Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Dağ bisikleti kullananlar kaç km hız yapabiliyor?

@chnkrmz
Hocam yapma gözünü seveyim bende de var mtb ole birşey olamaz :D

@umutcanv
Hocam çok iyi bir zamanda gitmişin

• Beğen
Tepkiler: umutcanv
Scudo
İlk bisikletim MTB Carraro Big 829 idi. Üzerinde 2.25 dişli lastikler vardı CST. Düz yolda en son 46 km gibi hızlar görüyordum. Yokuş aşağı ise 76 gördüm çok pedallamadan. Gelibolu yarımadasını bilenler için; "Eceabat- Kabatepe Liman - Alçıtepe Sapağı - Soğandere _ Kilitbahir" kısa bir yarımada turunda ortalamam 26.5 idi.

Not: Bisiklet 18 Kg geliyordu =)

• Beğen
Tepkiler: Feyyaz Baydar
Continantal 2.2 lastiklerle 29 inç 50 km/h geçiyor cok zorlarsam ortalama düzlükte de 25-27 arası sram göbebler 306h

MTB'ler hız yapmaz, dişli oranları uygun değil diye birşey yok, her ne kadar aynakol 53,50 dişli olacağına 40,44 dişli olduğu için hız kaybı yaşatsa da en küçük ruble dişlisi 11'li olduğu sürece çok gerilerde kalınmaz. Dişli oranlarından dolayı hız kaybımız %25 civarı doğrudur. Fakat kaç babayiğit yol bisikletçisi kamyon, otobüs arkasına girmeden 53:11 oranındayken 110 kadans çevirebiliyor? Ben sabuncu beli inişinde 29 mtb ve 700x35c lastiklerle 44:11 de inerken 70 km'lere kadar kadans yetiştirebildim, fakat sonrasında aynakolum yetmedi, aerodinamik pozisyonda 83-85 gibi hızlara geldim. 60kg'lık yol bisikletçisi arkadaşlarım 80'i geçemediler tabi bunda ağırlığın önemi büyük. Şimdi düşünüyorum da eğer 53 aynakollu yol bisikletim olsaydı aynı inişte büyük ihtimalle 90-100 görürdüm diye düşünüyorum ki 93kg olduğum düşünülürse bu hız hayal değil.

Tabi bu yazdıklarımın hepsi iniş için geçerli. Uzun turlarda ortalamamı 25'e çekmeye çalışıyorum. 29 mtb ile o ortalama tutturulur mu diyen 26 mtb'ci arkadaşlarıma şunu söyleyebilirim ki, turlarda 700x35c lastikli 29 mtb, 26'lardan bariz daha hızlı. Yani adı mtb fakat sürüş karakteri tur-şehir bisikletleri gibi oluyor 622'lik jantlardan dolayı...

@ozansefer
100 yokus asagi ve 60 üzeri düzyolda MTB ile sacma, nekadar sporcu olursa olsun nekadar kondisyonu olursa olsun. Buna kendinde inanmadigini saniyorum ama seninle tartismakda iatemiyorum.

• Beğen
Murat bey 100 ün üzerine çıkıyorlar videolar var tescilli hızlar var düz dağlardan downhill deneyenler var. Düz yoldada vardır diye düşünüyorum. İnanmasam yazmam zaten. Niye takıldınız o kadar yorum içinde benimkine anlamadım.

26. 2.10 lastikle
Düz yolda anlık hızım en fazla 47.
Yokuş aşağı en yüksek hız 82.(trabzon çal mağrası inişinde yapmıştım).
Kamyon arkası trafikte 63 ü gördüm sonu çok sıkıntılı bitti ayakalarım titriyordu nasıl yolun en sağına geçip bisikletten inip oturduğumu hatırlıyorum.

@ozansefer
Sacma hizlar oldugu icin takildim, madem videolar var ozaman yüklesenize 3-4tane link bizde görelilm. Link icin lutfen yok bulamadim yada bulunca atarim gibi bahane bulmayin. Videolar ise lutfen güvenilir kisilerden olsun, öyle km saatini yanlis ayarlayip da hiz göstermesi yapanlardan olmasin.

• Beğen
Ben yol bisikletiyle düz yolda 60 göremedim bu mtb kullananlar motor mu takıyorlar anlamadım.60 km hızın ne kadar yüksek bir hız olduğunu biliyorum bisiklet için.

Murat bey malum bayram günü telefondan size link arayacak değilim bayramdan sonra geniş geniş size video atacağım emin olun. Ben düz yolda 51 yapıyorum 11. Rubleye geçiremeden. Rüzgar direnci çok yüksek ama bi sporcunun 60 ı geçebileceğine inanıyorum. Saçma olmayan hızları merak ettim doğrusu.

@ozansefer
Tamam siz düzyolda 51 yapiyorsaniz baska diyecek lafim yok, sadece :koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum:. Birde MTB ile hiz yapan sporcu varmi bende onu cok merak ettim.

Bende yıllardır mtb kullanıyorum şimdi bir klasik yol sahibi oldum biraz bakım,birazda yokuşlarda performans yapmaya çalışacağım yol bisikleti ile ama düz yolda mtb ile max.en fazla yapsam,yapsam 25-30 daha üstü olurmu bilmiyorum.yokuş aşağı zaten hızlı gitmeyi pek sevmiyorum km saati felanda yok hiç kullanmadım mtb 14 kg felan yol oda en fazla 12kg.insanüstü adamlar ve kadınlar vardır illaki bu dünyada yaparlar veya yapamazlar ama bu hızlara çıkmak öyle çokda kolay değil pek inandırıcı bulmadığımı söylüyorum.

Mtb'yi hızlı kullandığımda rahatsız oluyorum. Hiç zevk vermiyor. Surati soracak olursaniz max 40 kmh yapmışımdır. Üzeri suratler hayal.
Bu rahatsız durumu kimsenin uzun süre cekebilecegine inanmiyorum:)

Ya bende ya da burada yazan arkadaşların km saatlerinde falan problem var.Mtb ile kasmadan 30km ortalama kasarsam 40km ortalama falan deniyor , yok artık.

@Ali Burak T.
yav kardeş ben ne okuduğumu biliyorum. "İnişte bu meretin pedalı zaten 45km nin üzerinde boşa dönmeye başlıyor" yazmış. Bende ona istinaden yazdım. Ben 65km ile giderken bile hala pedal basıyordum diye.

@Murat Cömez
Murat bey strava linklerim aşağıda strava hata yapmış diye düşünmüyorum çünkü yeterince yüksek devirde kullanıyordum. Bana koptuğunuza göre siz max 35 e falan çıktınız sanırım ? Biraz antreman yapın derim sizde başarabilirsiniz 50 lere çıkmayı

@ozansefer

Rampa aşağı 29 jantlı bir MTB ile 80 km görmüştüm. Ben 90 kiloyum. 189 boy.

kron xc 150 ile yaklaşık - 14 kilo - yokuş aşağı 52 gördüm ancak yol düzgün değildi.

67.5 km/h (bayir assagiya trt nin ordan eymir golune inerken)
Bisiklet agirlik:19 kg

Geri