Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklete ayna gerekli midir?

Kullanan oldu mu hiç, mantıklı mı?

Yeni bir şey değil.Alidayıdan getirtip memnun olmayan forumda vardı.
--------------------------------------------------------------------------
Gözlük aynasını şiddetle tavsiye ederim.2-3 saatte alışırsın, kullanmadığın zaman çıplak hissedersin.

Scudo
Sele altına mini wifi kamera takılıp gidon buğazına monteli cep telefonuna yansıtılabilir. Şarj süresi kısıtlı olacaktır.
kamera.png

Asansöre bisikletimi sokamama sebebim ayna. Alternatif ne yapabilirim bilmiyorum. Asansör bisikletimle beni alıyor fakat kapısı dar olduğu için tekere kaldırıp asansöre koyarken ayna takılıp kalıyor.
280121 dosyayı görüntüle

Asansöre bisikletimi sokamama sebebim ayna. Alternatif ne yapabilirim bilmiyorum. Asansör bisikletimle beni alıyor fakat kapısı dar olduğu için tekere kaldırıp asansöre koyarken ayna takılıp kalıyor.
280121 dosyayı görüntüle

Aşağıdaki bisikleti benzer şekilde arka tekerinin üstüne kaldırıp asansöre çapraz bindirip yanına geçince sol barend ile asansör iç kapısı arasında 1 cm boşluk kalıyor. Kullandığım bu aynayı asansöre binerken aşağı kıvırıp dışarı çıkınca normal konumuna alıyorum. Alternatif olarak sökme takması çok kolay olduğundan dışarı çıkarken de takılabilir tabii. Sizin bisiklette elciğin bir kenarına ya da elciği çok az içeri alarak böyle bir ayna takılabilir ama dış tarafa takılırsa düşmemesi için de önlem almak lazım tabii.

unknown.png
unknown.png

Alternatif olarak aynası içe katlanabilen ya da tak-çıkar olan gidon ucu aynalar kullanılıp asansöre yüklerken sökülebilir ya da içeri katlanabilir. Ucu sökülebileni yol bisikletimde var ama çok söküp takınca deforme olabilir, içe katlanabilen de aşağıdaki çarşı-pazar bisikletimde var, onun fotoğrafını sonra eklerim.

unknown.png

(evet, tozlanmış)

Barenddeki ayna sarsıntı ve görüntü büyüklüğü açısından ideal. Yoldaki ayna hiç sarsılmıyor ama hem uzak hem küçük olduğundan görüşü iyi değil. Katlanan ayna eklemli kolları nedeniyle çok titriyor ama en büyük görüntüyü veren de o.

Yol bisikletinde çeşitli aynalar deneyen ve hiçbirini kullanamayan sadece ben miyim? Yıllar önce vazgeçtim bu işten. Arkaya bakmak daha kolay geliyor.
Gözlük aynası denediniz mi?

280121 dosyayı görüntüle
Diğer elciğe takarsanız kapıya dnek gelmez. Ama ters olur kullanamaz iseniz ayrı bir konu.
Gözlük aynası denediniz mi?
Bir de kask aynaları var çok hafif. Kaska monte ediliyor. 20cm kadar önce küçük bir ayna. Kullanmadım ama yol bisikleti ile binişlerim artıyor bu aralar bir ayna almam gerekecek. Bunu düşünüyorum. Tak çıkar olması önemli ama sürekli kalması gereksiz.

Genelde ayna kullananların tavsiyesi var ama haddim olmayarak cümleye başladım, bırakamıyorum.
Ben hiç ayna kullanmadım. Çocukken çok heves ettim ama bir türlü alıp takamadım. Çok pahalı olduğundan değil de geçiştirip durdum.
Şimdi de eksikliğini hiç sezmiyorum. Üç beş saniye kafayı yarım yamalak çevirip, göz ucuyla bakıp dönüyorum.
Daha çok dinleme yetimi geliştirdim. Cüneyt ARKIN filmleriyle büyüdük biz, çölde okla saç kılı vururuz. Ya da gelen aracı farketmeyiz o bize vurur.🤪

@Spartiat Benim ayna çok zor takıldı, (decathlondan aldığım bir ayna) o yüzden çıkar tak yapmam mümkün olmuyor. İçeriye doğru kıvırdığımda da yine pay kalmıyor. Sanırım kask aynası kullanmalıyım ya da hiç ayna takmamalıyım ya da evi değiştirmeliyim.
@Burak Uğurlu Ben sanırım beceremedim. Farklı yöntemlerle deneyeyim.

Güvenlik için önemli olduğunu düşünüyorum. Şayet bisiklet yolunda arkamdan gelen jet bisikletlileri bir nebze olsun görüp kenara çekilmeme yardımcı oluyor.

