Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Covid-19 aşısı olacak mısınız?

Ya arkadaşım bütün Avrupa ülke vatandaşlarının çoğu aşıyı yaptırdı şimdi siz aşı olmamakla onlardan dahamı Zeki oluyorsunuz.
Çoğu yaptırdı, o azı da yaptırsın, ondan sonra biz de oluruz. Yunan para cezası kesmeyi düşünüyor. Hollanda sanırım tam kapanmaya gitti yada gidecek. Burada bir bilgi kirliliği var sanırım.

Scudo
Bugüne kadarki yazışmaların neredeyse tamamını okudum. Konuşulan ve özellikle tartışılan Biontech diye anlıyorum. Sinovac’ı aşıdan mı saymıyoruz? 3 adet Sinovac ile aranızdayım. 4. yü de Sinovac olmayı planlıyorum. Biontech’e göre etkisinin az olduğunu biliyorum, yan etkisinin olmadığını düşünüyorum.
Bende 2 doz Sinovac yaptırmıştım. Bağışıklık sistemime güvendiğim için fazlası doza ihtiyaç olmadan yeterli olduğunu düşünüyorum.
Konuya en başından beri itiraz ettiğim nokta ise pandemi dayatmalarının saçmalık olduğunu düşünmemdir. (Maske, mesafe vs. aptallıklar)
Ya arkadaşım bütün Avrupa ülke vatandaşlarının çoğu aşıyı yaptırdı şimdi siz aşı olmamakla onlardan dahamı Zeki oluyorsunuz.
Avrupa'da hergün pandemi karşıtı yürüyüşler yapılmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: Libertas
Nereden biliyorsunuz? Ülke ülke gezip Halk yoklaması mı yaptınız, yoksa televizyondan duyduklarınız mı? A Haber izleyicisi misiniz?
Avrupa Birliğine girmek istemeyen ama Avrupa sayılabilecek bir ülkede yaşıyorum. Burada azımsanmayacak sayıda aşı olmayan var, haberlerde gösterdiğine göre komşu ülkelerinde de durum aynı.

Hatta sağlık personeli değilim ama bir hastahanede teknik kısımda çalışıyorum, hastahanede aşı olmayan birçok hemşire ve doktor mevcut. Aşı karşıtı değilim 2 doz aşımı ve sezonluk grip aşımıda yaptırdım. 3. doz sürem geldiği zaman onuda yaptıracağım Gönül ister ki herkes aşısını olsun şu lanet hastalık bir an önce bitsin
ama olmayanların da kendine göre geçerli sebepleri var ve aşı olacaksınız diye dayatma yapılması bence mantıksız.

Bir soru: Aynı aşıyı 10-70 yaşları arasında bulunan vatandaşlara uyguladılarmı? Yoksa her yaşın aşısı ayrımı?

2 sinovac 2 biontech ile 4. doz aşımı da 31 Aralıkta oldum. Omicron varyantı almış başını giderken özellikle çocuklarda da domuz gribi vakaları artmaya başladı.

Bir soru: Aynı aşıyı 10-70 yaşları arasında bulunan vatandaşlara uyguladılarmı? Yoksa her yaşın aşısı ayrımı?
10 yaşa grubuna geldi mi bilmiyorum ama hastanede çalıştığım dönmede yaptıkları toplantı/konferansta her yaş grubuna aynı aşının yapıldığını iletmişlerdi. Daha detaylı bilgiyi verebilecek illa ki birileri vardır.

Uzun zamandır girmemiştim foruma.
Son girdiğimde bu güne 3.dozu da oldum.

Oluyorsanız bu ara olun tavsiyemdir. Sonra Biontech kalmaz piyasada, yerli aşı denen şeyden olmak zorunda kalır herkes. (Hiç güvenmiyorum)

Sinovac bence zaten çöp çıktı 5.doz filan diyorlar yuh artık diyorum.

