Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Başıboş köpeklerle mücadele ve kurumların sorumluluğu

Boşu boşuna üzülüyoruz, yapmayın etmeyin. :(
Ben sokakta köpeklerin bulunmasına ve çoğalmasına karşı olan biri olarak, aynı anda canlarının kıyılmasına da karşı olan biri olarak, aynı anda evinde iki minik muhabbet besleyen biri olarak yazıyorum. Daha önce de yazdım. Buradaki tartışmaların çoğu boşuna. Birbirimize saygıyla fikir belirtmek çok mu zor ya!
Arkadaşlar, fikir belirtin ya da diğer arkadaşların fikrini okuyup düşünün. Fikirler aynı olmak zorunda değil. Birimize göre lanet edebileceğimiz fikirle de karşılaşabiliriz. Sataşmak ya da tartışmak hiç bir şey kazandırmıyor ki.

Bu arada sokakta köpek olmasın istiyorum. Çocuklarımın sağlığını düşünüyorum, bana toplu halde korkutucu şekilde saldıran köpek grubunu aklıma getiriyorum ama; abi sitemin içindeki hemen her gün karşılaştığım, beni gördüğünde çocuklarımla benim yanımda yürüyerek aklı sıra sürü güvenliğini sağladığını düşünen köpeği düşünüyorum. Yere çömeldiğimde şapşik bakışlarıyla beni yalamaya çalıştığını, çocuklarımın onu sevmesi için yere yatıp beklediğini düşünüyorum :(. Sonra onu alıp öldüreceklerini düşünüyorum :agla:. Çok üzülüyorum, kıyamıyorum abi. Böyle de olmasın diyorum bir yandan. Bu köpeği evime de alamam biliyorum. Hangisini alayım ki, zaten evde durmazlar. Hiç alışkın değildir ki evde sürekli kapalı kalmaya. Evde akşama kadar kimse olmuyor zaten. Nasıl evime alıp canını kurtarayım ki, hangisini kurtarayım ki? Zaten eve almaya gücüm yetse ertesi gün ağlaya ağlaya çıkmak isteyecek dışarı. :_(

Çözüm konusunda gerçekten çalışılmalı, bunun çözümü konunun uzmanlarınca sunulabilirdi diye düşünüyorum.

Scudo
Bu konuda genel bir çözüm geneli mutlu etmez. Bölgesel çözümler gerekiyor. Sizin yaşadığınız bölgedeki insanlar da köpekler de diğer bölgelerden farkı. Ben kendi bölgemden bakarsam yasaya karşı çıkmam gerek, çünkü bölgem de sokak köpeği sorunu belirtildiği şekilde yok. Ama şehir değiştirmeden bile sokak köpeği problemi olan bölgeler, sonucunda ölen ve yaralanan insan var. Eskişehir'de şehir merkezinde köpekler maskot, sevgiyle yaşıyoruz fakat 2 sene önce bir kadın öğretmen şehrin biraz dışında köpekler tarafından parçalanarak öldürüldü. Geçen sene Kent Ormanda koşu yapan bir kız köpeklerin saldırı sonucu kulağını kaybetti. Şehir merkeziyle aradaki mesafe aşağı yukarı 10 km.

Bende Manisa'da ikamet ediyorum. Çocuk yaşlarımda köpeklerin saldırısına uğradığım için köpek fobim var. Ne kadar sevimli de olsalar bana itici geliyorlar. Çevremde tanıdığım insanlardan saldırıya uğrayanlar oldu ve maalesef hastanelik oldular. Bisiklet almadan önce bende de elektrikli scooter vardı. İş yerine gidecek cesareti ( köpek korkusundan ) gösterip yola çıktım. Ana yolda giderken 7-8 köpeğin saldırısına uğradım ve az daha bir arabanın altında kalacaktım. Evet onlarda canlı ve yaşam hakları var, lakin bu insan hayatının ve sağlığının önüne geçemez. Bunu en iyi evlatlarını o dişlerin arasında kanlar içerisinde gören anne babalar bilir, bunu en iyi o tramvayı atlatmaya çalışan insanlar bilir. Eskiden sokaklarda çocuklar oynardı, şimdi çocukların oynaması gereken parklarda bile köpekler cirit attığı için maalesef çocuklarımız enerjisini atacak bir oyun alanı bulamıyor.

Kısacası köpeklerin toplatılması toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Öldürülmesi her ne kadar yanlış olsa da saldırgan ve hastalık taşıyan hayvanların uyutulması en doğru karar olacaktır.

Ben sokak hayvanlarını savunuyorum.Benden nefret edebilirsin.Beni sevmeyebilirsin,bana saygı da duymayabilirsin.Kıçı kırık sevginiz diyerek samimiyetsiz de bulabilirsin.Hatta ana avrat sövebilirsin de,inan sıkıntı yok;samimiyim.Kızmam bile sadece senin için üzülürüm.