Uzun süredir kask aynası kullanıyorum, inanılmaz memnunum. Trafikte inanılmaz işe yarıyor. Çünkü arkadan gelen araçların ne yapacağı kestirilemeyebiliyor. Bizim hızımıza göre çok hızlılar. Zaman zaman arkadan gelen araca göre konum alabilmek trafikte işimi çok kolaylaştırıyor. Kimileri kamera sanıyor tabi, o da ilginç bir yaklaşım. Bırakalım sansınlar...

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Onu ve kask aynasını denemedim aslında. Rahat edemeyeceğimi düşündüm.
Önyargı ile yaklaşmayın. Kask aynasını da kullandım, gözlük aynasını da. Kask aynasında titreşim oluyor. Takıp çıkarması biraz daha uğraştırıcı.Gözlük aynasında bu tarz sıkıntılar yok. Gözlük aynasında açı da daha iyi.
Diğer elciğe takarsanız kapıya dnek gelmez. Ama ters olur kullanamaz iseniz ayrı bir konu.

Bir de kask aynaları var çok hafif. Kaska monte ediliyor. 20cm kadar önce küçük bir ayna. Kullanmadım ama yol bisikleti ile binişlerim artıyor bu aralar bir ayna almam gerekecek. Bunu düşünüyorum. Tak çıkar olması önemli ama sürekli kalması gereksiz.

Gözlük aynası tavsiyemdir.
Tek bir sıkıntısı var, çıkardığınızda normal yaşamda bile istemsiz olarak gözünüz aynayı arıyor :ssrtcbya: :D

Önyargı ile yaklaşmayın. Kask aynasını da kullandım, gözlük aynasını da. Kask aynasında titreşim oluyor. Takıp çıkarması biraz daha uğraştırıcı.Gözlük aynasında bu tarz sıkıntılar yok. Gözlük aynasında açı da daha güzel.

Gözlük aynası tavsiyemdir.
Tek bir sıkıntısı var, çıkardığınızda normal yaşamda bile istemsiz olarak gözünüz aynayı arıyor :ssrtcbya: :D
97 senesinde bir gözlük aynası kullanmıştım. Gözlüğün camının iç kısmına sol üst köşeye doğru kendiliğinden yapışkanı ile takmıştım. Göz ucu ile bakıyordum. Hala aynı teknoloji sanırım. Yoksa gözlükten öne doğru ince bir çubuk ile uzayan model mi şimdilerde onlar da var.

97 senesinde bir gözlük aynası kullanmıştım. Gözlüğün camının iç kısmına sol üst köşeye doğru kendiliğinden yapışkanı ile takmıştım. Göz ucu ile bakıyordum. Hala aynı teknoloji sanırım. Yoksa gözlükten öne doğru ince bir çubuk ile uzayan model mi şimdilerde onlar da var.
bati-bisiklet-bisiklet-bisiklet-arka-gorunum-ayna-montaj-surme-gunes-gozlugu-dikiz-aynasi-bisi...jpg

Bu şekilde takılıyor. Yapışkan olmaması da iyi.

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Genelde ayna kullananların tavsiyesi var ama haddim olmayarak cümleye başladım, bırakamıyorum.
Ben hiç ayna kullanmadım. Çocukken çok heves ettim ama bir türlü alıp takamadım. Çok pahalı olduğundan değil de geçiştirip durdum.
Şimdi de eksikliğini hiç sezmiyorum. Üç beş saniye kafayı yarım yamalak çevirip, göz ucuyla bakıp dönüyorum.
Daha çok dinleme yetimi geliştirdim. Cüneyt ARKIN filmleriyle büyüdük biz, çölde okla saç kılı vururuz. Ya da gelen aracı farketmeyiz o bize vurur.🤪
İyi de sen önüne bile bakmıyorsun ki, arkana niye bakmaya çalışıyorsun. :ssrtcbya:
Arkana bakarken düştüğünü kendi gözümle gördüm. (Selçuk'a gelirken)
Sen önüne bak yeter, arkan eksik kalsın ;)

Yakın zamanda bu aynadan edindim. Gözlüğe de kaska da takılabiliyor. Daha önce 2 değişik kask aynası ve bir de farklı bir gözlük aynası kullanmıştım. Bunu diğerlerinden daha başarılı buldum. Arkamı daha net ve kolay görüyorum. Sanıyorum diğerleri kadar uzun değil ve gözlerime bir tık daha yakın olmasından ve aynasının daha temiz ve kaliteli olmasından kaynaklı. Ben öneriyorum. Ali'den ya da Amazondan edinilebilinir.

1671010599233.png 1671010627660.png

Geri