Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet önerileri

Selamlar;
Ben Mustafa, aranıza yeni katıldım. Normalde motosiklet kullanan ve motosikletlerle hobi olarak ilgilenen birisiydim. (amatör pist yarışları gibi şeyler de yaptım) Motosikletimi sattığım gün geçirmiş olduğum feci bir kaza ile her iki bacağımı fena şekilde parçaladım. Ve kırılan bacaklarım titanyum çubuklarla düzeltildi hatta sağ bacağım eskisinden daha güçlü ve daha sağlam. Ancak sol bacağım kalıcı olarak güçsüz. (kaslar gelişmedi, böyle kalacak diyorlar) Ancak yine de hem spor olması açısından hem de belki bacağım düzelir umuduyla bisiklete başlamak istiyorum.

Bulunduğum yerdeki yollar düz çukur felan yok. Dik rampa da yok. Bu yüzden yol/yarış bisikleti arıyorum. Fiziksel durumum sebebiyle çok hafif (max 10-11 kg) bir bisiklet arıyorum. Bütçem max 4500 tl (sadece bisiklet için) ve 2. el arıyorum. Bu fiyatlara 2. eli bulunabilecek bisiklet tavsiyenizi fiziksel durumumu da ön plana koyarak almak isterim. (Toplama bişeyler de olabilir. Mesleğim gereği elim teknik beceri gerektiren işlere yatkındır.)

• Beğen
Tepkiler: portakallimon
Scudo
@megadeth Dave Mustaine bisikletçi olmuş. Artık giriş seviyesi yol bisikletleri bile 11 kg'ın altında oluyor. Bütçe epey düşük. 2. el alüminyum yol bisikletlerinin en ucuzundan bir tane al. Tabi boyuna uygun olanlardan. Arka tekerin göbeği "kaset tip" olsun. Muhtemelen aynakol yapraklarını ve arka dişlileri değiştirmen gerekecek ona da para harcayacaksın.

@megadeth Dave Mustaine bisikletçi olmuş. Artık giriş seviyesi yol bisikletleri bile 11 kg'ın altında oluyor. Bütçe epey düşük. 2. el alüminyum yol bisikletlerinin en ucuzundan bir tane al. Tabi boyuna uygun olanlardan. Arka tekerin göbeği "kaset tip" olsun. Muhtemelen aynakol yapraklarını ve arka dişlileri değiştirmen gerekecek ona da para harcayacaksın.
Gitar da çalarız bir gün :D Boyum 174 cm, hangi kadro ölçüsünde almalıyım sizce? 4500 tl 2. el için sarı siteden sıraladığımda salcano xrs serisi, birkaç mosso yarış bisikleti, b twin triban serisi ve kron rc1000 çok gördüm pek de bu işten anlamadığımdan ne almam gerektiğini bilmiyorum. Yukarıda da 4500 tl bütçeyi sadece bisiklet için tuttuğumu yazdım.

Selamlar;
Ben Mustafa, aranıza yeni katıldım. Normalde motosiklet kullanan ve motosikletlerle hobi olarak ilgilenen birisiydim. (amatör pist yarışları gibi şeyler de yaptım) Motosikletimi sattığım gün geçirmiş olduğum feci bir kaza ile her iki bacağımı fena şekilde parçaladım. Ve kırılan bacaklarım titanyum çubuklarla düzeltildi hatta sağ bacağım eskisinden daha güçlü ve daha sağlam. Ancak sol bacağım kalıcı olarak güçsüz. (kaslar gelişmedi, böyle kalacak diyorlar) Ancak yine de hem spor olması açısından hem de belki bacağım düzelir umuduyla bisiklete başlamak istiyorum.

Bulunduğum yerdeki yollar düz çukur felan yok. Dik rampa da yok. Bu yüzden yol/yarış bisikleti arıyorum. Fiziksel durumum sebebiyle çok hafif (max 10-11 kg) bir bisiklet arıyorum. Bütçem max 4500 tl (sadece bisiklet için) ve 2. el arıyorum. Bu fiyatlara 2. eli bulunabilecek bisiklet tavsiyenizi fiziksel durumumu da ön plana koyarak almak isterim. (Toplama bişeyler de olabilir. Mesleğim gereği elim teknik beceri gerektiren işlere yatkındır.)