Ama şu ettiğiniz lafa gerçekten inanamıyorum.Ya lafınızın nereye gelip gittiğini bilmiyorsunuz ya da İslamı terbiye almamışsınız.''Tapıyorsunuz'' demek ne demek,ne kadar tehlikeli bir söz.Ağızdan kolay çıkar hesabı çok zordur.Gerçekten düşünceli biri ya da Allah korkusu olan biri ,bu lafı edemez,aklından geçirmez bile.
İtikatınız ne bilmiyorum ben ehli sünnet akaidindenim.Bu söz tekfirciliktir.Ben şu sizin basit olarak ağzınızdan çıkan ''Tapıyorsunuz'' sözünü hiçbir insanoğluna kullanamam.Çünkü ben kimsenin göğsünü yarıp da içine bakmadım.Ha siz benimkini ya da beğenmediğiniz sokak hayvanı savunucularınkini tek tek açıp baktıysan ya da Allah size hikmet öğrettiyse bilemem.Ben bilseydim bile yine diyemezdim.
Lafınızın nereye gelip gittiğini bilin biraz.Benzetme yaptım,yanlış anladınız ,söz sanatı kullandım gibi sözler kullanmayın lütfen.Ölçün tartın öyle konuşun.

@cazci Cem abi bu arkadaşı uzaklaştırırsanız sevinirim.İstersen abi beni de uzaklaştırabilirsin.Gücenmem.
Bunlar hepsi cahil hiç bir şey anlamazlar. Bildiklerini okurlar bildiklerinin dışında hersey onlara haram veya yanlış gelir. Bunlar yüzünden asla gelisemeyecek bir ulke olduk sorsan şuan acayip gelistik sanıyorlardır. yılda 10 tane insanın ölümüne yol açan hasta kopek yüzünden masum cana yakın olan 1 milyon köpeği yok etmeyi mantıklı bulan düşüncesiz bir kesim işte halbuki sivri sinek bile yılda 700.000 kişinin ölümüne sebep veriyor. Yani nasıl bi dünyada yaşadıklarından haberleri yok dünyayı şehirden ibaret sanıyorlar. Köpekleri bizim yarattığımıza bu yüzden onları öldürmek hakkımız olduğuna inanıyorlar. Bu tarz düşüncede insanları görünce sokağa çıkmaya çekinir oldum herkes zombiden farksız.
Köpekleri kafaya takacağınıza gidin çocuklara kötülük yapan insanlara, onları küçük yaşta evlendiren zihniyetlere kafanızı takın onları durdurmaya çalışın turkiyede eğitim bitirilmek üzere yurdumuz elden gitti gidiyor siz köpeklere kafayı takıyorsunuz nasıl bir dönemde yaşıyoruz böyle

Yönetmeliklerde açıkça belirlenmiş kuralları ve sınırları olan bir konuda; devletin kurumları ve vatandaşların bu kurallara ısrarla uymayacağını beyan etmeleri gerçekten büyük bir zırvalık. Hatta akıl tutulması ve art niyet de cabası.

• Beğen
Tepkiler: ag249
Köpeklerden Kordukları Çocukları Çuvallardan Topluyoruz !!!
Köpekten de aşağılık varlıkların yaptığı hayvanlığı bu konuyla nasıl bağdaştırdın?

Konuyla ilgisi nedir?
Şöyle demek istemiş olabilir pekala: "Devleti yönetenler vatandaşları köpek saldırılarından sözde korumak için toplu imha yoluna giderken, küçücük çocuklara yakın çevrelerinden gelen saldırıları etkin şekilde cezalandırmayarak Narin gibi minikleri korumasız bırakıyorlar."
Köpekten de aşağılık varlıkların yaptığı hayvanlığı bu konuyla nasıl bağdaştırdın?
Köpeklerin "aşağılık varlıklar" olduğuna nasıl karar verdiniz?

Cocuklarin sokak kopekleri tarafindan parcalanmalarini mi tercih ediyorsunuz? Cocuklar cuvala konmasin, getirin biz sokak kopeklerine parcalatiriz mi diyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: karadavud
Cocuklarin sokak kopekleri tarafindan parcalanmalarini mi tercih ediyorsunuz? Cocuklar cuvala konmasin, getirin biz sokak kopeklerine parcalatiriz mi diyorsunuz?
Çok güzel anlamışsınız!!!

Şöyle demek istemiş olabilir pekala: "Devleti yönetenler vatandaşları köpek saldırılarından sözde korumak için toplu imha yoluna giderken, küçücük çocuklara yakın çevrelerinden gelen saldırıları etkin şekilde cezalandırmayarak Narin gibi minikleri korumasız bırakıyorlar."
Yanlış anlamayın, cevabı sizden değil, yazan kişiden bekliyorum.

