliyor muydunuz?
Sözümü daha fazla uzatmaya gerek yok sanıyorum.

B

BF Okuru

Misafir
@Işıklar Gazisi
Hocam dediğiniz doğru ancak şöyle bir durum var.
Misal bir fındık firması fındığın yararlı olduğunu söyler, söylettirir.
Sonra ceviz firması da çıkar fındık zararlı der, sonra ceviz yararlı der, söyler, söylettirir
Yani ceviz firması cevizini satmak için alternatif rakibi olan fındığı kötüler,kötülettirir.

Ancak ikisi de bilir ki biranın yanında en iyi fıstık gider :D :D

B

BF Okuru

Misafir
(link)

(link)

Icindeki aromatik bitkilerin faydasi vardir
Sarap icme şıra iç.Siyah uzum ye

Kimse ickiyi faydali diye icmez.Kafasi guzel olsun diye icer..
hic icki icmemis insanlarin yuzde 90 ina ickinin tadi igrenc gelir
Zaten tadi icin icmiyorsun.

Icen gene icsin de şurama burama faydali demesin
Iyi ki icki denmis hemen omer hayyamlar neyzenler havada ucusmus

Duzenli icki icen insanlarin testesteron seviyesi duşer
Kas gelisimi testesteronla direk alakalidir
Ne kadar testesteron o kadar kas.
Ayda 1 kez dozunda icilen ickiyi vucut cogu zaman tolere eder.Ama bunu icen kafasi icin icer hanimlar beyler faydali diye degil:)

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.296
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İçkiyi içen tadı için içmez diye söyleyenler bir kere halt etmiş, gayet de tadından aldığı keyif için içer, faydalı diye değil dediğiniz içkiyi alp krizi geçirmiş olan 85'lik amcam her gece yatağa girmeden 1 saat önce bardağına iki parmak viskisini koyar onu yudumlar öyle girerdi, bunu bizzat kalp doktoru kendisine tavsiye etmişti.

Kırmızı şarap yerine şıra iç, üzüm ye dediğiniz zaman olay saçmalamış olur..

Bu konu da sanırım formda evde bira yapan var mı başlığını açan arkadaşa muhalefet olsun diye açıldı

Ahmet AKÇA

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Sedona
@anzolot
Öncelikle merhaba,isminizi bilmiyorum fakat ben anzolot bey deyim.:)
Yazmış olduğunuz mesajda dikkatimi çeken birkaç nokta oldu,size anlatmak istediklerimi tam olarak anlatamadığım hakkında,tabi bunu normal karşılıyorum sonuçta her insan bir meseleye farklı açıdan bakabiliyor.

Siz benim alta kaçırma dediğim olayı yanlış anlamışsınız anzolot bey,ben orda etil alkolün(neden böyle yazdığımı birazdan söyleyeceğim) böbreklere etki eden ve geri emilim olayında yer alan unsurların dengesini bozduğunu ve normalden daha fazla suyun idrara dönmesinden bahsettim.Ve bu durum zaman zaman filmlere dahi yansımış olan alta kaçırmaya sebep olur ama buradaki sorun işeme sisteminde değildir,sorun;böbreklerin çok miktarda idrar üretmesidir.Bu arada verdiğiniz 'alta işeme' örneği/oranı anlayacağınız üzere benim demek istediklerimden oldukça bağımsızdır.Çünkü iki durumda sebepler birbirinden çok farklıdır.

Bu mallık tan kastımı da izah edeyim.Etil alkol belli bir miktardan sonra hepimizin bildiği gibi sarhoşluk/uyuşukluk verir.Aynı zamanda beyni basitleştirir mesela alkol etkisindeki bir insan, mecazi anlamda,yakını görür ama uzağı göremez.Bu şu anlama geliyor;yani yaptığının sonucunu düşünemez,gelecek tasası düşüncesi askıya alınır,bu dediğim sarhoşluk başlamsından itibaren kandaki etil alkol derişimi artmasıyla birlikte artar.Mallık kastımda hareketlerin tuhaflaşması,normalde olduğundan farklılaşmasıdır.Yalnız şunu söyleyeyim,açık olmak adına,yukardaki yalnızca birçok etkiden bir örnektir mallığı uzağı görememekten ibaret sanmayın lütfen.Yanlış anlaşılmak istemem.Ayrıca belirttiğim yargıların hepsi somuttur,bunlar benim kendi soyut gözlemlerim değildir.Alanım sebebiylede bunlarla ilgiliyim,aynı zamanda sebep-sonuç ilişkisi içinde bunları öğrenmeye meraklıyım.:)

