Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletçi beslenmesi nasıl olmalı?

@Watts Per Kilo #Froome

Bunlar için 1950'lerden kalma, artık tarih olmuş bilgiler diyebilirim. Hala aynı yalanı savunan şeker üreticileri var maalesef..

1 avuç badem ile bir avuç kola aynı kaloriye sahip değil mi? Peki bir avuç badem mi kilo aldırır yoksa bir bardak kola mı? Bunun cevabını vermek için uğramayacağım. Bu konuda çokça araştırma var zaten.
Fed Up (tıka basa)

• Beğen
Tepkiler: bitinya_s
Scudo
@dodulan Nabzın nerede yükselmiş olduğunu gösterebilir misiniz?

Diyet/kilo vermede bazı prensipler esastır. Günümüzde çok fazla “o aslında öyle değil böyle” mentalitesinde bilimsel gözüken safsatalar üretiliyor. Bu safsatalar da çok fazla kirlilik oluşturup toplumsal yanlış anlamalara yol açıyor.
Bazı sözde uzmanların da bu yanlış anlamaları kaşımaları, popülerlik uğruna aşırıya kaçan ve gerçeklikten uzaklaşan açıklamalarla alevlendirmeleri benim açıkçası sinirime dokunuyor. Adam kalp cerrahı, çıkmış ketojenik beslenme anlatıyor. Doktor doktorluğunu yapmalı. Bilim adamı da bilim adamlığını.

@kerem.erdogan Ben tamamen kalori odaklı, “ne istersen ye” tipi diyetleri savunmuyorum zaten. Benim derdim ‘sıfır karbonhidrat’ diyetinin aslında o kadar da mantıklı olmadığını söylemek.

Tabii ki “sağlıklı kilo verme” konusunda gerçek yemeklerin ve orta glisemik indexteki karbonhidratların katkısı yadsınamaz. Ama, bu demek değildir ki vücudumuzun ihtiyacından çok yağı tüketmeliyiz.

@volkan ismail

bu yoruma katılıyorum. yüksek nabız bulantı hissetmenize neden olmuştur. aynı yeri kendinizi çok zorlamadan birkaç kez farklı günlerde çıktığınızda kondisyonunuz arttıkça sorunlar azalacaktır. 9km için birşey yemeye de gerek yok. su tüketin yeter. 25-30km sürüş yapacağım zaman bir muz yiyip yola çıkıyorum. bol su tüketiyorum. dönüşte de bir soda içiyorum. 50-60 km den fazla sürecek olursam kuruyemiş tarzı şeylerle destek yapıyorum. en fazla bir tane de çikolata yerim. bir sıkıntı yaşamıyorum. herkes için beslenmede ufak tekef değişikliklikler olabilir. zamanla kendimizi deneyip ihtiyaçlarımızı anlayabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: okaancetin
@Watts Per Kilo #Froome

Ben isim vererek konuşmamıştım dikkat ederseniz. Mevzuyu kişiselleştirmeniz yersiz. Üzerinize alınıp kişisel konuşmanız gerekmezdi. Ama madem benim de ismimi verdiniz cevap vereyim.

Üniversitelerin durumunu yüksek lisans yaptığım İçin biliyorum. Eğitim kalitesi ne yazık ki olması gereken yerde değil. Ama yine de bilim peşine düşen insanlar birşeyler öğrenebiliyor buralarda. Yani doktor dediğiniz insan, öğretmen dediğiniz insan, diğer tüm bölüm okuyan insanlar bir nevi bilim yöntemlerinin elinden geçiyor. Sanırım siz bilim insanısınız ki bahsettiğiniz kişiler hakkında değerlendirmeler yapabiliyorsunuz.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: kerem.erdogan
@Watts Per Kilo #Froome paylaşmış olduğum ücretsiz kitapta hekimlerin beslenme bilgisi konusunda eleştiri var.
Bu konuda hemfikirim, ancak bu konuda çalışmış olanları dahil her hekimi genelleyip popülerlikle suçlamak yanlış bir düşünce.
Ayrıca hangi bilimadamı? 1950'lerde "şeker zararlıdır" diyen de bilimadamı, bu bilimadamına şarlatan diyen, gıda ve ilaç firmaları tarafından desteklenenler de bilimadamı. İşin içine büyük bir pazar varsa burada gerçek bilimden sözedilmesi biraz zor.