Hepinize sağlıklı ve bol pedallı yıllar

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Eveeet... Daha önce covid oluşumuzun hikayesini yazdim. Aşılı aile bireyleri ve aşısız kızımız. 02 Ocak benim izolasyon surem bitti. Eşim ve çocuklar 25 Aralıkta 10. gun haklarını kullanarak PCR yaptırdılar ve negatif çıktılar. Ben ise hastaneye gitmeye usendigim için izolasyonun dolmasını bekledim.
Bu arada sunu farkettim bir cok kişi covid oldugunun farkında olmadan bol bol ortalıkta yayılıyor ve bulastiriyor. Benden sonra 3 Aralıkta 2 doz biontech uzerine 3. doz biontech yaptiran 34 yasindaki arkadasim 24 Aralık'ta covid + oldu hatta durumu kötüleştiği için 2 gün serum takviyesi yaptilar. Entube olmadan kurtardi ama izolasyonu devam ediyor.
Aşıların ne kadar faydalı olup olmadigi, kaç tane oldugunuzda koruma altındasiniz gibi olgular henuz belli degil.
Populasyona bulaşma oranı (belirlenen vakalara göre) halen %10-12 civari ve bulaştiği kişilerde öldürme oranı % 0,90civari.
Buna eve kapanmalar ve aşı ne kadar yardımcı oldu belirlemek cok zor. Cunku ilk yılın sonunda istatistik sonuc aşağı yukari yine böyleydi.
İlginc olan halen kimi ulkenin kapanması kiminin saldım cayira modunda takılması.
Aşılama hicbir yerde %100 olamadigi halde.

Turkiye'de daha ilginç olan ise 1500 vakalarda iken aylarca evde oturtulmuş olmamız ancak su an vakalar (bilinen/tespit edilen) 40 bin uzerinde gezerken hic bir kısıtlamadan bahsedilmemesi, herkesin maskesiz gezmesi, yeni yilda omuz omuza restoranları, konser alanlarini doldurmamız.

Uzun lafin kısası suru bagisikligi ve dogal seleksiyonu benimsedik gibi gorunuyor...

Olmadım, olmayı düşünmüyorum. Maske takmaya alışığım ve çoğu kişinin aksine düzgün takıyorum. Olası fayda-zarar dengesi aşı olmam için yeterli değil. Devletin zorlamalarını görüpte insanların buna destek vermelerini görünce dahada emin oluyorum kararımdan.

İki kere hasta oldum. İkiside tanıdıkların yanında maskeyi çıkarmam (birisi aşılıydı) sonucu oldu. Bunların suçunu başkasına atmıyorum tabi, kendi hatam sonucu olduğumun farkındayım. Birkaç günlük boğaz ağrısı şeklinde geçti, bağışıklık sistemim sağlam galiba.

Olmadım, olmayı düşünmüyorum. Maske takmaya alışığım ve çoğu kişinin aksine düzgün takıyorum. Olası fayda-zarar dengesi aşı olmam için yeterli değil. Devletin zorlamalarını görüpte insanların buna destek vermelerini görünce dahada emin oluyorum kararımdan.

İki kere hasta oldum. İkiside tanıdıkların yanında maskeyi çıkarmam (birisi aşılıydı) sonucu oldu. Bunların suçunu başkasına atmıyorum tabi, kendi hatam sonucu olduğumun farkındayım. Birkaç günlük boğaz ağrısı şeklinde geçti, bağışıklık sistemim sağlam galiba.
ispanyol gribi nasıl geçtiyse bu salgın öyle geçecek. 1920 ile 1930 arasında sanki tüm dünya aşılandı da, salgın öyle mi geçti?

Bende 3 doz biontech aşısı oldum ,çok şükür hiç bir yan etkisini görmedim.Bozuk para yapışmadı tek yan etkisi bu oldu,çipi tam oturmadı galiba tek üzücü yanı bu oldu.

Dün covid aşısı olmuş bugün maskesiz geziyor. Biz covid aşısı olmayanlar büyük tehdidiz halbuki. Valla çok cesur hareket.

Bende 3 doz biontech aşısı oldum ,çok şükür hiç bir yan etkisini görmedim.Bozuk para yapışmadı tek yan etkisi bu oldu,çipi tam oturmadı galiba tek üzücü yanı bu oldu.
2 doz Biontech icin %98 koruyucu deniliyordu.
Saniyorum bu da bir pazarlama stratejisiydi.

Bence kimse kimseyi ikna etmeye çalışmasın.

- aşıya inanmayanlar, türlü argümanlarla aşı tarafında olanları tiye alıp sinir uçları ile oynuyor.

- aşı taraftarı olanlar aşıya inanmayanlara laf anlatmaya çalışıyor.

Herkes birbirini knock-out etme derdinde.

Bırakın kim ne yaparsa yapsın.

Son yıllardaki mottom bu. Siyasette de aynen. Kendi düşen ağlamaz der geçerim.