Herneyse diğer bir konuya gelirsek,öncelikle alkol sağlığa iyi geliyor gibi bir yargı söylemişsiniz.Az içince sorun olmuyor demişsiniz.Farkettiyseniz mesajın başında kavram olarak etil alkol ile alkol kelimesini ayırdım bunun sebebi insanlar içkiye alkol diyor,sebebi içinde alkol türlerinden bir tür olması,fakat hepimizin bildiği gibi sadece alkol içermiyor.Sizin kalp hastalığına iyi geliyor dediğiniz,damar açıcı dediğiniz vs vs etkilerin aslında içkinin içindeki etil alkolle bir bağlatısı yoktur,bunun sebebi aramo vermesi için eklenen çeşitli bitkilerden oluşturulmuş maddelerdir.Ayrıca sizin bahsettiğiniz araştırmaların sonucunun güvenirliği de tartışılmaktadır sebebi kullanılan deneklerin özellikleri.Yani grupları size söyleyeyim:

1-az miktarda(sarhoş dahi etmeyecek kadar) düzenli şarap viski vs tüketenler.
2-alkol almayanlar

Buradaki sıkıntı nerede derseniz,şu ki;o araştırmalarda alkol almayan sınıfına önceden belli bir seviye içici olupta sağlık sebebiyle bırakan veya yaşlılığın gelmesiyle sağlık endişesi sebebiyle bırakan vb. insanlar da dahil edilmişti,fakat ondan sonra test sonucu, hayatında hiç içmeyenlerle('alkol almayanlar grubun'dan "önceden içmiş,sonradan bırakmışlar" gruptan çıkarılarak) bir daha gözden geçirildiğinde bu seferde o sonuçların ortadan kalktığı görüldü ve araştırmaya şüphe karıştı.Yani hiç içmeyenle,düzenli ama az miktarda tüketenler arasında net bir fark görülemedi.

Farzedelim ki öyle olmasaydı,şunu düşünün;daha öncede belirttiğim gibi bu etkilerin kaynağı alkol değildir,içindeki aroma katmak için konulan bitkilerdir.Ve dikkat edin neden az için denmişti,etil alkolün zararları belli düzeye ulaştığı için.Peki ben derim ki kardeşim neden sen hep artı almak yerine,sepete eksi de karıştırırsın..Gerek yok!
Eğer gerçekten üzümün antioksidanlığını veya başka bir bitkinin faydasını istiyorsan alkol haricinde çok daha tesirli yollar var, meraklıysanız kürler var,uygulayabilirsin.

Son olarakta anzolot bey,bu yazıları yazmaktaki amacım kesinlikle 'bilmişlik' yapmak değildi,ben yalnızca birikimlerimi kullanarak sizlere belki de gafil olduğumuz bir perspektife ışık tutmak istiyorum,bunları yaparkende kimseyi karşıma alacak,kırıcı,kötüleyici dil kullanmamaya özen gösteriyorum.Ama gel gör ki kullandığım araç yazı olması,yüz yüze konuşma gibi olmaması sebebiyle küçük meseleler dahi anlaşılmayabiliyor.(örnek:mallık'tan kastettiğim:))
Bu mesajın amacı ise az alkol içmenin sağlıklı bile olabileceği düşüncesine karşıydı.

Sağlıcakla kalın efendim.:):harika::)

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
934
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
mesnevi şerif-beyitler
2155. Neşesinden çok konuşmaya başladı. Sarhoş, ebedi bırakır, baş aşağı düşer!
Fakat her yerde kendinden geçen, kötülük etmez... şarap zaten edepsiz olanı edepsiz eder.
Şarap içen akıllıysa daha ziyade akıllı olur... kötü huylu ise büsbütün berbat bir hale gelir.
Fakat insanların çoğu kötü ve ahlâksız olduğundan şarabı herkese haram ettiler.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Volks

Forum Demirbaşı
Tepki
607
İsim
Volkan
Bisiklet
Specialized
Alkolü ayda 1-2 belki içerim. Sigara hiç yok .. Hiç içmedim mi içtim tabii ki..