Alıntı:
Yaklaşık 22 yıldır aktif hekimlik yapmaktayım. Bu uzun zaman dilimi içerisinde on binlerce
hastayı tedavi ettim. Hastalarım haklı olarak ne yiyip ne içeceklerini sorarlar ve bu soruyu da
genellikle tam çıkarken 10-15 saniye içerisinde cevaplamamızı beklerler. “Spor yapalım mı? Bir daha
kalp krizi geçirmemek için yeme içme işi ne olacak? Hocam nasıl kilo verebiliriz? Tuz yemeyeceğim
değil mi?” derler. “Hocam kurban bayramında biraz et yiyebilir miyim?” derler. “Hocam tereyağı işi
ne olacak?” derler. Eskiden benim klasik cevabım -genelde çoğu hekim gibi- şöyle olurdu; “az yağlı, az
tuzlu sebze ve meyve ağırlıklı beslenin, haa bir de spor yapmayı ihmal etmeyin” derdim. Ne demek
yahu bu? Neyi anlatıyor bu laf? Lütfen söyler misiniz; 15 dk.lık bir poliklinik ziyaretinde elinizdeki
kitabın özetini nasıl anlatayım ki? Üstelik daha arkada saatine bakıp duran kaç hasta bekliyorken.
Bu arada ülkemizdeki yaygın bir kanıyı da sizinle paylaşmak istiyorum. Bizim ülkemizde
hastalar hekimleri beslenme uzmanı zannederler. Poliklinikte hastalar; ‘’Hocam ben onla bunu
karıştırıyorum, bir de limon sıkıp her sabah içiyorum, nasıl iyi yapıyor muyum?’’ diye sorup dururlar.
Peki biz nasıl yanıt veririz? “Eeee, yap tabi, limondan ne zarar gelir ki.” Hastalara göre hekimler
beslenme konusunda adeta bilgedirler. Oysa ülkemiz tıp fakültelerinde verilen onlarca ders arasında
İngilizcede ‘Nutrition’’ olarak bilinen ‘’Beslenme Bilimi’’ okutulmamaktadır. Bu durum yurt dışında da
aynen böyledir. Hem ABD’de ve hem de Avrupa’da tıp fakültelerinde profesyonel beslenme eğitimi
verilmemektedir. Bence; sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın en temel sorunlardan birisi de budur.
Aslında hekimlik mesleği ‘’Nutrition’’ bilimine en yakın bilim dalıdır. Temel tıp bilimleri eğitimi
içerisinde anatomi, fizyoloji, histoloji, biyokimya, genetik, farmakoloji, patoloji vs. gibi çok ağır
derslerin yıllarca eğitimi verilir. Nitrisyon eğitimi de almalarında ne sakınca var ki? Böyle olsaydı
pratikte hastaya verilen öğüt “az yağlı, az tuzlu diyet, acık da spor yap ha!’’ olmazdı.

@Mugla48 yalan demeyelim.Durup dururken yalan söylemenin bir anlamı yok ! Yanlış diyebilirsiniz ona da saygı duyarım. Burada ben bana ait olmayan bu bilgileri
duyduğum kişiden alıntı yaparak yazdım.Ben daha önce protein tozu kullanmadım.Kullanmayı da düşünmüyorum.Bu benim kararım.Siz kullanın kardeşim size de niye
kullandın diyen yok.Sanki üretici gibi bir hal almış tavırlarınız yanlış olmuş.Gereksiz konuyu da uzatmışsınız. Bence konu kapanmıştır.Sizi tutan kimse yok istediğiniz
ürünü kullanınız.Saygılar.

Uzun bisiklet turlarında ne tüketilmelidir arkadaşlar?

