Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletçi beslenmesi nasıl olmalı?

@Desert Fox
Ben bunu yapıp buzluğa atıyorum. Yanıma alacakken alüminyum folyoya sarıyorum bir parça cebe atıyorum, yiyeceğim zaman çözülmüş oluyor. Buzlukta aylarca bir şey olmuyor. Muz ve yulaf ezmesi sabit kalmak şartı ile diğer malzemeleri ayarlayabilirsiniz kıvamı tutturmanız yeterli.

• Beğen
Tepkiler: Berke Şahan
Scudo
Tura çıkmadan önce iki bardak turşu suyu içtim. Yandım tutuştum. 1 kilometrede bir durup büfeden su aldım. Bir daha kimse benle tura çıkmaz.

arkadaşlar sizce günlük 30 km işe git gel tarzı bisiklet süren ve haftada 1 veya 2 gün total 20- 30 km koşan birisinin protein tozu alması gerekirmi? şahsen ben gerekmez diye düşünüyorum ama konuya hakim arkadaşlar varsa değerli yorumlarını alalım lütfen..

arkadaşlar sizce günlük 30 km işe git gel tarzı bisiklet süren ve haftada 1 veya 2 gün total 20- 30 km koşan birisinin protein tozu alması gerekirmi? şahsen ben gerekmez diye düşünüyorum ama konuya hakim arkadaşlar varsa değerli yorumlarını alalım lütfen..
Günlük 2-3 yumurta ye yeter bence. Ara sıra şu 30g proteinli sütlerden de içersin tamam olur.

protein tozundaki amaç nedir ? bisiklet sürerek bacaklarınız bi yere kadar gelişir ama çok büyük bir yıkım olmaz. şöyle örnek vermek gerekirse 5 saatlik bir sürüş 1 saatlik sert bir bacak antremanının yanına bile yaklaşamaz. bacak antremanından sonra 1-2 gün kas ağrısı devam eder. kilo X 1 oranında protein oranı standart için yeterlidir.

cyclist dergisinin bu sayısı yine çok dolu ve çok faydalı,özellikle PROF. DR. İRFAN TÜRETGEN in (link) başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim,doğru bildiğimiz yanlışlar çok anlaşılabilir bir dille anlatılmış.

Kilo vermek için : Aç karnına sür
Sağlıklı spor için : Her sabah 2 yumurta yer bisiklet süreken saat başı 50mg Kb alırım.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn
bence alabilirsiniz, yemediğiniz sürece sıkıntı yok. O tozların ne olduğu belirsiz zira. Et ve yumurtada yeterli protein mevcutken neden toz yutasınız? Bir de sporda karbonhidrat daha önemli değil mi? Sündüz Paker'in bir kitabı vardı Sporda Beslenme. Hâlâ bulunuyorsa çok kısa ve öz anlatıyordu.

Beslenme de çok önemli fakat şunu anladım ki bisiklet antrenmanından sonra esneme egzersizleri çok önemli yoksa kramplarla boğuşuyorsunuz benim gibi.

Beslenme de çok önemli fakat şunu anladım ki bisiklet antrenmanından sonra esneme egzersizleri çok önemli yoksa kramplarla boğuşuyorsunuz benim gibi.
Krampların en büyük nedenlerinden biri sıvı ve elektrolit kaybıdır. Yani çoğu zaman kramplar esneme değil beslenme temelli olabilir dikkat etmekte fayda var.
(Kalsiyum, magnezyum eksikliği ve B1 vitamini eksikliği de kramplara neden olabilir)

Magnezyum içeren besinler; Badem, ceviz, fındık, baklagiller, incir, avokado, muz, buğday, yulaf, kabak çekirdeği
Kalsiyum için; haşhaş, susam, chia tohumu, mercimek, badem
B1 Vitamini için; Tohumlar, maya, patates, kuşkonmaz, lahana, baklagiller, pirinç, karnabahar, ıspanak, portakal

Genel anlamda besin çeşidini geniş tutmak, bu tip sorunların önüne geçmekte önemli. Birde egzersiz sırasında sıvı ve elektrolit dengesini korumak önemli.
Elektrolitler için limon + tuz + karbonat ve şeker'li bir karışım kullanabilir veya hazır ürünleri deneyebilirsiniz.

Ayrıca bir yerde okumuştum, antrenmandan hemen sonra esneme yapılmaz diyordu. Eğer yapılacaksa en az iki saat geçtikten sonra hafiften tekrar kasları ısıtıp esneme yapılması gerekiyor şeklinde.
Berk arkadaşımın dediği gibi krampların temel sebebi dehidrasyon ve mineral eksikliği olabilir...

@Ahmet TOPAL Halbuki yeterince su içmiştim antrenman esnasında. Maden suyu vb. ile desteklemeliyim o zaman? Magnezyum eksikliği yaşıyor olabilirim o zaman.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL
@AeroKnight hocam bende de oluyordu. Taki soğuma ekzersizlerini burada okuyuncaya kadar. Yorgunda oluyordum bir sonraki güne. Antreman aralarında kuru kaysı, üzüm, hurma , maden suyu takviyesi yaptım. Sürüşlerimin son 15 dakikası çok ağır tempo ile bisiklet üzerinde soğuma yapıyorum.

50-60 km hergün sürebiliyorum bu sistemle eskisi gibi kasılma ve krampta yok. Yorgunlukta olmuyor. Isınmış vücuta spor bitmeden soğuma egzersizi yapmanızı şiddetle tavsiye ederim faydasını göreceksiniz.

@AeroKnight hocam krampları önlemek için iyi uyku, az stres, su ve mineral yeterliliği, spor öncesi ısınma, spor sırasında abi ve aşırı yüklememe, mümkünse de spor sonrası soğuma , dinlenmenin yeterli olması lazım. Vücut bir yere kadar kısmi eksiklikleri tolere edebiliyor, sonrasında ise bir şekilde uyarıyor.

Uzun yola çıkacak ve kamp yaparak devam edecek biri için zincir marketlerde kolayca bulunabilecek besin önerileri olan var mı? Hem yol esnasında hem de kamp için.

Eti Lifalif ve yoğurt, dilersen tatlandırıcı olarak içine kuru meyve parçaları, kuru üzüm vs. Taze meyve de zaten her kentte bulursun. Bir kaşık taşısan yeter. Yoğurdu bitirip kabı çöpe atarsın, yulafin fazlası heybede durur.

F82A1E2D-EEC1-4437-855C-626EC4C521F6.jpeg

FBEA9E52-0818-4882-952E-996377BCBEAE.jpeg

Bugün Migros’ta dikkatimi çekti. 3.7 TL gibi bir fiyatı var. Tecrübeli arkadaşlar içerikle ilgili Bilgi verebilir mi?

Geri