Öncelikle çok geçmiş olsun. Bisiklet ya da sağlık konusunda uzman değilim fakat yol/yarış bisikletinde sürüş poziyonu aerodinamik kaygılardan ötürü fazla öne doğru ve fizik tedavi maksatlı düşünülüyorsa faydadan ziyade zarar verebilir diye düşünüyorum. Oturma pozisyonu daha dik olan şehir bisikletleri daha iyi bir seçim olabilir. Keyifli hobiler

Selamlar;

Oncelikle cok gecmis olsun. Bende motor kazası geçirdim 2017 de. Sol bacak hemen diz altında 7-8 parçalı kırık oluştu. Implant ile zor birlestirdiler. Sag bacak çatlak ile kurtardım. Sag kol da da implant var. Su anda içinde koşma olmayan her türlü sporu yapabilir durumdayım. Sol bacak daha az gelişmiş ve daha inceydi. Ancak bisiklet sayesinde oldukça toparladım.
Bu giris sonrasi son durumu sizlerle paylaşmak istedim. Kardio anlamında spor yapabilmek için bisiklete merak sardım gecen yil nisan ayinda. Ilk olarak mtb ile başladım. Mosso blackedition 15,5 kg di. Yaklasik 2 ay kullandim. Hem de kendimi denedim. Daha çok yakındaki orman gezilerinde kullandim bisikleti. Ardindan bisiklet bana ağır gelmeye başladı. Yine mtb ile devam kararı aldım. Sonucta amac yol yapmak değil spor yapmak olduğu için, hem de konforlu gezebilmek istiyordum. Carraro big 2712 ve sonrasinda scott aspect 920 ile macera devam etti. Su anda aspect benim için gerçekten tam anlami ile ihtiyacı karşılar durumda.
2021 kis başında kardio suruslerime ev çevresinde devam edebilmek için g2 gravel satın aldım ayrica. Bu bisikletle eve yakın ortamda süre/km hedefleri ile oldukça fazla idman yapma şansım oldu.
Su anda evde bir mtb bir de gravel mevcut.
Mtb ile dag tas gezmesi yapıyorum. Gravel ile ev yakını rotamda idman surusleri yapıyorum.
Uzun yol yapma gibi hedeflerim olmadığı ve konfor benim için önemli olduğundan yol bisikleti düşünmedim.
Son sağlık durumuma gelirsek; Sol bacak kalıcı olarak sakat. Yürüyüş te bir sorun yok. Az tempolu kosularda kisa sureli gerceklestirebiliyorum. Ancak bisiklet sayesinde bacaklarım kendilerine geldiler. Dizim daha az zorluyor. Artik dize yuk daha az biniyor. Ayrica kalojen desteği aliyorum. Tavsiye ederim. Ağrı sızı min oluşuyor.
Kisisel tavsiyem; eğer amac spor amaçlı kullanim ise mtb düşünülebilir. Belirttiğiniz bütçe içinde guzel mtb ler var. Ancak 10-11 kg güzel bir bisiklet bulmak zor olabilir. Bu konuda daha tecrübeli kullanıcılar dogru yorumlar yapacaklardır.

Tekrar geçmiş olsun. Umarim kisa zamanda Sol bacak toparlar.

@recklesstr ve @CengoCenk çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için. Açıkçası MTB ile yorulup yolda kalmaktan korkuyorum. :D Yol/yarış bisikletlerinin kadrosu hafif olduğu için bi denemek istedim aslında sadece. Çok eğik oturulduğunun farkındayım.

@recklesstr ve @CengoCenk çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için. Açıkçası MTB ile yorulup yolda kalmaktan korkuyorum. :D Yol/yarış bisikletlerinin kadrosu hafif olduğu için bi denemek istedim aslında sadece. Çok eğik oturulduğunun farkındayım.