Turdan geldiğimde yazın varsa bir soğuk patlatıyorum ne yalan söylim, iyi serinletiyor :)

Gece dışarı çıktığımızda alkol ile rahat 10-15 sigara gidiyordu taa ki bisiklete başlayana kadar. Bisiklete başladıktan sonra 1-2 daha böyle denedim, dedim ki hoop noluyor kendine zarar veriyorsun diyerek komple bıraktım.. Bütün arkadaşlarım derdi ki sen yarın sigaraya başlar paket alırsın..

Alkolsüz sigarayı hiç ve hiç içmedim.. İnsanlar sinir stres olup, yak bir sigara geçer diye bir mantık oluşmuş ülke de.

Aslında o zayıf yönünüz sizi sigara doğru götürüyor, sigara değil de başka bir şeye yönlendirilse insanlar ne kadar daha güzel olur. Alkolün 1-2 tanesine eyvallah da sigaraya tamamen karşıyım açıkçası.

B

BF Okuru

Misafir
@anzolot
Ya arkadas şakamisin
Sana bbc den kaynak gostererek arastirma sonucu gosteriyorum dedeni ornek gosteriyorsun
Turkiyede icmedigim bar kalmadi benim
Tad olayin oradan biliyoruz
Forumdaki en alkolik adamla konusuyorsun:)

Ahmet AKÇA

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Sedona
@anzolot son mesajınızı da sonradan farkettim,anzolot bey bakın benim kimseyle takışma derdim yok,görüyorum ki,mesajlarınızda sert bir üslup ce polemik çıkarıcı söylemler kullanıyorsunuz benle olmasa bile başkasıyla,gerçekten bunlara gerek lütfen.Demek istediklerinizi daha yumuşak bir dille söyleyebilirsiniz.

Tepki
52
İsim
SELÇUK
Bisiklet
Salcano
Bu konu hakkında çokda tartışıp kalp kırmaya gerek yok hepimiz aklı başında insanlarız içki içenlerde içmeyenlerde alkolün azınında çoğununda hem sağlık açısından hem dini açıdan sakıncalı ve kötü bişey olduğunu biliyor.kişi içersede içmezsede kendi bilir herkes kendinden sorumludur ne diyelim içen arkadaşlara afiyet olsun içmeyenlere de allah nasip etmesin. Kalp kırmayalım dostlar.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet AKÇA

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.296
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ahmet AKÇA nickimin üzerini tıkladığınızda ismim de görünüyordu, problem değil anzolot da diyebilirsiniz anzolot bey de. Benim paylaşmış olduğum içerikler de kırıcı ya da sert bir taraf olduğunu düşünmüyorum belki de dediğiniz gibi sizinde ifade ettiğiniz mallık kelimesine ne taraftan baktığımızla alakalı benzer bir durum. @mehmet roy siz içkiyi keyif için değil o zaman iki duble içeyim gelmişine kafam iyi olduktan sonra da geçmişine söverim yansın bu dünya der gibi içtiyseniz evet tad olayına uzak olmanız mümkün tabiki

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.771
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
ay da 1 veya 2 teneke carlsberg zararı olmaz her halde :)

B

BF Okuru

Misafir
Forumda avciliktan sonra en hassas konu alkol bunu anladim net
Alkol ile zarar kelimesini yanyana getirince sahsina kufur edilmis gibi algiliyor bazilari.
Lisede cok sevdigim bir dostum vardi
Kendisi malasef bali kullaniyordu
Amatemde yatti
Destek olduk birakmasi icin yaninda olduk
Ama o ne yapti tekrar kullandi
Sonra ona dedim ki sana su veren itfaiyenin..
Ve o gunden beri 10 sene gecti hic muhatap olmadim gorusmedim

Spor salonunda arkadaslarima tendonlari sakatlayan hareketleri gosterdim.Bu hareketler risklidir degmez şunları şunlari yapin dedim
Dinlemediler ve sakatlandilar

Ve sonra bende bir işik yandi
Insanlari uyarmamak...
Uyarinca alınıyor kimisi.Anlamiyor
Anlamadigim konuda zaten konusmam yapi geregi

Atalarimiz ne demis 1 musibet 1000 nasihatten iyidir

Ben ozur diliyorum kendimden.Insanlari uyarmamak kuralimı dun gece uykusuzluktan bozmusum.
Bilgi sadece arayana verilir.
Haydi selametle

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Tüm yazılanları oku(ya)madım ama tahmin edebiliyorum :)
Bence alkolden daha tehlikeli bir derdimiz var ülke olarak: Uyuşturucu haplar.
Son birkaç ayda, 20 yaş civarında 2 personeli işten çıkarmak zorunda kaldım bu nedenle. İş görüşmesinde ve ilk günlerde gayet normal görünüyorlardı oysa...

