Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Dağ bisikleti kullananlar kaç km hız yapabiliyor?

Scudo
MTB kullandığım dönemde düzde max. performansla 44 - 45 gibi rakamları gördüğümü hatırlıyorum ama bu hızlar sürdürülebilir hızlar değil. En fazla bir iki dakika içinde ciğerler yetmediğinden pedal kestirecek kadar zorlayan hızlardı. İnişte yol durumuna göre epeyce hızlanılabilir ama bunun bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Performansınızı ölçüyorsanız hiç pedal çevirmeden yakaladığınız hızın ne anlamı olabilir ki? Aslolan ortalama hızdır. Bunda da en azından bir saat kadar sürmek ve sadece düz yolda değil inişli çıkışlı yollarda sürmek anlamlı bir ortalama hızı ortaya koyabilir. Benim MTB ile çıkarabildiğim ortalama hızlar saatte 18 km civarı hızlardı. Bunların üzerinde hız yazan arkadaşları anlamakta zorlanıyorum. Hadi ben kötü bisikletçiydim diyelim eyvallah ama inişte bu meretin pedalı zaten 45 km nin üzerinde boşa dönmeye başlıyor. Yani dişli oranları daha fazla sürat oluşturmaya uygun değil. Hal böyle iken tuhaf süratlar yazmak inandırıcı gelmiyor.

@Behram Belek

Bazı konularda yanlışınız var. İnişte zaten pedal çevirmeye gerek yok eğim sizi ağırlığınızdan dolayı aşağı çekiyor devamlı. yani uzun yokuşlarda frene basmaz iseniz ve virajlar izin verirse 100 km/s in üzerine dahi çıkarsınız :) Düz yolda iyi kondisyon ve çalışma ile 60 km/s in üzerine çıkılabilir mtb ilede. tabi 42/11 dişli oranlarında 140-150 devirlerde. tekerlek çapını 26 olarak alsak 26x2.54x3.14=207,36 cm (lastik hariç) çevresi yani bir turdaki aldığı yol.
Ben 42/14 dişlide 51.5km/s yaptım. yani 42/14=3 (aynakolun bir turunda arka tekerlek 3 tur atıyor.) 207,36x3=622 cm
51,5x100x1000=5.150.000 cm/s 5150000/622=8.279,7 devir/saat ise 8.279,7/60 = 140 devir/dakika çevirmişim. Bana 160 falan çeviriyormuşum gibi gelmişti :) @Behram Belek gördüğünüz gibi çok da mantıksız değilmiş. hatta kondisyonu yerinde olan arkadaşlar 42/11 dişlide 140 devir çevirebilirse 64/65 bile yapabilir :) tabiki rüzgarı yenmek çok zor ama yapanlarda vardır elbet mtb ile. turlara baktım genelde ortalamam 22-25 arası 108 km lik Antalya - ağlasun arası ki 1700 m rakım farkı var 16 görmüşüm. ki öle sporcu falanda değilim. Spor olarak yapanlar bizden çok daha performanslı sürüyorlar sonuçta.

Bugün işe gelişim. Ama 55 yaptığımı hiç sanmıyorum [emoji17]

uploadfromtaptalk1441780650093.png

@tbag45
[emoji12]

Şu konu içinde bir benim kafam rahat sanırım :D
Mtb ile hız derdine düşmeye anlam veremiyorum.

Sırf bu konu için hız yaptım son hız bu :)

https://i.hizliresim.com/qlOPMZ.jpg

Tuyaptan aşağı iniş 4 km uzunluğunda mtb ile 70 gormustm orda gel gelelim triban3 ile 75 de kaldım :) btwin8 fonksiyonlu kablosuz sayac . strava 72 gosterdi

28 vs ike stabil gidebliyorum düz yolda yaptığım en fazla hız 39 km oldu rampada vs daha deneyemedim :D

Elimde ki bisikletle en iyi sonuç 11.4 km/sa :D.Daha iyisini yapmayı denicem :D.

@Atkn7
Yeni rekorum 14 km/sa :D.Lastik değişimi yaptıktan sonrası da gelicek bakalım.

max hızım 39.50 km oldu ötesine cıkamadım henüz :D

Ölümcül bir denemeydi ama daha ötesini yapamam :)

https://i.hizliresim.com/EqGbq8.jpg

Aşağıdaki videomda 28.35. dakikaya dikkat 65km/h. yorgundum ve yokuş aşağı fazla hızlanamadım. Yoksa 75km/h görürdüm.

@Behram Belek

65km/h hıza çıktığımda yokuş aşağı hala pedal çeviriyordum. Gücüm tükendiğinden bıraktım. Dediğin mantıksız. link aşağıda. 28.35. dakikaya bak. orada hala pedal bastığımı görmesende anlayabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: tolgax3
Yol bisikletim ile en fazla ortalama hız yaptığım kısa bir güzergah

Check out my 12,6 km Ride on Strava: (link)

Mtb ile ortalama 25 in üzerine çıkan arkadaşlar lisansını alsın tour de france a katılsınlar ;)

• Beğen
Tepkiler: Vahap Demir
Geri