Fit Bike da düşünebilirsiniz. Yol kadrosu, düz gidon, daha dik oturuş. STI kollar v.b. olmayınca maliyet oldukça düşüyor. Giriş seviyesi bir ürün olan (link) bile 11.8 kg, (link) satılıyor. 4500 liraya ya da biraz üstüne daha iyi marka ve donanımlı olanları 2. el olarak bulunabilir. Geçenlerde 5000 lira civarına oldukça güzel bir Scott vardı. Böyle bir şeyler de olabilir: (link) . Bu da onun epey yükseltilmişi, 9.5 kg, fiyat bütçenin biraz üstünde: (link)
Bu da Whistle ama bütçeyi çok aştı: (link)

Eğik oturmazsan "aerocular derneği" seni bulup cezalandırmıyor, o bakımdan rahat olabilirsin :koptum:

Alışana kadar seleyi en aşağı indirirsin, gidonu biraz yukarı alırsın, bir sorun olmaz. Bence yol bisikleti al.

2. el alacağın için bisikletin üstüne çıkıp yandan bir foto at foruma, cevaplayıp uygun mu değil mi söyleriz ona göre alırsın. Veya Decathlon'da bisikletler teşhire açıkmı bilmiyorum oradan da foto atabilirsin.

Seleyi indirme konusuna itiraz etmek istiyorum. Zaten güçsüz olan bacakta kasları daha da zorlar.

Decathlon'da çalışanlardan isterseniz bisikleti denemenize izin veriyorlar. Fit konusunda bilgili olduklarını sanmıyorum ama en azından denersiniz.

Ben de "fit bike" öneririm.

Seleyi indirme konusuna itiraz etmek istiyorum. Zaten güçsüz olan bacakta kasları daha da zorlar.

Decathlon'da çalışanlardan isterseniz bisikleti denemenize izin veriyorlar. Fit konusunda bilgili olduklarını sanmıyorum ama en azından denersiniz.

Ben de "fit bike" öneririm.
Hocam kendim düz gidon alıp taksam yırtamaz mıyım? :)

Hocam kendim düz gidon alıp taksam yırtamaz mıyım? :)
Yol bisikleti gidonundaki (dropbar) vites değiştirici/fren sistemi aşırı pahalı. Fazladan belki 2000 lira belki daha çok verirsiniz. Düz gidonlu bulmak en iyisi.

Örneğin benim profil fotoğrafımdaki bisiklet %100 aynı geometri ve (aynakol hariç) aynı parçalarla dropbar ve düz gidon olarak satıldı. Dropbar olan yol bisikleti, düz gidonlu olan da "fit bike" gibi pazarlandı. Fit bikela yol bisikletinin tek farkı gidonu diyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: megadeth
Yol bisikleti gidonundaki (dropbar) vites değiştirici/fren sistemi aşırı pahalı. Fazladan belki 2000 lira belki daha çok verirsiniz. Düz gidonlu bulmak en iyisi.

Örneğin benim profil fotoğrafımdaki bisiklet %100 aynı geometri ve (aynakol hariç) aynı parçalarla dropbar ve düz gidon olarak satıldı. Dropbar olan yol bisikleti, düz gidonlu olan da "fit bike" gibi pazarlandı. Fit bikela yol bisikletinin tek farkı gidonu diyebilirim.
yazdığım bütçeye çok hafif bisikletler var fakat hepsi dropbarlı. Düz gidon pek yok ve ilginç bir biçimde düz gidon ve hafif olanlar bayağı pahalı. Yarış bisikletlerindeki dropbardaki parçalar düz gidona takılabiliyorsa bisiklet + düz gidon alacak gibiyim.

yazdığım bütçeye çok hafif bisikletler var fakat hepsi dropbarlı. Düz gidon pek yok ve ilginç bir biçimde düz gidon ve hafif olanlar bayağı pahalı. Yarış bisikletlerindeki dropbardaki parçalar düz gidona takılabiliyorsa bisiklet + düz gidon alacak gibiyim.
Aynı parçalar derken gidon dışı parçaları kastetmiştim. Gidon sistemi iki bisiklette farklı ve dropbardaki çok daha maliyetli.

Eğer bütçeye uygun dropbarlı bulursanız zaten düz gidon (ve elcikler, rapidfire shifterlar, fren kolları) almanıza gerek yok. Fit bike'ın avantajı daha uygun fiyatlı olması ve daha konforlu duruşu olması.