Herkes inandığının peşinden koşsun...

- aşıya inanmayanlar, türlü argümanlarla aşı tarafında olanları tiye alıp sinir uçları ile oynuyor.

Olay budur. İnsanlar boş yere burada birbirlerini kırıyor. Dediği gibi; Herkes inandığı yoldan koşsun. Kimse, kimseye karışmasın.

• Beğen
Tepkiler: Burak Uğurlu

Amerika'da 8 milyon nüfuslu eyalette yoğun bakım ünitesi kalmamış. Yoğun bakımdakilerin %90 civarı ise aşısız.

(link)

Aynı durum bizde yaşansa -ki ileride olması muhtemel- siz ya da bir sevdiğiniz kaza geçirse ve yoğun bakım ünitesi bulunamasa yine aynı şekilde konuşacak mısınız?

Amerika'da 8 milyon nüfuslu eyalette yoğun bakım ünitesi kalmamış. Yoğun bakımdakilerin %90 civarı ise aşısız.

(link)

Aynı durum bizde yaşansa -ki ileride olması muhtemel- siz ya da bir sevdiğiniz kaza geçirse ve yoğun bakım ünitesi bulunamasa yine aynı şekilde konuşacak mısınız?
Ben kendi görüşümü belirtmedim fark ettiyseniz diyeceğim ama etmiş olsanız bu mesajı yazmazdınız.

Ben 2 aşımı oldum 3. Aşıyı da bu günlerde olacağım. Benim etrafımda aşı karşıtı bir iki kişi var onlarla da bir araya gelmiyorum. Bana bir şey olacağından değil. Aşısız olan çocuğuma benim üzerimden sekerse diye önlem alıyorum. Anam babam da aşılı. Değer verdiğim herkes aşılı çok şükür. Burada aşısız olanlar alınmasın. Benim görüşüme göre aşı olmak gerekli.

FAKAT

Burada aşı olmayı istemeyen ve muhtemelen çok uzunca bir süre ve kuvvetle muhtemel çoğu ile neredeyse hiç bir zaman kapalı kapılar ardında bir yemek ya da buluşma gerçekleştirmeyeceğim aşikar iken koskoca forumda ikna turlarına çıkmaya hiç mi hiç niyetim yok.

Aşıya inanmayanlar sen ben ne dersek diyelim inanmayacaklar.

Ben ve benim gibi aşının gerekliliğine inananlar ise onlar ne derse desin bakış açımızdan sapmayacağız.

Bu tartışmanın yeri yok demek istedim. Kimse kimseyi iknaya çalışmasın. İnsanlar kendileri kendi yolunu çizer.

Daha önce bahsettiğim başımdan geçen bir örnek;
Bir buluşmada bir akrabamın eşi aşı inkar durumları, ben inanmıyorum olmam falan dedi. Dedim sen düşün kardeşim burada 7 kişi aşılı bir tek sen değilsin. Haklı isen covid yoksa sen kazandın. Ama covid varsa ve aşı bizi koruyorsa sen kendini düşün bana ne. Benden sana seker falan sonra alınma gocunma olmasın. Dedim.

O da içinden bana, sen aşı oldun görecen ebenin malum yerini bir süre sonra yan etki çıkacak falan dedi herhalde. Desin ne yapayım. Ben de ona dedim yüzüne karşı ne yapabildi?

Bu konuyu gördükçe boşa kürek çeken insanlar toplulukları görmekten sıkıldığım için dedim kimse kimseye karışmasın diye.

Bakın siz bile aynı bakış açısında olmamıza rağmen bana düştünüz 😁
Edit ilave...

Kendi düşen ağlamaz derken;

1- aşıya inanmayanlar yarın yanlış yaptıklarını fark edip sıkıntı yaşarsa kendi düştü ağlamaz

2- aşıya inanıp olanlar da ileride yan etki çıkar her şey kumpastır beynimize çip taktılar falan, kendi düştü ağlamaz

Her iki taraf için de demiştim 😉

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi
Aşı karşıtı ya da taraftarı hiç bir önemi yok.

Objektif olarak bunu buraya bırakıyor ve çekiliyorum.

Düşünceler nedir merak ediyorum.

Not: mantıklı tek açıklama geliyor aklıma. Toplumsal bağışıklık eşiği geçildi ve aşıya gerek olmadığı düşünülüyor olabilir.

Bilemedim.

(link)

• Hahaha
Tepkiler: suat akman
Geri