@ekucuk34
Vücudunuzu dinleyin. Psikolojik bağımlılıklar hariç vücudunuz ihtiyaçlarını belli eder.
- Canınız buz gibi bir limonata çektiyse, ona ihtiyacınız var demektir.
- Uykunuz mu geldi, zorlamayın, uyuyun.
- Susadığınızıda hissedersiniz.
- Şöyle üzeri taze kaymaklı bir baklava olsada yesek mi diyorsunuz, yiyin.
Vs. Vs.
Havuç, sarımsak, muz, fındık, ev yapımı yoğurt, turşu, kırmızı et, balık. Olmazsa olmazlar...
Altın kural; "paketlenmiş gıda tüketiminizi olabildiğince azaltmak"
Dünya klasmanına girmeye uğraşan bir sporcu değilseniz çokta kasmayın bence.
Herkese mutlu, yavaş, sağlıklı sürüşler dilerim.

@ekucuk34

Susamadan su İçin. Bunu çok duymaya başladım. Onun dışında ben badem fındık ve hurma alıyorum yanıma.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: ahmet.guney.102
Susadığınızın farkına geç varıyorsanız veya susadığınızı farkedemiyorsanız !
Evet, susamadan su içmelisiniz...

Muzlu süt ve yanında aşağı yukarı bir avuç ceviz yiyorum, tur sonraları iyi geldiğini hissediyorum. :)

100 'er gram fındık,fıstık ve cevizi mutfak robotuna atıyoruz üzerine 1 yemek kaşığı toz şeker tamamdır alın size enerji fazlasıyla :hhhhhh:

@dodulan

Susamadan su içme konusuna katılıyorum. çünkü susuzluk hissettiğinizde geç kaldınız demektir, vücut alarm vermeye başlamıştır, bundan sonraki aşama da baş ağrısı olacaktır. Halbuki bisiklet kullanırken terledikçe su kaybı olduğu aşikardır. belirli aralıklarla yudum yudum su içerek bunu takviye etmemiz gerekir. ben de bunu tecrübe ederek öğrendim. az su tükettiğim için 50-60 km lik sürüşler sonrasında halsizlik ve baş ağrısı hissediyordum. kendimi daha çok su tüketmeye alıştırdım en son yaptığımız 80-100 km lik turlarda bir sıkıntı hissetmedim.

Ben evden çıkmadan önce 3 muzu püre haline getiriyorum ardından üzerine bal,ceviz tozu(cevizi ezerek elde ediyorsunuz),fındık tozu ve yoğunluk miktarına göre süt katıyorum toplamda 600 ml gibi bir içecek oluyor. Bunu tükettikten sonra uzun süre enerjiniz bitmiyor. Yolda ise yanıma kuruyemiş alıp onu tüketiyorum bol su eşliğinde.

@BarkinD bunu yaptıktan sonra kaç yüz km sürüş yapıyorsunuz? 3 muz ve yanındaki kuruyemiş, bal vs hem rahatsızlık verir hem de gereğinden fazla kalorili olur.

Sağlıklı olacağım diye spor yapıp üstüne ihtiyacınızdan fazla besin tüketmek yanlış bir yaklaşım.

@kerem.erdogan haklısınız eklemeyi unuttum bu yöntemi keyif turlarında kullanmıyorum.En son kullandığım tur Kurtboğazı turuydu kafadan esen sert rüzgara karşı 28 ortalama 160 km idi.
Not:Şu ana kadar hiç rahatsızlık duymadım. Malzeme miktarını kendinize göre ayarlayınız.Fazla beslenmenin zararlı olacağını yazmışsınız eğer bu bahsettiğiniz zararlar kilo almak ise böyle bir problemim yok 59 kg ım. Şuan şükür ki bir sağlık problemim yok.

• Beğen
Tepkiler: kerem.erdogan
@BarkinD 160km ise çok iyi. 10km için 3 enerji barı yiyenleri de gördüğüm için metal etmiştim :)
Sadece süt rahatsızlık verebilir gibi geldi.

• Beğen
Tepkiler: BarkinD
@mühendis

Üretici degilim kullanan birisiyim. Kullanmadığın bir ürün hakkinda milleti yalan yanlis yonlerdirmeyiniz o zaman. Iyi gunler

Geri