Aynı parçalar derken gidon dışı parçaları kastetmiştim. Gidon sistemi iki bisiklette farklı ve dropbardaki çok daha maliyetli.

Eğer bütçeye uygun dropbarlı bulursanız zaten düz gidon (ve elcikler, rapidfire shifterlar, fren kolları) almanıza gerek yok. Fit bike'ın avantajı daha uygun fiyatlı olması ve daha konforlu duruşu olması.
hocam sarı sitede limiti 4500 ve 3000 aralığında yapıp yarış yol bisikleti diye sıralattık mı hep dropbarlı çıkıyor karşıma.

hocam sarı sitede limiti 4500 ve 3000 aralığında yapıp yarış yol bisikleti diye sıralattık mı hep dropbarlı çıkıyor karşıma. Gözüme kestirdiğim bu aralıkta bulunan salcano xrs030 var 52cm 54 cm olanları bana uygun gibi duruyor.

"flat bar" diye aratın

Ben fitness bike ya da flat bar yol bisikleti önermem. Uzun sürüşlerde el bileğinize çok yük biner ve doğal olmayan açıyla sürdüğünüz için de konforsuz olur. O tip bisikletler kısa mesafe için anlamlı. Denedim oradan biliyorum. Yol bisikletinin sürüş pozisyonunda doğal olarak ağırlık önde oluyor. Dropbarlardaki gibi elleri sarılır gibi tutmazsanız doğal olmayan bir bükülmeye maruz kalıyor ve bu da bilekleri ağrıtıyor.
Madem düz yerde kullanacaksınız, normal hybrid bisiklet alın, hatta daha hafif olsun derseniz böyle bir bisikleti vitesleri çıkarıp vitessiz hale de getirebilirsiniz, hem hafifler ve hem de ucuza malolur. Önce büyük bir ruble dişlisiyle düşük hızlarla başlarsınız, kuvvetlendikçe dişliyi küçültüp hızı artırırsınız. Nasılsa yokuş çıkmayacaksınız, trafikte yüksek hızla çıkma ihtiyacınız da yoksa vitesin bakımıyla, ağırlığıyla, maliyetiyle uğraşmayın derim.

Not: Kasetli bir rubleyi (arka dişli seti) çıkarıp bisikleti vitessiz hale getirmek için bisikletçilerde setler var. Spacer, bir dişli ve zincir gergisi gerekiyor. Vites arttırıcıları, rubleyi, ön aynakolun da üç dişlinin ikisini çıkarsanız 1-1,5 kilo fark edebilir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Hmm... 2. el, üst limit 4 bin... Hmmm

Taaa vakti zamanında @Road_Runner şöyle bir inceleme yazmıştı.
2000 TL'ye alınabilecek yol bisikletleri detaylı inceleme ve anket (2018)
Bu listenin 2. elleri şu anda 3-6 bin tl aralığında. Eminim ki size çok güzel yol gösterici olacaktır.

Kendi önerim 2. el bir Triban bakmanız. Hem daha dik durma şansına sahip olmanız, hem yokuşta üzmeyecek olması avantaj bence. Hatta şimdi meraktan sarı siteye baktım 3-4 civarında bayaa var.

Merhaba Carraro filexi ve mosso marine ile ilgili buradan fikir almıştım ve mosso marine aldım hava şartları nedeniyle çok deneyemesemde mossonun kalite ve kullanım açısından daha iyi olduğunu anladım yardımlarınız için teşekkür ederim 🍀😊

Dosyalar

• IMG_20220313_100556.jpg
    IMG_20220313_100556.jpg
    187,7 KB · Okunma: 38
  • Beğen
Tepkiler: seko35.50
Merhaba Carraro filexi ve mosso marine ile ilgili buradan fikir almıştım ve mosso marine aldım hava şartları nedeniyle çok deneyemesemde mossonun kalite ve kullanım açısından daha iyi olduğunu anladım yardımlarınız için teşekkür ederim 🍀😊
Renkler muhteşem,kazasız belasız pedallamalar.

• Beğen
Tepkiler: Esmarsln
Geri