Toplumsal problemi, bir diğer toplumsal problemle kıyas mı yapıyor veya köpek sevmeyenlere karşı "çocuğu koruyamadınız, bari köpeği katletmeseydiniz" mi demek istiyor? Kısa yazdığı için anlamak çok zor.

Köpeklerin "aşağılık varlıklar" olduğuna nasıl karar verdiniz?
Köpekler aşağılık varlıklar demedim, cümleyi okurken lütfen anlamını da düşünün. Ayrıca köpek kedi böcek veyahut herhangi bir hayvan insana denk veya insandan üstün değildir.

Köpekler aşağılık varlıklar demedim, cümleyi okurken lütfen anlamını da düşünün. Ayrıca köpek kedi böcek veyahut herhangi bir hayvan insana denk veya insandan üstün değildir.
Söylediğiniz şeyin tevili yok. "Köpekten de aşağılık" ne demek?

Söylediğiniz şeyin tevili yok. "Köpekten de aşağılık" ne demek?
Küçücük savunmasız yavruları katleden aşağılık varlıklara ne diyeceğiz? Eşrefi mahlukat mı diyeceğiz? Yaratılanların en şereflisi sıfatını mı vereceğiz o hayvandan da aşağı olanlara.

Bunu anlayacak insan görmedim, 2-3 alıntıya baktım biraz daha edebiyat alanında kitap okumalarını tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Oxsy
Küçücük savunmasız yavruları katleden aşağılık varlıklara ne diyeceğiz? Eşrefi mahlukat mı diyeceğiz? Yaratılanların en şereflisi sıfatını mı vereceğiz o hayvandan da aşağı olanlara.
Tabii ki lanetleyeceğiz onları ve en ağır cezalara çarptırılmaları için ilgili mercileri dilekçe yağmuruna tutacağız (imza vererek, toplayarak, sosyal medyadan sesimizi duyurarak vs). Bu arada yönetimin içinde suçlulara yakınlık duyanlar ve ceza almalarını engellemek isteyenler olursa, onlara karşı da sesimizi yükselteceğiz. Lakin bunları yaparken köpeklere küfretmenin alemi yok. Bir süre sonra köpeklerin toplu şekilde öldürülmelerinin kötü sonuçlarını da görmeye başlayacağız. Köpekler gidince ortaya tilkiler, çakallar, yaban domuzları vs çıkmaya başlayacak. Tabiat boşlukları affetmez.

Tabii ki lanetleyeceğiz onları ve en ağır cezalara çarptırılmaları için ilgili mercileri dilekçe yağmuruna tutacağız (imza vererek, toplayarak, sosyal medyadan sesimizi duyurarak vs). Bu arada yönetimin içinde suçlulara yakınlık duyanlar ve ceza almalarını engellemek isteyenler olursa, onlara karşı da sesimizi yükselteceğiz. Lakin bunları yaparken köpeklere küfretmenin alemi yok. Bir süre sonra köpeklerin toplu şekilde öldürülmelerinin kötü sonuçlarını da görmeye başlayacağız. Köpekler gidince ortaya tilkiler, çakallar, yaban domuzları vs çıkmaya başlayacak. Tabiat boşlukları affetmez.
Doğru lakin eskiden sokaklarda çocuklar oynardı. Benim evimin önünde çocuk parkı var ve köpekler orayı işaretleyip bölgeleri olarak belirlemişler. 13-14 köpek var orada. İnsanlar oradan geçemiyor çünkü saldırıyor. Çocukların oynaması gereken yerde köpekler cirit atıyor. Benim evimde kedi var ve çok seviyorum. Köpek derseniz küçüğü büyüğü farketmez, hepsi benden uzak olsun. Ben kendi kızımı son anda kurtardım köpek saldırısından. Kimse bana onların yerinin sokaklar olduğunu ve doğaları gereği saldırmalarının normal olduğunu anlatamaz. Kaldırımlarda yollarda köpek dışkıları var. Bunların yayacağı hastalıklara ne diyeceğiz? Uyuz olmuş köpekler var sokaklarda. Bunların insan içinde yaşaması ne kadar doğru? Onu geçtim hijyenin üst seviye de olması gereken hastanelerde bile köpekler dolaşıyor. Köpekler bu kadar önemliyse köpek severler için ( dikkat edin, hayvenseverler demiyorum ) kendi imkanlarıyla yer yapsınlar, insanlardan uzak yerlerde yaşamlarını sürdürmelerini sağlasınlar. Bu sayede daha çok çocuk görürüz sokaklarda top oynayan, bisiklet süren. Tekrar ediyorum, köpekler dahil tüm hayvanlar insandan daha üstün ya da insana denk değildir?

Geri