Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletçi beslenmesi nasıl olmalı?

Scudo
Düşük karbonhidratla beslenirsek vücut yağ yakmaya alışır, egzersiz yaptıkça yağlardan gelen kaloriyi harcarsınız diyor. Karbonhidrat yedikçe insülin salgılanır bunu istemiyoruz. Egzersizden sonra da karbonhidratla depoları hemen doldurmayın, düşük karbonhidratla beslenin diyor. Doğruluğu tartışılır. Alışkın olmayan insanlarda bence hipoglisemi tehlikesi olabilir, kontrolü elden bırakmamak lazım.

Düşük karbonhidratla beslenirsek vücut yağ yakmaya alışır, egzersiz yaptıkça yağlardan gelen kaloriyi harcarsınız diyor. Karbonhidrat yedikçe insülin salgılanır bunu istemiyoruz. Egzersizden sonra da karbonhidratla depoları hemen doldurmayın, düşük karbonhidratla beslenin diyor. Doğruluğu tartışılır. Alışkın olmayan insanlarda bence hipoglisemi tehlikesi olabilir, kontrolü elden bırakmamak lazım.

Örneğin bende reaktif hipoglisemi var, depoları doldurmadan yapamıyorum. Sürüşlerde de kollamaz ve zamanında takviye etmezsem elim ayağım boşalıyor. Belki disiplinli bir çalışmayla, köklü ve sürekli bir (düşük glisemik indeks) beslenme değişikliğiyle üstesinden gelinebilir de bilemiyorum. Hem ucu maddiyata da bakıyor, hem de o iradeyi kendimde bulamıyorum bir türlü.

Son düzenleme:
Sürüş temponuz ve süreniz ne kadar artarsa vücudun glikoza ihtiyacı o kadar artıyor...
Kaybedilen glikoz yerine koyulmazsa zamanla sürüş performansı düşecektir...

Konuyu hortlatıyorum. Günlük ortalama 1-2 saat ortalama 20km hızla bisiklet süren bir öğrenciyim. Fazla bütçem yok ve doğru şekilde beslenmek istiyorum. Nasıl bir beslenme düzeni oluşturmalıyım?
Boy: 1.79
Kilo: 60

Konuyu hortlatıyorum. Günlük ortalama 1-2 saat ortalama 20km hızla bisiklet süren bir öğrenciyim. Fazla bütçem yok ve doğru şekilde beslenmek istiyorum. Nasıl bir beslenme düzeni oluşturmalıyım?
Bu konuda kitap önerisi almak ister misin?

Konuda zaten ihtiyacın olan bilgiler var diye düşünüyorum, baştan sona okumanı tavsiye ederim.

Boy/kilo durumuna bakarak öncelikle kilonu korumaya odaklanmalısın.

• Beğen
Tepkiler: Eray BAYĞAR
Şöyle bir genel geçer kural vardır, bacaklarımızda iki saatlik sürüşe yetecek kadar glikojen zaten depolanmıştır. Genelde 2 saatin altındaki sürüşlerde çok yüksek bir efor harcamayacaksak (özel intervaller yoksa) ek bir beslenme yapmıyoruz açıkçası. Performans odaklı sürüşlerde öncelikli yakıt her zaman karbonhidrattır, dengeli beslenen biri bunu zaten 24-36 saat içinde fazlasıyla yerine koyacaktır. Paketli gıdalara bulaşmadığınız, makro besinleri dengeli tükettiğiniz sürece bu tarz bir sürüşte ek bir beslenme ihtiyaç olmayacaktır diye düşünüyorum.

Benzer şekilde sürüş yaptıkça vücut buna adapte olacak ve daha ekonomik gitmeye başlayacaktır yakıt açısından da. Yani örnek vereyim haftada 3 × 20 km sürüyorsanız birkaç ay sonra çok daha az kalori harcayarak aynı sürüşü yaparsınız, tipik adaptasyon

Gece 3 saat sürüyorum iştah kalmıyor zaten, direk yatıyorum.

BİM'den "Kaanlar" marka 500 gr taze lor peyniri alıyorum. Fiyatı çok uygun ve protein değeri çok yüksek. Tavsiye ederim.
İpek çiftliği lor da güzel oluyordu. Bizim migroslarda satılıyordu, acaba halen devam ediyor mudur, canım çekti sahici lor, çökeleksiz, ekşi ekşi...

Hafta içi her gün sabah aç karına 25 km işe gidiyorum. sabah kalktığımda hiçbir şey yiyesim gelmiyor. işe vardığımda dahi acıkmamış olabiliyorum, ama genelde işe vardığımda bir muz-kahve yapıyorum. Bazen düşünüyorum acaba yaptığım doğru mu diye. Günde dönüşle beraber 50 km sürmeme rağmen kilomu koruyorum ama, sabit 68

• Beğen
Tepkiler: Gkgoko
Hafta içi her gün sabah aç karına 25 km işe gidiyorum. sabah kalktığımda hiçbir şey yiyesim gelmiyor. işe vardığımda dahi acıkmamış olabiliyorum, ama genelde işe vardığımda bir muz-kahve yapıyorum. Bazen düşünüyorum acaba yaptığım doğru mu diye. Günde dönüşle beraber 50 km sürmeme rağmen kilomu koruyorum ama, sabit 68
Demek ki vücudunu yağ yakımına sokacak kadar kendini zorlamıyorsun.

Aslına bakarsan zone 4 lerde sürdüğüm oluyor. 25 km yi, nispeten yokuşu falan da var, ortalama 29 la falan gittiğim oluyor. Göbek çevremin eridiğini de farkediyorum ama kilom sabit. Sanırım günde zaten 50 km sürüyorum diye yemeğin biraz cılkını çıkarıyorum.

Ben "vücut ilk başta karbonhidratları yakar, 40 dakika sonra yağlar yanmaya başlar" falan filan buna inanmıyorum ya. Zaten idmanda canını bile çıkarsan bol kalorili bir beslenmenin verdiği enerjiyi çıkartamazsın. 500 metre irtifa 1 diş baklavaya bakıyor.

Arkadaş yağ yakmıyorsa açıklaması şu, günlük yaktığı kaloriye denk kalori alıyor. Yani kalori kısıtlaması yapmıyor. Her şey gırtlağı tutmak, maalesef.

• Beğen
Tepkiler: Bir vatandaş
Bundan kullanıyorum ben extra olarak. Faydasını gördüm.

(link)

Ha ben hafta sonları abanacağım patlıyayım, çatlıyayım L-Carnitine'e gerek yok diyorsanız da bunu öneririm.

(link)

Hardcore bana göre değil Soft seviyorum diyorsanız bunu alıp suyunuza 1..5 ölçek katın.

(link)

İrfan hoca kesin kızacak bana şimdi kimyasal şeyler paylaştım diye.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL
Arkadaş yağ yakmıyorsa açıklaması şu, günlük yaktığı kaloriye denk kalori alıyor.
Antioksidan almadığından da olabilir, geçen bir makale gördüm kiraz yiyenlerde %29 karaciğer yağlanması azalıyor deniyordu. Bunlar birden çok nedene bağlı olabilir. Dediğiniz gibi harekete de bağlı olabilir. Çok net bilgimiz yok.

Geri