• Beğen

Seymour Glass

Aktif Üye
Tepki
246
İsim
Seymour
Araya hemen bir ekleme yapayım. Çok uzatma niyetinde değilim. Bir kaç sayfa önce paylaştıklarımı görenler benim "alkolik" tarafta olduğumu anlamışlardır.
Ancak ergenler gibi "ben şöyle içerim, böyle içerim, şöyle alkoliğim, böyle manyağım" demekten vazgeçin lütfen. İçtiğiniz size kalsın. Öneriniz olarak içtiklerinizi ve tadlarını dinleyebiliriz, ancak içiş miktarınız inanın kimseyi ilgilendirmiyor.

• Beğen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Ahmet AKÇA güzel bir yazı. Ancak eksikler olduğunu görüyorum.

".Gördüğümüz üzere,'alkol içmek' gerçekten vücuda hem fizyolojik hem de psikolojik olarak oldukça AYKIRI bir durum ve böylesine ters olan bir maddenin günümüzde bu kadar yaygın olması gerçekten ama gerçekten çok tuhaf duruyor.Nasıl olmuşda bu alkol bu kadar normalleşmiş,benimsenmiş ve yaygınlaşmış:kötü:.Belkide insanlar bu işin yalnızca kafayı bulma,keyif alma kısmına odaklanarak,bu işin diğer boyutunun tam olarak farkında olamamışlardır."

Alkol ve insan genetiği üzerine epey konu inceliyorum.

1) İnsanın yüzbin binlerce yıllık evrimi sürecinde steril su her daim önem taşımıştır. Biliyorsunuz her türlü bakteri içme suyuyla bulaşır. Bugün şanslı bir çağdayız (geri kalmış toplumlar halen o kadar da şanslı değil). Sularımızı steril içiyoruz. Ancak insanlık sadece bugün dünyaya gelmedi. Suyun steril hale getirilmesinde "kaynatma" veya "mayalama" bakterilere karşı çok etkili çözümlerdir. Ve bu nedenle insanların alkolle iç içe olduğunu biliyoruz. Yani alkol sebepsiz ve sadece keyfi nedenle bugün içilmeye başlanmadı.

2) İnsan DNA'sında yukarıdaki tarifimi destekleyen genler var. Bazı insanların alkole karşı taş gibi dayanıklı olması, bazı insanların bir bardakta başının dönmesi nedeni bu genlerle ilgidir.

Dilerseniz bilimsel verileri paylaşırım.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.293
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kuzey Ege bi ara buluşup bu konuyu tartışalım hacı. Bade'ler benden :harika:
Tartisalim, beyin firtinasi yapalim. Swot analizi yapalim. Cerez ve mezeler de benden.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Ahmet AKÇA

Ahmet Bey, Türklerin bağımlı olduğu şey çay ise, Almanların bağımlı olduğu şey biradır. Milli içecekleridir. Türklerde çay tüketim oranıyla Almanlarda bira tüketim oranı yıllık bazda birbirine yakın, hatta bira tüketimi daha fazladır. Alman toplumunun diğer toplumlara nazaran alkol nedeniyle sağlıksız olduğuyla ilgili bir göstergeniz var mı?

Ahmet AKÇA

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Sedona
@Bahadır Gürel
Merhaba Bahadır bey,
Öncelikle eksiklik konusunda haklı olduğunuzu düşünüyorum,farkındayım. Hatta yazma esnasında aklıma gelen birçok şeyi de yazamadım,en büyük endişem uzunluğunun daha fazla artması ve sıkıcı bir hale gelmesi oldu.Aşırı uzun bir yazıda hazırlamak istemedim.Bu metin yalnızca alkolün insan bedenine ve psikolojisine olan etkileri içeriyor.Birde içkinin tarihiyle ilgili parçaları dahil etseydim..ohooooo...Asıl anlatmak istediğimden uzaklaşabilir,anlam bütünlüğünü bozarak,konuyu dağıtabilirdim.Ayrıca alkolün tarihi konusundada yeterli bilgilere sahip değilim.:)
Hatta sigarayı da dahil edecektim yukarıda belirttiğim gibi gereksizlik,anlam kopukluğu ve aşırı uzun olmasın diye eklemedim.Yalnızca bahsettiğim şeyler üzerinde durmayı seçtim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim:)

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel